Suçun affedileceği inancı istismar vakalarını arttıracak!

img

VAN – İnfaz düzenlemesine dair taslak teklifinde yer alan cinsel istismar suçlarına indirim maddesini değerlendiren Van Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Ebru Demirtepe ve Çocuk Hakları Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi Zehra Ateş, suçun affedileceği inancının vakaları arttıracağını belirtti. 

 
Meclis’te grubu bulunan partilere sunulan infaz düzenlemesine dair taslak teklifine yönelik tartışmalar devam ediyor. Teklifte cinsel istismar suçlarına indirim maddesinin yer alması tepkilere neden olurken, özellikle çocuklar üzerindeki etkisine dikkat çekilerek, suçun affedileceği inancının vakaları arttıracağı belirtiliyor. 
 
Van Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Ebru Demirtepe ve Baronun Çocuk Hakları Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi Zehra Ateş, tartışmaları süren konuyu değerlendirdi. 
 
‘BİR ÖDÜL TASARISINA DÖNÜŞTÜ’
 
Söz konusu tasarıda sadece cinsel istismar değil bütün cinsel suçlarda infaz indirimine gidilmesi öngörüldüğüne dikkat çeken Avukat Demirtepe, “Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Kovid-19) salgını fırsat bilinerek adeta cinsel suç sanıklarına bir af, bir ödül tasarısına dönüşmüştür. TCK’de devlete karşı işlenen suçlar başlığında yer alan örgütlü suçlar infaz düzenlemesinde hiç dikkate alınmazken kişiye karşı işlenen cinsel suçlarda infaz indirimine gidilmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve partisinin daha önceki söylemleriyle de tamamen çelişmektedir” dedi. 
 
‘HATASINDAN DÖNMESİNİ UMUYORUZ’
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “devletin ancak kendisine karşı işlenen suçları affedebileceğine”  yönelik açıklamalarını hatırlatan Demirtepe, yeni infaz tasarısının bu söylemlerin aksine adli suçlulara tahliye yolunu açtığını dikkati çekti. Siyasi suçluların tamamen düzenleme dışı bıraktığını belirten Demirtepe, “Akademisyenler, gazeteciler, siyasetçiler cezaevindeyken uyuşturucu ve cinsel suç sanıklarının erkenden tahliye edilmesi toplum vicdanını nasıl rahatlatılacaktır? Yine bir defaya mahsus olmak üzere 3 yıllık denetimli serbestlik süresi öngörülmüş, örgüt suçları, kasten öldürme ve özel hayatın gizliliğine karşı suçlar bu madde kapsamı dışında tutulurken uyuşturucu ve cinsel suçlar madde kapsamında yer almıştır. Bu demek oluyor ki halihazırda ceza infazının bitmesine 3 yıl kalan cinsel suç sanıkları tahliye olacaktır. Düşünce suçluları tamamen dışarıda bırakılırken, cinsel suçlara bu tür indirimlerin öngörülmesi tarafımızca kabul edilebilecek bir durum değildir. İktidarın olabilecekleri göz önünde bulundurarak bir an önce bu hatasından dönmesini umuyoruz” diye konuştu. 
 
‘MAĞDURLARDA YIKIMA YOL AÇACAK’
 
2014 yılında yapılan değişiklik ile cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçların tamamının cezasının arttırıldığını dile getiren Demirtepe, “Her ne kadar kanunda yüksek cezalar öngörülmüşse de cezalar çoğunlukla en üst sınırdan verilmemektedir. Bunun yanında bazı indirimler yapılmaktadır. Yine de verilen cezalar mağduru ve kamuoyunu tatmin etmez iken, şimdi ise 4’te 3 olan infaz oranı 3’te 2’ye indirilmektedir. Yine başta belirttiğimiz gibi halihazırda infazının bitmesine 3 yıl kalan cinsel suçluların tahliye edilmesi yolu da açılıyor. Cinsel suçların mağdurları korku ile duruşmalara dahi çıkamazlarken faillerinin aldıkları cezalarla biraz olsun kendilerini güvende hissederlerken, birden bire faillerinin tahliye edileceklerini öğrenmeleri onlar için büyük bir yıkıma yol açacaktır” ifadelerinde bulundu.
 
