Pazar esnafı: Milletten alıp savaşa yatırdılar

img

İSTANBUL - Pazar esnafı, fiyatlarda geçen yıl ile bu yıl arasında ciddi bir fark olduğunu belirterek, "Özellikle Efrin savaşından sonra pazar, iş yapamaz duruma geldi. İnsanlarda parada kalmadı. Paranın hepsini milletten alıp savaşa yatırdılar" dedi. 

Türkiye ekonomisinde yaşanan kriz ile savaşın faturası yine halka kesiliyor. Ülke kaynaklarının büyük bir bölümü savaş bütçesine ayrılırken, bu oran Efrin operasyonuyla adeta ikiye katlandı. Son zamlarla birlikte iş yapamaz duruma gelen pazarcılar, hükümetin halkın cebindeki parayı savaşa harcadığını belirtti.
 
İstanbul Unkapanı'nda kurulan pazarı gezerek, ekonomideki kötü gidişatın etkilerini konuştuk. 
 
‘MİLLETTEN ALIP SAVAŞA YATIRDILAR'
 
Pazarcılardan Ferhat Seçen, Efrin operasyonunun başladığı günden bu yana işlerinin iyi gitmediğini belirterek, “Tam vücudumuza kan pompalanıyor bir bakıyoruz bütün kanımızı alıyorlar. Millette artık para kalmadı. Pazar fiyatları 1-2 TL olmasına rağmen insanlar hiçbir şey alamaz duruma geldi” dedi. Sebze ve meyve hallerinde de artık ürünlerin stoklandığını ifade eden Seçen, "Halciler olağanüstü durumlarda malı ortaya çıkarıp pahalıya satıyor. Pazar fiyatları borsa gibi sürekli hareketli. Normalde kışın acayip iş yapılması lazım. Yazın insanlar tatilde olduğu için iş olmuyor. Ama bu sene özellikle Efrin savaşından sonra pazar iş yapamaz duruma geldi. İşler, millette para olduğu zaman canlanır. Ama insanlarda para da kalmadı. Paranın hepsini milletten alıp savaşa yatırdılar” diyerek tepki gösterdi.
 
'GEÇEN YIL İLE BU YIL ARASINDA CİDDİ FARK VAR'
 
Pazarda en uygun patates fiyatı olmasına rağmen yinede istenilen satışın olmadığını belirten Seçen, "Müşterinin alışverişi iki kilonun üstüne çıkmaz ama yarım kiloya kadar düşüyor. Yarım kilo istediklerinde şaşırıyoruz. Ama paralarının olmadığını biliyoruz. İşler böyle devam ederse her türlü sıkıntı olur” dedi. 
 
İnsanlarda para olmadığını vurgulayan bir diğer pazarcı Mustafa Mir de, şöyle dedi: “Portakalı 2 TL’den veriyoruz. Kalabalık bir aile en az 4-5 kilo alıyor normalde. Şimdi 1 kiloyu zor alıyorlar. 28 yıldır pazarcılık yapıyorum, geçen yıl ile bu yıl arasında ciddi bir fark var. Geçen yıl elma 2 TL’ydi. Bu yıl ise 3 TL’yi geçiyor. İyi mallar ihracata kullanılıyor. İkinci sınıf mallar pazarda satılmasına rağmen fiyatları pahalı oluyor. Bugün bir insan bin 500 TL maaş alıyor. 20-30 TL ile eşi sebze meyve almaya geliyor. Domatesin kilosu 5 TL, yumurtanın kolisi 12 TL’dir. Patates yine 2 buçuk TL, elma 3 TL’dir. Zaten kafadan 50 TL’si gidiyor. 1’er kilo bile alsa o para yetmez. Biz de kafa kafaya iş yapıyoruz ancak. Hatta zarar bile ediyoruz bazen. Pazarcılıktan başka bir mesleğimiz yok. Bu işi ezberlemişiz ve ancak bu işi yaparız. Bir çorbamız kaynasın yeter diyoruz artık. Bu iş de biterse aç kalacağız.” 
 
MA / Muhammed Doğru

Diğer başlıklar

10:10 Dersim’in tek kadın adayı: Eşit temsiliyet için adayım
10:09 Kuyumcu esnafı: ‘Dolar bozdurun’ demekle olmuyor
09:27 Aladağlı aileler: Yol sözü tutulmadı, okul mevzuata takıldı
09:24 Öğrenci velilerinden 'Bu paralar nereye gidiyor' isyanı
09:07 Siyasi partiler: Halk sandıkları sarıp sarmalamalı
09:00 HDP Ağrı: 7 Haziran’ı yineleyeceğiz
09:00 Üniversite öğrencileri: Akademinin özgürlüğü ve geleceğimiz için oyumuz HDP'ye
25/05/2018
09:10 Diyarbakırlılar: HDP halkların kurtuluşudur
09:09 Beyaz tülbendi ile Meclis yolunda
09:09 23 yıldır kardeşinin mezarını arayan Kırbayır: Katiller korunuyor
09:08 Alayumat: Fotoğraf makinamı ve kameramı özledim
09:00 Adanalı sanatçılar: 24 Haziran sanatın özgürlük günü olacak
24/05/2018
10:35 Hakkarililer: Sandıklar bin kilometre öteye taşınsa da oyumuzu kullanacağız
10:10 Seçmen sayısı 13 ilden fazla olan cezaevlerinde kimler oy kullanabilecek?
09:09 Pazarda emekçi, çevresinde alim ve sürgün bir siyasetçi: Emanetçinin güvenilirliğine bakın
09:06 ‘Festival Kürt tarihi için önemli bir belge niteliği taşıyor’
09:04 Yılmaz Güney Sineması’nın yıkılmasına karşı hukuki süreç başlatılacak
09:03 HDP’den çağrı: Sandık güvenliği için il ve ilçe binalarımıza başvurun
23/05/2018
09:21 24 Haziran’da sınava girecekti şimdi Meclis’e girmeyi hedefliyor
09:10 Sınırsız ve sınıfsız bir dünya için HDP’de