Atay: Sokağı meclise,meclisi sokağa taşıyacağızBöyle

img
HATAY - Sanat ve sanatçılarla birlikte Hatay'ın sorunlarını Meclise taşımaya hazırlanan HDP’nin Hatay Milletvekili Adayı Barış Atay, "Sokak meclise, meclis sokağa. Bunun bir arada olmadığı mücadelenin hiçbir karşılığı yok” diyerek, çok kritik bir dönemeçten geçildiğini vurguladı.
 
Oyunculuğunun yanı sıra muhalif kimliği ile ülke sorunlarına ve toplumsal olaylara gösterdiği duyarlılıkla tanınan Barış Atay, 24 Haziran seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) 1’nci sıra milletvekili adayı. Sahneden siyasete adım atan Atay, 1981 yılında Almanya’da doğdu. 1999'a kadar orada yaşadıktan sonra Antakya'ya yerleşti. Çukurova Üniversitesi Biyoloji bölümünü kazanan Atay, tiyatroya olan düşkünlüğü ile okulunu yarıda bırakıp, İstanbul’un yolunu tuttu. Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nden mezun olan Atay, rol aldığı “Hacı” ve “Şöhret” dizileri ile “Kavuk” ve “Zincirbozan” filmlerinin yanı sıra “Arka Sıradakiler” dizisinde canlandırdığı Saffet karakteri ile dikkatleri üzerinde çekti.
 
2013 yılında ise, “Redhack” soruşturması kapsamında gözaltına alınıp, serbest bırakılan Atay, neden siyasete adım attığını, HDP’yi tercih etme gerekçelerini ve vekil olarak Meclis’e gitmesi halinde yapacaklarını anlattı.
 
‘HERKES HDP'NİN YANINDA YER ALMALI’
 
Türkiye’nin bugün mevcut iktidar eliyle sürüklendiği karanlığa karşı, sorumluluk alarak HDP’de yer almayı uygun gördüğünü dile getiren Atay, insan hakları ve özgürlükler için mücadele eden herkesin de HDP'nin yanında yer alması gerektiğini vurguladı. Atay, bu dönemde özellikle kadınların LGBTİ'lilerin, gençlerin, yoksulların yani toplumun çoğunluğunu oluşturan birçok farklı kimliğe sahip insanların HDP'in yanında olmasını gerektiğini ifade etti.
 
Atay, bunun gerekçesi olarak ise, AKP’nin izlediği politikaları işaret etti. “AKP’nin sadece sanat ya da sanatçı düşmanı değil, aynı zamanda insanlık düşmanı, hayvanların düşmanı akla gelebilecek her türlü hayati canlılığın, pozitif düşünceyi temsil eden ne varsa hepsinin düşmanı olduğunu” belirten Atay, kendisinin de bir sanatçı olarak baskılara ve engellemelere maruz kaldığını ifade etti.
 
Ancak Atay’a göre, yaşadıklarımız bireysel olarak ele alınabilinecek bir mesele olmasının çok ötesinde. 
 
‘SANAT, İKTİDAR ENDEKSLİ YA DA ANGAJE OLAMAZ’
 
Bunun sınıfsal ve sistemsel bir sorun olduğunu vurgulayan Atay, o yüzden herkesin yaşadığı sorunlar üzerinden tanımlama yapmak mücadeleyi ortaklaşması gerektiği görüşünde. AKP'nin sanat üzerindeki baskılarına değinen Atay, “Sanatın bir muhalif tavrı var. Sanat yapanın politik düşüncesinden ayrı olarak sanat, iktidar endeksli yada angaje olamaz. Sanat tespit ettiği toplumun sorunlarına ya da şahitlik ettiği toplumsal sorunları ifşa eder, anlatmakla yükümlüdür. Bunun bilincinde olan sanatçılar da iktidar için tehlike arz eder. Bu bir gerçek" diye konuştu.
 
