Güvenlik soruşturmasına takılan işçi 7 gündür açlık grevinde

img

İZMİR – Bornova Belediyesi’nde “Güvenlik soruşturması” gerekçesiyle atılan Ahmet Işıkoğlu, 7 gündür işyeri önünde açlık grevinde. Kurtuluşun sınıf dayanışmasında olduğunu belirten Işıkoğlu, “Beni ve ailemi açlığa mahkum etmek istediler ama biz işçiyiz ve onlardan daha güçlüyüz” dedi. 

Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki işinden atılan Ahmet Işıkoğlu, iş yerinin önünde başlattığı süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi 7’nci gününe girdi. 6 yıldır kurumda danışmanlık yapan Işıkoğlu, 1986 yılında Türkiye Devrimci Komünist Parti (TDKP) üyesi olduğu ve hakkında 3 yıl hapis cezası verildiği için işten atıldı. 
 
‘SİZDEN DAHA GÜÇLÜYÜZ’
 
Eşinin çalışamadığını ve iki kızının olduğunu anlatan Işıkoğlu, işten atılmasının üzerinden bir ay gibi kısa bir süre geçmesine rağmen çok ciddi ekonomik sıkıntılar yaşamaya başladıklarını ifade etti. Işıkoğlu, “Kiramı ödeyemedim, muhtemelen gelecek ay ev sahibi kapıya dayanacak. Çocuklarımıza bunu yansıtmamaya çalışıyoruz; ama çocuklar yine de durumu fark ediyorlar. Onlar da benimle beraber öfkeleniyorlar, bu durumu haksız buluyorlar. 8 yaşındaki kızım, ‘Baba diyelim ki seni 5 yıl işe almasalar, 5 yıl aç mı kalacaksın’ gibi sorular soruyor. İç dünyasında yaşattıklarını bilmiyor ama kızımın da korktuğu çok belli. Umarım bir an önce daha insanca bir hayat kurarız. Bu duruma karşı bugüne kadar olduğundan daha fazla direneceğim, daha fazla işçiyle emekçiyle bir araya gelmeye çalışacağım. Biz işçiyiz ve güçlüyüz. Sizden daha güçlüyüz, çünkü hayatı biz üretiyoruz ve bir gün mutlaka biz kazanacağız. Onlar beni ve ailemi açlığa mahkum etmek istediler ama ben bu eylemimle onları açlığımda mahkum edeceğimi düşünüyorum” dedi.
 
‘BU ZORBANIN DA SONU GELDİ’
 
Hileye başvurarak iktidara gelen AKP’nin işçi, emekçi ve halk düşmanı olduğunu ve her kesime karşı bir savaş başlatıldığını belirten Işıkoğlu, “Ama her tiranın, her diktatörlüğün ve her zorbanın sonunun geldiği gibi bugün de zorbaların sonunun geldiğini görebiliyoruz. Seçimleri erkene almak zorunda kaldılar, ama adil bir seçim değil, eşit bir seçim değil. En trajik olan durum ise milyonlarca Kürt seçmenin cumhurbaşkanı adayının tutsak olmasıdır. Bu bile aslında her şeyi anlatıyor” diye konuştu.
 
‘İŞÇİLERİN KURTULUŞU İŞÇİLERDE’
 
İşçilerin sürekli kötü koşullarla baş başa bırakıldığını dile getiren Işıkoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tarım tarihin en kötü dönemini yaşıyor, hayvancılık yine öyle. Yani yaşamın neresinden bakarsanız bakın, AKP 16 yıllık süreçte yaptığı icraatlarıyla bu ülkede çok ciddi bir tahribat yarattı. Her şeyden öte, bu toplumda yarattığı kutuplaşma ve değer yitimi belki bizim 100 yılda tahmin edemediğimiz noktaya getirildi, bu yüzden bence ‘Tamam’ artık. İşçiler direnmeliler ve mücadele etmeliler, çünkü onların kurtuluşu onlardadır.”
  
‘BİR ARAYA GELMEKTEN VAZGEÇMEYİN’ 
 
Korkmanın, vazgeçmenin ve geri durmanın hiçbir sorunu çözmediğini vurgulayan Işıkoğlu, “Zulüm halka halka bize doğru geliyor, lütfen değerlerinizden, bir araya gelmekten vazgeçmeyin. Ve bundan korkmayın, korkuyu yenmenin tek yolu bu” diye konuştu.

Diğer başlıklar

25/05/2018
09:10 Diyarbakırlılar: HDP halkların kurtuluşudur
09:09 Beyaz tülbendi ile Meclis yolunda
09:09 23 yıldır kardeşinin mezarını arayan Kırbayır: Katiller korunuyor
09:08 Alayumat: Fotoğraf makinamı ve kameramı özledim
09:00 Adanalı sanatçılar: 24 Haziran sanatın özgürlük günü olacak
24/05/2018
10:35 Hakkarililer: Sandıklar bin kilometre öteye taşınsa da oyumuzu kullanacağız
10:10 Seçmen sayısı 13 ilden fazla olan cezaevlerinde kimler oy kullanabilecek?
09:09 Pazarda emekçi, çevresinde alim ve sürgün bir siyasetçi: Emanetçinin güvenilirliğine bakın
09:06 ‘Festival Kürt tarihi için önemli bir belge niteliği taşıyor’
09:04 Yılmaz Güney Sineması’nın yıkılmasına karşı hukuki süreç başlatılacak
09:03 HDP’den çağrı: Sandık güvenliği için il ve ilçe binalarımıza başvurun
23/05/2018
09:21 24 Haziran’da sınava girecekti şimdi Meclis’e girmeyi hedefliyor
09:10 Sınırsız ve sınıfsız bir dünya için HDP’de
09:09 HDP’li Beştaş: Kadın Meclisi’ni bir siyasi sistem olarak geliştireceğiz
09:08 Alevi, Süryani, Ermeni ve Gürcü halkı HDP etrafında kenetleniyor
09:06 Tahmaz: Kürtler AKP'nin yaşattıklarını gözeterek sandığa gidecek
09:03 Ermeniler: Bizi temsil edene oy vereceğiz
22/05/2018
09:28 Kadınlar Demirtaş için dilek balonu uçurdu
09:17 ‘Nusaybinliler yıkım ve ölümleri unutmayarak sandığa gidecek’
09:15 ‘15 yılda 14 bin 293 kadın öldürüldü: Tamam demek için 24 Haziran bir fırsat’