6 aylık bebeğiyle seçim çalışmalarında: Dönem oturma dönemi değil

  • kadın
  • 09:14 6 Haziran 2018
  • |
img

İSTANBUL - HDP'nin seçim çalışmalarına 6 aylık bebeğiyle katılan Gülden Yön, evde oturmanın bir lüks olduğunu söyleyerek, “Dönem rahat oturma dönemi değil. Herkes elini taşın altına koyup bir şeyler yapmak zorunda” dedi.

24 Haziran seçimlerine giderken İstanbul’un neredeyse her mahallesinde 7’den 70’e tüm kesim, alanlarda çalışma yürütmeye devam ediyor. Sabahın erken saatlerinde açılan stant çalışması ise güneş batana kadar devam ediyor. Mahallelerde bildiriler dağıtılırken, sokak aralarında konvoylar dolaşıyor. Kahvelerde, parklarda ve meydanlarda; başta Olağanüstü Hal (OHAL) olmak üzere yaşanan hak ihlalleri, seçim güvenliği, ekonomik kriz, siyasi tutuklular, savaşa yatırılan paralar ve pek çok konu birden konuşuluyor. 
 
6 AYLIK BEBEĞİYLE PARTİDE 
 
Seçim çalışmalarına ara vermeden devam eden partilerden biri de Halkların Demokratik Partisi(HDP). Partinin İstanbul İl Örgütü öncülüğünde yürütülen çalışmalarda her kesimden insanı bulmak mümkün. Bunlardan biri olan 2 çocuk annesi Gülden Yön, 6 aylık bebeğiyle birlikte her gün, partinin Güngören ilçe binasına gelerek bilgi işlemde görevini yürütüyor. Önceki seçimlerde de bilgi işlemde çalışan Yön, kendisinin tecrübesi olduğu için bu görevi yeniden üstlenmiş.
 
İŞİNİ TİTİZLİKLE YAPIYOR 
 
10 yaşındaki kızını okula gönderdikten sonra Delal bebeği kucaklayıp ilçe binasına gelen Yön, sandık kurulu üyelerini bularak birebir herkesle iletişim kuruyor. İşinin önemli bir kısmı da bilgisayar başında olduğu için titizlikle ve dikkatli çalışması gerektiğini söyleyen Yön, “Her yerden bilgi yağıyor. Onları düzenliyoruz. Bilgi işlemde tek bir rakamı yanlış girdiğinde maliyet ve zaman açısından çok şey kaybettiriyor. Bu yüzden çok dikkat isteyen bir iş. Kafanın rahat olması gerekiyor” diye konuştu.
 
'TÜM AİLE SEÇİM ÇALIŞMALARINDA’
 
Yön, “Evde yatağında 2-3 saat uyuyor. Buradaysa  sürekli telefon görüşmeleri ve insan sirkülasyonu olduğu için 10-15 dakikada uyuyabiliyor. Bazen işimi yarım bırakıp gitmek zorunda kalıyorum. Baba da il yönetiminde olduğu için benden yoğun. O da büyük kızla ilgileniyor. Bir aydır bu şekilde gidiyor” dedi. 
 
‘DELAL BEBEK GELENLERE UMUT OLUYOR’
 
Kendisini görenlerin motive olduğunu belirten Yön, şöyle devam etti: “Bebek bir şey yapmıyor; ama varlığı büyük bir enerji yayıyor. Kucağımda bebekle çalışırken görenlerin ‘Bu koşulda bile gelebiliyorsak hakikatten bir şeyler bitmemiş’, ‘Sen bebeğinle geliyorsan bizim gelmememiz mümkün değil’ diyorlar. Her koşula rağmen biz varız. Bizimle değişecek her şey. Birbirimizi toparlaya toparlaya biz varız diyoruz. Bu, çok güçlü bir iradenin göstergesidir. Yoksa burada ne işimiz var.” 
 
