Sınırda hayat 'olağan' akışında

img

URFA - Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Hazırlıklarımız tamam” diyerek askeri operasyon sinyali verdiği Akçakale ve karşısında bulunan Girê Spî'de yaşam olağan akışında ilerliyor. Sınırda operasyon yapacak askeri araç ve personelin olmaması dikkat çekiyor. 

ABD öncülüğünde Türkiye ve Demokratik Suriye Güçleri (QSD) arasında yürütülen görüşmeler üzerinden Suriye’nin kuzeyinde kurulması planlanan “güvenli bölge” çalışmalarından dolayı gözler Akçakale’nin karşı tarafındaki Girê Spî’de (Tel Ebyad). Görüşmelerde 7 madde üzerinde sağlanan mutabakata rağmen AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’nin kuzeyine dönük askeri operasyon tehditleri ve sınır hattına yapılan yoğun askeri sevkiyat operasyon ihtimalini gündemden düşürmedi. Operasyonun başlama noktası olarak görülen Akçakale sınırında ise her gün basının "sevk ettiği" askeri araçlar görülmezken, sınırın her iki tarafında yaşam günlük olağan akışında. 
 
SINIRDA YAŞAM OLAĞAN
 
Yaşamın olağan bir şekilde ilerlediği Akçakale sınır boyunda operasyona dönük hiçbir hazırlık gözlemlenmiyor. Sınıra önceden toprak ve kum dolu torbalarla kurulan mevzilerde, askeri araç da nöbetçi asker de yok. Akçakale merkez hattında bulunan askeri gözetleme kulübelerinde dahi nöbetçi asker bulunmuyor. Her gün basının haritalarla altyapısını oluşturduğu savaşın aksine sınırın sıfır noktasında çobanlar koyunlarını otlatıyor, çiftçiler tarlalarını sürüyor, çocuklar günlük oyunlarını oynuyor. Akçakale ve Girê Spî şehir merkezlerinin arasındaki sınır bölgesinde yalnızca biri kirpi tipi zırhlı araç, biri ise akrep tipi zırhlı araç bekliyor. Zırhlı araçların çevresindeki askerlerin sayısı ise 15’i geçmiyor. Yaklaşık 2 aydır sevk edilen zırhlı araçların Akçakale merkez ve çevre komutanlıklarda bekletildiği ifade ediliyor. 
 
OPERASYON HAZIRLIĞI YOK
 
Yüksek binaların çatılarından görülen Girê Spî’de de aynı manzara var. Girê Spî Meclisi'ne bağlı Askeri Meclis mensupları mevzilerinde bekliyor. Operasyon tehditlerine ve askeri sevkiyatlara rağmen sınırın öte tarafında bir yığınak yok. Aynı şekilde sınırın öte tarafında da birkaç askeri araç ve yaklaşık 20 civarında silahlı asker bekliyor. Merkez sınır hattının dışındaki kırsal hatta da karşılıklı kurulan küçük mevziler var. Girê Spî Askeri Meclisi’ne ait mevzilerde de alandan çekilen QSD bayrağı değil, askeri meclisin bayrakları dalgalanıyor. Girê Spî halkı da Akçakaleliler gibi olağan bir şekilde hayatlarına devam ediyor. Kente yapılan araç giriş çıkışları ve kent içindeki yaşam da olağan. 
 
Akçakale’de sınırın sıfır noktasında askeri gelişmeleri takip eden yerli ve yabancı basın kuruluşlarına mensup gazeteciler de, sınırdaki görüntünün askeri operasyon sinyali vermediğini dile getiriyor. Akçakale Tren İstasyonu'nun hemen yanında bulunan küçük askeri kapıyı arkalarına alarak belirli aralıklarda canlı yayınlara katılan gazeteciler, yayının bitmesinin ardından istasyonun karşısında bulunan küçük kahvede bekleyişlerini sürdürüyor. Gazetecilerin kendi aralarında yaptıkları sohbette ise, komutanlarla aralarında geçen konuşmada yapılan askeri yığınağın sınır hattındaki bir askeri tatbikatın hazırlığı yönünde. Operasyon havasının olmadığı sınırda, TSK eliyle gövde gösterisi yapılacak. 
 
ORTAK DEVRİYE 
 
İktidar medyasını tatmin etmeyen kara ve hava devriyeleri, Girê Spî’ye bağlı Siluk kırsalındaki 15 kilometrelik alanda düzenleniyor. Yaklaşık 20 kilometre Girê Spî’nin doğusunda başlayıp Serêkaniyê’ye doğru 15 kilometrelik alanda atılan askeri devriyelerde, TSK’nin ABD ile birlikte Demokratik Suriye Güçleri’ne (QSD) ait askerin noktaların boşaltıldığını ve ağır silahların bulunmadığını tespit ettiği belirtiliyor. Başlaması ile bitmesi yaklaşık 4 saat süren devriyede, sınıra açılan küçük bir kapıdan TSK’ye ait zırhlılar Suriye topraklarına giriyor. ABD zırhlılarının karşılamasıyla yapılan girişin ardından bir süre ABD ve TSK’li komutanlar, devriye planını görüşüyor. TSK’ye ait zırhlıların sınır boyuna geçişiyle birlikte Girê Spî Askeri Meclisi’ne ait zırhlılar ve araçlarda ABD’ye ait zırhlılarda devriye atılacak bölgeye ortak bir anda geçiş yapıyor. Ortak devriyenin atıldığı alanda ortam gergin olmadığı Gire Spi topraklarında bulunan köyde yaşayan çiftçinin o sıra topraklarını traktörüyle sürmesi ile anlaşılıyor. Atılan devriye Suriye topraklarının derinliklerine inmeden sınır hattına paralel bir şekilde gerçekleşirken TSK'ye ait zırhlılar Suriye topraklarında sadece 5 kilometre kadar derinliğe inebiliyor. 
 
MA / Muhammed Abdulkadir Esen