Antep adayı Şimşek: HDP ülkenin geleceğidir

img

ANTEP – HDP Antep milletvekili adayı Berivan Özpolat Şimşek, “HDP hem Antep’te hem de ülke genelinde kilit parti konumundadır. Dolayısıyla tek adam rejiminden, Saray iktidarından rahatsız olan herkesin HDP’yi sahiplenmesi gerekiyor. HDP bu ülkenin geleceğidir” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antep milletvekili adayı Berivan Özpolat Şimşek, HDP'den neden aday olduğunu anlattı. Uzun yıllardan beridir yargı eliyle Kürt siyasetinin tasfiye edilmesine karşı mahkeme salonlarında avukat olarak mücadele verdiğini aktaran Şimşek, 24 Haziran'dan sonra mücadelesini mecliste vermeyi hedeflediğini dile getirdi. İktidarın bu ülkeye çözümsüzlük, savaş, baskıdan başka bir şey veremeyeceğini ifade eden Şimşek, bir yandan ülkeyi OHAL’le yönetip diğer yandan demokrasi ve özgürlük vaat etmenin ironi olduğunu vurguladı. 
 
‘HDP KADINDAN YANA OLDU’
 
HDP’nin kadına ve erkeğe eşit oranda temsiliyet vermesinin aday olmada rolü olduğunu söyleyen Şimşek, partinin her kademesinde kadına alan yaratılmasının kendisini çektiğini belirtti. HDP’nin 40 yılı aşkın bir mücadele geleneğinin olduğunu anlatan Şimşek, şöyle devam etti: “Kadın konusunda diğer siyasi partilerin sözde bir takım açılımları, gerçekçi olmayan vaatleri var. 16 yıllık AKP iktidarı döneminde en çok acı çekenler biz kadınlar olduk. Hem yoksulluk boyutuyla hem de evlatlarını kaybedip acı boyutuyla çok acı çektiler. HDP kadına karşı bu kötü muameleye karşı sürekli gerçekçi bir muhalefet gösterdi. Ülkede kadın noktasında birçok şeyi değiştirdi. Diğer muhalif partiler ise kadının değersizleştirilmesine sürekli seyirci kaldılar.”
 
‘YARGI ERDOĞAN NE İSTİYORSA ONU YAPIYOR’
 
İktidarın seçim beyannamesinde yer alan sorunlara yönelik vaatlerinin iktidar döneminde sorunlaştığını ifade eden Şimşek, “Sorunları 16 yıldır düzeltemediler de şimdi mi düzeltecekler” diye sordu. Ülkeyi açık cezaevine çeviren iktidarın demokrasi vadetmesinin inandırıcı olmadığını paylaşan Şimşek, yargı sisteminin içinde olduğu durumu şöyle değerlendirdi: “Hitler döneminde yargıçlara 'Hitler sizin yerinizde olsaydı ne yapardıysa siz de onu yapın' diyorlardı. Bugün de aynı şey Erdoğan için geçerlidir. Bugün hakimler, savcılar Erdoğan ne istiyorsa onu yapıyorlar. Yargı bu hale yeni gelmedi ancak bu iktidar döneminde bu durum daha da katmerleşti. Yargı bugün işini gücünü bırakmış Kürt siyasetiyle uğraşıyor. Bugün HDP’liler komik ve basit sebeplerle tutuklanıyor. İnsanlar ve avukatlar kendilerini savunamıyorlar. Yargı ve iktidar Kürtleri istediği kadar cezaevine atsın. Bizler cezaevlerinden çekinmiyoruz.”
 
‘CEZAEVİ VAAT EDEN İKTİDAR ÜLKEYE BİRŞEY KATAMAZ’
 
Birçok gelişmiş ülkede cezaevleri kapatılırken Türkiye’de yeni cezaevleri inşa edildiğini ve iktidarın cezaevlerini vaatmiş gibi sunduğunu aktaran Şimşek, cezaevlerini vaat gibi sunan iktidarın ülkeye katacağı hiçbir şeyinin olmayacağını söyledi. Cezaevleri kapasitesinin yetersizliğinin adli suçluların artmasından kaynaklı olmadığını, toplumdaki muhalifliğin artmasından dolayı olduğunu sözlerine ekleyen Şimşek, “Demokrasiden, özgürlükten bahsediyorlar. Diğer yandan da yeni cezaevi inşa ediyorlar. İktidarın artık çıkmazda olduğunu gösteren en büyük örnektir. Bu çıkmazı HDP açar. HDP hem Antep’te hem de ülke genelinde kilit parti konumundadır. Dolayısıyla tek adam rejiminden, Saray iktidarından rahatsız olan herkesin HDP’yi sahiplenmesi gerekiyor. Bugün o sahiplenmeyi de görüyoruz. HDP bu ülkenin geleceğidir. İnsanlar bu yönlü bakıyorlar” diye konuştu. 
 

Diğer başlıklar

17/06/2018
20:54 Demirtaş TRT’de: Değil 20 ay 20 yıl da cezaevinde kalsam zulme boyun eğmeyeceğim
16/06/2018
13:43 Taşdemir: Ağrı’da sandıkları gözümüz gibi koruyacağız
11:34 Temelli Suruç’ta: Seçimle gitmeyi göze alamayanlar her türlü provokasyonu yapıyor
09:05 Cemile’nin annesi: Elinizi vicdanınıza koyarak, sandık başına gidin
09:03 Rıza Türmen: HDP'de demokrasi umudu görüldüğü için saldırıyorlar
09:02 Geçim derdi yüzünden kendi işini kurdu
15/06/2018
18:12 Esnaf kardeşler binlerce kişinin katıldığı törenle toprağa verildi
16:30 Esnaf kardeşlerin cenaze törenine polis müdahalesi
09:36 ‘Mezarlara yapılanları sandıkta unutmayacağız’
09:11 Babası AKP’den aday adayıydı, kendisi HDP adayı
09:08 ‘Erdoğan muhakkak gitmeli diyen çok kararlı bir kitle var’
09:06 Temelli: Erdoğan'ın oyunlarını barajları yıkarak bozacağız
13/06/2018
18:42 Erdoğan: Bunu dışarıda konuşamam, HDP baraj altında kalmalı
12/06/2018
10:14 ‘Cemaatlerin görevi adalete çağırmaktır’
09:35 Dersim’de seçim nabzı: 2’si bizden 2’si birden
09:15 Midyat’ta SİT alanındaki tarihi evin üzerine çardak
09:12 Hareketli seçmen seçim bölgesine taşınacak: Bir oy seçimin kaderini değiştirir
09:11 İstanbul adayı Daş: Anadilde eğitim hakkı için çalışacağım
09:04 'Hatay'ın yeniden barış ve huzur kenti olması için mücadele edeceğiz'
10/06/2018
09:55 ‘Pancara gittiğimiz gibi sandığa gideriz’