Avukat Epözdemir: Düzenleme tartışılmadan cezaevleri boşaltılsın

img

İSTANBUL - Avukat Fırat Epözdemir, yaşam hakkının en temel hak olduğunu ve bu hakkın riske dahil atılamayacağını belirterek, yasal düzenlemenin tartışılması yerine bir an önce bütün tutukluların tahliye edilmesi gerektiğini söyledi. 

Koronavirüs (Kovid-19) salgını Türkiye’de hızla yayılmaya devam ederken, toplu yaşam alanı olan cezaevlerinin durumu merak konusu. Salgından dolayı cezaevlerinin hızla boşaltılması gündeme gelirken, AKP infaz kanununda değişiklik öngören ceza infaz indirim yasasını gündeme taşıdı. 70 maddelik “Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” Meclis Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Komisyondan geçen tasarıda siyasi tutuklular kapsam dışında bırakıldı. 
 
Konuya ilişkin avukat Fırat Epözdemir Mezopotamya Ajansı’na değerlendirmelerde bulundu. 
 
DÜZENLEME KAMU BASKISI
 
İnfaz yasasına ilişkin tartışmaların iktidarın fiili ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından Mayıs 2018’de sosyal medyadan yaptığı bir paylaşımla tartışılmaya başlandığını hatırlatan Epözdemir, Bahçeli’nin başlatmış olduğu bu düzenlemenin 2 yıldır devam ettiğini ifade etti. Bahçeli’nin bu çıkışından sonra AKP tarafından özellikle 31 Mart 2019 gerçekleşen yerel seçimlerde döneminde kamuoyunda da çokça tartışıldığının altını çizen Epözdemir, AKP’nin yerel seçimlerde istediği sonucu almadığından dolayı bu düzenlenmenin yapılmadığını kaydetti. 
 
Tüm dünyayı tehdit eden Kovid-19 salgınının ardından cezaevlerinde yeteri düzeyde önlem alınmadığı ve gelişen kamu baskısından dolayı bu tasarının tekrar gündemleştiğini dile getiren Epözdemir, geniş kesimler tarafından gündemleşen bu duruma artık AKP’nin göz ardı edemediğinden bir durumu ortaya çıkardığına dikkati çekti.
 
‘HERKES YARARLANMALI'
 
Düzenlenen tasarıda bazı suçların kapsam dışı bırakılmaya çalıştığını ifade eden Epözdemir, gündemdeki bazı tartışmalara da değinerek, “Şimdi biz tartışmayı vay uyuşturucu satanlara varda, niye siyasilere yok. Vay adam öldürenlere varda niye siyasilere yok tartışması yaparsak bu doğru bir yaklaşım tarzı olmaz” eleştirisini yaptı. Bu tartışmaların doğru bulmadığını sözlerine ekleyen Epözdemir, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bizde bu tartışmayı yaparsak, Anayasa'nın eşitlik ilkesini ihlal etmiş oluruz. Biz diyoruz ki; bu düzenleme ayırım yapılmaksızın, suçu ne olursa olsun herkesi kapsamalı. Bugün sadece siyasilere çıkarılacak yasa düzenlemesine de karşı olurum. Sadece siyasilere çıkarılması da doğru olmaz. Dolayısıyla suç ne olursa olsun düzenlemeden herkesin yararlanması gerekmektedir.” 
 
AYM’NİN 2’NCİ VE 10’UNCU MADDESİ 
 
Bazı suçların kapsam dışı bırakılması durumda Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) iki şekilde başvuru yolunun açık olacağını belirten Epözdemir, birinci başvuru yollarından birinin bireysel başvuru yolu olduğunu ancak bu başvuru yollunun bazı kriterlerinin olduğunu söyleyerek, “AYM doğrudan bireysel başvuru ki bu tutukluları hiç kapsamaz hükümlülere başvuru yapma imkanı görülmüyor. Çünkü öncelikli olarak tüketilmesi gereken yollar var. Bu da böylesi bir süreçte zaman yok” diye ifade etti. 
 
