The Royal Society: Diğer salgın için hazırlıklı olalım

  • dünya
  • 14:17 25 Mayıs 2020
  • |
img
ANKARA - Dünyanın en önemli bilim topluluklarından The Royal Society, gelmesi kaçınılmaz olan başka bir salgın için "hazırlıklı olma" uyarısında bulundu.
 
Koronavirüs (Kovid-19) salgını etkisini sürdürerek devam ederken, bugün dünya basınının gündeminde öne çıkan haberleri derledik. Brezilya’da giderek kritik hale gelen virüsle birlikte ABD’de ciddi durumda ilerleyen salgın ortasında Trump’a yönelik eleştiriler öne çıkarken, Fransa’daki yeni sağlık planı, İspanya’da kısıtlama tedbirlerinde yeni aşamaya geçiş, Türkiye’nin turizm için yeniden açılma planları dikkat çeken gündem başlıkları oldu.
 
NYT’DEN TRUMP’A SERT ELEŞTİRİLER
 
The New York Times gazetesinde, ABD’de koronavirüs ölümleri 100 bine yaklaşırken, Balkan Donald Trump’ın tweet atıp, golf oynaması eleştirisi konusu oldu. Kaleme alınan haberde “Trump’ın Amerika’da ölümler 100 bine yaklaşırken golf oynaması ile öfkeye neden oldu. Başkan Trump’ın konvoyu Virginya’daki golf kulübü önüne park ettiğinde bir grup protestocu girişte ellerinde ‘Ben önemsiyorum. Ya sen’ yazılı dövizlerle bekliyordu. Ülkede ölümler altı haneli sayılar ulaşmışken kendinden öncekileri hep golf oynamakla eleştiren başkan hafta sonunu golf sahasında geçirdi. Bu Trump’ın asla ulaşılamayacağını düşündüğü bir ölüm oranıydı. Şubat sonunda, gerçek rakamları olduğundan az göstererek ABD’de sadece 15 koronavirüs vakası olduğunu söylemiş ve ‘Bu birkaç gün içinde sıfıra düşecek’ diye eklemişti. Amerikan başkanlığı tarihinde bundan daha feci boyutta yanlış bir tahmin görülmedi” ifadeleri yer aldı. 
 
Gazetede Trump’ın Brezilya’dan ABD’ye seyahatleri yasakladığı bilgisine de yer verildi. Bu konudaki haberde, “Dünya çapında ülkeler hava yollarını yeniden başlatmak için mücadele veriyor. ABD, Brezilya’dan gelişleri durdururken Hindistan’da yurtiçi uçuşlar yeniden başladı. ABD’ye uçuşların yasaklandığı diğer ülkeler arasında Çin ve AB ülkeleri bulunuyor” denildi.
 
REUTERS: ÇİN-ABD GERİLİMİ TIRMANIYOR
 
Reuters da, Çin-ABD gerilimine odaklandı. Konuya ilişkin servis edilen haberlerde “Çin, Hong Kong’a olan ilgilerini küçümsemeye devam ederse ABD’ye karşı gerekli adımları atacaklarını söylüyor” ve “Çin, ABD’nin Çin menşeili havayollarına olan kısıtlamalarına karşı çıkıyor” bilgileri paylaşıldı.
 
TÜRKİYE ‘YENİ BAŞLANGIÇ’ HAZIRLIĞI 
 
Alman Tagesschau gazetesinde ise, “Korona zamanlarında turizm. Türkiye yeni başlangıca hazırlanıyor” başlıklı haber dikkat çekti. Haberde, “Haziran’da Türkiye’deki uluslararası turizmin yeniden başlaması bekleniyor ve özellikle Almanya’da gelen turistler ilgiyle karşılanacak. Ama çoğu otel işletmecisi kendilerine sunulan belirsiz kurallar konusunda kafa karışıklığı yaşıyor” denildi. 
 
