Avukat Epözdemir: Düzenleme tartışılmadan cezaevleri boşaltılsın

img

İSTANBUL - Avukat Fırat Epözdemir, yaşam hakkının en temel hak olduğunu ve bu hakkın riske dahil atılamayacağını belirterek, yasal düzenlemenin tartışılması yerine bir an önce bütün tutukluların tahliye edilmesi gerektiğini söyledi. 

Koronavirüs (Kovid-19) salgını Türkiye’de hızla yayılmaya devam ederken, toplu yaşam alanı olan cezaevlerinin durumu merak konusu. Salgından dolayı cezaevlerinin hızla boşaltılması gündeme gelirken, AKP infaz kanununda değişiklik öngören ceza infaz indirim yasasını gündeme taşıdı. 70 maddelik “Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” Meclis Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Komisyondan geçen tasarıda siyasi tutuklular kapsam dışında bırakıldı. 
 
Konuya ilişkin avukat Fırat Epözdemir Mezopotamya Ajansı’na değerlendirmelerde bulundu. 
 
DÜZENLEME KAMU BASKISI
 
İnfaz yasasına ilişkin tartışmaların iktidarın fiili ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından Mayıs 2018’de sosyal medyadan yaptığı bir paylaşımla tartışılmaya başlandığını hatırlatan Epözdemir, Bahçeli’nin başlatmış olduğu bu düzenlemenin 2 yıldır devam ettiğini ifade etti. Bahçeli’nin bu çıkışından sonra AKP tarafından özellikle 31 Mart 2019 gerçekleşen yerel seçimlerde döneminde kamuoyunda da çokça tartışıldığının altını çizen Epözdemir, AKP’nin yerel seçimlerde istediği sonucu almadığından dolayı bu düzenlenmenin yapılmadığını kaydetti. 
 
Tüm dünyayı tehdit eden Kovid-19 salgınının ardından cezaevlerinde yeteri düzeyde önlem alınmadığı ve gelişen kamu baskısından dolayı bu tasarının tekrar gündemleştiğini dile getiren Epözdemir, geniş kesimler tarafından gündemleşen bu duruma artık AKP’nin göz ardı edemediğinden bir durumu ortaya çıkardığına dikkati çekti.
 
‘HERKES YARARLANMALI'
 
Düzenlenen tasarıda bazı suçların kapsam dışı bırakılmaya çalıştığını ifade eden Epözdemir, gündemdeki bazı tartışmalara da değinerek, “Şimdi biz tartışmayı vay uyuşturucu satanlara varda, niye siyasilere yok. Vay adam öldürenlere varda niye siyasilere yok tartışması yaparsak bu doğru bir yaklaşım tarzı olmaz” eleştirisini yaptı. Bu tartışmaların doğru bulmadığını sözlerine ekleyen Epözdemir, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bizde bu tartışmayı yaparsak, Anayasa'nın eşitlik ilkesini ihlal etmiş oluruz. Biz diyoruz ki; bu düzenleme ayırım yapılmaksızın, suçu ne olursa olsun herkesi kapsamalı. Bugün sadece siyasilere çıkarılacak yasa düzenlemesine de karşı olurum. Sadece siyasilere çıkarılması da doğru olmaz. Dolayısıyla suç ne olursa olsun düzenlemeden herkesin yararlanması gerekmektedir.” 
 
AYM’NİN 2’NCİ VE 10’UNCU MADDESİ 
 
Bazı suçların kapsam dışı bırakılması durumda Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) iki şekilde başvuru yolunun açık olacağını belirten Epözdemir, birinci başvuru yollarından birinin bireysel başvuru yolu olduğunu ancak bu başvuru yollunun bazı kriterlerinin olduğunu söyleyerek, “AYM doğrudan bireysel başvuru ki bu tutukluları hiç kapsamaz hükümlülere başvuru yapma imkanı görülmüyor. Çünkü öncelikli olarak tüketilmesi gereken yollar var. Bu da böylesi bir süreçte zaman yok” diye ifade etti. 
 
