SGDF: 20 Temmuz’da Amara Kültür Merkezi’nde olacağız

img
ANKARA - 33 kişinin yaşamını yitirdiği Suruç Katliamı üçüncü yılana girdi. SGDF MYK Üyesi Deniz Bahçeci, “Suruç’un hesabını sormak için 20 Temmuz’da 33 kişilik bir temsili heyetle katliamın yapıldığı  Amara Kültür Merkezi’ne gideceğiz” dedi.
 
20 Temmuz 2015 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde Kobanê’ye yardım götürmek üzere toplanan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi 33 genç, DAİŞ’in gerçekleştirdiği saldırıda katledildi. SGDF Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Deniz Bahçeci, düzenlenecek anma etkinliklerine ilişkin konuştu.
 
‘BERABER SAVUNDUK BERABER İNŞA EDECEĞİZ’
 
Katliamda yaşamını yitiren SGDF’li gençlerin gerçekleştirmek istedikleri hayalleri olduğunu ve bunun için Suruç’a gittiklerini söyledi. O hayalleri anlatan Bahçeci şöyle konuştu: “Rojava’da bir devrim olmuşken, Kobanê’de yüzlerce gün süren direnişler kazanılmışken SGDF de gençliği devrimle buluşturmak istedi ve devrim topraklarına götürmek istedi. Kobanê halkıyla dayanışmayı sağlamak istedi. Bu yüzden ‘beraber savunduk beraber inşa edeceğiz’ şiarıyla bir kampanya örgütledi. Bu kampanyada çeşitli planlarımız vardı. Oradaki inşa çalışmalarına katılacaktık. Berkin Elvan adıyla çocuk parkı inşa edecektik. Rıfat Horoz o tarihlerde kısa bir süre önce şehit düşmüştü. Yarım kalan bir savaş müzesi vardı. Yine onun anısına o savaş müzesini tamamlayacaktık. Daha önce SGDF’de mücadele yürütmüş ve Rojava’da ölümsüzleşmiş savaşçılar için bir hatıra ormanı dikecektik. Kampanyanın bir diğer ayağı da Kobanê’de insani koridorun açılması için imza toplamaktı. Dayanışma çok gelişkin ve yaygındı.”
 
‘SURUÇLA BİRLİKTE BİR SAVAŞ KONSEPTİ DEVREYE SOKULDU’
 
Bahçeci, “Ankara’da barış isteyen yüz binlerce insana dönük bir katliam oldu. Ve bir savaş konsepti ortaya konulmuş oldu. Biz Kobanê kampanyasıyla şunu yapmak istedik. Bu topraklarda tekçilik, ırkçılık, şovenizm üzerine kurulmuş bir devlet geleneği var. Gezide direnen gençliği Kürt halkıyla Kobanê direnişiyle dayanışmaya götürmek istedik. Bir nevi halklar arasında köprü kurmak istedik. Nasıl ki Denizler Zap köprüsünü inşa ettiyse, bizler de halklar arasında köprü olmak istedik aslında. İktidarın hedefi biraz da buydu. Kürt halkı ve Kobanê halkı ile dayanışmayı hedef aldı. Beraberlik ruhuna yapılan bir saldırıydı” diye konuştu.
 
‘ÜÇ YIL GEÇTİ TUTUKLU TEK KİŞİ YOK’
 
Katliamın üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen yargı sürecinin geldiği aşamanın içler acısı olduğunu dile getiren Bahçeci, “Nereye baksak hangi coğrafyaya baksak adaletsizlik var. Suruç katliamı davalarında da bu adaletsizliğe trajik bir şekilde tanık oluyoruz. Yaklaşık 18 ay dava dosyası üzerinde gizlilik kararı vardı. Biz de katliamın birinci yılında ‘Suruç için adalet, herkes için adalet’ şiarıyla bir kampanya örgütlemiştik. Taleplerimizden biri dosyanın üzerinden gizlilik kararı kalksın ve Suruç gibi diğer devlet katliamları aydınlatılsın. Şu an 6’ncısı görülecek. Şu ana kadar Suruç dava dosyasında yargılanan sanık Ankara Katliamından tutuklu. Yani bugün Suruç katliamından tutuklu kimse yok” dedi.
 
