İş cinayetlerine son vermek için HDP’de

img

İZMİR - Henüz 17 yaşındayken çalıştığı inşaattan düşerek tekerlekli sandalyeye bağlı kalan HDP'nin İzmir milletvekili adayı Edip Kaya, çocuk işçiliği ve iş cinayetlerinin son bulması için HDP’de olduğunu söyledi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 24 Haziran seçimleri için İzmir’den 2’nci bölge milletvekili adayları arasında yer alan dikkat çekici isimlerden biri de 17 yaşında çalıştığı inşaatın 6’ncı katından düşerek tekerlekli sandalyeye mahkûm olan Edip Kaya. 
 
28 yaşındaki Kaya, Bitlis’de doğup büyüdü. Kaya, 17 yaşındayken gittiği Aydın’ın Kuşadası ilçesinde çalıştığı inşaatın 6’ncı katından düşerek ağır yaralandı. Kaldırıldığı hastanede tedavisi yapılan Kaya, tekerlekli sandalyeye mahkum oldu. Kaya, sigortasız çalıştığı için herhangi bir hak da talep edemedi. 
 
Kaya’nın yaşadığı olay üzerine, firma yetkilileri hakkında soruşturma açıldı. Ancak bu soruşturma, düşük para cezalarıyla kapatıldı. 
 
Demokratik Halk Partisi (DEHAP) ile başlayan siyasi serüvenine Demokratik Toplum Partisi (DTP) ve Barış ve Demokrasi Partisi’nde (BDP)  devam eden Kaya, şimdi de Meclis’e girmeye hazırlanıyor. 
 
‘MÜCADELE İLE ENGELLERİ AŞTIM’
 
Geçirdiği iş kazasının ardından hukuki yollara başvurmasına rağmen sigortasız işçi olduğu için kimsenin kendisine şahitlik yapmadığını belirten Kaya, “İşçiler, patronlardan korktukları için bana yardım etmedi. Hastaneye götürülürken iş kazası diye polis rapor vermişti. Polis daha kaza geçirdiğim inşaata gitmeden önceden firma önlem alıp ‘inşaata girmek yasaktır’ gibi tabelalar koymuşlardı. Yani çocuk işçiliğine göz yumdular. Beni tekerlekli sandalyeye mahkum ettiler. Kaza geçirdikten sonra kendimi parti çalışmalarına verdim ve güç aldım. Mücadelem, engellerimi aşmama yardımcı oldu” diye konuştu. 
 
'İŞÇİ SAĞLIĞI ÜZERİNDE EN ÇOK DURAN PARTİ HDP’DİR’ 
 
HDP’nin; işçilerin, emekçilerin, kadınların, ezilenleri savunan bir parti olduğunu belirten Kaya, diğer partilerin işçi haklarını savunmadığı gibi birer “şirket partisi” olduğunu vurguladı. HDP’nin gücünü ve güvencesini halktan aldığını dile getiren Kaya, diğer partilerin kendilerini sürekli bir döner sermayeyle çalıştırdığını ifade etti. İşçi sağlığı ve iş güvenliği üzerinde en fazla duran partinin HDP olduğunu dile getiren şöyle devam etti: “HDP, seçim bildirgesinde; iş cinayetlerinde ana firma ve işveren sorumluluğunu esas alacak düzenlemeler yapacağını belirtti. Kayıt dışı çalışmayı kabullenmeyen tek parti HDP’dir. HDP’nin çocuk işçilere yönelik seçim bildirgesi var. Diğer partiler çocuk işçiliğini devlet gibi görmezden geliyor. Sürekli iş kazaları meslek hastalığı mevcut. Devlet, bunları görmezden geliyor. HDP,  bu yaşananları duyuran ve ilgilenen partidir. Bunların yaşanmaması için mücadele ediyor.” 
 
‘HDP PROJELERİ İLE ÇÖZÜM ÜRETİYOR’
 
Çocuk işçiliğinde ve iş kazalarında mevcut hükümetin yani patronlardan yana olduğunu vurgulayan Kaya, hükümetin yasaları çiğneyerek uygulamadığını söyledi. Kaya, hükümetin 2015’te çıkardığı 4857 Sayılı İş Kanunu’nu uygulamadığını ifade ederek, görevini yapmadığını aktardı. Mevcut hükümetin meydanlarda iş kazalarına yönelik seçim vaatlerini eleştiren Kaya, “Bu tür vaatlerin seçim meydanlarında propagandası olmaz. Patronların işçilere yönelik tavrı büyük balık küçük balığı yutar misali. İnşaat ve alt yapı sektörlerinde yapı işçiliği standartlara uygun hale getirilecek. Taşeron sistemin varlığına son verinceye kadar işçilere insana yaraşır barınma koşullarını sağlanacak. Ancak o şekilde çözülür bunlar. HDP vaatleriyle projeleriyle gerçekten çocuk işçiliğinin önlenmesi için çözüm üretiyor. İş cinayetlerine çözüm yolu ve alternatif sunuyor” şeklinde konuştu.
 
