Ölüm tehlikesi yanı başlarında

img
ANTEP - Antep’te bazı mahallelerde ev ve binaların yanı başından geçen elektrik telleri, son 5 yıl içerisinde 7 çocuğun akıma kapılarak, ağır yaralanmasına yol açtı. Korku içerisindeki mahalle sakinlerinin tel isteği ise elektrik tellerinin yer altına alınması. 
 
Duydukları endişe nedeniyle elektrik tellerinin yer altına alınmasını isteyen mahalle sakinleri, yetkilileri duyarsız kalmakla suçladı.
 
Antep'in merkez Şahinbey ilçesine bağlı Akdere, Güzelvadi ve Vatan mahallelerinde yaşayan yurttaşlar, yıllardır evlerinin yanı başından geçen elektrik direkleri ve tellerinden dertli. Çoğunlukla Kürt ailelerin yaşadığı mahallerdeki ev ve binaların yanı başından geçen bu elektrik tellerinden dolayı, edinilen bilgilere göre son 5 yıl içerisinde 7 çocuk elektrik akımına kapılıp, ağır yaralandı. Tehlike saçan bu tellerin yer altına alınması için bugüne kadar elektrik dağıtım şirketine iletilen tüm talepler ise sonuçsuz kalmış.
 
Kötü bir olay yaşanması riski bulunması nedeniyle yıllardır korku içerisinde yaşayan yurttaşlar, olası tehlikeye rağmen yetkililerin duyarsızlığından şikayetçi.
 
‘ANCAK ÖLÜM YAŞANIRSA GELİP DÜZELTİRLER!’
 
Akdere Mahallesi Muhtarı Halil Doğan, yaşadıkları sorunun giderilmesi için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi'ne (Toroslar EDAŞ) birçok kez başvuruda bulunmalarına rağmen her seferinde ‘Elektrik altyapısını yeraltına alacağız’ yanıtı verildiğini, ancak sonrasında hiçbir gelişme yaşanmadığını kaydetti.
 
Taleplerinin ciddiye alınmadığını belirten muhtar Doğan, tepkisini "Aynı şeyi Antep’in lüks diyebileceğimiz semtlerinde yapamazlar. Yazın sıcak aylarında elektrik telleri gevşiyor. Gevşeyen teller ile evler arasında hiç mesafe kalmıyor. Çocuklar damda tele yaklaştığı anda elektrik çarpıyor. Vatandaş da, biz de tellerin düzeltilmesi için mücadele ediyoruz ama bizi ciddiye alan yok. Ancak birkaç ölüm yaşanırsa gelip, düzeltirler” sözleriyle dile getirdi.
 
‘5 BAKAN DEĞİŞTİ, SORUN ÇÖZÜLMEDİ’
 
Evinin hemen yanı başında trafo bulunduğunu belirten Güzelvadi Mahallesi sakini Ahmet Özer de, elektrik altyapısının düzeltilmesi için ilk dilekçesini 2000 yılında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na verdiğini, 2015 yılına kadar da dilekçe vermediği ilgili kurumun neredeyse kalmadığını ifade etti.
 
Özer, 15 yıl boyunca resmi kurumlar ile mücadele ettiğini, ancak hiçbir sonuç alamadığını vurguladı.
 
15 yıllık mücadelesi içerisinde 5 bakan eskittiğini sözlerine ekleyen Özer, “Ben vatandaşım, devlet benim sesime kulak vermelidir. Sırf bu tellerin yakınlığından dolayı bir sürü çocuğu elektrik çarptı. Hepsi ölümden döndü. Evde endişe içerisinde oturuyoruz. Yani diken üstündeyiz” dedi.
 
‘DAHA ÇOK ÇOCUĞU ELEKTRİK ÇARPAR’
 
Vatan Mahallesi sakini Mehmet Coşkun ise, elektrik tellerinin birbirine çok yakın olması ve dolanması nedeniyle sık sık patlamalar yaşandığını kaydetti.
 
“Çok sayıda çocuğu elektrik çarptı. Tehlike halen devam ediyor. Bu teller ve altyapı düzeltilmediği takdirde, daha çok çocuğu elektrik çarpar” uyarısında bulunan Coşkun, yine altyapıdan kaynaklı elektriklerinin sürekli kesilmesinden yakındı. Coşkun, “O kadar düzensiz hizmete rağmen, çok yüksek elektrik faturaları ödüyoruz” diyerek tepki gösterdi.
 
YANIT VERİLMEKTEN KAÇINILDI
 
Mahalle sakinlerinin iddialarını yöneltmek için aradığımız Toroslar EDAŞ'ta görevli santral operatörü, yetkilileri telefonu bağlamaktan sakınıp, sürekli operatöre geri çevirerek yanıt vermekten kaçındı. Dile getirilen iddiların doğru olduğunu kabul edeceğimizi söylediğimizde ise, operatör "Siz bilirsiniz" cevabı verdi.