Taş ocağı yüzünden tarihi köprüye zarar verdiler

img

DİYARBAKIR - Çınar'a bağlı Karababa köyüne 900 metre mesafede inşasına başlanan taş ocağı köylüleri isyan ettirirken, çalışmalar sırasında 600 yıllık köprüye de zarar verildi. 

Diyarbakır'ın Çınar ilçesine bağlı Karababa köyünün 900 metre yanında 26 dönüm arazi üzerinde yapılan taş ocağı köy sakinlerinde huzursuzluk yarattı. 100 haneli köyde yaşayan yurttaşlar, taş ocağının dere suyunu kirleteceği, meralık alanlara zarar vereceği, çevre ve ses gürültülüsü yaratacağını ifade ediyor. Taş ocağında çalıştırılmaya başlanılan iş makinelerinin 600 yıllık Dilaver Köprüsü'ne zarar verdiğini dile getiren yurttaşlar, köprünün 2011-2012 yılları arasında Karayolları 9'uncu Bölge Müdürlüğü tarafından 2 milyon TL'ye restore edildiğini anlattı. 
 
'PATLAMALAR EVLERİMİZİ SARSACAK'
 
Taş ocağını kurmak için 2 haftadır çalışmaların olduğunu ifade eden köylülerden Ender Tarım, kimsenin kendilerine ocak hakkında bilgi vermediğini belirtti. Ocağın faaliyete geçeceğini köye çekilen elektrik direklerinden anladıklarını kaydeden Tarım, tüm köyün taş ocağına karşı olduğunun altını çizdi. Şu an iş makineleri ile başlatılan çalışmanın ileride patlamalarla süreceğini vurgulayan Tarım, "Ocak köye çok yakın. O yüzden patlamalar yaptıklarında evlerimizin zemini de sarsılacak. Ocağın yaratacağı tozdan dolayı köydeki insanlar rahatsız olacak" dedi.
 
'TARİHİ KÖPRÜYE ZARAR VERDİLER'
 
Ocağa gelen iş makinelerinin tarihi Dilaver Köprüsüne zarar verdiğini belirten Tarım, "2 yıl önce 2 trilyon ile onarılan köprümüz çok dar. Büyük araçlar geçemez. Defalarca ocak çalışanlarını uyarmamıza rağmen dar tarihi köprü üzerinden iş makinelerini geçirmeye çalıştılar. Bu esnada köprünün duvarlarını yıktılar. Köprümüzün yıkıldığını jandarmaya da haber verdik. Onlar da inceledi. Öte yandan ocak için ileride yapılacak patlamalar bu köprünün sarsılmasına neden olacak" dedi. 
 
'HAYVANLARI SATMAK ZORUNDA KALACAĞIZ'
 
Ocak nedeniyle ortaya çıkacak tozdan hayvancılık ve tarımın da etkileneceğini belirten köylülerden Resul Altaş, olası durumda 3 bin baş civarındaki hayvanlarını satmak zorunda kalacaklarını kaydetti. Geçimlerinin tarım ve hayvancılık üzerine olduğunu belirten Altaş, "Yetkililer göç etmemizi istemiyorsa bu ocağı kapatacaklar" dedi.  
 
'DEREMİZ KİRLENECEK'
 
Taş ocağını faaliyete geçiren firma yetkilileri ile görüşmek istediklerini vurgulayan İhsan Altaş ise kimsenin kendileri ile görüşmediğinin altını çizdi. Bir köyün doğası ile anlamlı olduğunu dile getiren Altaş, ocak yüzünden 15 köyün faydalandığı derenin kirleneceğini belirtti. Derenin kirlenmesi ve çıkan toz yüzünden ormanlık alanların kuruyacağını vurgulayan Altaş, yetkililerin buna son vermesini istedi. 
 
Köylüler ocak hakkında ajansımıza bilgi verdikleri esnada ocak çalışanlarının haber vermesi üzerine Karabudak köyüne bağlı jandarma ve korucular taş ocağının bulunduğu alana geldi. Jandarma yetkilileri ocak sınırları içinde köylülerin toplanması ve çekim yapmamıza izin vermedi. 

Diğer başlıklar

17/06/2018
20:54 Demirtaş TRT’de: Değil 20 ay 20 yıl da cezaevinde kalsam zulme boyun eğmeyeceğim
16/06/2018
13:43 Taşdemir: Ağrı’da sandıkları gözümüz gibi koruyacağız
11:34 Temelli Suruç’ta: Seçimle gitmeyi göze alamayanlar her türlü provokasyonu yapıyor
09:05 Cemile’nin annesi: Elinizi vicdanınıza koyarak, sandık başına gidin
09:03 Rıza Türmen: HDP'de demokrasi umudu görüldüğü için saldırıyorlar
09:02 Geçim derdi yüzünden kendi işini kurdu
15/06/2018
18:12 Esnaf kardeşler binlerce kişinin katıldığı törenle toprağa verildi
16:30 Esnaf kardeşlerin cenaze törenine polis müdahalesi
09:36 ‘Mezarlara yapılanları sandıkta unutmayacağız’
09:11 Babası AKP’den aday adayıydı, kendisi HDP adayı
09:08 ‘Erdoğan muhakkak gitmeli diyen çok kararlı bir kitle var’
09:06 Temelli: Erdoğan'ın oyunlarını barajları yıkarak bozacağız
13/06/2018
18:42 Erdoğan: Bunu dışarıda konuşamam, HDP baraj altında kalmalı
12/06/2018
10:14 ‘Cemaatlerin görevi adalete çağırmaktır’
09:35 Dersim’de seçim nabzı: 2’si bizden 2’si birden
09:15 Midyat’ta SİT alanındaki tarihi evin üzerine çardak
09:12 Hareketli seçmen seçim bölgesine taşınacak: Bir oy seçimin kaderini değiştirir
09:11 İstanbul adayı Daş: Anadilde eğitim hakkı için çalışacağım
09:04 'Hatay'ın yeniden barış ve huzur kenti olması için mücadele edeceğiz'
10/06/2018
09:55 ‘Pancara gittiğimiz gibi sandığa gideriz’