‘Cemaatlerin görevi adalete çağırmaktır’

img
İZMİR - Cemaatlerin seçimlerde AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın desteklenmesi çağrısını değerlendiren HDP’nin din alimi adayı Ferzende Deniz, cemaatlerin görevinin insanları adalete çağırmak olduğunu belirtti. 
 
Menzil Cemaati başta olmak üzere birçok cemaat, 24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP’yi destekleyeceğine dair açıklamalar yaptı. 
 
Cemaatlerin, AKP ve Erdoğan lehine yaptıkları açıklamaları Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) İzmir’den aday gösterdiği din alimi Ferzende Deniz değerlendirdi. 
 
Yaşamını dini referanslar üzerine dizayn etmek isteyenlerin Kuran’da belirttiği gibi hareket etmesi gerektiğini dile getiren Deniz, “Çünkü Kuran’da bir ayet sadece benim duygularımı okşuyor diye, benim dünya görüşüme doğru geliyor diye onun arkasına sığınıp dini istismar etmek doğru bir yaklaşım değildir. Allah, Kuran’da bir başka ayette, ‘Ey inananlar, Allah’ın bütün ayetlerine riayet ediniz’ diyor. O insan, Kuran’ı kendine referans aldığını söylüyorsa Kuran’ın bütün emirlerine uyması gerekiyor” dedi. 
 
‘DİN ALİMLERİ İNSANLARI ADALETE ÇAĞIRMALI’ 
 
Müslümanlığın barış ve güven olduğunu belirten Deniz, din alimlerinin siyaset üstü olması gerektiğini belirtti. Din alimlerinin insanları sadece hakka ve adalete çağırmaları gerektiğini kaydeden Deniz, “Adı ne olursa olsun Türkiye’de bir savaş var. Bütün alimlerin görevi tarafları barışa çağırmak olmalıdır. Hakka, adalete çağırmalıdır” dedi. Bir siyasi partinin zulüm yapmasını görmezden gelmenin din alimliğine uymadığını belirten Deniz, “Bugün 16 yıldır AKP iktidarı Türkiye’yi yönetiyor. Dini referans ederek bugünlere geldi. O zaman din alimlerinin görevi, AKP’ye dini referanslarını pratikte sergilemeye çağırması olmalıdır” diye konuştu. 
 
‘DİNİ SUİSTİMAL ETMEMELİYİZ’ 
 
Cemaatlerin yaşanan onlarca haksızlığı görmezden gelip AKP ve Erdoğan’a destek çağrısı yapmasını Hazreti Ali ve Muaviye arasında yaşanan bir olayla anlatan Deniz, şöyle devam etti: “Muaviye ve Hazreti Ali arasında bir halifelik meselesi yaşandı. Muaviye’nin burada yapmış olduğu hileler vardı. Muaviye, oğlu Yezid’i halife ilan ederken, Muhammed Aleyhisselam’ın dininin halifesi olan kişi, O’nun ehlibeyti olan yani evladı olan 72 insanı katlediyor. Dolayısıyla bizim dini referans olarak aldığımız kişiler, dinin gerekliliklerini yerine getirmeleri gerekiyor. Biz dini kendi siyasi çıkarlarımıza, kendi amaçlarımıza, kendi devletimizin bekasına göre suiistimal etmemeliyiz.”
 
Deniz, Cemaatlerin görevinin dini tebliğ etmek ve devlet yöneticilerinin yanlışları konusunda kendilerini uyarmak olduğunu sözlerine ekledi.  
 

Diğer başlıklar

17/06/2018
20:54 Demirtaş TRT’de: Değil 20 ay 20 yıl da cezaevinde kalsam zulme boyun eğmeyeceğim
16/06/2018
13:43 Taşdemir: Ağrı’da sandıkları gözümüz gibi koruyacağız
11:34 Temelli Suruç’ta: Seçimle gitmeyi göze alamayanlar her türlü provokasyonu yapıyor
09:05 Cemile’nin annesi: Elinizi vicdanınıza koyarak, sandık başına gidin
09:03 Rıza Türmen: HDP'de demokrasi umudu görüldüğü için saldırıyorlar
09:02 Geçim derdi yüzünden kendi işini kurdu
15/06/2018
18:12 Esnaf kardeşler binlerce kişinin katıldığı törenle toprağa verildi
16:30 Esnaf kardeşlerin cenaze törenine polis müdahalesi
09:36 ‘Mezarlara yapılanları sandıkta unutmayacağız’
09:11 Babası AKP’den aday adayıydı, kendisi HDP adayı
09:08 ‘Erdoğan muhakkak gitmeli diyen çok kararlı bir kitle var’
09:06 Temelli: Erdoğan'ın oyunlarını barajları yıkarak bozacağız
13/06/2018
18:42 Erdoğan: Bunu dışarıda konuşamam, HDP baraj altında kalmalı
12/06/2018
10:14 ‘Cemaatlerin görevi adalete çağırmaktır’
09:35 Dersim’de seçim nabzı: 2’si bizden 2’si birden
09:15 Midyat’ta SİT alanındaki tarihi evin üzerine çardak
09:12 Hareketli seçmen seçim bölgesine taşınacak: Bir oy seçimin kaderini değiştirir
09:11 İstanbul adayı Daş: Anadilde eğitim hakkı için çalışacağım
09:04 'Hatay'ın yeniden barış ve huzur kenti olması için mücadele edeceğiz'
10/06/2018
09:55 ‘Pancara gittiğimiz gibi sandığa gideriz’