AP'de konuşan İlham Ehmed: Türkiye cezalandırılsın

img
HABER MERKEZİ – Avrupa Parlamentosu’nda konuşan Demokratik Suriye Meclisi (MSD)  Eşbaşkanı İlham Ehmed, AB ve BM Güvenlik Konseyi’ni “Uçuşa yasak bölge kurmaya ve Türkiye’yi uluslararası hukuku ihlalden ve Suriyelileri topraklarından göç etmeye zorlamaktan cezalandırmaya” çağırdı.  
 
Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Yürütme Kurulu Eşbaşkanı İlham Ehmed, Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen bir toplantıda konuştu. İlham Ehmed, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye Federasyonu’na yönelik saldırılarına karşı uluslararası toplumu sorumluluğa çağırdı.
 
DAİŞ’e karşı verilen savaşta 11 bin kişinin yaşamını yitirdiğini, 25 bin kişinin yaralandığını belirten Ehmed, “DAİŞ’in yeniden kendisini örgütleme ihtimali var” uyarısında bulundu. 
 
ABD’nin taahhütlerine sahip çıkmadığını belirten Ehmed, Avrupa Birliği ve BM Güvenlik Konseyi’ni “Uçuşa yasak bölge kurmaya ve Türkiye’yi uluslararası hukuku ihlalden ve Suriyelileri topraklarından göç etmeye zorlamaktan cezalandırmaya” çağırdı.
 
“Acil eyleme” ihtiyaç olduğunu vurgulayan Ehmed, tepkilerden memnun olduklarını, ancak Türkiye’nin geri çekilmesinin sağlanması ve yaptırımlar uygulanması gerektiğini kaydetti. Ehmed, “Türkiye bu yaptıklarından dolayı cezalandırılsın” dedi. 
 
Ehmed, Suriye rejiminin de Türkiye’nin “işgal” saldırılarına karşı açık tutum alması gerektiğini ifade etti.
 
MSD Eşbaşkanı Riyad Derar ise, tutuklu DAİŞ’lilerin çok tehlikeli olduğunu ve cezaevlerinde isyan edebileceğini söyleyerek, cezaevlerini korumak için desteğe ihtiyaçlarının olduğunu belirtti.