Munzur Vadisi'nde baraj yapan firma projelerin ikisinden çekildi

img

DERSİM - Munzur Vadisi Milli Parkı içerisinde 4 projenin yapımını üstelenen şirket, Kaletepe ve Bozkaya baraj/HES'lerin yapımından vazgeçti. Projelerin iptali için mücadele eden Av. Özgür Ulaş Kaplan, hukuka aykırı yürütüldüğünü belirttiği tüm projelerin iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

Munzur Vadisi Milli Parkı içerisinde yapımı planlanan ve halk ile sivil toplum örgütlerinin büyük tepkisini çeken baraj ve HES projelerinin yapımını üstlenen Hazal Üretim Şirketi, Kaletepe ve Bozkaya baraj ve HES'lerinin yapımından vazgeçti. Munzur Vadisi’nde şirketin geri çekildiği Kaletepe ve Bozkaya barajı ve HES yapımı ile ilgili yargı süreci ise devam ediyor. 
 
Munzur Vadisi HES ve baraj projeleri için 2010’da yapım kararı alınmış, ancak kent sakinlerinin bir bütünen karşı çıkması sonucu çalışmalar başlatılmamıştı. HES ve baraj projelerini yargıya taşıyan Avukat Özgür Ulaş Kaplan, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 
 
‘PROJELER İNSANSIZLAŞTIRMAYA NEDEN OLACAK’
 
Av. Kaplan, Munzur Vadisi Milli Parkı ve Dersim genelinde onlarca HES ve baraj projesi olduğuna dikkat çekti. HES ve baraj projelerinin ciddi anlamda çevresel yıkım ve tahribat meydana getireceğine işaret eden Kaplan, bölgenin manevi değerlerine zarar verildiğini, ayrıca coğrafyanın insansızlaştırılmak istendiğini dile getirdi. 
 
‘DERSİMLİLER HES VE BARAJA KARŞI’
 
Projelerin her anlamda olumsuz sonuçlar yaratacağını vurgulayan Kaplan, “Bu nedenle bölge halkı yıllardır baraj ve HES projelerine karşı alanlarda. Birçok eylem ve etkinlik yapıldı. Dersimli avukatlar olarak bizler de hukuksal mücadele verdik. Projelerin iptali için her bir avukat birer davayı alarak yargı süreci başlattık. Açmış olduğumuz davaların yargı süreçleri devam etmektedir” diye konuştu. 
 
‘ÇED RAPORU OLMADAN PROJE BAŞLATILAMAZ’
 
Munzur Vadisi’nde yapılması planlanan projelerinin çevrede yaratacağı etkilerin değerlendirilmediğine işaret eden Kaplan, “ÇED raporu alınmadığını defalarca dile getirmiştik. Devam eden yargı süreçlerinde mahkemeler mutlaka yapılan HES ve baraj projelerinde ÇED raporunun alınmasını hüküm altına aldı. ÇED raporu alınmadan burada baraj ve HES projeleri yapılmayacağı sonucuna varıldı” bilgisi verdi. 
 
ŞİRKET İKİ PROJEDEN VAZGEÇTİ
 
Toplum olarak verdikleri mücadele sonucu şirketin, Munzur Vadisi’nde yapılması planlanan 2 projeden geri çekildiğini idareye bildirdiğini aktaran Kaplan, “İdare de şirketlerin projeden vazgeçtiğini taleplerinin alındığı, teminatların iade edildiğini bize bildirdi. İdarenin de projelerin yapılmaması yönünde girişimlerinin olduğunu biliyoruz, bunlar olumlu gelişmelerdir” dedi. 
 
‘PROJELER HUKUKA AYKIRI YÜRÜTÜLÜYOR’
 
Av. Kaplan, Tornova bölgesindeki Konaktepe Baraj projesinden ise hala vazgeçilmediğine işaret ederek, şunları söyledi: “Bu projenin yapımı bile Munzur Vadisine çok büyük zararlar verecek. Tornova bölgesi ile Ovacık tamamen sular altında bırakılacak. Munzur suyu yaklaşık 15 kilometre tünellere aktarılarak. Bu projenin de iptalini istiyoruz. Yapılmak istenen projelerde mahkemelerin ÇED gereklidir kararına uyulmadı. ÇED kararı alınmadan projeler başlatılıyor. Şuanda projeler hukuka aykırı bir şekilde yürütülüyor. Hukuka aykırı olmasına rağmen idare tarafından iptal edilmiyor.” 
 
‘TÜM PROJELER İPTAL EDİLSİN’
 
Şu anda projeler içerisinde büyük tehlike Konaktepe 1 ve 2 baraj projesi olduğuna dikkat çeken Kaplan, “Bizler bir iki tane projeden vazgeçilmesi ile bu tepkimizi dindirmeyeceğiz. Tüm projeler iptal edilene kadar demokratik tepki ve hukuksal mücadelemizi vereceğiz. Projelerden vazgeçilmesi ve tahribatlara son verilmesini, Munzur Vadisinin kurtulmasını istiyoruz” dedi. 
 
MA / Semra Turan

Diğer başlıklar

10:10 Dersim’in tek kadın adayı: Eşit temsiliyet için adayım
10:09 Kuyumcu esnafı: ‘Dolar bozdurun’ demekle olmuyor
09:27 Aladağlı aileler: Yol sözü tutulmadı, okul mevzuata takıldı
09:24 Öğrenci velilerinden 'Bu paralar nereye gidiyor' isyanı
09:07 Siyasi partiler: Halk sandıkları sarıp sarmalamalı
09:00 HDP Ağrı: 7 Haziran’ı yineleyeceğiz
09:00 Üniversite öğrencileri: Akademinin özgürlüğü ve geleceğimiz için oyumuz HDP'ye
25/05/2018
09:10 Diyarbakırlılar: HDP halkların kurtuluşudur
09:09 Beyaz tülbendi ile Meclis yolunda
09:09 23 yıldır kardeşinin mezarını arayan Kırbayır: Katiller korunuyor
09:08 Alayumat: Fotoğraf makinamı ve kameramı özledim
09:00 Adanalı sanatçılar: 24 Haziran sanatın özgürlük günü olacak
24/05/2018
10:35 Hakkarililer: Sandıklar bin kilometre öteye taşınsa da oyumuzu kullanacağız
10:10 Seçmen sayısı 13 ilden fazla olan cezaevlerinde kimler oy kullanabilecek?
09:09 Pazarda emekçi, çevresinde alim ve sürgün bir siyasetçi: Emanetçinin güvenilirliğine bakın
09:06 ‘Festival Kürt tarihi için önemli bir belge niteliği taşıyor’
09:04 Yılmaz Güney Sineması’nın yıkılmasına karşı hukuki süreç başlatılacak
09:03 HDP’den çağrı: Sandık güvenliği için il ve ilçe binalarımıza başvurun
23/05/2018
09:21 24 Haziran’da sınava girecekti şimdi Meclis’e girmeyi hedefliyor
09:10 Sınırsız ve sınıfsız bir dünya için HDP’de