'Altın madeni projeleri tümüyle iptal edilsin'

img
İZMİR - Ekoloji Birliği, Kirazlı Altın Maden projesine ilişkin düzenlediği yazılı açıklamada, "Benzeri altın madeni projeleri tümüyle iptal edilsin" dedi. 
 
İzmir'de Ekoloji Birliği Kaz Dağları’na yapılmak istenen Kirazlı Altın Maden projesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Kirazlı Altın Madeni Projesi için en az 195 bin ağacın kesilip alanın hazırlandığına dikkat çekilen yazılı açıklamada, “TÜMAD’ın Lapseki ve İvrindi Altın Madeni Projelerinin başlanılmasının önüne geçilememiş olsa da diğer projelerin bir kısmı durdurulmuş bir kısmında da başlanılmaması sağlanmıştır. ‘Kirazlı nöbet alanı’ ekoloji mücadelesi açısından tüm ülkede ve hatta uluslararası boyutta da simge haline gelmiştir. Nöbet alanındaki çadırlı direniş tüm ülkeye umut vermektedir” denildi.
 
'PROJELER TÜMÜYLE İPTAL EDİLDİSİN'
 
Kirazlı mücadelesinin kazanılmasının bölgede sırada bekleyen diğer altın madeni projelerinin de önünü keseceğini ifade edilen açıklamada, “Kazdağı ve çevresindeki ekoloji mücadelenin ülke çapındaki tüm ekoloji örgütlerinin de desteğini alarak yürütülmesi büyük önem arz etmektedir. Öte yandan, mücadelenin geleceğini büyük ölçüde belirleyecek olan şeyin yöre köylülerinin bu mücadele içerisine daha çok çekilmesi ve hatta mücadelenin öncülüğünü yapmaları olduğunu düşünüyoruz. Kirazlı ve benzeri altın madeni projeleri tümüyle iptale edilsin" diye belirtildi.