Turizmin yeniden açılmasına ilişkin otellerde sağlık tedbirlerini içeren yönergeye ilişkin “Genel taslak yok” denilen gazete haberinde şu bilgiler yer aldı: “Kimse Turizm Bakanlığı’nın tedbir kataloğunun tamamını görmüşe benzemiyor. Bakan Mehmet Ersoy ‘Şeffaf bir sertifika programı başlattık. Kriterleri yayınlandı ve parça parça yayınlanmaya devam edecek. Haziran’dan itibaren otellerin hızla sertifikalandığını göreceksiniz’ diye duyuruyor. Fakat otel yöneticisi Şevki Erdoğan buna inanmıyor: ‘Bu mümkün değil. Ekipleri 350 otele nasıl sertifika verecekmiş? Sezon neredeyse geldi’ diyor. Haziran ortasına kadar Alman hükümeti yurttaşlarını yurtdışına gitmeme konusunda uyarıyor. Ancak Türkiye yaz sezonu boyunca bu kararı kaldırmak istiyor.”
 
İSPANYA KAPILARI TEMMUZ’DA AÇACAK 
 
The Guardian’da da koronavirüsünden etkilenen İspanya’nın turizmi sektörü üzerinde duruldu. Ülkenin turizm bakanının Temmuz’dan itibaren yabancı turistlerin İspanya’da tatil planlayabileceği yönündeki açıklamalarını duyuran gazete, “Yabancı turistler ülkeye vardıktan sonra iki hafta kendilerini karantinaya almaları gerekecek. İspanya’nın ekonomisi ciddi şekilde turizme dayanıyor. Ülke kilitlenme tedbirlerini yavaş yavaş kaldırırken yabancı ziyaretçiler için karantina uygulaması ikinci dalga salgının başlamaması için sürdürülüyor. Başbakan Pedro Sanchez Cumartesi günü ‘İspanya’nın turizme ihtiyacı var ve turizmin hem gidilen hem de gelinen ülkede güvenliğe ihtiyacı var’ demişti” diye yazdı.
 
ROYAL SOCİETY: HAZIRLIKLI OLALIM
 
Guardian’da yer alan dikkat çekici bir diğer yazı “Herkes ‘bilimi takip etmek’ istiyor. Ama birilerini suçlayarak zaman harcayamayız” başlıklı haber oldu. Gazete, “politikalardaki başarısızlıklar yüzünden bilim insanları günah keçisi olmamalı” diyen The Royal Society Başkanı ve bilim insanı Venki Ramakrishnan’ın şu yorumlarına dikkat çekti: “Krizin ortasında en önemli şey elimizdeki kanıtlar ışığında neler yapıyor olduğumuzu sürekli gözden geçirmektir. Eğer kendimizi yanlış bir yolu takip etmiş olarak bulursak, değerli zamanı birilerini suçlayarak ve ağız dalaşı yaparak geçiremeyiz. Özellikle, böylesi belirsiz bir durumda verdikleri kimi tavsiyeler için bilim insanlarını suçlamak bilimin nasıl çalıştığına dair temel bir yanlış anlaşılmaya işaret eder (…) Hem hükümetler hem de bilim insanları yeni kanıtlar daha farklı ya da daha iyi bir şey yapmamız gerektiğini gösterdiğinde bunu anlamalı, neden politika değiştirmek zorunda olduğumuzu açıklamalı ve hemen taktik değiştirilmeli. Virüse bağlı bir salgının en büyük tehdidimiz olduğunu bildiğimiz halde ve İngiltere buna hazır olduğunu düşündüğü halde, açık ki hazır değildik. Bu pandemideki hatalarımızdan ve başarılarımızdan öğrenmeliyiz ki, gelmesi kaçınılmaz olan diğer salgın için daha hazırlıklı olalım.”
 
FRANSA’DA SİSTEM YENİLENECEK
 
Fransa’da, hükümetin, ulusal zenginliğin yüzde 20’sine tekabül eden 450 milyar euroyu pandemi krizinde seferber ettiğini yazan Le Monde, “Ségur de la santé" adlı sağlık kararnamesini gündeme taşıdı. Haberde “Başbakan Eouard Philippe ve Sağlık Bakanı Olivier Véran, video-konferans yoluyla sağlık dünyasından 300 temsilciyle yeni sağlık paketi üzerine ilk danışma toplantısını gerçekleştirecek. Bu paket ile Fransız sağlık sisteminin yeniden kurulması planlanıyor” ifadeleri yer aldı.
 