‘HÜKÜMET İŞE İNSANİ BAKMIYOR’
 
Hükümetin Türkiye’ye yol ve inşaat dışında bir vaadi olmadığını dile getiren Kaya, inşaatlarda yaşanan iş cinayetlerinin, kazalarının görülmediğini ifade etti. Kaya, “Hükümet bir işe insani bakmıyor, sadece ekonomik bakıyor. Biliyor ki; işçiler düşük ücretlerle çalıştırılıyor. Birçoğu gurbetçi olarak çalışıyor. İnsanlar, ailelerine bakmak zorunda kaldıkları için sosyal güvenceleri olmadan çalışıyorlar. İşçilerin risk altında olduğunu onlar da biliyor. Yeni havaalanı yaptıklarında araştırmalarda 400 işçi, iş kazası nedeniyle hayatını kaybetti. Bunu hiç dile getirmiyorlar. Bu ölümler, ‘27 işçi hayatını kaybetti’ diye kayıtlara geçti.  İşçilerin ailelerini de susturmak için ya korkutuyorlar ya da para teklifi ediyorlar” dedi.
 
‘NEFES ALMAK İÇİN HDP’
 
Meclis’e işçi ve engelli haklarını savunmak için gideceğini söyleyen Kaya, iş cinayetlerine sessiz kalındığı takdirde artacağına dikkat çekti. Kaya sözlerine şöyle devam etti: “OHAL ve KHK’ler iş cinayetlerinin önünü açar. Hükümet, insanları korkutarak, ekonomiyi tehdit ederek bir yere kadar geldi. Bunu kabul etmiyoruz. Bu yüzden sandıklara insanların gitmesi gerekiyor. İnsanlar, sandıklara giderken düşünmeli. Ülkeyi tek adama teslim etmemek lazım. Yaşam, çocuk, güvence, insan, nefes almak, bizim için önemli diyorsanız çözüm HDP.”
 
MA / Ruken Demir – Ayşe Sürme  
 

Diğer başlıklar

03/05/2019
10:20 Polisin darp ettiği tutuklu annesi: Çocuğumun ölümünü beklemeyeceğim
02/05/2019
16:31 Diyarbakır’da başlatılan oturma eyleminin bugünkü programı sonlandırıldı
12:19 Açıklama yapmalarına izin verilmeyen anneler oturma eylemi yaptı
17/04/2019
12:19 HDP’nin açıklamasına müdahale: Milletvekilleri yaralandı
16/04/2019
12:44 Tuşba'nın ilk meclis toplantısı: Bize silgi çalmamayı tembihledin ama mazbatamı çaldın
15/04/2019
10:23 Leyla Halid’den Leyla Güven’e ziyaret: Seninle daha güçlü olacağız
14/04/2019
16:25 Polisin ‘yanlışlıkla vurduk’ dediği Hantaş’ın abisi: Daha önce tehdit etmişlerdi
13:53 Diyarbakır'da bir genç polis tarafından öldürüldü!
10/04/2019
18:22 İlk işleri beton blokları ve telleri kaldırmak oldu
19/03/2019
19:24 Zülküf Gezen’in ailesi Leyla Güven’i ziyaret etti
Güven: Zülküf yoldaş Mazlum'un direnişini seçti
25/12/2018
12:50 Küçük çoban domuz sürüsünün saldırısına uğradı
18/12/2018
09:25 19 Aralık tanığı: Açlık grevlerinin yayılması devleti zorlar
09:10 Kriz yemenicilik mesleğini de vurdu
13/11/2018
09:12 Silopi'de 2 bin kişi 4 gündür susuz
09:06 Şırnak'taki beton santrallerinde üretim durduruldu
09:02 Gıda-İş Ege Bölge Temsilcisi Köse: Üyelerimiz işe alınana kader eylem sürecek
28/10/2018
09:20 Gönderdiği videoyla gazeteci Bağdu cinayetini anlattı
09:14 Şiddete maruz kalan kadın: Erkekler iktidardan cüret alıyor
09:12 Cizre kayyumu engelli yoluna palmiye ağacı dikti
20/10/2018
09:59 Safitürk davasının en önemli tanığının ifadesi: Erê, Na!