Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Mursi mahkeme salonunda öldü

  • dünya
  • 20:32 17 Haziran 2019
  • |
img
HABER MERKEZİ -  Mısır’da askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi (67) yargılandığı mahkeme salonunda hayatını kaybetti.
 
Mısır devlet televizyonu, eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin (67) mahkeme oturumundan sonra baygınlık geçirdiğini ve kalp krizi sonucu öldüğünü duyurdu.
 
Müslüman Kardeşler’in en önemli isimlerinden biri olan Mursi, 2013 yılında ordu tarafından devrilmişti. Mursi, Mayıs 2015'te “Mısır'ın istikrarını bozmak” suçlamasıyla ömür boyu hapis cezası almıştı. Tora Hapishanesi’nde tutulan Mursi’nin sağlık sorunları yaşadığı belirtiliyordu.
 
ERDOĞAN: ŞEHİDİMİZE RAHMET DİLİYORUM
 
AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Mursi’nin ölümü için “Mahkeme salonunda cereyan etmiş öncelikle Mursi kardeşimize şehidimize Allah'tan rahmet diliyorum" dedi.
 
Üsküdar Nakkaştepe Millet Bahçesi'ne gelen Erdoğan, basın mensuplarının Mursi'nin öldüğünü hatırlatılması üzerine şunları söyledi: 
 
"Arabadan inerken haberi aldım maalesef mahkeme salonunda cereyan etmiş. Ben öncelikle Mursi kardeşimize, şehidimize Allah'tan rahmet diliyorum. Demokratik yollarla yüzde 52 gibi bir oy almak suretiyle Mısır'a Cumhurbaşkanı olan merhum Mursi'yi şu anda demokrasiyi bir tarafa koyarak, işgalci bir edayla tamamıyla darbeyle Mısır'ın başına geçen zalim Sisi bildiğiniz gibi 50'ye yakın Mısırlı'yı idam etmiştir. Batı, Sisi'nin bu idamlarına hep sessiz kalmıştır. Avrupa Birliği üyesi ülkeler idamı yasaklarken, ne yazık ki Mısır'da bu katil Sisi'nin davetine icabetle oradaki toplantıya iştirak etmişlerdir. Bu iki yüzlülük değil, çok yüzlülük. Bir taraftan siz idamı yasaklayacaksınız Türkiye'nin idamı kaldırmasını isteyeceksiniz ve idamı Türkiye'ye kaldırtacaksınız ama öbür taraftan Mısır'ın bu idam mekanizmalarını çalıştırdığı bu dönemde, hatta 7 genci idam ettikleri bir haftanın içinde Mısır'da uluslararası bir toplantıya AB üyesi ülkelerin katılmasını hiçbir şeyle anmakla, anlatmak mümkün değil. 5 yıldır Mursi kardeşimiz cezaevinde. Binlerce arkadaşıyla beraber orada mahkum. Bugünde şüpheleri bir kenara koyuyorum, emri hak vaki olmak suretiyle rabbim inşallah sevgili habibi ile beraber haşr eylesin. Dualarımız onunla beraber. Tüm onunla aynı yolu yürüyen kardeşlerimin başı sağ olsun. Mısır halkının başı sağ olsun. Ailesine, yakınlarına baş sağlığı diliyorum" dedi.
 
MÜBAREK'İN YERİNE GEÇMİŞ, SİSİ’NİN DARBESİYLE HAPSE ATILMIŞTI
 
Muhammed Mursi, 2013 yılında, Mısır’ı 30 yıldır demir yumrukla yöneten Hüsnü Mübarek’in  kitlesel protestolar sonucunda istifa etmesinin ardından seçimle cumhurbaşkanı olmuştu. Müslüman Kardeşler (İhvan) teşkilatının adayı olan Mursi’nin kendisi de, yönetimi bir kararname ile tek elde toplamasının ardından haftalar süren protestolarla karşılaşmıştı. Mursi’nin tavrını Mübarek diktatörlüğünden farksız gören binlerce protestocu, kararnamenin geri çekilmesi için günlerce başkanlık sarayının önünden ayrılmamıştı.
 
Mursi halk protestoları karşısında geri adım atmazken, ordu devreye girmiş ve General Abdülfettah Sisi kanlı bir darbe yapmıştı. Mursi hapse atılmış, serbest bırakılması için protesto yapan yüzlerce Müslüman Kardeşler destekçisi öldürülmüş, yüzlercesi de hapse atılmıştı.
 
Müslüman Kardeşler’in en önemli isimlerinden biri olan Mursi, 2012 yılında başkanlık yarışı için adaylık başvurusunda bilgileri çarpıttığı suçlamasıyla 7 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Mursi, Mısır’in istikrarını bozmak suçlamasıyla da Mayıs 2015’te ömür boyu hapse mahkum edilmişti. Aynı davada 16 kişi de idam cezası almıştı.