Düzenlemenin çıkması durumunda bazı suçların kapsam dışı bırakılması gerekçesiyle AYM’ye ikinci başvuru yollunun da Anayasa da belirlendiğini aktaran Epözdemir, şöyle devam etti: “AYM’ye iptal başvurusunu, bir Cumhurbaşkanlığı, iki TBMM’de en fazla milletvekili olan siyasi parti grubu, üç TBMM’nin üye tam sayısının beşte bir (1/5) milletvekilinin imzasıyla başvuru yapılabilir. Böyle bir yasa çıktığı takdirde Cumhurbaşkanı ve TBMM’de en çok milletvekili olan AKP grubu yapmayacağına göre burada iptal başvurusunu TBMM’de beşte bir çoğunluğuna sahip CHP yapabilir ya da CHP grubu yapmaz ise 120 milletvekilinin imzasıyla da AYM iptal başvurusu yapılabilir.” 
 
Düzenlenmenin yasalaşma durumunda AYM’ye iptal başvurusu yapıldığı takdirde kabul edileceğini ifade eden Epözdemir, “AYM kapsam dışı bırakılan suçlar anlamında bir başvuru yapılırsa, kesinlikle Anayasası’nın 2’nci ve 10’uncu “Eşitlik ilkesi” ve “Hukuk devleti ilkesi” başta olmak üzere bu düzenlemeyi yasalara aykırı görecektir. Bu nedenle bu yönlü bir başvuru gerçekleşirse; AYM iptal kararı verecektir” dedi. 
 
‘YAŞAM HAKKI RİSKE DAHİL ATILAMAZ’
 
Yaşam hakkının en temel hak olduğunu ve bu hakkın hiçbir şekilde ihlal edilmek bir yana riske bile atılamayacağını söyleyen Epözdemir, hızla bütün dünyayı etkisi altına salgından dolayı infaz yasasının tartışmaya gerek duymadan cezaevlerinin bir an önce boşaltılması gerektiğinin altını çizdi. Yasal düzenlemenin cezaevlerinin boşaltılması yönündeki baskılar sonucunda gündeme geldiğini anımsatan Epözdemir, “İktidar Kovid-19 cezaevlerine bulaşma riski karşısında bir önlem almak zorunda. İktidarda da şu an salgına karşın kısmi bir önlem almayı tercih etmiş görünüyor. Bu düzenlemeyle binlerce kişi cezaevlerinden çıkarılacak ama bu yeterli olmayacaktır. Salgının cezaevlerine bulaşması durumda binlerce insan yaşamını yitirecek” ifadelerini kullandı. 
 
‘CEZA MUHAKEMESİ KANUNU UYGULANABİLİR’
 
Epözdemir, salgından dolayı yaşanan sürece dikkati çekerek, “Ceza Muhakemesi Kanunu 109’uncu Maddesi’nde tanımlanan adli kontrol hükümleri suçu ne olursa olsun tamamını kapsayacak şekilde tutuklulara ve hükümlülere önlem alınabilecek bir dönem. Örneğin; en basitinde toplumda ev hapsi olarak bilinen adli kontrol dahi uygulanırsa, bu şekilde cezaevlerini boşaltmak mümkündür. Kaldı ki birçok hükümlü ve tutuklu açısından ev hapsini de gerek duymaksızın tahliye kararları verilebilir. Zaten salgından dolayı değil yurtdışına iller arasından geçişler yasaklandı. Durum bu kadar ilerlemişken, tutuklu ve hükümlülerin kaçmasına imkan da yok. Dolayısıyla çok rahat bir şekilde Ceza Muhakemesi Yasası 109’uncu Maddesi’ndeki adli kontrol hükümlüleri uygulanarak, tutukluların tamamı salıverilebilir. Yapılması gerekende budur” diye belirtti. 
 
Bu tasarının iktidar ve muhalefet partilerinin ileriki günlerde üzücü durumlar yaşanmadan akıllı selim bir şekilde herkesi cezaevinde çıkaran bir düzenlemeye gidilmesini umduğunu ifade eden Epözdemir, taleplerinin karşılanması üzere ölüm orucunun 288’üncü gününde yaşamını yitiren Helin Bölek’in durumuna dikkati çekerek, “Bölek iktidarın ayrımcı bu politikaları sonucunda ölüm orucuna girdi ve yaşamını yitirdi. Ailesine ve sevenlerine baş sağılığı diyorum. Yapılacak bu olan düzenleme umarım siyasi çıkarlardan uzak olur. Çünkü bir insanı bile kaydetmeyiz” diye konuştu. 
 
