Rıza Türmen: HDP'de demokrasi umudu görüldüğü için saldırıyorlar

img
İSTANBUL – HDP'ye yönelik saldırıları "vahşilik" olarak adlandıran AİHM eski Yargıcı Rıza Türmen, “HDP'de bir demokrasi umudu görüldüğü için çok saldırıyorlar. 24 Haziran’dan sonra bütün bunlar değişecek ve Demirtaş’ın cezaevinden çıkacağına inanıyorum” dedi.
 
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) eski Yargıcı ve Demokrasi İçin Birlik Platformu (DİP) kurucularından Rıza Türmen, seçim gündemini ve Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik artan saldırıları değerlendirdi. 
 
HDP Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş'ın cezaevinde olmasının temel haksızlık olduğunun altını çizen Türmen, "Dünyanın neresinde görülmüş böyle yarışmaya katılan 6 adaydan biri cezaevinde ve oradan seçime katılıyor. Bu olacak iş değil. Seçimlerde adil ve eşitlik ilkesi var. Bir aday eğer cezaevindeyse siz adil ve eşit bir seçim olacağından söz edemezsiniz. İkincisi, HDP’nin birçok milletvekili içerde. Bunun getirdiği bir problem var. Üçüncüsü, HDP ittifaklar içerisinde değil. HDP ittifakların dışında bırakılmış. HDP’nin ittifaklar dışında bırakılması çok yanlış. Çünkü bu Kürtlerin sistem dışına itilmesi sonucunu verebilir” dedi.
 
‘BİRLİKTE YAŞAMA ÇERÇEVESİNİ BULMAK LAZIM’
 
Bütün meselenin Kürtleri sitem içerisine çekip hep beraber yaşamak olması gerektiğini vurgulayan Türmen, "Türklerin, Kürtlerin, Alevilerin kim varsa Türkiye’de yaşayan herkesin birlikte yaşayabileceği bir ortak çerçeve bulmak lazım. Kürtleri sistem dışına iterek, bu ortak çerçeveyi bulma imkanından kendinizi mahrum ediyorsunuz. Onun için zaten bu son bütün bu olaylardan sonra Kürtlerde sisteme karşı bir yabancılaşma duygusu var. Şimdi ittifak dışında bırakarak büsbütün bu yabancılaştırma duygusunu pekiştiriyorsunuz. O bakımdan da ittifak dışında bırakılması çok yanlıştır” diye konuştu.
 
EŞİTLİK İLKESİ İHLAL EDİLDİ
 
Seçimlerin eşit koşullarda yapılması gerektiğine vurgu yapan Türmen, “Anayasa’da da seçim kanununda da öngörülen şey YSK’nin seçimleri eşit koşullar altında yapmasıdır. Eşitlik ilkesi seçimler için çok önemlidir. Türkiye’de seçimlerde en çok ihlal edilen de eşitlik ilkesidir. 6 adaydan bir tanesi cezaevinde. Burada eşitlikten söz edebilir misiniz? Eşitlik ilkesini sağlamayı da belki yargı yapabilir. Anayasa Mahkemesi ya da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde seçme seçilme hakkı bakımından burada bir ihlal var. Bunu yargıya götürmek lazım ve yargıdan bunun ne kadar eşitsiz ne kadar adil olmayan bir seçim olduğunun tespiti gerekiyor” dedi.
 
‘İKTİDAR HDP’NİN TÜRKİYELEŞMESİNİ TEHLİKE GÖRÜYOR’
 
HDP’ye yönelik saldırıları “vahşilik” olarak adlandıran Türmen, şu ifadeleri kullandı: “Niye HDP’ye saldırıyorlar, diye düşünmek lazım. Çünkü HDP Türkiyeleştikçe tabanı genişliyor. Sadece Kürtlerden oy almıyor. Türklerden de oy alıyor ve iktidar bakımından tehlikeli bir parti haline geliyor. Bir de HDP şimdi çok kritik bir konumda. HDP’nin barajı aşması ya da aşmaması seçim sonucunu etkileyecektir. Onun için HDP’yi mümkün olduğu kadar çalışmalarını, varlığını küçültmeye çalışıyorlar. HDP’yi baskı altına tutmaya çalışıyorlar. HDP’ye karşı fiziki bir şiddet kullanıyorlar. Bu tabi çok büyük bir haksızlıktır. HDP Türkiyeleştikçe tabanı genişliyor. Bir demokrasi umudu görülüyor HDP’de. Bütün saldırılar bunun için.”  
 
‘24 HAZİRAN’DAN SONRA DEĞİŞECEK’
 
24 Haziran’dan sonra bütün bunların değişeceğine inandığını dile getiren Türmen, “24 Haziran’dan sonra Selahattin Demirtaş’ın cezaevinden çıkacağına inanıyorum. Çünkü bunların hepsi siyasi ve keyfidir. Tutuklanmasının hiçbir nedeni yok. Hiçbir şekilde açıklayamazsınız. Selahattin Demirtaş milletvekili, bir parti başkanı niye tutuksuz yargılanmıyor? Bu sorunun cevabı ortada yok. Onun için 24 Haziran’dan sonra bütün bunların düzeleceğine inanıyorum” diye konuştu.
 
MA / Sadiye Eser - Melike Ceyhan
 
 

Diğer başlıklar

03/05/2019
10:20 Polisin darp ettiği tutuklu annesi: Çocuğumun ölümünü beklemeyeceğim
02/05/2019
16:31 Diyarbakır’da başlatılan oturma eyleminin bugünkü programı sonlandırıldı
12:19 Açıklama yapmalarına izin verilmeyen anneler oturma eylemi yaptı
17/04/2019
12:19 HDP’nin açıklamasına müdahale: Milletvekilleri yaralandı
16/04/2019
12:44 Tuşba'nın ilk meclis toplantısı: Bize silgi çalmamayı tembihledin ama mazbatamı çaldın
15/04/2019
10:23 Leyla Halid’den Leyla Güven’e ziyaret: Seninle daha güçlü olacağız
14/04/2019
16:25 Polisin ‘yanlışlıkla vurduk’ dediği Hantaş’ın abisi: Daha önce tehdit etmişlerdi
13:53 Diyarbakır'da bir genç polis tarafından öldürüldü!
10/04/2019
18:22 İlk işleri beton blokları ve telleri kaldırmak oldu
19/03/2019
19:24 Zülküf Gezen’in ailesi Leyla Güven’i ziyaret etti
Güven: Zülküf yoldaş Mazlum'un direnişini seçti
25/12/2018
12:50 Küçük çoban domuz sürüsünün saldırısına uğradı
18/12/2018
09:25 19 Aralık tanığı: Açlık grevlerinin yayılması devleti zorlar
09:10 Kriz yemenicilik mesleğini de vurdu
13/11/2018
09:12 Silopi'de 2 bin kişi 4 gündür susuz
09:06 Şırnak'taki beton santrallerinde üretim durduruldu
09:02 Gıda-İş Ege Bölge Temsilcisi Köse: Üyelerimiz işe alınana kader eylem sürecek
28/10/2018
09:20 Gönderdiği videoyla gazeteci Bağdu cinayetini anlattı
09:14 Şiddete maruz kalan kadın: Erkekler iktidardan cüret alıyor
09:12 Cizre kayyumu engelli yoluna palmiye ağacı dikti
20/10/2018
09:59 Safitürk davasının en önemli tanığının ifadesi: Erê, Na!