’20 TEMMUZ’DA AMARA KÜLTÜR MERKEZİNE GİDECEĞİZ’
 
Bahçeci, her yıl olduğu gibi katliamın üçüncü yılında da bir dizi anma etkinlikleri düzenleyeceklerini belirtti. Yaşamını kaybedenlerin mücadelesini sürdürmeye devam edeceklerini belirten Bahçeci, bu sene gerçekleştirilecek anma etkinliklerini gençlik örgütleriyle ortaklaşa düzenlediklerini söyledi. Bahçeci, şunları aktardı: “Bu sene de yine aynı hesap sorma bilinciyle yine aynı kararlılıkla mücadeleyi büyütmek, Suruç’un hesabını sormak için ‘Suruç için adalet herkes için adalet’ talebini büyütmek için anma etkinliklerini birlikte örgütleyeceğiz. Bu seneki anmaya dair33 kişilik bir temsili heyetle katliamın yapıldığı Amara Kültür Merkezi’ne gideceğiz. Mezar ziyaretleri yapacağız ve kentlerde de anma etkinlikleri olacak. Kendi anlayışımızı çeşitli derneklere, sendikalara anlatıyoruz hem de eyleme destek olmaları konusunda çağrı yapıyoruz.”
 
‘İKTİDAR HEZİMETE UĞRAYINCA GENÇLERE YÖNELDİ’
 
Gençliğin Devrimci Güçleri (DEV- GÜÇ) MYK Üyesi Ezgi Akevran da, “Kobanê düştü düşecek denildiği zamanlarda Türkiye’deki gençler bu dayanışmayı büyütmeyi ve Kobanê savunmasında öncü roldeydiler. Suruç da bu yoldaşların Türkiye’deki ayak izleriydi. Yeni bir yaşamın mümkün olduğunu bize kanıtlıyordu” dedi.
 
‘YENİ BİR DÜNYA MÜMKÜN İNANCIYLA SURUÇ’U KARŞILAMALIYIZ’
 
Akevran, “Gençliğin yükseltmiş olduğu yan yana gelişleri Suruç’a giderken arkadaşlarımızın yükselttiği yeni bir dünyanın mümkün olduğu inancıyla 20 Temmuz’u karşılamalıyız. 20 Temmuz’da katledilen arkadaşlarımızın şiarını yükseltmek ve onlara sahip çıkmayı gösterebileceğimiz tek yer sokaktır, mücadeledir” ifadelerini kullandı.
 
MA / Diren Yurtsever
 

Diğer başlıklar

03/07/2019
20:32 Ankara Kadın Platformu: Tecavüzcü Hasan Bilgili tutuklanana kadar mücadeleye devam
03/05/2019
10:20 Polisin darp ettiği tutuklu annesi: Çocuğumun ölümünü beklemeyeceğim
02/05/2019
16:31 Diyarbakır’da başlatılan oturma eyleminin bugünkü programı sonlandırıldı
12:19 Açıklama yapmalarına izin verilmeyen anneler oturma eylemi yaptı
17/04/2019
12:19 HDP’nin açıklamasına müdahale: Milletvekilleri yaralandı
16/04/2019
12:44 Tuşba'nın ilk meclis toplantısı: Bize silgi çalmamayı tembihledin ama mazbatamı çaldın
15/04/2019
10:23 Leyla Halid’den Leyla Güven’e ziyaret: Seninle daha güçlü olacağız
14/04/2019
16:25 Polisin ‘yanlışlıkla vurduk’ dediği Hantaş’ın abisi: Daha önce tehdit etmişlerdi
13:53 Diyarbakır'da bir genç polis tarafından öldürüldü!
10/04/2019
18:22 İlk işleri beton blokları ve telleri kaldırmak oldu
19/03/2019
19:24 Zülküf Gezen’in ailesi Leyla Güven’i ziyaret etti
Güven: Zülküf yoldaş Mazlum'un direnişini seçti
25/12/2018
12:50 Küçük çoban domuz sürüsünün saldırısına uğradı
18/12/2018
09:25 19 Aralık tanığı: Açlık grevlerinin yayılması devleti zorlar
09:10 Kriz yemenicilik mesleğini de vurdu
13/11/2018
09:12 Silopi'de 2 bin kişi 4 gündür susuz
09:06 Şırnak'taki beton santrallerinde üretim durduruldu
09:02 Gıda-İş Ege Bölge Temsilcisi Köse: Üyelerimiz işe alınana kader eylem sürecek
28/10/2018
09:20 Gönderdiği videoyla gazeteci Bağdu cinayetini anlattı
09:14 Şiddete maruz kalan kadın: Erkekler iktidardan cüret alıyor
09:12 Cizre kayyumu engelli yoluna palmiye ağacı dikti