Düzenlemenin çıkması durumunda bazı suçların kapsam dışı bırakılması gerekçesiyle AYM’ye ikinci başvuru yollunun da Anayasa da belirlendiğini aktaran Epözdemir, şöyle devam etti: “AYM’ye iptal başvurusunu, bir Cumhurbaşkanlığı, iki TBMM’de en fazla milletvekili olan siyasi parti grubu, üç TBMM’nin üye tam sayısının beşte bir (1/5) milletvekilinin imzasıyla başvuru yapılabilir. Böyle bir yasa çıktığı takdirde Cumhurbaşkanı ve TBMM’de en çok milletvekili olan AKP grubu yapmayacağına göre burada iptal başvurusunu TBMM’de beşte bir çoğunluğuna sahip CHP yapabilir ya da CHP grubu yapmaz ise 120 milletvekilinin imzasıyla da AYM iptal başvurusu yapılabilir.” 
 
Düzenlenmenin yasalaşma durumunda AYM’ye iptal başvurusu yapıldığı takdirde kabul edileceğini ifade eden Epözdemir, “AYM kapsam dışı bırakılan suçlar anlamında bir başvuru yapılırsa, kesinlikle Anayasası’nın 2’nci ve 10’uncu “Eşitlik ilkesi” ve “Hukuk devleti ilkesi” başta olmak üzere bu düzenlemeyi yasalara aykırı görecektir. Bu nedenle bu yönlü bir başvuru gerçekleşirse; AYM iptal kararı verecektir” dedi. 
 
‘YAŞAM HAKKI RİSKE DAHİL ATILAMAZ’
 
Yaşam hakkının en temel hak olduğunu ve bu hakkın hiçbir şekilde ihlal edilmek bir yana riske bile atılamayacağını söyleyen Epözdemir, hızla bütün dünyayı etkisi altına salgından dolayı infaz yasasının tartışmaya gerek duymadan cezaevlerinin bir an önce boşaltılması gerektiğinin altını çizdi. Yasal düzenlemenin cezaevlerinin boşaltılması yönündeki baskılar sonucunda gündeme geldiğini anımsatan Epözdemir, “İktidar Kovid-19 cezaevlerine bulaşma riski karşısında bir önlem almak zorunda. İktidarda da şu an salgına karşın kısmi bir önlem almayı tercih etmiş görünüyor. Bu düzenlemeyle binlerce kişi cezaevlerinden çıkarılacak ama bu yeterli olmayacaktır. Salgının cezaevlerine bulaşması durumda binlerce insan yaşamını yitirecek” ifadelerini kullandı. 
 
‘CEZA MUHAKEMESİ KANUNU UYGULANABİLİR’
 
Epözdemir, salgından dolayı yaşanan sürece dikkati çekerek, “Ceza Muhakemesi Kanunu 109’uncu Maddesi’nde tanımlanan adli kontrol hükümleri suçu ne olursa olsun tamamını kapsayacak şekilde tutuklulara ve hükümlülere önlem alınabilecek bir dönem. Örneğin; en basitinde toplumda ev hapsi olarak bilinen adli kontrol dahi uygulanırsa, bu şekilde cezaevlerini boşaltmak mümkündür. Kaldı ki birçok hükümlü ve tutuklu açısından ev hapsini de gerek duymaksızın tahliye kararları verilebilir. Zaten salgından dolayı değil yurtdışına iller arasından geçişler yasaklandı. Durum bu kadar ilerlemişken, tutuklu ve hükümlülerin kaçmasına imkan da yok. Dolayısıyla çok rahat bir şekilde Ceza Muhakemesi Yasası 109’uncu Maddesi’ndeki adli kontrol hükümlüleri uygulanarak, tutukluların tamamı salıverilebilir. Yapılması gerekende budur” diye belirtti. 
 
