Ilısu Barajı’nda 18 gün sonra ‘uyarı’

img
BATMAN - Batman Valiliği, tarihi Hasankeyf’i sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı’nda 23 Temmuz’da başlayan su tutma işlemini 18 gün sonra duyurdu. Baraja övgülerin dizildiği valilik açıklamasında, can ve mal kayıplarına karşı dikkatli olunması uyarısında bulunuldu. 
 
Tarihi 12 bin yıl öncesine kadar uzanan arkeolojik bulgulara ev sahipliği yapan tarihi antik kent Hasankeyf’i, sulara gömecek olması nedeniyle birçok farklı kesimin yapımının durdurulmasını istediği Ilısu Barajı'nda 23 Temmuz’da baraj kapakları kapatılarak, su tutma testleri başlamıştı. 10 Haziran’da başlanması planlanan su tutma işlemi, Devlet Su İşleri (DSİ) yetkilileri, fazla yağıştan dolayı baraj kapaklarının kapatılmasının yaklaşık bir ay ertelendiğini duyurdu. 
 
Su tutma işlemine başlanması sonucunda Hasankeyf’teki az rakımlı bazı noktalar su altında kalmış, Siirt sınırları içerisinde bulunan bazı köy yolları da sular altında kalmıştı. 
 
BARAJA ÖVGÜLER 
 
Batman Valiliği, su tutma işleminin başlamasından 18 gün sonra kamuoyuna duyuruda bulundu. Tarihi antik kenti sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı’nı ülkenin ikinci büyük barajı olmakla öven valilik açıklamasında, baraj rezervuarında can ve mal kayıplarına karşı dikkatli olunması uyarısında bulundu. 
 
Ilısu Barajı inşaatında çalışmaların iş programına uygun olarak devam ettiği belirtilen açıklamada, tarihi yapıların tahrip edilmesine rağmen tarihi ve kültürel varlıkların korunduğu savunuldu. Valilik açıklamasında, “2010 yılında inşaat çalışmalarına başlanan Ilısu Projesi kapsamında tarihi ve kültürel varlıkların korunup gelecek nesillere aktarılması, yeniden yerleşim ve çevre konularında, dünyaya örnek teşkil edecek nitelikte çalışmalar yapılmıştır. Bu devasa barajın mütemmim cüzlerinin ve rezervuarının su tutma kabiliyetlerinin testlerine ise başlandı. Dolayısıyla baraj ve rezervuar içerisinde can ve mal emniyeti bakımından dikkatli olunması ve gerekli tedbirlerin alınması büyük önem arz etmektedir” denildi.
 
Açıklamanın devamında, Ilısu Barajı’nın ülkenin ikinci büyük barajı olduğu belirtilerek, “1.200 MW kurulu güç ile 4 milyar 120 milyon kilovatsaat enerji üretim kapasitesine sahip olan Ilısu Barajı ve HES’in, ülke ekonomisine yıllık 412 milyon dolar katkıda bulunması öngörülmektedir” ifadelerine yer verildi.