‘Kyme Antik Kent yok olma tehdidi altında’

img

İZMİR – Aliağa ilçesinde Çevre Örgütleri ve Ekolojik Yaşam Savunucuları, Kyme Antik kentinin Nemport A.Ş. limanından kaynaklı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, konuyu ülke gündemine taşıma kararı aldı. 

 
İzmir’in Aliağa ilçesinde Çevre Örgütleri ve Ekolojik Yaşam Savunucuları Kyme Antik kentinin Nemport A.Ş. limanından kaynaklı yok olma tehlikesine karşı forum düzenledi. Petrol İş Sendikası Necmettin Giritlioğlu, Konferans salonunda düzenlene foruma çok sayıda ekolojist katıldı.  
 
YOK OLMA TEHDİTİ ALTINDA
 
Forum’da Arkeolog- Gazeteci Nuray Pehlivan sunum yaptı. Alınan kurul kararının Nemrut Körfezi’nde faaliyet gösteren Nemport A.Ş.’nin limandaki kapasitesini artırabilmesi amacıyla hazırladığı proje kapsamında değerlendirildiğinin belirtilen Pehlivan, Kyme antik kenti ve limanın bitişiğindeki birinci derecedeki sit alanı, İzmir 2 no’lu koruma kurulunun 2019 tarihli kararı ile 1.dereceden 3’üncü dereceye düşürüldüğünü vurguladı. Pehlivan, “Uzun yıllar bu bölgede çalışmış bir arkeolog olarak 1.dereceyi neden 3. dereceye düşürdüğü anlaşılamayan bir kurul kararı ve 3’üncü dereceye düşürüldüğü için antik kentin üzerinde imalat yapmaya hak kazanmış Nemport firmasıyla karşı karşıya olduğumuzu görüyorum. Dolayısıyla antik kent üzerinde katliam yapılmasıyla karşı karşıyayız” diye konuştu.
 
'FİRMA TAHRİBATA NEDEN OLDU'
 
Pehlivan, antik kentte yıllardır süren kazı çalışmalarının önemli olduğunu ancak bu kazıların başında alanın sanayiye açılması için firmaların baskı kurduğunun altını çizdiği konuşmasında “Antik kentin alanları kazılıyor ve çalışmalar yapılıyor. Ancak kazıların ardından alınan kurul kararlarıyla üzerlerinde sanayileşme devam ediyor. Aliağa’da müzelere bu kazıların sanayiye hizmet amacıyla yaptırılmasının sıkıntısını görüyoruz. Bu bölgede Nemport’tan önce de çok sayıda firma antik kentin çevresinde tahribata neden oldu. Ağır sanayi bir antik kenti sıkıştırdı ve denize dayandı. Bunu yaparken de antik kente yaklaşmıyoruz, burada yerine ait olmayan eserler var savunması yaptılar. Ancak Kyme’nin bir antik liman olduğu bilimsel verilerle ortaya koydu. Yapılmak istenen iskele ile ağır tonajlı gemilerin yanaşacağını ve bunun Kyme için katliam demek olduğunu biliyoruz. Bu anlamda gerek kamuoyunu bu katliama dur demesi adına mücadeleye çağırıyoruz” dedi.
 
Pehlivan’ını sunumunun ardından yürütülen forumda Kyme antik kentinin yok olma tehdidine karşı İzmir’de bulunan meslek odaları, çevre örgütleri ve ekolojik yaşam savunucuları olarak bir araya gelme, antik kenti gündeme taşıma ve Kyme Antik kentinin ülke gündemine taşınması yönünde eylemlerin yapılacağı kararları alındı.