Kapı kapı dolaşıp HDP’yi anlatıyorlar

img
İZMİR - Sandık başına gitmeye iki hafta kala, aydınlık bir geleceğin teminatı olarak gördükleri partilerinin başarısı için ter döken HDP’li gençler, İzmir’de kapı kapı dolaşıp partilerini anlattıkları seçmenlerin desteğini istedi.
 
Türkiye’nin yaşadığı sorunlara dair sunduğu çözüm önerileriyle dikkatleri üzerine çeken HDP,  yine seçim bildirgesine yansıdığı şekilde gençlere dönük yaklaşımı ve projeleriyle de ilgi odağı. Gençlere siyasette alan açmak için milletvekili aday listesinde genç adaylara en fazla yer ayıran parti olan HDP’nin, iki genç milletvekili adayı gösterdiği kentlerden biri de İzmir. 
 
Henüz 23 yaşında olan Mervan Sincar ile 26 yaşındaki Derkay Tan, partinin kentten gösterdiği en genç adaylarından ikisi. Milletvekili adayları ile birlikte yürütülen seçim çalışmalarında yer alan gençlerin yoğunluğu da yine oldukça dikkat çekici. 
 
24 Haziran’a sayılı günler kala çalışmalarını hızlandıran partili gençler, gece gündüz kapı kapı dolaşıp ülkenin ve kendi geleceklerinin teminatı olarak gördükleri partileri HDP’nin başarını için ter döküyor. Çalışmalarda yer alan gençler, HDP’yi neden desteklediğini ve neden desteklenmesi gerektiğini anlattı.
 
‘DAHA ÖZGÜR BİR ORTAM İÇİN’
 
Seçim çalışmalarında aktif şekilde yer alan partili gençlerden biri üniversite öğrencisi Esra Rozerin Arslan.
 
AKP'nin 16 yıllık iktidarı boyunca gençlere yönelik hiçbir çalışması olmadığını belirten Arslan, yine bir kadın olarak özgürce yaşamadığını dile getirdi. Kadınların her gün sokaklarda katledildiğini, şiddete maruz kaldığına işaret eden Arslan, özgür bir yaşamın sadece ancak HDP ile gelebileceğini vurguladı. Arslan, AKP’nin tek yaptığının gençlerin algılarıyla oynamak olduğunu belirterek, "Gençler eğitim sistemiyle dindar ve kindar yetiştirilerek, robotlaştırılmaya çalışıldı. Bu iktidara inancımız kalmadı. Bu sistemin değişebilmesi HDP'ye bağlı. HDP'nin demokrat, laik ve eşitlikten yana olduğunu biliyoruz. Daha özgür bir ortam için her gencin HDP'ye oy vermesi gerekiyor" dedi. 
 
'BATAKLIKTAN ÇIKMANIN TEK YOLU HDP'
 
Bir fabrika işçisi olan Devrim İşli de, uygulanan politikalar yüzünden gençlerin bugün adeta bataklığa saplandığı görüşünde.
 
Özellikle asimilasyon politikalarından en çok çocuklar ve gençlerin etkilendiğini kaydeden İşli, yine Kürt gençlerinin madde bağımlısı olmasının adeta önünün açıldığını belirtti. İşli, "İktidarın kendi halkının geleceği için bir çalışması olmadı. Neden uyuşturucuyu bitirmek için mücadele etmiyor veya çocuk işçiliğinin önüne geçilmiyor. Bunlara yönelik neden vaatleri yok. Çünkü kendi için köle bir toplum yaratıyor. Bizler bu oyunlara gelmeyeceğiz. Yıllardır bu yaşananlarla mücadele eden HDP'ye oyumuzu vereceğiz. Gençler için aydınlığın HDP'yle geleceğini biliyoruz. Bataklıktan çıkmanın tek yolu ve aydınlık bir geleceğin teminatı HDP’dir" diye konuştu. 
 
‘HER YERİ BAHAR, BAHÇE YAPMAK İÇİN OYLARIMIZ HDP'YE’
 
Çocuklu yaşlardan itibaren ailesine maddi destek sağlamak için inşaatlarda çalışmak zorunda kaldığını anlatan Tekin Kubay ise, çocuk işçiliğinin var olduğu, işçi haklarının sömürüldüğü bir ülkedeki bütün zorluklar ile bu zamana kadar karşılaştığını ifade etti.
 
Bütün inşat işçilerinin neredeyse Kürt olduğunu ve bunun kendilerine bir kader gibi dayatıldığını söyleyen Kubay, “Her dönem yok sayıldık, sömürüldük, öldürüldük, yerimizden yurdumuzdan edildik, dışlandık. Bu halk Uğur Kaymaz'ları, Ceylan Önkol'ları ve daha nicelerini gördü. Fakat hiçbir zaman boyun eğmedik. Çünkü bizim bir mücadele geleneğimiz var. Biz her zorluğun üstüne gittik. Bu seçimlerde ise, yaşamın güzelliklerini elimize almak için, her yeri bahar, bahçe yapmak için oylarımız HDP'ye. Kürt halkının, gençlerin, kadınların, umudumuz HDP'dir. Biz kan olsun istemiyoruz, aksine barış olsun istiyoruz” dedi.
 
 

Diğer başlıklar

31/08/2019
21:05 ‘Susma sustukça kayyum eve gelecek’ sloganı atıp halay çektiler
20:19 Dersim'de kayyum protestosu 3’üncü gününe girdi
19/08/2019
22:58 Kayyum atamalarına gürültülü protesto
03/07/2019
20:32 Ankara Kadın Platformu: Tecavüzcü Hasan Bilgili tutuklanana kadar mücadeleye devam
03/05/2019
10:20 Polisin darp ettiği tutuklu annesi: Çocuğumun ölümünü beklemeyeceğim
02/05/2019
16:31 Diyarbakır’da başlatılan oturma eyleminin bugünkü programı sonlandırıldı
12:19 Açıklama yapmalarına izin verilmeyen anneler oturma eylemi yaptı
17/04/2019
12:19 HDP’nin açıklamasına müdahale: Milletvekilleri yaralandı
16/04/2019
12:44 Tuşba'nın ilk meclis toplantısı: Bize silgi çalmamayı tembihledin ama mazbatamı çaldın
15/04/2019
10:23 Leyla Halid’den Leyla Güven’e ziyaret: Seninle daha güçlü olacağız
14/04/2019
16:25 Polisin ‘yanlışlıkla vurduk’ dediği Hantaş’ın abisi: Daha önce tehdit etmişlerdi
13:53 Diyarbakır'da bir genç polis tarafından öldürüldü!
10/04/2019
18:22 İlk işleri beton blokları ve telleri kaldırmak oldu
19/03/2019
19:24 Zülküf Gezen’in ailesi Leyla Güven’i ziyaret etti
Güven: Zülküf yoldaş Mazlum'un direnişini seçti
25/12/2018
12:50 Küçük çoban domuz sürüsünün saldırısına uğradı
18/12/2018
09:25 19 Aralık tanığı: Açlık grevlerinin yayılması devleti zorlar
09:10 Kriz yemenicilik mesleğini de vurdu
13/11/2018
09:12 Silopi'de 2 bin kişi 4 gündür susuz
09:06 Şırnak'taki beton santrallerinde üretim durduruldu
09:02 Gıda-İş Ege Bölge Temsilcisi Köse: Üyelerimiz işe alınana kader eylem sürecek