‘AYŞE ÖĞRETMEN’DEN ETKİLENDİM’
 
“Çocuklar ölmesin” dediği için 6 aylık bebeğiyle birlikte cezaevine götürülen öğretmen Ayşe Çelik’ten etkilendiğini belirten Yön, “Bir kadına, böyle bir çağrıda bulunduğu için bu yapılıyorsa ben ‘evde durmamalıyım’ dedim. Bebeğimle de olsa elimden geldiğince bu mücadeleye destek vermem gerekir diye düşündüm. Arkadaşlarımızın tutuklu olduğu böylesi bir süreçte evde oturmak bana lüks geldi. Çünkü dönem rahat oturma dönemi değil. Herkes elini taşın altına koyup bir şeyler yapmak zorunda. Burada ihtiyaç vardı. Vicdani yükümlülüğümden dolayı geliyorum” dedi. İlçedeki kadınlara çalışma cesareti veren Yön, “Kadınlar evde oturmasın. Bir kadının isteyip de yapamayacağı hiçbir şey olamaz. Alanlarda, yaşamın her alanında var olduğumuzu göstermeliyiz” diye çağrıda bulundu. 
 
‘BARIŞ VE HUZURA AÇIZ’
 
Ülkenin her yönden giderek çöktüğünü ifade eden Yön, “Her şeyi ithal ediyoruz. En pahalı benzini kullanıyoruz. Gelir kaynağı kalmadı. Ülkenin tüm değerleri yok edildi. Yalnızca inşaatla kendini çevirmeye çalışan bir anlayış hakim. Barış ve huzura açız. İnsanların birbirine düşmanca bakmadığı bir ülke istiyoruz artık. Ölümlerden, kandan, zulümden yorulduk. Çocuklarımız bunu yaşamasın” ifadelerini kullandı. 
Ezilen halkları savunduğu için HDP saflarında yer aldığını dile getiren Yön, “HDP; hak, hukuk ve adaletin olduğu bir parti. Tekçiliği savunmuyor. Herkese kucak açıyor. Bu yüzden HDP” dedi.
 
MA / Melike Ceyhan
 

Diğer başlıklar

03/05/2019
10:20 Polisin darp ettiği tutuklu annesi: Çocuğumun ölümünü beklemeyeceğim
02/05/2019
16:31 Diyarbakır’da başlatılan oturma eyleminin bugünkü programı sonlandırıldı
12:19 Açıklama yapmalarına izin verilmeyen anneler oturma eylemi yaptı
17/04/2019
12:19 HDP’nin açıklamasına müdahale: Milletvekilleri yaralandı
16/04/2019
12:44 Tuşba'nın ilk meclis toplantısı: Bize silgi çalmamayı tembihledin ama mazbatamı çaldın
15/04/2019
10:23 Leyla Halid’den Leyla Güven’e ziyaret: Seninle daha güçlü olacağız
14/04/2019
16:25 Polisin ‘yanlışlıkla vurduk’ dediği Hantaş’ın abisi: Daha önce tehdit etmişlerdi
13:53 Diyarbakır'da bir genç polis tarafından öldürüldü!
10/04/2019
18:22 İlk işleri beton blokları ve telleri kaldırmak oldu
19/03/2019
19:24 Zülküf Gezen’in ailesi Leyla Güven’i ziyaret etti
Güven: Zülküf yoldaş Mazlum'un direnişini seçti
25/12/2018
12:50 Küçük çoban domuz sürüsünün saldırısına uğradı
18/12/2018
09:25 19 Aralık tanığı: Açlık grevlerinin yayılması devleti zorlar
09:10 Kriz yemenicilik mesleğini de vurdu
13/11/2018
09:12 Silopi'de 2 bin kişi 4 gündür susuz
09:06 Şırnak'taki beton santrallerinde üretim durduruldu
09:02 Gıda-İş Ege Bölge Temsilcisi Köse: Üyelerimiz işe alınana kader eylem sürecek
28/10/2018
09:20 Gönderdiği videoyla gazeteci Bağdu cinayetini anlattı
09:14 Şiddete maruz kalan kadın: Erkekler iktidardan cüret alıyor
09:12 Cizre kayyumu engelli yoluna palmiye ağacı dikti
20/10/2018
09:59 Safitürk davasının en önemli tanığının ifadesi: Erê, Na!