HDP sahura kadar sokaklarda

img
HABER MERKEZİ - HDP'liler seçim kampanyasını sadece gündüzleri değil sahur vaktine kadar sürdürüyor. Her yerde coşkuyla karşılanan HDP'liler, "24 Haziran'da zorbalığın ve diktatörlüğün hesabını soracağız" mesajı verdi. 
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) seçim çalışmaları gece gündüz demeden sürüyor. Sahur vaktine kadar seçim kampanyasını yürüten HDP'lilere her kentte ilgi büyük. "24 Haziran’da gereken cevabı vereceğiz" diyen HDP'liler, bunun için seçmenlerden "1 oy HDP'ye, 1 oy Demirtaş'a" istedi. 
 
ADANA 
 
HDP, Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Gülbahçe mahallesinde seçim bürosunu açtı. Şiddetli yağmura aldırış etmeyen halk coşkulu bir şekilde büro açılışını gerçekleştirdi. Açılışta konuşan milletvekilli adayı Sever Uzun, “Sizlerin coşkusu barajları yıkar geçer. Bizler sizin bu coşkusunu gördükçe heyecanlanıyoruz. Bu heyecanı bizler 7Haziran’da gördük. Şimdi sıra 24 Haziran’da. AKP’ye gereken cevabı verelim” diye konuştu.
 
Ardından konuşan milletvekilli adayı Kemal Peköz de, yağmurda iktidara cevap verenlerin her zaman bedel ödediğini belirtti. Peköz, “Onlar bizlerin iradesini zindanlara attılar. Fakat yanıldıkları bir şey var. Bu halk, hiçbir zaman boğun eğmez. Ve sizlere 24 Haziran’da gereken cevabı verecektir” dedi.
 
MERSİN
 
HDP; Mersin’in Tarsus, Akdeniz, Toroslar ve Yenişehir ilçelerinde de büro açılışları gerçekleştirdi. Açılışa katılan milletvekili adayları halk tarafından coşkuyla karşılanırken açılışların yapıldığı alan kadınların zılgıtları ve “Biji HDP”, “Selo Başkan”, “Bizler HDP, bizler Meclis’e” sloganlarıyla inledi.  
 
Akdeniz’in Hal mahallesindeki seçim bürosu açılışında konuşan yerine kayyum atanan Akdeniz Belediyesi Eşbaşkanı Yüksel Mutlu “Önümüzde baskın bir seçim var. 2014 Mart'ından bu yana 6'ncı seçime giriyoruz. Bu 6 seçimde bizleri yalnız bırakmadınız. İradenizi seçimlerde yansıttınız. Fakat onlar sizlerin iradenize saygı duymadılar. Biliyorum ki sizler her gün, her saat iyi çalışacaksınız ve 24 Haziran’da gereken cevabı vereceksiniz. Onun için 1 oy HDP'ye, 1 oy da Demirtaş'a diyoruz” şeklinde konuştu.
 
KHK’Lİ ADAY: SESSİZ KALAMAZDIM 
 
Mutlu'dan sonra söz alan aday Atilla Güney de, ihraç edilmesinden kaynaklı mağduriyetlik bir durumunun olmadığına dikkat çekerek, “Ben KHK mağduru değilim bunun altını çizeyim. Ben sizlerin yıllardır verdiği bedel gibi bir bedel ödedim. Barış bildirgesine imza atarken bu bedeli ödeyeceğimi biliyordum. Benim ülkemde halkımın üzerine bombalar yağıyorken, benim halkımın evi üzerine yıkılırken, bebeklerin cenazesini buzdolabında bekletirken, ben buna sessiz kalamazdım” dedi.  
 
Güney, “Sandıklarımızı uzaklara taşıyarak halkımızın iradesini yok saymaya çalışıyorlar. Fakat bizler onların oyunlarını bozacağız ve 24 Haziran'da barajları aşarak en büyük cevabı vereceğiz. 25 Haziran sabahı tüm halkımızla Edirne'ye gidererek cezaevinde rehin tutulan Selahattin Demirtaş'ı çıkaracağız” dedi. 
 
