HDP'nin Hatay'da hedefi: 3 vekil

img
HATAY - 24 Haziran'da kazanacaklarını ifade eden HDP Hatay İl Eşbaşkanı Sultan Başaran, "Biz her şeye rağmen bu seçimde 3 vekil çıkarabileceğimizi hedefliyoruz. 3 vekil de çıkaracağız" dedi.
 
Medeniyetlerin başkenti olarak bilinen Hatay, Suriye savaşından en fazla etkilenen kentlerden biri. 7 yıldır Suriye savaşından ciddi anlamda etkilenen Hatay'da mülteci ve işsiz sorunu en temel sorunlardan biri. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hatay İl Örgütü, seçim çalışmasına esnaf ziyaretleri, halk toplantıları ve büro açılışlarıyla son hızla devam ediyor. 7 Haziran seçimlerinde HDP 58 bin 333 oy aldı. 1 Kasım seçimlerinde ise oyunu artıran HDP, oyunu 61 bin 813’e çıkardı. Meclis’e milletvekili gönderememesine rağmen HDP’nin oyunu arttırdığı tek kent oldu. 
 
MHP’nin güçlü olduğu Belen ilçesi dışında kentin diğer ilçelerinde HDP’nin etkisini görmek mümkün. CHP'ye yakın olan Arap Alevi yurttaşlar, hem Barış Atay'ın hem de Arap Alevi adayların yoğun olması nedeniyle HDP'ye yakınlaştı. Arap Alevilerin yoğun yaşadığı Antakya, Defne, Arsuz, Samandağ ve kent merkezinde yurttaşlar, AKP'nin iktidar olmaması için HDP'nin barajı geçmesi gerektiğinin farkında. Yurttaşlar, "Atay, devrimci ve bu halkın çocuğu bizler milletvekili olması için HDP’ye oy vereceğiz" diyor. Bazı CHP'liler ise, "Yaşlılar CHP'ye, gençler ise HDP'ye oy verecek. Ancak Cumhurbaşkanlığı seçiminde Muharrem İnce'ye oy vereceğiz" diyor. 
 
'SAVAŞ DEĞİL BARIŞ İSTİYORUZ'
 
1 milyon 16 bin 175 seçmeni olan Hatay, Meclise 11 milletvekili gönderiyor. HDP Hatay İl Eşbaşkanı Sultan Başaran, seçim çalışmalarını ve hedeflerini anlattı. Seçim kararı alındığından bu yana sokakta olduklarını ifade eden Başaran, seçim çalışmalarının hız kesmeden devam ettiğini vurguladı. 7 Haziran’ı aşan bir havayı yakaladıklarını aktaran Başaran, tüm yurttaşların HDP’nin Meclis’te olması konusunda hemfikir olduğunu söyledi. Başaran, Suriye iç savaşının kentteki etkisine ilişkin de şunları söyledi: “Suriye'de 2011'deki savaşla beraber ciddi anlamda bir ekonomik çöküş yaşandı ve yine sınır kapıları kapandı. Hatay'da bulunan birçok yurttaş sınır ticareti ile evine ekmek götürüyordu kapıların kapanması ile yurttaşlar işsiz kaldı. Yine Hatay’da birçok küçük esnaf krizden kaynaklı dükkanlarını kapatmak zorunda kaldı. Yine bu kentin asayiş anlamında da huzuru kalmadı. İnsanların huzuru kaçtı. Kent geceleri cıvıl cıvıl idi şimdi ise geceleri kimse çıkmıyor. Bizler savaş değil barış istiyoruz.”
 
'TÜM HALKIMIZ OYLARA SAHİP ÇIKSIN'
 
Kadınları ve gençleri seçim çalışmalarında aktif görev almaya ve sandıklarına sahip çıkmaya çağıran Başaran, "Herkes sandığa gidip bu ülkenin geleceği için barış ve kardeşlik için kendisine oy vermeli. Tüm halkımız oylarına sahip çıkmalı" dedi. Başaran, “Bizler kazanacağız. Biz kazanırsak, bu ülke ve Hatay kazanır. Bizim parti olarak tek endişemiz adaletli bir seçim olmayacağıdır. Biz her şeye rağmen bu seçimde 3 vekil çıkarabileceğimizi hedefliyoruz. 3 vekil de çıkaracağız. Biz bu seçimde sadece oylara sahip çıkılması durumunda bu seçimden zaferle çıkacağız. Bundan dolayı tüm halkımıza çağrımızdır; gelin beraber sandıklara sahip çıkalım” diye konuştu.
 

Diğer başlıklar

17/06/2018
20:54 Demirtaş TRT’de: Değil 20 ay 20 yıl da cezaevinde kalsam zulme boyun eğmeyeceğim
16/06/2018
13:43 Taşdemir: Ağrı’da sandıkları gözümüz gibi koruyacağız
11:34 Temelli Suruç’ta: Seçimle gitmeyi göze alamayanlar her türlü provokasyonu yapıyor
09:05 Cemile’nin annesi: Elinizi vicdanınıza koyarak, sandık başına gidin
09:03 Rıza Türmen: HDP'de demokrasi umudu görüldüğü için saldırıyorlar
09:02 Geçim derdi yüzünden kendi işini kurdu
15/06/2018
18:12 Esnaf kardeşler binlerce kişinin katıldığı törenle toprağa verildi
16:30 Esnaf kardeşlerin cenaze törenine polis müdahalesi
09:36 ‘Mezarlara yapılanları sandıkta unutmayacağız’
09:11 Babası AKP’den aday adayıydı, kendisi HDP adayı
09:08 ‘Erdoğan muhakkak gitmeli diyen çok kararlı bir kitle var’
09:06 Temelli: Erdoğan'ın oyunlarını barajları yıkarak bozacağız
13/06/2018
18:42 Erdoğan: Bunu dışarıda konuşamam, HDP baraj altında kalmalı
12/06/2018
10:14 ‘Cemaatlerin görevi adalete çağırmaktır’
09:35 Dersim’de seçim nabzı: 2’si bizden 2’si birden
09:15 Midyat’ta SİT alanındaki tarihi evin üzerine çardak
09:12 Hareketli seçmen seçim bölgesine taşınacak: Bir oy seçimin kaderini değiştirir
09:11 İstanbul adayı Daş: Anadilde eğitim hakkı için çalışacağım
09:04 'Hatay'ın yeniden barış ve huzur kenti olması için mücadele edeceğiz'
10/06/2018
09:55 ‘Pancara gittiğimiz gibi sandığa gideriz’