Binlerce ağacın bulunduğu üniversite kampüsü TOKİ'ye devredildi

img

URFA - Harran Üniversitesi'nin Eyyübiye Kampüsü'nün imara açılmasıyla Harran Ovası'nın hızla betonlaşacağı uyarısında bulanan ŞPO Urfa Şube Başkanı Selim Açar, içinde binlerce ağaç bulunan kampüsün kentin ihtiyacı olan piknik alanı olarak düzenlenmesini önerdi.

Türkiye son yıllarda tarım ve yeşil alanlarının betonlaştırılması için yarışılan bir ülke haline geldi. Özellikle betonlaşma konusunda sıkıntıların doruğa çıktığı Urfa'da skandal bir karara imza atan Harran Üniversitesi Senatosu, ülkenin en bereketli topraklarının yer aldığı Harran Ovası'ndaki Eyyübiye Kampüsü'nü Osmanbey Kampüsü'ne fakülte binası ve lojman inşa etmesi karşılığında Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) devretti. 
 
Şehir Plancıları Oda (ŞPO) Urfa Şube Başkanı Selim Açar, Harran Ovası'nın başlangıcında bulunan kampüsün TOKİ’ye devredilmesi durumunda ovada betonlaşmanın hızlanacağına dikkat çekerek, kampüsün piknik alanı olarak halkın hizmetine sunulmasını önerdi.
 
'RANTA KURBAN EDERSEK ŞEHRİMİZİN GELECEĞİ OLMAZ'
 
Rektör Ramazan Taşaltın’ın daha önce devredilen kampüs için “Biz yapmazsak başkaları yapacak” dediğini hatırlatan Açar, “O alanı rant için cahil birisi kullanmak isteseydi anlardım. Ancak bir rektörün rant mantıklı düşünmesini anlayamıyorum” diyerek tepki gösterdi. Rektörün "Kampüsü kentte nasıl kazandırabilirim" diye düşünmesi gerektiğini kaydeden Açar, kampüsü piknik alanı ihtiyacını karşılamak için kullanabileceğini vurguladı. 
 
Halkın piknik için çok uzak bölgelere gitmek zorunda kaldığını ifade eden Açar, “Orası hali hazırda yeşil alan. Ufak bir düzenlemeyle vatandaşlarımız için piknik alanı haline getirilebilir. Bu tarz alanlar yeşil alan olarak düşünülse olmaz mı? Sürekli rant odaklı mı düşünmeliyiz. Bu tür alanları rantlara kurban edersek şehrimizin geleceği olmaz" ifadelerini kullandı.
 
‘BETONLAŞMANIN ÖNCÜSÜ REKTÖR OLMAMALI’
 
“Harran Üniversitesi şuana kadar TOKİ’ye bina yaptırırken karşılığında bir şeyler mi verdi?” diye soran Açar, “Ovanın başlangıcındaki bir alana TOKİ’nin bina dikmesi demek ovanın betonlaşmasının önünün açılması demektir. Başlangıçtaki betonlaşma ovayı zamanla saracaktır. Biz buna kentte saçaklanma diyoruz. Bu saçaklanmaların önüne geçmeliyiz. Betonlaşmanın öncüsü bir üniversite rektörü olmamalıdır" diye konuştu. 
 
FARKLI TÜRDEN BİNLERCE AĞAÇ VAR 
 
Urfa-Akçakale Karayolu’nun 5. kilometresinde yer alan Eyyübiye Kampüsü, 140 dönümlük bir alana sahip. Eyyübiye Kampüsü'nde, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, Veteriner Fakültesi, Hayvan Hastanesi, Açık ve kapalı spor tesislerinin yanı sıra Büyükşehir Belediyesine ait hayvan barınağı yer alıyor. İçinde farklı türden binlerce dikili ağaca sahip olan kampüsün toprağı ise 1’inci sınıf tarım arazisi olarak nitelendiriliyor.

Diğer başlıklar

10:10 Dersim’in tek kadın adayı: Eşit temsiliyet için adayım
10:09 Kuyumcu esnafı: ‘Dolar bozdurun’ demekle olmuyor
09:27 Aladağlı aileler: Yol sözü tutulmadı, okul mevzuata takıldı
09:24 Öğrenci velilerinden 'Bu paralar nereye gidiyor' isyanı
09:07 Siyasi partiler: Halk sandıkları sarıp sarmalamalı
09:00 HDP Ağrı: 7 Haziran’ı yineleyeceğiz
09:00 Üniversite öğrencileri: Akademinin özgürlüğü ve geleceğimiz için oyumuz HDP'ye
25/05/2018
09:10 Diyarbakırlılar: HDP halkların kurtuluşudur
09:09 Beyaz tülbendi ile Meclis yolunda
09:09 23 yıldır kardeşinin mezarını arayan Kırbayır: Katiller korunuyor
09:08 Alayumat: Fotoğraf makinamı ve kameramı özledim
09:00 Adanalı sanatçılar: 24 Haziran sanatın özgürlük günü olacak
24/05/2018
10:35 Hakkarililer: Sandıklar bin kilometre öteye taşınsa da oyumuzu kullanacağız
10:10 Seçmen sayısı 13 ilden fazla olan cezaevlerinde kimler oy kullanabilecek?
09:09 Pazarda emekçi, çevresinde alim ve sürgün bir siyasetçi: Emanetçinin güvenilirliğine bakın
09:06 ‘Festival Kürt tarihi için önemli bir belge niteliği taşıyor’
09:04 Yılmaz Güney Sineması’nın yıkılmasına karşı hukuki süreç başlatılacak
09:03 HDP’den çağrı: Sandık güvenliği için il ve ilçe binalarımıza başvurun
23/05/2018
09:21 24 Haziran’da sınava girecekti şimdi Meclis’e girmeyi hedefliyor
09:10 Sınırsız ve sınıfsız bir dünya için HDP’de