İSPANYA’DA YENİ AŞAMA
 
El Pais, İspanya’nın Pazartesi’den itibaren pandemi sürecindeki kısıtlama tedbirlerinin birinci ve ikinci aşamalarına geçeceğini yazdı. Gazete, Madrid ve Barselona’da 11 milyondan fazla insanın dışarı çıkacağını ve 10 kişi sınırlamasıyla aileleriyle bulaşabileceğini duyurdu.
 
Çeviri: Mezopotamya Ajansı

Diğer başlıklar

00:05 Davutoğlu, AKP ve HDP siyasetine yüklendi
03/07/2020
23:31 Muğla Barosu avukatlarından 'çoklu baro' tepkisi
22:50 CHP'li Tanal'dan Cizre Devlet Hastanesi tepkisi
22:30 Tarım işçilerini taşıyan minibüste kaza: 11 yaralı
22:21 Kovid-19'lu yurttaş Şırnak yolunda yaşamını yitirdi
22:17 Muhalefet Adalet Komisyonu’ndan seslendi: Teklifi geri çekin
21:46 Gazeteci Sibel Hürtaş serbest bırakıldı
21:16 Avukatların protestosu halay ve zılgıtlar eşliğinde sürüyor
21:07 Hatay'da şiddete karşı mor zincirli eylem
20:21 WHO: İlaç deney sonuçlarını iki hafta içinde bekliyoruz
20:17 Soylu: 4 kişiyi kaybettik, 3 kişiyi arıyoruz
19:58 Kovid-19 nedeniyle 19 kişi daha hayatını kaybetti
19:48 HDP: Sakarya’daki patlamayla ilgili kamuoyu doğru bilgilendirilmeli
19:36 Evinin yıkılmaması için direnen Duman’ın ‘adalet’ bekleyişi
19:23 Ankara Emniyeti’nden avukatlar hakkında suç duyurusu
19:01 Merve Ünal davasında müebbet hapis istemi
18:57 Kıdem tazminatının fona devrine karşı ortak mücadele çağrısı
18:35 Diyarbakır'da silahlı kavga: 4 yaralı
18:28 Fotoğraflarla savunma
18:06 MEB: Okullar 31 Ağustos’ta açılacak
17:58 Şentop’tan Meclise alınmayan baro başkanları için açıklama
17:49 KESK: Savunmayı etkisizleştirme hevesinden vazgeçilmeli
17:38 Avukatlardan Büyükada Davası tepkisi: Karar hukuki değil, siyasi
17:25 Mahalleli isyan etti: Evimizin içine kanalizasyon akıyor
17:22 Af Örgütü’nden Büyükada Davası’nda verilen cezalara tepki
17:18 'Kardeş aile kampanyası' yürütmekten 4 HDP'liye tutuklama
17:13 CHP, Meclis başkanlığı için adaylık başvurusu yaptı
17:10 Öztrak: Erdoğan cüppelere ilik açıp düğme dikmek istiyor
17:00 Van Gölü'nde batan tekne için çalışmalar devam ediyor
16:40 Savcı Kiraz davasında verilen cezalar onandı
16:04 Havai fişek fabrikasında ölü sayısı 4’e çıktı
16:03 Sağlıkçılardan İl Hıfzıssıhha Kuruluna çağrı
16:02 Meclis'e yürümek isteyen baro başkanlarına müdahale
15:57 TSK'nin saldırılarına karşı imza kampanyası başlatıldı
15:54 'Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir'
15:34 Kışanak ve Tuncel yine tahliye edilmedi
15:31 'Sipariş' enflasyon rakamlarına itiraz eden emekçiler ek zam istedi
15:30 Baro üyeleri adliye önünden seslendi: Biat etmeyeceğiz
15:24 ‘Büyükada Davası’nda karar: Hak savunucularına ceza
14:52 Hasta tutuklu Polat'a ölüm tehdidi
14:51 Lice'de 2 kişi gözaltına alındı
14:37 Urla Belediye Başkanı tahliye edildi
14:34 Meclis önünde gazetecilere gözaltı ve mesafe cezası
14:26 Çorum Katliamı'nda yaşamını yitirenler anıldı
14:19 6 yıl 3 ay hapis verilen Hamit Geylani: Olduğumuz yerdeyiz