MA / Naci Kaya 

Diğer başlıklar

17:31 İstanbul’da kar yağışı
16:22 Selçuk Özdağ’a saldırıyla ilgili 2 kişi gözaltına alındı
16:22 DTSO’dan kadınların güçlendirilmesi için online eğitim
16:07 Şengal’de patlama: 9 kişi yaşamını yitirdi
15:02 Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenler için 103 çelik silüet
14:53 İzmir’de Suriyelilere saldırı
14:48 Serhat bölgesi için kar uyarısı
14:38 Eğitim Sen Milli Eğitim Bakanı’yla görüştü
13:29 Türkan Elçi Hrant Dink için yazdı: Yıldönümleri acının adıdır
13:24 Mersin’de bir doktor daha koronadan yaşamını yitirdi
13:23 Mahmurlu işçileri taşıyan araç kaza yaptı: 4 ölü, 2 yaralı
12:44 İHD: Gözaltındaki ESP’liler serbest bırakılmalı
11:30 4 gazeteci 100 gündür tutuklu
11:21 ‘Kadına şiddete hayır’ yürüyüşüne hapis cezası
11:11 Gözaltındaki 47 kişi adliyeye getirildi
09:26 Açlık grevi eylemi 52’nci gününde
09:13 Migros depo işçileri: Haklarımızı alacağız
09:12 ‘İnsanca bir yaşam için ortak mücadele şart’
09:11 Kayyım mülakatında ‘Barbie’nin erkek arkadaşı kim’ sorusu
09:09 Gazeteci Sarya: Eyn İsa’ya yönelik saldırılar sonuçsuz kaldı
09:08 Emekliler: Mezarımız kazıldı
09:07 Van’da otellerin 3’te biri kapandı
09:06 Hrant Dink cinayetinde 14 yıldır kalkmayan sis perdesi
09:05 Üniversite öğrencileri: Faşizme karşı bütünlüklü mücadele şart
09:00 17 OCAK 2021 GÜNDEMİ
16/01/2021
22:30 Frankfurt Havalimanı boşaltıldı
22:15 Akşener: Bu derece namertlik hiç yoktu
21:48 Biden, Obama dönemindeki bürokratlarla çalışacak
21:25 Gazeteci Fergün Atalay'ı habersiz AKP üyesi yaptılar
21:13 Adana’da aşırı yağıştan yol çöktü
21:05 Kürt gazeteciler ulusal birliği tartıştı
20:48 Çemişgezek’e sondaj için gelen şirket ruhsatsız çıktı
20:42 Mesut Özil Fenerbahçe'ye transfer oldu
20:34 Merkel’in partisine Türkiye yanlısı isim seçildi
20:21 ÖHD: Çıplak arama işkencesine son verilsin
20:16 Tezcan: CHP'li belediyelere operasyon hazırlığı yapılıyor
19:52 Koronadan 168 ölüm, 7 bin 550 yeni vaka
18:29 Erzurum’da iki kaymakam görevden alındı
17:10 Erdoğan, EPDK ikinci başkanını canlı yayında azarladı
16:53 NAK Kargo'da zam isteyen işçiler ücretsiz izine çıkarıldı
15:55 Mersin'de bir kişi gözaltına alındı
15:14 Yüksekdağ'dan ESP ile dayanışma mesajı
14:41 Ovacık’tan kar manzaraları
14:34 51 kişinin ifade işlemleri devam ediyor
14:13 Ağır hasta tutuklu Kemal Özçelik için tahliye çağrısı
13:35 Cumartesi Anneleri: Abdullah Canan davasındaki cezasızlığa son verin
13:16 76 yaşındaki hasta tutuklu ATK raporuna rağmen tahliye edilmedi
12:53 AKP'li vekilin ziyaretine özel taziye evini açtılar
12:42 Salgın gerekçesiyle hasta tutuklu Kocatürk’ün tetkikleri yapılmıyor
11:45 Akaryakıtta vergi kaçıranlara operasyon
