İş cinayetlerine son vermek için HDP’de

img

İZMİR - Henüz 17 yaşındayken çalıştığı inşaattan düşerek tekerlekli sandalyeye bağlı kalan HDP'nin İzmir milletvekili adayı Edip Kaya, çocuk işçiliği ve iş cinayetlerinin son bulması için HDP’de olduğunu söyledi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 24 Haziran seçimleri için İzmir’den 2’nci bölge milletvekili adayları arasında yer alan dikkat çekici isimlerden biri de 17 yaşında çalıştığı inşaatın 6’ncı katından düşerek tekerlekli sandalyeye mahkûm olan Edip Kaya. 
 
28 yaşındaki Kaya, Bitlis’de doğup büyüdü. Kaya, 17 yaşındayken gittiği Aydın’ın Kuşadası ilçesinde çalıştığı inşaatın 6’ncı katından düşerek ağır yaralandı. Kaldırıldığı hastanede tedavisi yapılan Kaya, tekerlekli sandalyeye mahkum oldu. Kaya, sigortasız çalıştığı için herhangi bir hak da talep edemedi. 
 
Kaya’nın yaşadığı olay üzerine, firma yetkilileri hakkında soruşturma açıldı. Ancak bu soruşturma, düşük para cezalarıyla kapatıldı. 
 
Demokratik Halk Partisi (DEHAP) ile başlayan siyasi serüvenine Demokratik Toplum Partisi (DTP) ve Barış ve Demokrasi Partisi’nde (BDP)  devam eden Kaya, şimdi de Meclis’e girmeye hazırlanıyor. 
 
‘MÜCADELE İLE ENGELLERİ AŞTIM’
 
Geçirdiği iş kazasının ardından hukuki yollara başvurmasına rağmen sigortasız işçi olduğu için kimsenin kendisine şahitlik yapmadığını belirten Kaya, “İşçiler, patronlardan korktukları için bana yardım etmedi. Hastaneye götürülürken iş kazası diye polis rapor vermişti. Polis daha kaza geçirdiğim inşaata gitmeden önceden firma önlem alıp ‘inşaata girmek yasaktır’ gibi tabelalar koymuşlardı. Yani çocuk işçiliğine göz yumdular. Beni tekerlekli sandalyeye mahkum ettiler. Kaza geçirdikten sonra kendimi parti çalışmalarına verdim ve güç aldım. Mücadelem, engellerimi aşmama yardımcı oldu” diye konuştu. 
 
'İŞÇİ SAĞLIĞI ÜZERİNDE EN ÇOK DURAN PARTİ HDP’DİR’ 
 
HDP’nin; işçilerin, emekçilerin, kadınların, ezilenleri savunan bir parti olduğunu belirten Kaya, diğer partilerin işçi haklarını savunmadığı gibi birer “şirket partisi” olduğunu vurguladı. HDP’nin gücünü ve güvencesini halktan aldığını dile getiren Kaya, diğer partilerin kendilerini sürekli bir döner sermayeyle çalıştırdığını ifade etti. İşçi sağlığı ve iş güvenliği üzerinde en fazla duran partinin HDP olduğunu dile getiren şöyle devam etti: “HDP, seçim bildirgesinde; iş cinayetlerinde ana firma ve işveren sorumluluğunu esas alacak düzenlemeler yapacağını belirtti. Kayıt dışı çalışmayı kabullenmeyen tek parti HDP’dir. HDP’nin çocuk işçilere yönelik seçim bildirgesi var. Diğer partiler çocuk işçiliğini devlet gibi görmezden geliyor. Sürekli iş kazaları meslek hastalığı mevcut. Devlet, bunları görmezden geliyor. HDP,  bu yaşananları duyuran ve ilgilenen partidir. Bunların yaşanmaması için mücadele ediyor.” 
 
‘HDP PROJELERİ İLE ÇÖZÜM ÜRETİYOR’
 
Çocuk işçiliğinde ve iş kazalarında mevcut hükümetin yani patronlardan yana olduğunu vurgulayan Kaya, hükümetin yasaları çiğneyerek uygulamadığını söyledi. Kaya, hükümetin 2015’te çıkardığı 4857 Sayılı İş Kanunu’nu uygulamadığını ifade ederek, görevini yapmadığını aktardı. Mevcut hükümetin meydanlarda iş kazalarına yönelik seçim vaatlerini eleştiren Kaya, “Bu tür vaatlerin seçim meydanlarında propagandası olmaz. Patronların işçilere yönelik tavrı büyük balık küçük balığı yutar misali. İnşaat ve alt yapı sektörlerinde yapı işçiliği standartlara uygun hale getirilecek. Taşeron sistemin varlığına son verinceye kadar işçilere insana yaraşır barınma koşullarını sağlanacak. Ancak o şekilde çözülür bunlar. HDP vaatleriyle projeleriyle gerçekten çocuk işçiliğinin önlenmesi için çözüm üretiyor. İş cinayetlerine çözüm yolu ve alternatif sunuyor” şeklinde konuştu.
 
