Şırnaklı kadınlar HDP kongresine rengarenk katılacak

img

ŞIRNAK - Üç gün kalan HDP'nin büyük kongresini yöresel kıyafetleriyle renklendirecek olan Şırnaklı kadınlar, “Umut ve coşkuyla gideceğimiz kongre, Botanlı kadınların zaferi olacak” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 11 Şubat tarihinde Ankara Arena Salonu’nda gerçekleştireceği 3’üncü Olağan Kongre için Şırnak ve ilçelerinde hazırlıklar tamamlanmak üzere. Sayılı günlerin kaldığı kongreye katılacak olan yurttaşlar, Botan bölgesine özgü elbiselerle kongreyi renklendireceklerini dile getirdi. 
 
‘KONGRE, BOTANLI KADINLARIN ZAFERİ OLSUN’
 
Kentteki kongre çalışmalarında yer alan 65 yaşındaki Makbule Akide, "Her yerde olduğu gibi Şırnak'tan da sesimiz ve rengimizle katılacağız" dedi. Coşkulu bir şekilde kongreye katılacaklarını belirten Akide, kongrede savaşa karşı barış taleplerini dile getirecekleri vurguladı. 
 
Botan bölgesine özgü elbiseler ile kongreye renk katacaklarını söyleyen 42 yaşındaki Ayşe Altay ise, “Bu kongrenin halklara barış ve kardeşlik getireceği umudunu taşıyoruz. Kongre, Botanlı kadınların zaferi olacak” şeklinde konuştu. 
 
‘KADINLAR ÖNCÜ OLACAK’
 
Kent genelinde sürdürülen çalışmaları değerlendiren yerine kayyum atanan Silopi Belediye Eşbaşkanı Emine Esmer de, kongrenin öncülüğünü kadınların yapacağını söyledi. Büyük bir coşku ve umudun hakim olduğunu belirten Esmer, demokratik siyaseti geliştirecek olan kongreye ses vereceklerini vurguladı.   
 
‘FAŞİZM BİZDEN KORKUYOR’
 
HDP’nin halkların özgürlük umudu olduğuna dikkat çeken 40 yaşındaki Ramazan Bayram da, 6 milyonluk irade karşısında titreyen bir hükümetin olduğunu kaydetti. Sadece kendileri için demokrasi ve özgürlük istemediklerinin altını çizen Bayram, “Eş genel başkanlarımızın özgürlüğü istiyoruz. Faşizm bizden korkuyor. Demokrasi ve özgürlük bir gün herkese lazım olur. Bu anlayışla kongremizi demokrasi şölenine dönüştüreceğiz” ifadelerini kullandı. 
 
‘SAVAŞ POLİTİKALARINA KARŞI DÖNÜM NOKTASI’
 
Şırnak ve ilçelerinde geçtiğimiz yıllarda ilan edilen sokağa çıkma yasakları sonrası yaşanan yıkımı hatırlatan HDP Şırnak İl Eşbaşkanı Zeki İrmez ise, kongre çalışmalarında sona doğru geldiklerini aktardı. “Botan halkının umutlarını, isteklerini ve önerilerini kongrede dile getireceğiz” diyen İrmez, kongrenin savaş politikalarına karşısında önemli bir dönüm noktası olduğuna işaret etti. 
 
İrmez, “Bu kongrenin Şırnak, Cizre, Silopi, Nusaybin ve Sur’daki tahribat ve yıkımlara karşı cevap olması umudunu taşımaktayız. Kürt karşıtı politikalar sürüyor. Bu kongre AKP-MHP faşizmine karşı hamlesel niteliktedir” değerlendirmesinde bulundu.