14:10 Mardin'de 'Savunma nöbeti'
14:08 Küçük Leyla’nın duruşması bir kez daha ertelendi
14:06 Başkale'de karantina
14:05 Sağlık örgütleri hükümete seslendi
13:51 Avukatları Ankara Adliyesi'ne çağırdılar
12:54 Baro başkanları: Geri adım atılana kadar mücadeleye devam
12:53 Büyükada Davası: Birimizin ceza alması hepimiz için hak ihlalidir
12:52 Urfa’da 2 tahliye
12:44 Mahmut Tanal'ın testi negatif çıktı
12:36 Eylül Yağlıkara'yı katleden sanığa ağırlaştırılmış müebbet istendi
12:30 DFG: Haziran’da 24 gazeteci hak ihlaline uğradı
12:22 Haziran ayında 27 kadın katledildi
12:03 Havai fişek fabrikasında patlama: 2 ölü 73 yaralı
11:56 5 tutuklu daha açlık grevine katılıyor
11:35 Fransa Başbakanı Philippe istifa etti
11:35 Batan tekneden sağ kurtulan Medeni Akbaş yaşananları anlattı
11:24 HDP Sözcüsü Günay: DTK'ye operasyonlar kumpastır
11:20 Van Gölü'nde batan tekne: Ölü sayısı 7’ye yükseldi
11:13 Baro başkanlarına çay ve kahvaltı yasağı
10:52 Hint keneviri yakmak isterken köylünün bağ ve buğdayını yaktılar
10:50 Fotoğraf sergisinde 10 bin kitap toplandı
10:45 Gazeteciler tehdit altında: Zorla kaybedilme, idam, tutuklama
10:33 Küçük Leyla’nın duruşması başladı
10:30 Aileler İmralı’ya gitmek için başvurdu
10:28 'Büyükada davası'nın karar duruşması başladı
10:24 TÜİK Haziran ayı enflasyon verisini açıkladı
10:18 Şırnak Hıfzıssıhha Kurulu’ndan ‘riskli’ kararlar
10:12 Tarık Ziya Ekinci’den HDP’li vekillere Meclis Başkanlığı çağrısı
10:12 DEDAŞ’ın kamulaştırılması için kanun teklifi
10:11 Düzgün Baba’da ‘üç hilal ve MHP’ yazılaması
09:59 Leyla Güven’den Avrupa liderlerine mektup
09:36 Meclis’ten Netflix açıklaması
09:30 CHP'li Tanal pandemi şüphesiyle hastaneye kaldırıldı
09:28 Kadınlar finali Ağrı ve Dersim'de yapacak
09:25 Polis kuşatmasında sabahladılar
09:05 DTK niçin kuruldu, neler yaptı, neden hedef seçildi?
09:05 Maldivler'e benzetmek için sahillere mermer tozu döktüler
09:05 ÖHD'li avukatlar: Ünsal ve Timtik’in talepleri karşılansın
09:01 ‘Yönetmelik nedeniyle gelecek hayalleri olan bir genç yaşamını yitirdi’
09:01 Üniversite öğrencileri: Kurtuluş örgütlü mücadelede
09:01 Dede: AKP-MHP, FETÖ'nün projesini hayata geçiriyor
09:00 03 TEMMUZ 2020 GÜNDEMİ
00:20 Baro başkanlarının etrafı barikatla çevrildi
00:15 Urfa’da 93 adres karantinada
02/07/2020
23:04 Halkevi üyesi İntibay serbest bırakıldı
22:05 Brexit müzakerelerinde uzlaşı çıkmadı
21:30 Irak: Saldırılara yanıt olarak tüm seçenekler açık
21:23 BM Raportörlerinden insan hakları savunucuları için çağrı
20:19 Dersim’de iki köy karantinaya alındı
19:51 HDP Kadın Meclisi, yaşamını yitiren mültecileri andı
19:46 Türkiye’de can kaybı 5 bin 167’ye yükseldi
19:41 Çoklu baro teklifi komisyonda, baro başkanları Meclis önünde
19:35 Kovid-19 Durum Raporu: Vakaların 110 bini İstanbul'da
19:10 Batan tekneyi arama çalışmaları bugün de sonuç vermedi
19:05 TUAY-DER yöneticisi Hayme tahliye edildi