‘HÜKÜMET İŞE İNSANİ BAKMIYOR’
 
Hükümetin Türkiye’ye yol ve inşaat dışında bir vaadi olmadığını dile getiren Kaya, inşaatlarda yaşanan iş cinayetlerinin, kazalarının görülmediğini ifade etti. Kaya, “Hükümet bir işe insani bakmıyor, sadece ekonomik bakıyor. Biliyor ki; işçiler düşük ücretlerle çalıştırılıyor. Birçoğu gurbetçi olarak çalışıyor. İnsanlar, ailelerine bakmak zorunda kaldıkları için sosyal güvenceleri olmadan çalışıyorlar. İşçilerin risk altında olduğunu onlar da biliyor. Yeni havaalanı yaptıklarında araştırmalarda 400 işçi, iş kazası nedeniyle hayatını kaybetti. Bunu hiç dile getirmiyorlar. Bu ölümler, ‘27 işçi hayatını kaybetti’ diye kayıtlara geçti.  İşçilerin ailelerini de susturmak için ya korkutuyorlar ya da para teklifi ediyorlar” dedi.
 
‘NEFES ALMAK İÇİN HDP’
 
Meclis’e işçi ve engelli haklarını savunmak için gideceğini söyleyen Kaya, iş cinayetlerine sessiz kalındığı takdirde artacağına dikkat çekti. Kaya sözlerine şöyle devam etti: “OHAL ve KHK’ler iş cinayetlerinin önünü açar. Hükümet, insanları korkutarak, ekonomiyi tehdit ederek bir yere kadar geldi. Bunu kabul etmiyoruz. Bu yüzden sandıklara insanların gitmesi gerekiyor. İnsanlar, sandıklara giderken düşünmeli. Ülkeyi tek adama teslim etmemek lazım. Yaşam, çocuk, güvence, insan, nefes almak, bizim için önemli diyorsanız çözüm HDP.”
 
MA / Ruken Demir – Ayşe Sürme  
 

Diğer başlıklar

17/06/2018
20:54 Demirtaş TRT’de: Değil 20 ay 20 yıl da cezaevinde kalsam zulme boyun eğmeyeceğim
16/06/2018
13:43 Taşdemir: Ağrı’da sandıkları gözümüz gibi koruyacağız
11:34 Temelli Suruç’ta: Seçimle gitmeyi göze alamayanlar her türlü provokasyonu yapıyor
09:05 Cemile’nin annesi: Elinizi vicdanınıza koyarak, sandık başına gidin
09:03 Rıza Türmen: HDP'de demokrasi umudu görüldüğü için saldırıyorlar
09:02 Geçim derdi yüzünden kendi işini kurdu
15/06/2018
18:12 Esnaf kardeşler binlerce kişinin katıldığı törenle toprağa verildi
16:30 Esnaf kardeşlerin cenaze törenine polis müdahalesi
09:36 ‘Mezarlara yapılanları sandıkta unutmayacağız’
09:11 Babası AKP’den aday adayıydı, kendisi HDP adayı
09:08 ‘Erdoğan muhakkak gitmeli diyen çok kararlı bir kitle var’
09:06 Temelli: Erdoğan'ın oyunlarını barajları yıkarak bozacağız
13/06/2018
18:42 Erdoğan: Bunu dışarıda konuşamam, HDP baraj altında kalmalı
12/06/2018
10:14 ‘Cemaatlerin görevi adalete çağırmaktır’
09:35 Dersim’de seçim nabzı: 2’si bizden 2’si birden
09:15 Midyat’ta SİT alanındaki tarihi evin üzerine çardak
09:12 Hareketli seçmen seçim bölgesine taşınacak: Bir oy seçimin kaderini değiştirir
09:11 İstanbul adayı Daş: Anadilde eğitim hakkı için çalışacağım
09:04 'Hatay'ın yeniden barış ve huzur kenti olması için mücadele edeceğiz'
10/06/2018
09:55 ‘Pancara gittiğimiz gibi sandığa gideriz’