Reuters: ABD yeni Türk pilotlara F-35 eğitimi vermeyecek

  • dünya
  • 12:44 7 Haziran 2019
  • |
img

HABER MERKEZİ – Reuters, ABD yönetiminin yeni Türk pilotlara F-35 savaş uçağı eğitimi vermeme kararı aldığını duyurdu.

Türkiye ile ABD arasındaki S-400 gerginliği sürüyor. Reuters haber ajans, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetiminin yeni Türk pilotlara F-35 savaş uçağı eğitimi vermeme kararı aldığını duyurdu.
 
Ajansın iki Amerikalı hükümet yetkilisinin açıklamalarına dayandırdığı haberinde Arizona'daki askeri üsse gelmesi planlanan yeni Türk pilotlarına F-35 pilot eğitimlerinin verilmeyeceği ifade edildi. Adları açıklanmayan ABD'li yetkililer, alınan kararın, hâlen Arizona'daki Luke Hava Kuvvetleri Üssü'nde eğitim gören Türk pilotları kapsamadığını belirtti.
 
ABD'li yetkililer Türkiye'nin Rusya'dan S-400 almaktan vazgeçmesi hâlinde, Türk pilotlarla ilgili verilen eğitimi durdurma kararından dönülebileceğini de söyledi.
 
Reuters'a geçen hafta bu pilotların eğitimlerine ara verilmesinin gündemde olduğunu duyurmuştu. Şu anda 6 Türk pilot ile 20 uçak bakım görevlisi Amerikan üssünde eğitim görüyor.
 
ABD Savunma Bakanlığı ise, Türk pilotlarının eğitimine yönelik haberle ilgili açıklama yapmayı reddetti.
 
ABD Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın alması halinde yaptırım uygulayabileceğini açıklamıştı. ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, geçtiğimiz hafta gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin S-400 almasına dair görüşünün değişmediğini ve Ankara'nın bu planını gerçekleştirmesi durumunda F-35 savaş uçaklarını teslim almaması gerektiğini söylemişti.
 
ABD NEDEN KARŞI ÇIKIYOR?
 
ABD, Rus S-400 füze savunma sistemine Amerikan Lockheed Martin üretimi olan F-35 savaş uçaklarının güvenliğini olumsuz etkileyebileceği gerekçesiyle karşı çıkıyor. ABD ve F-35 savaş uçağına sahip diğer NATO müttefikleri, S-400 füze savunma sisteminin F-35'leri nasıl tespit ve takip edebileceğini öğrenmesinden ve gelecekte Rus yapımı silahlara karşı daha savunmasız hale gelmesinden endişe ediyor.