Dersim’de hayvanlar için kış hazırlığı

img
DERSİM – Baharın geç, kışın ise erken geldiği Dersim’in dağ köylerinde hayvancılık yaparak geçimini sağlayan yurttaşlar, şimdiden kış hazırlıklarına başladı. Gün boyunca sıcak havada tırpanla biçilen otlar, kuruduktan sonra patosla samana dönüştürülüyor.  
 
Dersim’de doğanın yeşile bürünmesinden sonra kış hazırlıkları başlıyor. Özellikle sarp coğrafyada hayvancılık yapan yurttaşlar, kış hazırlığını daha çok önemsiyor. Çünkü bu coğrafyada hazırlığı yapılmayan kış aylarını atlatmak çok zor. Dersim Ovacık ilçesine bağlı Küredere (Kurdeys) köyünde hayvancılıkla geçimini sağlayanlar, doğal ortamda yetişen ve iki ay içinde muhafaza edilen otları biçip samana dönüştürüyor. Kavurucu sıcaklara rağmen hayvanlar için yem hazırlığını yapan köylüler, otları tırpanlarla biçiyor, patosa vurarak öğütüyor. Samana dönüşen ot, daha sonra torbalara doldurularak kış için ahırlarda muhafaza ediliyor. 
 
SICAK HAVADA OT BİÇİYORLAR
 
Köylülerden Barış Gündüzkara, hayvancılıkla uğraşarak geçindiklerini belirterek, şimdiden kış hazırlıklarına başladıklarını ifade etti. Yaklaşık 40 dönümlük bir alanda ot biçtiklerini dile getiren Gündüzkara, sıcak havada sabahtan akşama kadar ot toplamanın zahmetli olduğunu söyledi. Gündüzkara, kışın hayvanları mevsim şartları nedeniyle dışarıya götüremedikleri için şimdiden hazırlık yaptıklarını kaydederek, “Dersim’de bir tek hayvancılık ile geçimimizi sağlayabiliyoruz” dedi. 
 
KOLEKTİF ÇALIŞMA
 
Köyde kolektif bir çalışmanın da olduğunu hatırlatan Gündüzkara, köylüler olarak birlikte kış hazırlıklarını yaptıklarını dile getirdi. Gündüzkara, kendi köylerinde olduklarını, yaptıkları iş ne kadar zahmetli olsa da mutlu olduklarını ifade etti. 
 
MA / Semra Turan