Maçin: Temel şiarımız ‘ulusal kongre’ olacak

img
URFA - Kürt ittifakının HDP Urfa milletvekili adayı Nusrettin Maçin, Kürt halkının "Kobanê'de, Diyarbakır Newrozu'nda, Efrîn'de, Kerkük'te birlik olun” mesajını verdiğini belirterek, “Bu mesajı iyi anlıyor ve ulusal kongreyi temel şiar ediniyoruz” dedi. 
 
68 Kuşağı devrimcilerinden etkilenip lise yıllarında 12 Eylül askeri darbesine maruz kalan ve Diyarbakır'ın Lice ilçesi köylerinde “Kürt yurtsever” bilinci edinen Nusrettin Maçin, HDP'nin Kürt ittifakı ile Urfa'dan gösterdiği milletvekili adayı. Kendisini “sosyalist kimlikli Kürdistani duruş sahibi” olarak tanımlayan Maçin, 7 ay cezaevinde kaldığını, Diyarbakır'ın Şehitlik Mahallesi’nde “istihbaratçı” diye tanımladığı kişiler tarafından bıçaklandığını ve ölümden döndüğünü söyledi. Kurucular kurulunda yer aldığı Özgürlük ve Sosyalizm Partisi'nin (ÖSP) Genel Başkan Yardımcılığı görevindeyken Urfa'dan HDP milletvekili adayı olan Maçin, ulusal kongre ve seçime dair konuştu. 
 
'ORTADOĞU DEĞİŞİYOR KÜRTLER ÖZ SAVUNMADA'
 
Kürt coğrafyasının 4 büyük ülke arasında bölündüğünü, bu 4 ülkenin "Kürtler birleşmesin" çabası içinde olduğunu söyleyen Maçin, "24 Eylül referandumunda egemen güçler bir olup Güney Kürdistan yönetimine saldırıda bulundu. Bugün Ortadoğu’da uzun süreden beri devam eden bir savaşın varlığı söz konusudur. Bu savaş devam ederken dünyanın süper güçlerinin de gözü bu topraklarda. Aynı zamanda bölgedeki kolonyal güçler süper güç olmanın peşinde. Bölgedeki Türkiye ve İran’ın asıl amacı Kürtlerin sürekli onlara muhtaç olmaları. Ortadoğu yeni bir planla dönüşüme uğrayarak yeniden şekillenecektir. Kürtlerin bu süper güçlere karşı öz savunma mücadelesi söz konusudur" dedi. 
 
'KERKÜK'Ü ULUSAL KONGRENİN OLMAMASI DÜŞÜRDÜ' 
 
Kerkük’ün düşmesinin Kürtlerin ortak bir paydada buluşmalarının engelleme amaçlı olduğunu dile getiren Maçin, "Kerkük’ün düşmesi ulusal kongrenin olmayışındandır. Kerkük düşünce Efrin de düştü. 24 Eylül referandumunda Kürtler 'Kendi kaderimi kendim belirlerim' diyerek merkezi yönetimle bağlarını koparmak istedi. O sırada ayrılmaya çalışmak istendi, ancak ayrılmak için uygun zemin hazır değildi. Eğer olumlu sonuçlansaydı 4 parçada ciddi bir ayaklanma olacaktı" diye konuştu. 
 
'ULUSAL KONGRE ŞART'
 
"Biz 4 parçanın birliğini ilgilendiren bir kongre düzenlemek istiyoruz" diyen Maçin, kongre çalışmalarının yanında milletvekili seçilirse toplumun refah düzeyini yükseltmek için çabalayacağını söyledi. Erdoğan'ın altın ve paralarını yurtdışına transfer ettiğini dile getiren Maçin, "21’inci yüzyılda bu ekonomik çöküntü normalleştirilmeye çalışılıyor. Asgari ücretle çalışan işçiler kendilerini işsizlere göre şanslı hissediyorlar. Oysa AKP iktidara geldiğinde 3 şey koymuştu masaya. 3’ününde tersini yaptı. 'Kürt meselesi benim de meselem' dedi, bugün Kürtlere karşı cumhur ittifakı ile savaş cephesi açmış. 'Yasaklara karşıyım' dedi, bugün her şey yasak. '2023'te ekonomik projelerim konuşulacak' dedi, insanlar kriz ile yüz yüze, kendini yakacak seviyeye geldi. 'Hepimiz kardeşiz' dedi, bir bütünen yaşam normal olmaktan çıktı. Toplumsal, siyasal ekonomik çöküntü yaşanıyor. Biz Kürtlerin bu sebeplerle bir an önce bir olması ve ulusal kongreyi toplaması lazım" dedi.
 