'SES ÇIKARMAK GEREKİR'
 
Aynı zamanda Oyuncular Sendikası'nın kurucu üyesi olan Atay, sanatçı kimliğinin Meclise girme konusunda sağlayacağı en ufak bir avantajı dahi kullanmakta tereddüt yaşamayacağını belirtti. Atay, bu konuda şunları ifade etti:  “Devlet Tiyatroları ve Şehir Tiyatroları baskı kurmakta ve repertuarına müdahale etmekte ya da kadrolarını değiştirmek ile başlayan süreç şimdi özel tiyatroları oyunlarının içeriklerine karışmak var ya da şarkı sözleri yüzünden şarkıcıların tutuklanması, telif konusunda meslek birliklerine kayyum atanması ile hatta kayyumun Arif Sağ örneğinde olduğu gibi üyelikten ihraç edilmesi ile devam eden bir sürece dönüşmüş durumda. Bunu da ifşa etmek bununla ilgili söz söylemesi ses çıkarması çıkardığı sese dışarıdan geleceğiz. Sesi yükseltmek anlamında çok gerekli görüyorum."
 
'SORUNLARI MECLİSE TAŞIYACAĞIZ'
 
Atay, milletvekili olarak Meclise girmesi halinde ise öncelikle Suriye savaşının Hatay'a yansımalarını Meclise taşıyacağını vurguladı. 
 
Hatay'ın kozmopolit yapısına, ekonomisine ve toplumsal yapısına ciddi anlamda darbe vurmaya çalışan bir iktidar olduğunu belirten Atay, bu sorunların acilen dile getirilmesi gerektiğini vurguladı. Bu nedenle Hatay'ın sorunlarını Meclise taşıyacağını söyleyen Atay, yoksa Hatay milletvekili olmanın bir anlamı olmadığını ifade etti.
 
‘SOKAK VE MECLİS BİR ARADA OLMALI’ 
 
Yine Meclis’te tek başına bir milletvekili olarak girmenin sorunları çözmeyeceğini, bu nedenle dışarıda yürüttükleri mücadeleyi Meclise taşıyacaklarını kaydeden Atay, bunu “Sokak meclise, meclis sokağa. Bunun bir arada olmadığı mücadelenin hiçbir karşılığı yok” sözleriyle ifade etti.
 
Çok kritik bir dönemeçten geçtiklerinin altını çizen Atay, sokaktan meclise doğru toplumsal muhalefet örnek üzere, başta gençler olmak üzere herkesin sandık güvenliği için müşahit olması ve bu zorlu süreçte oluşturulan dayanışmaya katkı sağlamaları gerektiğini vurguladı.
 

Diğer başlıklar

03/05/2019
10:20 Polisin darp ettiği tutuklu annesi: Çocuğumun ölümünü beklemeyeceğim
02/05/2019
16:31 Diyarbakır’da başlatılan oturma eyleminin bugünkü programı sonlandırıldı
12:19 Açıklama yapmalarına izin verilmeyen anneler oturma eylemi yaptı
17/04/2019
12:19 HDP’nin açıklamasına müdahale: Milletvekilleri yaralandı
16/04/2019
12:44 Tuşba'nın ilk meclis toplantısı: Bize silgi çalmamayı tembihledin ama mazbatamı çaldın
15/04/2019
10:23 Leyla Halid’den Leyla Güven’e ziyaret: Seninle daha güçlü olacağız
14/04/2019
16:25 Polisin ‘yanlışlıkla vurduk’ dediği Hantaş’ın abisi: Daha önce tehdit etmişlerdi
13:53 Diyarbakır'da bir genç polis tarafından öldürüldü!
10/04/2019
18:22 İlk işleri beton blokları ve telleri kaldırmak oldu
19/03/2019
19:24 Zülküf Gezen’in ailesi Leyla Güven’i ziyaret etti
Güven: Zülküf yoldaş Mazlum'un direnişini seçti
25/12/2018
12:50 Küçük çoban domuz sürüsünün saldırısına uğradı
18/12/2018
09:25 19 Aralık tanığı: Açlık grevlerinin yayılması devleti zorlar
09:10 Kriz yemenicilik mesleğini de vurdu
13/11/2018
09:12 Silopi'de 2 bin kişi 4 gündür susuz
09:06 Şırnak'taki beton santrallerinde üretim durduruldu
09:02 Gıda-İş Ege Bölge Temsilcisi Köse: Üyelerimiz işe alınana kader eylem sürecek
28/10/2018
09:20 Gönderdiği videoyla gazeteci Bağdu cinayetini anlattı
09:14 Şiddete maruz kalan kadın: Erkekler iktidardan cüret alıyor
09:12 Cizre kayyumu engelli yoluna palmiye ağacı dikti
20/10/2018
09:59 Safitürk davasının en önemli tanığının ifadesi: Erê, Na!