'AKP'ye oy vermiş Kürt seçmenler HDP'ye geliyor'

img

İSTANBUL - HDP İstanbul adayı Mustafa Avcı, iktidarın Kürt politikalarını görenlerin kendi partilerine döndüğünü belirterek, “Gelip bize ‘yanlış yaptık’ diyen AKP’ye oy vermiş çok sayıda Kürt yurttaş var” dedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) İstanbul adaylarından biri de sendikal mücadeleden gelen Mustafa Avcı. Van’ın Erciş ilçesinde 1956’da dünyaya gelen Avcı, uzun yıllar Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) çatısı altında sendikal faaliyetler yürüttü. Bir dönem sendikanın sekreterliğini yapan Avcı, öğretmenlik mesleğiyle de adından söz ettirdi. 
 
Sendikal faaliyetlerle birlikte siyasi çalışmalarına da ara vermeden devam eden Avcı, aynı zamanda kapatılan Demokratik Toplum Partisi’nin(DTP) de kurucuları arasında yer aldı. İki dönem DTP’de Parti Meclis (PM)  üyeliği yapan Avcı, DTP kapanmadan önce İstanbul il eşbaşkanıydı. 7 Haziran 2015 seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Manisa adayı olan Avcı, seçilmese de partinin Manisa’daki oylarını ciddi anlamda artırdı. Avcı, bu dönemdeyse HDP’nin İstanbul 2’nci bölge adayı. 
 
‘DİYARBAKIR’IN 5 KATI SEÇMEN İSTANBUL’DA’ 
 
Kürtlerin yoğun yaşadığı şehir olması nedeniyle İstanbul’un da artık bir Kürt kenti olduğunu ifade eden Avcı, “2009 yılında İstanbul’daki Kürt seçmenler üzerinde bir çalışma yaptık. O zaman Kürt kentlerinden İstanbul’a gelen 2 milyon 400 bin seçmen bulunuyordu. Bu sayı, şu anda daha da artmış durumda. Ortalama olarak Diyarbakır’daki seçmenin beş katı seçmen İstanbul’da bulunuyor” dedi.
 
‘İSTANBUL HDP’DİR’
 
“İstanbul HDP’dir” diyerek sözlerine devam eden Avcı, “HDP sadece bir siyasi parti değildir. HDP toplumsal bir projedir. Farklılığı ne olursa olsun, demokratik bir atmosfer, savaşsız bir dünya için herkes farklılığı ile yaşayabilmeli. HDP, barışın projesidir. Bu projede sadece Kürtler yok. Biz bunu yaşamsallaştırdığımız zaman İstanbul HDP için büyük bir kazanım olur. Toplumun her kesiminden insan İstanbul’da yaşıyor” diye konuştu.
 
‘HDP TEKÇİLİĞE MÜDAHALE ETTİ’
 
Türkiye’de tüm partilerin tüzük programlarının aynı ve tekçilik üzerine kurulu olduğunu dile getiren Avcı, “Bir tek HDP’nin öyle değil. HDP’nin bu farklılığını topluma anlatmalıyız. Bunu anlattığımız sürece halk, HDP’nin etrafında bir araya gelir. HDP için İstanbul farklıdır. HDP’nin 7 Haziran’da 80 vekili çıkarmasına müdahale edildiğini söylüyorlar. Asıl mesele o değil. Mesele, HDP’nin ortaya çıkarmış olduğu farklılıkların Meclis’te buluşmasıydı. 7 Haziran’da HDP, Meclis’in tekçiliğine müdahale etti. Devletin zihniyetinde 80 değil, 200 vekil çıkarmış olmuş olsaydık hiçbir şey olmayacaktı. Bu kadar saldırının amacı, HDP projesini boğmak” ifadelerini kullandı. 
 
‘AKP’Lİ KÜRT SEÇMEN HDP’YE DÖNÜYOR’
 
İstanbul’da; Cizre, Sur, Şırnak, Nusaybin saldırıları ile Efrin’e dönük saldırılardan sonra şimdiye kadar AKP’ye oy veren Kürt seçmenlerin HDP’ye döndüğünü kaydeden Avcı, “AKP’nin gerçek yüzü bugün görünen yüzüdür. İktidarın Kürt politikalarını görenler HDP’ye dönüyor. Gelip bize ‘yanlış yaptık’ diyen AKP’ye oy vermiş çok sayıda Kürt yurttaş var. Hepsi için söylemeyebiliriz; ama 24 Haziran’da bunu somut olarak göreceğiz” dedi. Avcı, “Devlet, Kürdistan’da zorla bir sonuç almak istiyor. Sandıklar taşınıyor. Her türlü zorlamaya rağmen AKP’nin Kürtlerden pozitif bir sonuç alacağını düşünmüyorum” dedi. 
 
MA / Yasin Kobulan