‘Bitlis halkı HDP’yi umut olarak görüyor’

img

BİTLİS - HDP’nin Bitlis milletvekili adayı Sevda Tabak Yamaç, 20 yıllık bir esnaf. Kent halkının HDP’yi umut olarak gördüğünü ve desteklediğini dile getiren Yamaç, “Herkes oy kullanmalı ve sandıklara sahip çıkarak oyunu da korumalı” çağrısı yaptı. 

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Bitlis’te gösterdiği 3 milletvekili adayından biri, 20 yıldır esnaflık yapan Sevda Tabak Yamaç. Yamaç, 1997’de doğduğu Bitlis’ten göç etmek zorunda kaldığı Maraş’ta yaklaşık 10 yıl kaldıktan sonra memur olan eşinin atamasının Van’a çıkmasıyla birlikte tekrar kendi toprağına geri döndü. Kadın giyimi üzerine  20 yıldır atölye işleten Yamaç, “Yerinden edilmiş kadınları” konu alan Avrupa Birliği (AB) projelerinde yer aldı. Yamaç, halk eğitim merkezlerinde kadın giyimi üzerine eğitmen olarak çalıştı.
 
1997’de Maraş’ta Demokratik Halk Partisi’nin (DEHAP) kuruluş aşamasında yer alan Yamaç, partinin il başkan yardımcılığı ile kadın kolları başkanlığı görevlerinde bulundu. Yamaç ayrıca, kadın örgütlerinde de gönüllü çalışma yürütüyor.
 
‘MÜCADELENİN İÇİNDE BULDUM KENDİMİ’
 
Hayatının sürekli mücadele içinde geçtiğini söyleyen Yamaç, “Ülkede mevcut siyasi olaylar ve mevcut sistemin dayattığı sorunlar beni doğalında siyasetin ve mücadelenin içine itti. Eşimin tutuklanması, Bitlis’ten sürgün edilmemiz, sonrasında bunları sorgulamaya başladığımızda şunu sordum kendime; 'Tüm bu yaşananların neresindeyim?' Devlet baskısı, erkek egemen zihniyet ve bu zihniyetin yaşamın tüm alanlarında kendini var etmesine karşı her Kürt kadını gibi mücadelenin içinde buldum kendimi” diye konuştu.
 
‘KADININ KENDİNE YER BULDUĞU TEK PARTİDİR’
 
Parlamentonun da bir mücadele alanı olduğunu ifade eden Yamaç, neden HDP’den aday olduğunu şu sözlerle anlattı: “Şu an yaşadığımız süreç çok ağır bir süreç. Dolayısıyla, bu seçimin Kürt halkı için bir kurtuluş mücadelesi olduğunu düşünüyorum. 'Ben de içinde olmalıyım' diye düşünüyorum. Türkiye’de mevcut siyasi partilerin durdukları yerleri, söylemleri ve parti programlarını biliyoruz.  HDP kucaklayıcı, bütün ötekileştirilmiş kesimleri bir araya getirebilen, eşit temsiliyeti esas alan bir parti. Kadının kendine yer bulduğu tek siyasi partinin HDP olduğuna inanıyorum. Bu anlamda diğer siyasi partilerin pratiklerini görüyoruz zaten. Aynı zamanda özellikle bugünlerde çok daha ihtiyacımız olan barış ve demokrasiyi savunması ve buna yönelik projelerinin olması da aday olmamda etkili oldu. HDP, aynı zamanda yaşamın her alanına dönük projeleri olan ve bu yönde pratik geliştiren bir partidir.”
 
‘KADIN VE GENÇLERDE UMUT VE HEYECAN VAR’
 
Yamaç, Bitlis’te seçim kampanyası kapsamında saha çalışmaları yürüttüklerini belirterek, çalışmalara dair izlenimlerini şöyle aktardı: “Çok umutlu görüyorum seçmeni. Bitlis’te özellikle kadınlar ve gençlerde seçimlere dair bir umut ve heyecan var. Sahada yürüttüğümüz çalışmalar oldukça coşkulu geçiyor. Moral ve motivasyonu seçmenden alıyoruz. Özellikle köylerde yaşayan insanların seçimlere daha çok ilgili olduğunu söyleyebilirim.  Belki de yaşanmış acılardan dolayı olabilir. Daha çok kitlelere ulaşmayı hedefliyoruz. Seçime yaklaştığımız bu süreçte, çalışmalarımıza daha da hız vereceğiz. Biz de seçmen kadar umutluyuz. Halk HDP’yi umut olarak görüyor ve destekliyor.”
 
