Hesap sormak için sandık başına gidecekler

img
ŞIRNAK / MARDİN - Nusyabin ve Şırnak’ta sokağa çıkma yasakları sırasında yaşanan çatışmalarda çocuklarını kaybeden anneler, halen cenazelerini bulamayan aileleri hatırlatarak, “Yaşadıklarımızın hesabını sandıkta soracağız” mesajı verdi.
 
2015 ile 2016 yılları arasında sokağa çıkma yasağı ilan edilen merkezler arasında bulunan Şırnak ve Mardin’in Nusaybin ilçesinde yaşanan çatışmalarda çocuklarını kaybeden anneler, seçimlerinde oy kullanmak üzere herkesi 24 Haziran’da sandık başına davet etti. Anneler, kendilerine yaşatılan zulmü unutmayıp, sandıkta hesabını soracaklarını ifade etti.
 
‘ÇOCUKLARIMIZIN İRADESİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ’
 
Nusaybin’de 7 Ocak 2016 tarihinde zırhlı araçtan açılan ateş sonucu yaşamını yitiren 21 yaşındaki Hüseyin’in annesi Vehbiye Akyüz, yasaktan sonra yıkılan mahallelerde yapımına başlanan TOKİ inşaatlarından çıkan cenazelere değindi. 
 
Bugüne kadar birçok zorluk ve baskı ile karşılaştıklarını belirten Akyüz, “Yasaklarda onca çocuğumuzu kaybettik. Halen çocuklarımızın cenazeleri TOKİ'lerin altında. TOKİ'ler ile kandırmaya çalışıyorlar” dedi.
 
24 Haziran’da sandık başına giderek yaşamını yitiren çocuklarının iradesine sahip çıkacaklarını ifade eden Akyüz, “Çocuklarımıza yapılanları unutmayacağız. Nusaybinliler de yapılanları unutmadan sandık başına gitmelidir. Nusaybin, Sur ve Cizre halkı güçlü bir irade ile seçimde yer almalıdır” çağrısında bulundu. 
 
‘CENAZEYİ GÖMMEMİZE İZİN VERMEDİLER’
 
Şırnak'taki yasak sırasında oğlu Cemal Uygur'u kaybeden ve ardından evi yakılan anne Kumru Uygur ise, "Oğlum öldü, evimiz yakıldı ancak yine de davamızdan geri adım atmadık” dedi. 
 
Şırnak Devlet Hastanesi’nde doktor iken işten ayrılan oğlunun, yasak boyunca terk etmediği kentte öldürüldüğünü aktaran anne Uygur, “Oğlumun cenazesi 14 gün boyunca hastanede kaldı, cenazesini hastanede tanıdım. Cenazesini istediğimiz yere gömmemize de izin vermediler. Onun öldürülmesinden sonra ise evimiz ile yine oğluma ait dükkan yakıldı. Oğlum yaşamını yitirdikten sonra baskıya maruz kaldık" sözleriyle yasak sırasında aile olarak yaşadıkları anlattı.
 
‘NE OLURSA OLSUN BİZ KAZANACAĞIZ’
 
Kendilerine bu yaşatılanları asla unutmayarak sandık başına gideceklerini ve hesap soracaklarını vurgulayan anne Uygur, şunları söyledi: “Seçimlerde ne olursa olsun, biz kazanacağız. TOKİ evlerini çocuklarımızın cenazeleri üzerine yapıyorlar. Daha birçok çocuğumuzun cenazesi bile yok. Davamızdan vazgeçireceklerini sandılar. Ancak kanımızın son damlasına kadar davamızdan vazgeçmeyiz. Bu yüzden sandığa giderken çocuklarımızın parçalanmış bedenlerini unutmayalım. Şırnak'ın başına bunca şey geldi. Yetmez mi? Herkes sandık başına giderek, iradesine sahip çıkmalı.” 

Diğer başlıklar

25/05/2018
09:10 Diyarbakırlılar: HDP halkların kurtuluşudur
09:09 Beyaz tülbendi ile Meclis yolunda
09:09 23 yıldır kardeşinin mezarını arayan Kırbayır: Katiller korunuyor
09:08 Alayumat: Fotoğraf makinamı ve kameramı özledim
09:00 Adanalı sanatçılar: 24 Haziran sanatın özgürlük günü olacak
24/05/2018
10:35 Hakkarililer: Sandıklar bin kilometre öteye taşınsa da oyumuzu kullanacağız
10:10 Seçmen sayısı 13 ilden fazla olan cezaevlerinde kimler oy kullanabilecek?
09:09 Pazarda emekçi, çevresinde alim ve sürgün bir siyasetçi: Emanetçinin güvenilirliğine bakın
09:06 ‘Festival Kürt tarihi için önemli bir belge niteliği taşıyor’
09:04 Yılmaz Güney Sineması’nın yıkılmasına karşı hukuki süreç başlatılacak
09:03 HDP’den çağrı: Sandık güvenliği için il ve ilçe binalarımıza başvurun
23/05/2018
09:21 24 Haziran’da sınava girecekti şimdi Meclis’e girmeyi hedefliyor
09:10 Sınırsız ve sınıfsız bir dünya için HDP’de
09:09 HDP’li Beştaş: Kadın Meclisi’ni bir siyasi sistem olarak geliştireceğiz
09:08 Alevi, Süryani, Ermeni ve Gürcü halkı HDP etrafında kenetleniyor
09:06 Tahmaz: Kürtler AKP'nin yaşattıklarını gözeterek sandığa gidecek
09:03 Ermeniler: Bizi temsil edene oy vereceğiz
22/05/2018
09:28 Kadınlar Demirtaş için dilek balonu uçurdu
09:17 ‘Nusaybinliler yıkım ve ölümleri unutmayarak sandığa gidecek’
09:15 ‘15 yılda 14 bin 293 kadın öldürüldü: Tamam demek için 24 Haziran bir fırsat’