11:44 Kayıp yakınları Hrant Dink’i andı
11:35 Cezaevlerinde bin 855 kişi işkence gördü
11:13 Yüksekdağ: Kobanê defteri böyle kapanmaz
11:07 4 il için çığ uyarısı
10:37 Kadir Şeker davası yeniden görülecek
09:35 İşten atılma yasaklanınca patronlar Kod 29’a sarıldı
09:30 Cezaevlerindeki açlık grevini 11'inci gruplar devraldı
09:27 Chomsky: Rojava Devrimi mucizedir, dünya görmeli
09:26 Millet Bahçesi ihalesinde 3.6 milyon TL’lik rüşvet
09:03 KHK'linin başvurusuna ret: Kardeşin hakkında dava var
09:02 Önlü: Muhalefet demokratik yönetime hazırlanmalı
09:02 Aşılamanın başladığı şehir hastanesinde kafalar karışık
09:02 DBP halk için aldı, kayyım rant için sattı!
09:02 'ÇED gerekli değil' yaşamı olumsuz etkiliyor
09:01 65 yaşında 'örgüt üyeliği' iddiasıyla tutuklandı
09:00 Kirmançkîyi yaşatmak için: Klamların Ardında Dersim Sanatçıları
09:00 Tecrit kadın sorununu derinleştiriyor
09:00 Gülmez: 32 parti kuruldu ama PİA'ya izin yok
09:00 16 OCAK 2021 GÜNDEMİ
15/01/2021
23:29 Marmara Üniversitesi’nden istifa eden Köse ABD’de istismardan tutuklanmış
22:39 Davutoğlu'ndan Erdoğan'a 'saldırı' tepkisi
21:52 AİHM eski Yargıcı Türmen: AİHM kararlarının tartışılması ürkütücü
21:38 Avustralya Büyükelçisi’nden HDP’ye ziyaret
21:32 İngiltere giriş çıkışlara kapatılacak
21:15 ‘Açlık grevleri için gerekli hassasiyet oluşturulmalı’
21:04 Hakkari'de eylem ve etkinlik yasağı uzatıldı
20:43 Ege Denizi'nde deprem
19:44 Koronadan ölenlerin sayısı 23 bin 664’e yükseldi
19:23 HDP’li heyet Suriyeli mültecileri ziyaret etti
19:20 HDP Genç Kadın'dan afiş çalışması
18:47 Boğaziçili öğrencilerin eylemi 12’nci gününde
18:27 Belediye işçilerinden Meslek Fabrikası direnişine ziyaret
18:22 İşten çıkarılan 65 işçiden işe iade eylemi
18:14 Gelecek Partili Üstün: Ülkeyi yönetenler ateşle oynadıklarının farkına varsın
18:07 ‘Gözaltılarla emekçilerin örgütlülüğünü dağıtamazsınız’
17:41 Hollanda’da hükümet istifa etti
17:19 Maaşları ödenmeyen inşaat işçileri: Devlet kimin yanında?
17:03 HDP: Özdağ’a yönelik saldırıyı kınıyoruz
17:00 Aynı koğuşta 16 tutuklu koronaya yakalandı
16:43 Tarihi Sinagog Meclis gündeminde
16:37 Muterem Akbulut davasında mütalaa hazırlanacak
16:24 Özdağ’dan Erdoğan ve Bahçeli'ye: Korkmuyorum
15:55 Kılıçdaroğlu’ndan Özdağ’a geçmiş olsun telefonu
15:47 Davutoğlu'dan Özdağ'a saldırı açıklaması: Sorumlusu Cumhurbaşkanı
15:46 Ankara’da ikinci saldırı: Gazeteci Uğuroğlu darp edildi
15:25 Ankara Valiliği’nden Özdağ açıklaması
15:13 AKP’nin Van adayı sınır kapısı için dua etti
15:12 Gözaltılara tepki: 67 yaşındaki annem devlete ne yapmış olabilir?
15:03 Tecride karşı eylemler dalga dalga yayılıyor
14:55 Erdoğan’dan S-400 açıklaması