‘MEZARLIKLARI TAHRİP EDENLERİN İSLAMİYET’LE BAĞI OLAMAZ’
 
İnsanların AKP’nin politikalarından olumsuz etkilendiğini ve öfkeli olduğunu da sözlerine ekleyen Yamaç, Bitlis’in Tatvan ilçesinde bulunan Garzan Mezarlığı’ndaki 267 PKK’linin cenazesinin mezarından çıkarılmasını hatırlattı. Yamaç, “AKP’nin siyasi argümanı din üzerinden gelişiyor.  İslamiyet'le hiçbir şekilde bağdaşmayan mezarlıklara bile bir tahammülsüzlüğü görüyoruz.  Cenazelerin belki kemiği bile kalmamış; ama o topraklara bile tahammül edemeyip tarumar ettiği bir zihniyetin İslamiyet’le bir bağı olamaz. Mezarlıkların tahrip edilmesi, din üzerinden geliştirdiği söylemlerde samimiyetsizliği ve istismarı ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı. 
 
‘HERKES SANDIĞA GİTMELİ VE OYUNU KORUMALI’
 
HDP’nin Türkiye halkları için umut olduğunu dile getiren Yamaç, 24 Haziran’da sandığa gidecek seçmenlere şu çağrıda bulundu: “Öncelikle, bu ülkede hak ve özgürlüklerin tanınması konusunda vaatlerde bulunuyoruz. Önceliğimiz, insanların huzur ve can güvenliğinin sağlanması. Bu ülkede yaşayan bütün halkların eşit yaşam hakkına kavuşmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Halka büyük sorumluluk düşüyor. Herkes oy kullanmalı ve sandıklara sahip çıkarak oyunu da korumalı.”

Diğer başlıklar

03/05/2019
10:20 Polisin darp ettiği tutuklu annesi: Çocuğumun ölümünü beklemeyeceğim
02/05/2019
16:31 Diyarbakır’da başlatılan oturma eyleminin bugünkü programı sonlandırıldı
12:19 Açıklama yapmalarına izin verilmeyen anneler oturma eylemi yaptı
17/04/2019
12:19 HDP’nin açıklamasına müdahale: Milletvekilleri yaralandı
16/04/2019
12:44 Tuşba'nın ilk meclis toplantısı: Bize silgi çalmamayı tembihledin ama mazbatamı çaldın
15/04/2019
10:23 Leyla Halid’den Leyla Güven’e ziyaret: Seninle daha güçlü olacağız
14/04/2019
16:25 Polisin ‘yanlışlıkla vurduk’ dediği Hantaş’ın abisi: Daha önce tehdit etmişlerdi
13:53 Diyarbakır'da bir genç polis tarafından öldürüldü!
10/04/2019
18:22 İlk işleri beton blokları ve telleri kaldırmak oldu
19/03/2019
19:24 Zülküf Gezen’in ailesi Leyla Güven’i ziyaret etti
Güven: Zülküf yoldaş Mazlum'un direnişini seçti
25/12/2018
12:50 Küçük çoban domuz sürüsünün saldırısına uğradı
18/12/2018
09:25 19 Aralık tanığı: Açlık grevlerinin yayılması devleti zorlar
09:10 Kriz yemenicilik mesleğini de vurdu
13/11/2018
09:12 Silopi'de 2 bin kişi 4 gündür susuz
09:06 Şırnak'taki beton santrallerinde üretim durduruldu
09:02 Gıda-İş Ege Bölge Temsilcisi Köse: Üyelerimiz işe alınana kader eylem sürecek
28/10/2018
09:20 Gönderdiği videoyla gazeteci Bağdu cinayetini anlattı
09:14 Şiddete maruz kalan kadın: Erkekler iktidardan cüret alıyor
09:12 Cizre kayyumu engelli yoluna palmiye ağacı dikti
20/10/2018
09:59 Safitürk davasının en önemli tanığının ifadesi: Erê, Na!