Toroslar ilçesi Selçuklar mahallesinde yapılan büro açılışında konuşan aday Fatma Kurtulan da, çözüm sürecine dikkat çekerek HDP’nin tüm çabalarına rağmen AKP’nin çözüm sürecinde masayı devirdiğini ve tek adam rejimini dayattığını kaydetti. Kurtalan, “Bizlerle baş edemedikleri için milletvekillerimiz, eş genel başkanlarımız ve belediye eşbaşkanlarımız tutuklandı. Bizi yıldırmaya çalıştılar; ama görüyoruz ki bu oyunlarla kendi sonlarını getiriyorlar. Bizler, 24 Haziran’da gereken cevabı vereceğiz” ifadelerini kullandı. 
 
Konuşmalardan sonra milletvekili adayları halk ile birlikte büro açılışlarını gerçekleştirdi.  Etkinlik, Kürtçe ve Türkçe müzik eşliğinde çekilen halaylar ile son buldu.
 
VAN 
 
Van’da da HDP milletvekili adayı Tayip Temel, HDP İl Eşbaşkanı Ümit Dede, yerine kayyum atanan Edremit Belediye Eşbaşkanı Rojbin Sevil Çetin ve beraberindekiler, Edremit ilçesine bağlı Çiçekli Beldesi'ndeki seçim bürosu açılışında halkla bir araya geldi. 
 
‘ZORBALIĞIN HESABINI SORACAĞIZ’ 
 
7'den 70'e çok sayıda kişinin katıldığı açılış, mitinge dönüştü. Burada konuşan HDP milletvekili adayı Tayip Temel, "24 Haziran'da zorbalığın ve diktatörlüğün hesabını soracağız. İnsanlığın ve Kürtlerin başına bela olanlardan Kürt halkı öyle bir hesap sormalıdır ki ömür boyu unutmasınlar. Başaracağız, başaracağız " diye konuştu. 
 
Yapılan konuşmaların ardından kitle hep bir ağızdan, "Çiçekli sizinle gurur duyuyor" sloganları attı. Etkinlik, seçim müziğiyle birlikte çekilen halaylarla son buldu. 
 
BATMAN
 
Batman Merkez Çamlıtepe mahallesinde de adayların katılımıyla büro açılışı gerçekleştirildi. Büronun açıldığı sokak, HDP bayrakları ve partinin tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın dev posteriyle süslendi.  
Açılış öncesi sırtlarına HDP bayrağı asan çocukların çektiği halaylar renkli görüntülere sahne oldu. Büronun çevresinde oturan yurttaşlar ise,  açılışa katılanlara zafer işareti yaparak destek verdi. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ayşe Acar Başaran, Batman milletvekili adayı Necdet İpekyüz,  Barış Anneleri’nin katıldığı açılışta, sık sık PKK Lideri Abdullah Öcalan lehine sloganlar atıldı. Saygı duruşu ve "Çerxa Şoreşe" marşının okunmasıyla etkinlik başladı.
 
‘HER OY ÖCALAN ÜZERİNDEKİ TECRİDİ KIRACAK’
 
Açılışta konuşan aday Necdet İpekyüz,  yıllardır Kürt halkına karşı baskı ve zulüm politikası uygulandığını belirterek, "Ölüm, köy yakma, açlık, yoksulluk… Ne dayatırlarsa dayatsınlar biz ayaktayız ve ayakta kalmaya devam edeceğiz. Bugün buzdolapları dağıtıyorlar, para dağıtıyorlar; ama halkımızın tüm bunlara karşı karnı tok. Çünkü biz onurluyuz ve halk partisine sahip çıkıyor" dedi. İ
HDP’li Ayşe Acar Başaran da, Kürt halkının her yerde partisi olan HDP’ye sahip çıktığını belirterek, "Ne zamanki Sayın Abdullah Öcalan ile görüşmeler kesildi, bugünkü savaş ittifakı devreye girdi. 24 Haziran'da verilecek her oy Sayın Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridi kırmaya yaracaktır" diye konuştu.
 
Barış Anneleri öncülüğünde seçim bürosunun açılışı yapıldı. Büronun önünde sahura kadar halaylar çekildi. Seçim çalışmaları kapsamında Batman Merkez Petrolkent ve 19 Mayıs mahallelerindeki kahvelerde ve parklarda bildiri dağıtıldı. 
 
SİİRT
 
HDP Siirt İl Örgütü de, Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin kent merkezinde yapacağı miting öncesinde ilçeleri gezerek halkı mitinge davet etti. Seçim çalışmasına, HDP’nin Siirt milletvekili adayları ve çok sayıda HDP’li katıldı. Siirt merkezde bulunan esnafları ziyaret eden HDP’li Meral Danış Beştaş, herkesi mitinge davet etti. Esnaf ziyaretleri esnasında halkın yakın ilgisiyle karşılaşan Beştaş ve adaylar daha sonra esnafla birlikte oturarak seçimle ilgili sohbet etti.
 
