'Kadınlardan AKP'ye oy gitmemeli'

  • kadın
  • 09:00 16 Mayıs 2018
  • |
img

VAN - AKP'ye oy gitmemesi gerektiğini belirten Vanlı kadınlar, “Kadınların özgürlüğü için herkesin oyunu HDP'ye vermesi gerekiyor” dedi. 

Vanlı kadınlar, 24 Haziran’da yapılacak baskın seçimlerde Halkların Demokratik Partisi’ni (HDP) ve partinin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ı destekleyeceklerini ifade etti. Kadınlar neden HDP’ye oy vereceklerinin nedenlerini de açıkladı. 
 
‘YAYLA YASAKLARININ KALKMASI İÇİN OYUM HDP’YE’ 
 
Kürtler üzerinde sürekli baskıların olduğunu dile getiren Esra Aksak, buna karşı herkesin “artık yeter” demesi gerektiğini belirtti. HDP’ye oy vereceğini söyleyen Aksak, “Öncelikle bu zulüm bitsin istiyorum. Çatak ilçesinde yaşıyoruz; ama bütün akrabalarımız hayvan besleyerek yaşamını sürdürüyor. Bakıyoruz her yer yasak, kendi toprağımızı bile artık işleyemiyoruz. Bunun yanı sıra yine yaylaya çıkamıyoruz. Bunların son bulması için oyum HDP’ye” dedi. 
 
‘KADINLAR ÖZGÜRLÜKLERİ İÇİN HDP'YE OY VERMELİ’
 
Sise Şaybak da, herkesin HDP’ye oy verme nedeninin olduğunu kaydetti. Şaybak, “Bazı kadınların ciğeri yanmış, evladını kaybetmiş. Yine kadınlar erkeklerin baskısından kurtulmak için büyük bir mücadele veriyor. Biz kadınlar, kazandığımız bu özgürlükleri partililerimiz sayesinde kazandık. Hala bazı kadınlar evden bile dışarı çıkamıyor. Ben de onlara sesleniyorum; o zaman kendi partinize oy vereceksiniz ki hep birlikte özgür olalım. Kadınlardan AKP’ye oy çıkmaz” ifadelerini kullandı. 
 
‘ÇOCUKLARIN ÖLMEMESİ İÇİN’ 
 
Yaşanan çatışma ve savaştan dolayı 2 çocuğunu kaybeden Ogesiç Aksak, seçimden en büyük beklentisinin barış olduğunu belirtti. “AKP’ye bizden oy yok” diyen Aksak, kadınlara şu çağrıda bulundu: “Artık, AKP’nin bize söyleyeceği hiçbir şeyi kalmadı. Ben anneyim ve çocuklar ölmesin istiyorum. Benim yüreğim yandı, kimsenin yüreği yansın istemiyorum. Barış ve onurlu bir yaşam için HDP’ye oy vereceğim” diye konuştu.
 
‘NEDEN YAYLAMIZDA YAŞAMAYALIM?’
 
Şırnak’tan göç ettikten sonra 20 yıldır Van’ın Bostaniçi mahallesinde yaşayan Fatma Aslan da, kendi köyünde korkusuzca yaşamak istediğini söyledi. Aslan, “Bu seçim bizim için çok önemlidir. Kimliğimizi, haklarımızı ve kendi yaşamımızı istiyoruz. Buraya göç ettik de ne oldu? Niye kendi yaylamızda, köyümüzde yaşamayalım? İçimizde korku olmadan, suyumuzla, toprağımızla yaşayalım istiyoruz” sözleriyle HDP’ye oy verme gerekçesini açıkladı. 
 
‘İKTİDARIN BİZE FAYDASI OLMADI’ 
 
11 yıldır mahalle bakkalı işleterek esnaflık yapan Zeliha Bozkurt ise, AKP’nin 16 yıllık iktidarında ekonominin düzelmediğini vurguladı. “Her gün yeni bir zam geliyor” sözleriyle yaşanan ekonomik krize dikkat çeken Bozkurt, şöyle devam etti: “Kadın esnaf olmak zaten çok zor. Ben de bu bakkalı işleterek aileme bakıyorum. Kendimden yola çıktığım zaman kadınlar daha fazla iş bulsun istiyorum. Bu iktidarın kadınlara hiçbir faydası dokunmadı. Ben HDP ve Selahattin Demirtaş’a oy vereceğim. HDP ve Demirtaş, hem Kürtlere hem de Türklere faydası olacak.”  

Diğer başlıklar

25/05/2018
09:10 Diyarbakırlılar: HDP halkların kurtuluşudur
09:09 Beyaz tülbendi ile Meclis yolunda
09:09 23 yıldır kardeşinin mezarını arayan Kırbayır: Katiller korunuyor
09:08 Alayumat: Fotoğraf makinamı ve kameramı özledim
09:00 Adanalı sanatçılar: 24 Haziran sanatın özgürlük günü olacak
24/05/2018
10:35 Hakkarililer: Sandıklar bin kilometre öteye taşınsa da oyumuzu kullanacağız
10:10 Seçmen sayısı 13 ilden fazla olan cezaevlerinde kimler oy kullanabilecek?
09:09 Pazarda emekçi, çevresinde alim ve sürgün bir siyasetçi: Emanetçinin güvenilirliğine bakın
09:06 ‘Festival Kürt tarihi için önemli bir belge niteliği taşıyor’
09:04 Yılmaz Güney Sineması’nın yıkılmasına karşı hukuki süreç başlatılacak
09:03 HDP’den çağrı: Sandık güvenliği için il ve ilçe binalarımıza başvurun
23/05/2018
09:21 24 Haziran’da sınava girecekti şimdi Meclis’e girmeyi hedefliyor
09:10 Sınırsız ve sınıfsız bir dünya için HDP’de
09:09 HDP’li Beştaş: Kadın Meclisi’ni bir siyasi sistem olarak geliştireceğiz
09:08 Alevi, Süryani, Ermeni ve Gürcü halkı HDP etrafında kenetleniyor
09:06 Tahmaz: Kürtler AKP'nin yaşattıklarını gözeterek sandığa gidecek
09:03 Ermeniler: Bizi temsil edene oy vereceğiz
22/05/2018
09:28 Kadınlar Demirtaş için dilek balonu uçurdu
09:17 ‘Nusaybinliler yıkım ve ölümleri unutmayarak sandığa gidecek’
09:15 ‘15 yılda 14 bin 293 kadın öldürüldü: Tamam demek için 24 Haziran bir fırsat’