Emekliliğinin tadını sokak hayvanları ile çıkartıyor

img

MERSİN - Mersin'de yaşayan 64 yaşındaki Gülten Özçelik, aldığı 3 bin TL emekli maaşının bin TL’sini her ay sokak hayvanlarının yemek ve tedavileri için harcayan bir hayvan sever. Sokak hayvanları ile arasında özel bir bağ oluşan Özçelik’in tek istediği ise, sokak hayvanlarına zarar verilmemesi.

Mersin’in Mezitli ilçesinde yaşayan 64 yaşındaki Gülten Özçelik, gününün neredeyse tamamını sokak hayvanları ile ilgilenerek geçiren bir hayvan sever. Aldığı 3 bin TL emekli maaşının her ay bin TL’sini sokak hayvanları için harcayan Özçelik, maaşının geri kalanını da kira ve diğer ihtiyaçları için harcıyor. Aldığı mamalarla Pozcu sahili boyunca sokak hayvanlarını besleyen Özçelik, emekliliğinin tadını bu şekilde geçirdiğini belirtti. 
 
HER GÜN İLK İŞİ YEMEKLERİNİ HAZIRLAMAK
 
Her gün sabah ilk iş olarak sokak hazırladığı yemekleri sokak hayvanlarına verdiğini anlatan Özçelik, yine hasta olan sokak hayvanlarına veterinere götürüp, ilaçlarını temin ettiğini dile getirdi. Özçelik’in en çok yakındığı şey ise, insanların sokak hayvanlarına olan duyarsızlığı.
 
Özçelik, bu duyarsızlığı ise "Su kabı koyuyorsun alıp, atıyorlar. Mama koyuyorsun basıp geçiyorlar. Zaman zaman tepki gösterenler de oluyor. Beslediğim köpekler havlıyor, bundan kaynaklı rahatsız, oluyorlarmış. Bu yüzden de kızıyorlar bana. Hatta ‘Senin yüzünden buradan ayrılmıyorlar, seni alıp denize atarız’ diyenler bile oldu” sözleriyle paylaştı.
 
Bu konuda Belediye’nin duyarsızlığından da yakınan Özçelik, sokak hayvanları için yapılan kulübelerin yetersiz olmasının yanı sıra kimi kişilerin bu kulübeleri söktüğünü belirtti.
 
ARALARINDA BAĞ OLUŞTU
 
Sokak hayvanları ile arasında artık bir bağ oluştuğunu olduğunu dile getiren Özçelik, gün içerisinde belli saatlerde sahile gittiği için, hayvanların artık geliş saatini bildiğini ve gittiğinde hayvanları sahilde duvar dibinde dizilmiş halde bulduğunu aktardı.
 
Hayvanlarla bu derece bağ kuran Özçelik’in tek istediği ise, insanların sokak hayvanlarına zarar vermemesi. Doğanın tüm canlıların yaşam alanı olduğunu vurgulayan Özçelik, ancak insanların doğadaki diğer canlıları dikkate almadan yaşam alanlarını sınırlandırdığına dikkat çekti. 
 
‘İNSAN OLMAK, SADECE KENDİNİ DÜŞÜNMEK DEĞİL’
 
“Hayvanları bir sevebilse insanlar, hayatları değişir” diyen Özçelik, “Ben onları doyurduktan sonra eve gittiğimde kendim yemesem bile onların karnı doymuş diye kendimi rahat hissediyorum. Hayvanların karnı doyarsa, hava soğuk olsa bile buna dayanacak gücü olur. Ancak aç ve susuz olarak soğuğa dayanmaları zor oluyor. İnsan olmak, sadece kendini düşünmek değildir, doğaya sahip çıkarak doğadaki diğer canlıları da düşünerek yaşamak gerekiyor. Hayvanlar ölmesin diye elimden geldiği kadarıyla mücadele ediyorum" diye konuştu. 
 
Özçelik, özellikle kış koşullarından kaynaklı zor günler yaşamaları nedeniyle herkesten sokak hayvanları konusunda daha fazla duyarlı olmalarını istedi.
 
MA / Hacı Yusuf Topaloğlu

Diğer başlıklar

10:10 Dersim’in tek kadın adayı: Eşit temsiliyet için adayım
10:09 Kuyumcu esnafı: ‘Dolar bozdurun’ demekle olmuyor
09:27 Aladağlı aileler: Yol sözü tutulmadı, okul mevzuata takıldı
09:24 Öğrenci velilerinden 'Bu paralar nereye gidiyor' isyanı
09:07 Siyasi partiler: Halk sandıkları sarıp sarmalamalı
09:00 HDP Ağrı: 7 Haziran’ı yineleyeceğiz
09:00 Üniversite öğrencileri: Akademinin özgürlüğü ve geleceğimiz için oyumuz HDP'ye
25/05/2018
09:10 Diyarbakırlılar: HDP halkların kurtuluşudur
09:09 Beyaz tülbendi ile Meclis yolunda
09:09 23 yıldır kardeşinin mezarını arayan Kırbayır: Katiller korunuyor
09:08 Alayumat: Fotoğraf makinamı ve kameramı özledim
09:00 Adanalı sanatçılar: 24 Haziran sanatın özgürlük günü olacak
24/05/2018
10:35 Hakkarililer: Sandıklar bin kilometre öteye taşınsa da oyumuzu kullanacağız
10:10 Seçmen sayısı 13 ilden fazla olan cezaevlerinde kimler oy kullanabilecek?
09:09 Pazarda emekçi, çevresinde alim ve sürgün bir siyasetçi: Emanetçinin güvenilirliğine bakın
09:06 ‘Festival Kürt tarihi için önemli bir belge niteliği taşıyor’
09:04 Yılmaz Güney Sineması’nın yıkılmasına karşı hukuki süreç başlatılacak
09:03 HDP’den çağrı: Sandık güvenliği için il ve ilçe binalarımıza başvurun
23/05/2018
09:21 24 Haziran’da sınava girecekti şimdi Meclis’e girmeyi hedefliyor
09:10 Sınırsız ve sınıfsız bir dünya için HDP’de