DİYARBAKIR
 
HDP Yenişehir İlçe Örgütü de, seçim çalışmaları kapsamında son seçim bürosunu ilçeye bağlı Lise caddesi üzerinde açtı. Açılışa, DBP ve ESP il yöneticileri, HDP Diyarbakır milletvekili adayı Mehmet Temizyüz’ün yanı sıra yüzü aşkın yurttaş katıldı. Gençlerin yoğunlukta katıldığı açılışta, "Biji HDP" ve "HDP geliyor, barajları aşıyor" sloganları atıldı. Açılış öncesi kitle, davul ve zurna eşliğinde halaya durdu.
 
 Açılışta konuşan DBP Diyarbakır Eşbaşkanı İbrahim Çiçek, kent genelinde AKP bayraklarının cadde üzerinde asılmasına dikkat çekerek, "Diyarbakır'ı geziyoruz, turuncu ve beyaz bayraklar asılmış. Bunlar bayraklar ile seçimin kazanıldığını düşünüyor. 3 kuruşa, 5 köfte olmaz. Diyarbakır'da 12-0 yapacağız” dedi. HDP Diyarbakır Milletvekili adayı Mehmet Temizyüz de, seçimlerin Kürt halkı için varlık ve yokluk anlamını taşıdığını kaydederek, "Milletvekillerini, HDP'lileri, belediye eşbaşkanlarımızı tutukladılar. Tutuklu arkadaşlarımızı özgürleştireceğiz. Sayın Öcalan üzerinde tecrit uygulanıyor, bu tecridi kıracağız" ifadelerini kullandı. Seçimlerde bir oyun Demirtaş'a bir oy da HDP'ye atılması gerektiğini vurgulayan Temizyüz, "Bir oyunuz Ankara'yı, bir oyunuz ise Edirne'yi sallayacak" diye konuştu. 
 
Anneler tarafından gerçekleştirilen açılış, sloganlar eşliğinde son buldu.
 
 

Diğer başlıklar

03/05/2019
10:20 Polisin darp ettiği tutuklu annesi: Çocuğumun ölümünü beklemeyeceğim
02/05/2019
16:31 Diyarbakır’da başlatılan oturma eyleminin bugünkü programı sonlandırıldı
12:19 Açıklama yapmalarına izin verilmeyen anneler oturma eylemi yaptı
17/04/2019
12:19 HDP’nin açıklamasına müdahale: Milletvekilleri yaralandı
16/04/2019
12:44 Tuşba'nın ilk meclis toplantısı: Bize silgi çalmamayı tembihledin ama mazbatamı çaldın
15/04/2019
10:23 Leyla Halid’den Leyla Güven’e ziyaret: Seninle daha güçlü olacağız
14/04/2019
16:25 Polisin ‘yanlışlıkla vurduk’ dediği Hantaş’ın abisi: Daha önce tehdit etmişlerdi
13:53 Diyarbakır'da bir genç polis tarafından öldürüldü!
10/04/2019
18:22 İlk işleri beton blokları ve telleri kaldırmak oldu
19/03/2019
19:24 Zülküf Gezen’in ailesi Leyla Güven’i ziyaret etti
Güven: Zülküf yoldaş Mazlum'un direnişini seçti
25/12/2018
12:50 Küçük çoban domuz sürüsünün saldırısına uğradı
18/12/2018
09:25 19 Aralık tanığı: Açlık grevlerinin yayılması devleti zorlar
09:10 Kriz yemenicilik mesleğini de vurdu
13/11/2018
09:12 Silopi'de 2 bin kişi 4 gündür susuz
09:06 Şırnak'taki beton santrallerinde üretim durduruldu
09:02 Gıda-İş Ege Bölge Temsilcisi Köse: Üyelerimiz işe alınana kader eylem sürecek
28/10/2018
09:20 Gönderdiği videoyla gazeteci Bağdu cinayetini anlattı
09:14 Şiddete maruz kalan kadın: Erkekler iktidardan cüret alıyor
09:12 Cizre kayyumu engelli yoluna palmiye ağacı dikti
20/10/2018
09:59 Safitürk davasının en önemli tanığının ifadesi: Erê, Na!