Bu tasarının iktidar ve muhalefet partilerinin ileriki günlerde üzücü durumlar yaşanmadan akıllı selim bir şekilde herkesi cezaevinde çıkaran bir düzenlemeye gidilmesini umduğunu ifade eden Epözdemir, taleplerinin karşılanması üzere ölüm orucunun 288’üncü gününde yaşamını yitiren Helin Bölek’in durumuna dikkati çekerek, “Bölek iktidarın ayrımcı bu politikaları sonucunda ölüm orucuna girdi ve yaşamını yitirdi. Ailesine ve sevenlerine baş sağılığı diyorum. Yapılacak bu olan düzenleme umarım siyasi çıkarlardan uzak olur. Çünkü bir insanı bile kaydetmeyiz” diye konuştu. 
 
MA / Naci Kaya 

Diğer başlıklar

01/06/2020
23:40 Gezi'de yaşamını yitiren Atakan anıldı
23:30 Siirt’te zırhlı araç devrildi
22:27 Kalın ve O’Brien telefonda görüştü
21:46 Bahçeli’den erken seçim açıklaması
21:42 Washington’da 2 günlük sokağa çıkma yasağı
21:08 'Sağlıklı bir yaşam için doğa talanına son verin'
21:03 Mardin'de şüpheli kadın ölümü
20:50 Emek ve Demokrasi Güçleri’nden Gezi anması
20:30 Gabar Dağı’na havan atışları
20:21 Taksim Dayanışması: Gezi özgürlük ve adalet umududur
20:04 Barış Annesi Tekin hayatını kaybetti
20:00 Türkiye’de can kaybı 4 bin 563’e yükseldi
19:54 ÖHD’den tahrip edilen Sisê Mezarlığı raporu
19:36 Ölüm orucundaki avukatların dosyası incelemeye alındı
19:09 Polis müdahalesine rağmen Sarısülük anıldı
19:04 Grup Yorum’dan konser duyurusu
18:44 Barış Çakan'ı öldüren 3 kişi tutuklandı
18:26 Fahrettin Altun’dan Barış Çakan açıklaması
18:21 Efrin’de şiddetli patlama
18:09 Kaçmaz: Çakan’ın ailesine baskı kuruluyor, gerçek ört pas ediliyor
17:47 Kayyım mahkeme kararına rağmen inşaatı durdurmadı
17:28 Ankara’da Ethem Sarısülük anmasına müdahale
17:18 TCDD'den ‘yürüyüşe izin vermeyin’ talebi
17:16 Mayıs ayında 21 kadın katledildi
17:10 EBSO'dan ‘meslek hastalığı' telaşı
17:03 Yasak kalktı otogar taştı
17:00 Suya kapılan çocuk yaşamını yitirdi
16:56 DBP: İşkence yasallaştırılıyor
16:30 İHD: Deliller Minnesota Sözleşmesi'ne aykırı toplandı
16:29 Barış Çakan’ın dedesi ve kuzenleri: Kürtçe müzik yüzünden öldürüldü
16:14 DTK: Kürtler ve siyahlar faşizme karşı susmadı
16:12 Barış Çakan toprağa verildi
15:31 Nurcan Polat’ı öldüren eşi tutuklandı
15:27 Barış Çakan'ın öldürülmesine Hakkari'den tepki
14:37 ‘Adana Afet Bölgesi ilan edilsin’ talebi
14:34 Kürt Ulusal Birliği Partileri: Türkiye çözüme engel
14:28 Hrant Dink Vakfı’na 209 isimden destek mesajı
14:20 Çay ocakları dolup taştı
14:19 Karaman’ın annesi adalet talebiyle adliye önünde
14:17 Kartal ailesi: Hasta tutuklular bırakılsın
14:02 Köy ziyaretinde 56 kişiye virüs bulaştırdı
13:55 Emek örgütlerinden sınavları erteleme çağrısı
13:53 'Gizli' soruşturmanın detayları iktidar medyasında
13:40 Meslek örgütleri: Muhalefetin sesi kısılmak isteniyor
