Şırnaklılardan Encu tepkisi: Seçim sandıklarını da kaldırsınlar

img

ŞIRNAK - Şırnaklılar, yüksek bir oy oranıyla Meclis’e gönderdikleri HDP’li Ferhat Encu’nun vekilliğinin düşürülmesine, “Oy verdiklerimizin vekilliği düşürülecekse neden oy kullanıyoruz? Oy kullandığımız sandıkları da kaldırsınlar” sözleriyle tepki gösterdi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız’ın ardından kentin bir diğer vekili Ferhat Encu’nun da vekilliği önceki gün düşürüldü. 28 Aralık 2011 tarihinde Uludere’ye bağlı Roboski köyünde savaş uçakları bombardımanı sonucu 34 kişinin yaşamını yitirdiği katliamda kardeşi Serhat Encu ile 19 yakınını kaybeden Encu’nun vekilliğinin düşürülmesine daha önce hakkında verilen 4 yıl 7 ay 10 gün hapis ceza gerekçe gösterildi. Şırnaklılar, yüksek bir oy oranıyla Meclis’e gönderdikleri Encu’nun vekilliğinin düşürülmesine tepki gösterdi. 
 
‘BU HAKSIZLIĞI KABUL ETMİYORUZ’
 
“Roboskili ailelerin gördükleri baskı ve zulümlere bir yenisi daha eklendi” diyen 56 yaşındaki Mehmet Kartal, kararı Şırnaklılara yapılmış bir hakaret olarak algıladıklarını vurguladı. Kararın kabul edilemez olduğunu söyleyen Kartal, “Ferhat Encu yine de bizim vekilimizdir. Encu, 500 bin Şırnaklının vekilidir. Şırnaklılar bu haksızlığı kabul etmiyor” sözleriyle tepkisini dile getirdi. 
 
‘OY KULLANDIĞIMIZ SANDIKLARI DA KALDIRSINLAR’
 
Daha önce vekillikleri düşürülen HDP’lileri hatırlatarak, bu durumun gülünç bir hal aldığını ifade eden 69 yaşındaki Ali Şahap ise, “Oy kullandığımız sandıkları da kaldırsınlar. Oy verdiğimiz siyasetçilerin vekilliği düşürülecekse neden oy kullanıyoruz?” diye sordu. Şahap, “Encu’nun vekilliğinin düşürülmesi, Türkiye’de adaletin keyfi olduğunun kanıtıdır. Adalet, seçmenden değil faşizmden yana olduğunu gösterdi” diye konuştu. 
 
‘BİZLERİ YOK SAYMAKTALAR’
 
70 yaşındaki Abdurrahman Baraç da, Encu’nun sürekli gerçekleri dile getirdiğinden dolayı hedef tahtasına konduğunu vurguladı. “Encu, AKP-MHP faşizmine biat etmediğinden dolayı tutuklanarak vekilliği düşürüldü” diyen Baraç, tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Biz onu vekil olarak seçtik. Bu kararla bizleri yok saymaktalar. Kürtlere karşı yapılan haksızlıklar bugün ortadadır. Herkesin gözü önünde bir kentin iradesi yok sayılmaktadır. Haksızlığa karşı sessiz kalınmamalı.”
 
‘OY VERMİŞ YURTTAŞLARIN İRADESİNE SALDIRIDIR’
 
Hiçbir partiden seçilenlerin vekilliklerinin düşürülmesinden yana olmadıklarını söyleyen 40 yaşındaki Ramazan Bayram ise, oy vermiş yurttaşların iradesine saldırı olduğunu ifade etti. Bayram, “Bu zulmü kabul etmiyoruz. Sadece Encu’nun değil, tüm Kürtlerin iradesi ayaklar altına alınmak isteniyor” şeklinde tepkisini dile getirdi. 

Diğer başlıklar

10:10 Dersim’in tek kadın adayı: Eşit temsiliyet için adayım
10:09 Kuyumcu esnafı: ‘Dolar bozdurun’ demekle olmuyor
09:27 Aladağlı aileler: Yol sözü tutulmadı, okul mevzuata takıldı
09:24 Öğrenci velilerinden 'Bu paralar nereye gidiyor' isyanı
09:07 Siyasi partiler: Halk sandıkları sarıp sarmalamalı
09:00 HDP Ağrı: 7 Haziran’ı yineleyeceğiz
09:00 Üniversite öğrencileri: Akademinin özgürlüğü ve geleceğimiz için oyumuz HDP'ye
25/05/2018
09:10 Diyarbakırlılar: HDP halkların kurtuluşudur
09:09 Beyaz tülbendi ile Meclis yolunda
09:09 23 yıldır kardeşinin mezarını arayan Kırbayır: Katiller korunuyor
09:08 Alayumat: Fotoğraf makinamı ve kameramı özledim
09:00 Adanalı sanatçılar: 24 Haziran sanatın özgürlük günü olacak
24/05/2018
10:35 Hakkarililer: Sandıklar bin kilometre öteye taşınsa da oyumuzu kullanacağız
10:10 Seçmen sayısı 13 ilden fazla olan cezaevlerinde kimler oy kullanabilecek?
09:09 Pazarda emekçi, çevresinde alim ve sürgün bir siyasetçi: Emanetçinin güvenilirliğine bakın
09:06 ‘Festival Kürt tarihi için önemli bir belge niteliği taşıyor’
09:04 Yılmaz Güney Sineması’nın yıkılmasına karşı hukuki süreç başlatılacak
09:03 HDP’den çağrı: Sandık güvenliği için il ve ilçe binalarımıza başvurun
23/05/2018
09:21 24 Haziran’da sınava girecekti şimdi Meclis’e girmeyi hedefliyor
09:10 Sınırsız ve sınıfsız bir dünya için HDP’de