Bitlisli kadınlar: Endişelenmeyin 3 vekil çıkaracağız

  • kadın
  • 09:10 6 Haziran 2018
  • |
img

BİTLİS - Seçimlerde, kadınların iktidarın kabusu olması gerektiğini dile getiren Bitlisli kadınlar, “Kimse endişelenmesin biz 3 vekil kazanacağız” dedi. 

24 Haziran’da yapılacak baskın seçimlere ilişkin görüşlerini bildiren Bitlis’in Tatvan ilçesinde yaşayan kadınlar, kentten 3 vekil çıkaracaklarını belirtti. Kürtlerin son yıllarda uğradıkları haksızlığın hesabını sormanın tek yolunun seçimler olduğuna dikkat çeken kadınlar, sandığa giderken herkesin Efrin’i düşünmesi gerektiğini söyledi. 
 
HOZAN MİZGİN’İ DEFNEDEN ANNEDEN ÇAĞRI
 
HDP’nin mahalle çalışmalarını her gün takip ettiğini ve ne zaman anons aracının sesini duysa destek olmak amacıyla sokağa çıktığını dile getiren Şehnabaz Dinçer, 1992 yılında çıkan çatışmada yaşamını yitiren sanatçı Gurbet Aydın’ı (Hozan Mizgin) yıkayıp defnedenlerden biri olduğunu belirtti. Bütün zor günlerde Hozan Mizgin’i hatırladığına vurgu yapan Dinçer, “Herkesin artık yeter demesi gerekiyor, yetmez mi çektiğimiz acılar. Kürtler sandığın başına giderken acılarını, yitirdikleri canları düşünmelidir. Ne polis ne asker ne de Kürt kimse ölmesin istiyorum.  Bu; seçim adalet, özgürlük getirecek, zindanların kapısını açacaktır. En önemlisi barış getirecektir” dedi. 
 
‘EFRİN’İ DÜŞÜNSÜNÜP OY VERSİNLER’ 
 
Gülperi Yılmaz da, uzun yıllar İstanbul’da yaşadıktan sonra memleketi olan Tatvan’a büyük özlemle döndüğünü kaydetti. Kürtlerin de dünyadaki diğer halklar gibi huzur için yaşama hakkı bulunduğunu söyleyen Yılmaz şöyle devam etti: “Her geçen gün yeni bir parti ortaya çıkıyor, aslında hepsinin amaçları Kürtleri oyalamaktır. AKP’nin artık bizim topraklarımızda rahat at koşturmasını istemiyoruz. Batıda Kürtçe konuştuğu için onlarca gencimiz linç edildi, öldürüldü. Artık hiçbirimizin onlara kanmaması lazım. Bizi bu iktidarlar niye ve neyle kandırsın? Müslümanlık mı? İnsanlık mı? Hepsinden de onlardan daha fazla Kürt halkında var. Sandığa giden herkes Efrin’i düşünsün ve öyle oy versin. Yüzlerce araçlık konvoyla camiye namaz kılmaya gidenlerin secdesi Allah'a değildir. Bunu herkes görsün, bu sahte din anlayışlarına kanmayalım.” 
 
'MÜSLÜMANLIK ADINA KANDIRILMAYALIM’
 
Raife Orak da, Kürt halkının bu seçimde birlik olması gerektiğine dikkat çekerek, “Efrin’de ölen çocukları, kadınları düşünerek oy vermemiz gerekiyor. Bu seçim, yıllardır uğradığımız baskıdan kurtulmanın da bir fırsatı olacaktır. Artık hiçbir annenin yüreği yanmasın, bu fırsattır değerlendirelim” dedi. 
 
'KADINLAR OLARAK ONLARIN KABUSU OLMALIYIZ’
 
Kendi mahallesinde yaşayan kadınlarla sürekli seçimi tartışmaları yaptıklarını dile getiren Bahar Tunç ise, Tatvan’da HDP’nin başarılı olacağını belirtti. Özellikle kadınların daha fazla kararlı olması gerektiğini söyleyen Tunç, “İleride kuma sisteminin, tacizin, kadına yönelik şiddetin önüne geçmek için HDP’ye oy vereceğim. Kendi kuzenlerime, arkadaşlarıma da böyle anlatıyorum. Görüyoruz; kadına yaklaşımı, onlar istiyor ki biz evde oturalım çocuk doğuralım. Ama hayır biz kadınlar onların kabusu olmalıyız. Kimse endişelenmesin biz 3 vekil kazanacağız” dedi.