13:39 Diyarbakır'da 'normalleşme': Salgın bitmeden olmaz
13:13 HDP tutum belgesini açıkladı: Hep birlikte mücadele
12:59 Rosa Kadın Derneği: Faaliyetlerimizin arkasındayız
12:55 Valilikten Barış Çakan açıklaması
12:54 On binlerce müzisyen Öcalan kampanyasına katıldı
12:39 M.E.C. coplu tecavüze mi uğradı?
12:31 Aynı işkence aynı fotoğraf!
12:31 Toplu mezarın araştırılması talebi
12:11 Meclis İnsan Hakları Komisyonu'na Kilyos çağrısı
11:21 Beyin ameliyatına rağmen cezaevine geri gönderildi
11:20 Demirtaş: İktidar Gezi ruhundan korkuyor
11:19 Emniyetten bu kareye ilişkin açıklama: Orantılı güç
11:08 82 günde 83 kişi şiddete uğradı
10:49 Vefa Kartal’ın ölümünde sorumlular kimler?
10:43 Beyaz Saray çevresinde gazlı polis müdahalesi
10:33 Müslim: Birlik için ikinci aşamaya geçiyoruz
10:20 Polis hasta tutuklu Kartal’ın cenazesini kaçırarak defnetti
10:12 Çoklu baro uyarısı: Türkiye dünyaya rezil olur
09:56 HDP’li Koç: AKP ülkeyi şiddet sarmalına sürüklüyor
09:46 Psychology Kurdî'den korona sayısı
09:24 Şırnak'ta maske takma zorunlu oldu
09:11 Keskin: Mezarlıklara saldırı Cenevre Sözleşmesi ihlalidir
09:11 ATO Başkanı Bulut: Vaka artacak, filyasyon aksayacak
09:09 2 ay önce açık kalp ameliyatı olan kişi tutuklandı
09:09 Reçeller elde kaldı
09:08 Diyarbakır en yüksek hasta sayısıyla normalleşme sürecine girdi
09:07 ‘Ölü’ bir lehçeye nefes oldular
09:06 ‘1990’lı yıllarda cenazeleri şimdi de mezarları parçalıyorlar’
09:04 Cezaevi koşulları çocukları nasıl etkiliyor?
09:03 Muhsin Melik'in faili belli, yargı meçhul
09:02 Danıştay’a Akkuyu başvurusu
09:02 Gözaltındaki gence: TEM’den çıkamazsınız
09:00 01 HAZİRAN 2020 GÜNDEMİ
00:16 Kürtçe müzik dinleyen genç öldürüldü
00:07 Sokağa çıkma yasağı sona erdi
31/05/2020
23:39 Emniyetteki işkence fotoğraflarına tepki
22:16 Urfa’da bir mezra ile 7 bina karantinada
22:00 Avukat Şeyhmus İnal kazada yaşamını yitirdi
21:39 Dink Vakfı’nı tehdit eden kişi tutuklandı
21:32 Bursa’da silahlı çatışma: 1 polis hayatını kaybetti
20:55 Kızıltepe’de bir bina karantinaya alındı
20:51 Bir ayda 4 gazeteci saldırıya uğradı, 1’i tutuklandı
20:42 Koronavirüsten ölenlerin sayısı 4 bin 540’a yükseldi
19:28 Gezi Parkı direnişi çeşitli etkinliklerle kutlandı
18:29 MHP'li vekilin danışmanından emniyette işkence fotoğrafları
17:13 Gezi Parkı kapatıldı
16:56 Şiddete karşı sokağa çıktılar
16:26 Savcılıktan rap sanatçısı Rota açıklaması
15:13 Batman’da vaka sayısı artıyor
15:12 Vefa Destek Grubu çalışanlarında korona iddiası
14:49 Eyüp’te darp ve ters kelepçeli gözaltı
14:36 Bitlis’te 19 köyde sokağa çıkma yasağı
14:11 Seyyar satıcılara polis ve zabıta şiddeti iddiası
13:26 Hasta tutuklu Kartal Manisa’da defnedilecek
12:24 İşkence gören yurttaşlar yeniden gözaltında
12:18 Polise silahlı saldırı olayında gözaltı sayısı 3’e çıktı