Kürtlerin uyandığını, siyasi partilerden düşünsel ve eylemsel noktada önde olduğunu söyleyen Maçin, şunları dile getirdi: "Kobanê'de, Diyarbakır Newrozu'nda, Efrîn'de, Kerkük'te bir oldular bize birliği oluşturun mesajı verdiler. Halkımızın bize verdiği mesajı iyi anlıyor ve ulusal kongreyi temel şiar ediniyoruz. Çalışmalarımız bu doğrultuda olacak."
 
'24 HAZİRAN DÖNÜM NOKTASI'
  
Öte taraftan işsiz bırakılan yurttaşların 6 saat ile yaşam kurabilecekleri iş olanağı oluşturmak istediklerini vurgulayan Maçin, "AKP liberal politikalarını hayata geçirmek için darbe bahanesi ve maskesi ile binlerce insanı işsiz bıraktı. Faşizmi kurumsallaştırmak istiyor. Efrîn savaşında tıkandı ve orada boğulacak. Bu sebeple içeriye yükleniyor ve insanlara baskıyı artırıyor. Diğer ittifakın da (Millet) Kürtlere sunduğu bir şey yok ve düşmanlıkta birleşiyorlar. Halkımız kendine oy verecek ve Kürtler için, ezilenler için 24 Haziran dönüm noktası olacaktır" dedi.
 

Diğer başlıklar

17/06/2018
20:54 Demirtaş TRT’de: Değil 20 ay 20 yıl da cezaevinde kalsam zulme boyun eğmeyeceğim
16/06/2018
13:43 Taşdemir: Ağrı’da sandıkları gözümüz gibi koruyacağız
11:34 Temelli Suruç’ta: Seçimle gitmeyi göze alamayanlar her türlü provokasyonu yapıyor
09:05 Cemile’nin annesi: Elinizi vicdanınıza koyarak, sandık başına gidin
09:03 Rıza Türmen: HDP'de demokrasi umudu görüldüğü için saldırıyorlar
09:02 Geçim derdi yüzünden kendi işini kurdu
15/06/2018
18:12 Esnaf kardeşler binlerce kişinin katıldığı törenle toprağa verildi
16:30 Esnaf kardeşlerin cenaze törenine polis müdahalesi
09:36 ‘Mezarlara yapılanları sandıkta unutmayacağız’
09:11 Babası AKP’den aday adayıydı, kendisi HDP adayı
09:08 ‘Erdoğan muhakkak gitmeli diyen çok kararlı bir kitle var’
09:06 Temelli: Erdoğan'ın oyunlarını barajları yıkarak bozacağız
13/06/2018
18:42 Erdoğan: Bunu dışarıda konuşamam, HDP baraj altında kalmalı
12/06/2018
10:14 ‘Cemaatlerin görevi adalete çağırmaktır’
09:35 Dersim’de seçim nabzı: 2’si bizden 2’si birden
09:15 Midyat’ta SİT alanındaki tarihi evin üzerine çardak
09:12 Hareketli seçmen seçim bölgesine taşınacak: Bir oy seçimin kaderini değiştirir
09:11 İstanbul adayı Daş: Anadilde eğitim hakkı için çalışacağım
09:04 'Hatay'ın yeniden barış ve huzur kenti olması için mücadele edeceğiz'
10/06/2018
09:55 ‘Pancara gittiğimiz gibi sandığa gideriz’