‘KANUNLARA AYKIRI’
 
Cezaevlerinin boşaltılması için mağdurların ve kamuoyunun görüşlerinin göz ardı edilmesinin kabul edilemez olduğuna vurgu yapan Demirtepe, kanunda öngörülen cezaların yeterince caydırıcı olmadığını, bir de infaz indirimi getirilmesinin, suç caydırıcılığına hiçbir etki yapmayıp aksine çoğaltacağının altını çizdi. Söz konusu suçlarda bir takım indirimlerin uygulandığını ve en üst sınırdan cezalar verilmediğini yineleyen Demirtepe, “Devlete karşı işlenmiş suçlarda hiçbir indirim öngörülmezken, kişiye karşı işlenmiş ve toplum vicdanını fazlasıyla rahatsız eden cinsel suçlara indirimlerin öngörülmesi sosyal adalete, eşitlik ilkesine, anayasaya ve kanunlara açıkça aykırıdır. Dile getirdikleri düşünceleri nedeniyle binlerce kişi cezaevinde iken cezaevinin boşalması için cinsel suç hükümlülerinin tahliye edilmesi toplumun adalete olan inancını sarsacaktır” dedi. 
 
‘MAĞDURUN KORUNMASINA YÖNELİK OLMALI’ 
 
Yeni yargı paketindeki infaz tasarısının tamamen ayrımcı, intikamcı fikirlerle hazırlandığını ve hukuka aykırı bir tasarı olduğunu belirten Demirtepe, “Bir infaz indirimine gidilecekse, toplum vicdanına ve hukuka uygun bir şekilde siyasi suç ayrımı yapılmadan düzenleme yapılmalıdır. Cinsel suçlara ilişkin yapılacak indirimler gözden geçirilmeli ve öncelikle mağdurun korunmasına yönelik düzenlemeler yapılmalıdır” şeklinde konuştu.
 
‘ADALETE OLAN İNANCI ZEDELEYECEK’
 
Uyuşturucu ve cinsel istismar suçlarının indirim kapsamına alındığına işaret eden Van Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi Zehra Ateş ise her iki suçun da topluma, özellikle çocuklara zarar verici eylemleri düzenleyen suç tipi olduğuna dikkati çekti. Bu suçların indirim kapsamına alınmasının son derece tehlikeli olacağını belirten Ateş, yargıya güvenin daha da azaldığını ve adalet inancının zedeleneceğini söyledi. 
 
 ‘HUKUKA VE İNSAN HAKLARINA AYKIRI’  
 
Hali hazırda cinsel istismar suçlarında verilen cezaların tatmin edici olmadığını dile getiren Ateş, “Cinsel istismar dosyalarında verilen cezaların tatmin edici olmadığı konusunu, özellikle baroların Çocuk Hakları Merkezleri olarak defaatle belirtiyoruz. Bu kapsamda caydırıcı cezaların öngörüldüğü düzenlemeler beklerken, indirim kapsamında bu suçun olması elbette çok üzücü. Ülkemizdeki cinsel istismar vakalarının sayısı çok fazla. Böylesine bir düzenleme hukuka ve insan halklarına aykırılık oluşturacak, başta bu dosyaların takibini yapan STK’lerin olmak üzere toplumun tepkisini çekecektir. Ayrıca, bu suçun eninde sonunda affedileceği inancının oluşması halinde vakaların artacağı kanaatindeyim” dedi. 
 
‘TOPLUM VİCDANINI DERİNDEN YARALAYACAK’
 
İyi hal indiriminin hangi hallerde uygulanacağı konusunun da yine tartışmalı bir konu olduğunu ifade eden Ateş, “Bu husustaki sorunu henüz çözememişken üstüne infaz indiriminin uygulanması yukarıda izah ettiğim tüm olumsuzlukları doğuracağı gibi toplum vicdanını derinden yaralayacaktır. Bu konu çok kapsamlı tartışılması gereken bir konu aslında. Ancak, özetlemek gerekirse, caydırıcı cezalar içeren yeni düzenlemeler yapılmalı ve elbette infaz indirimi gibi lehe düzenlemelerde bu suçlar kapsam dışı bırakılmalıdır” diye belirtti. 
 
‘VAKA SAYISININ ARTMASINA NEDEN OLACAK’
 
Uyuşturucu suçunun topluma en çok zarar veren suçlardan biri olduğuna da değinen Ateş, cinsel istismar suçunun ise mağdur olan çocuklar yönünden inanılmaz önem arz ettiğini söyledi. Ateş, şöyle devam etti: “Çocuklarımızı yeterince koruyamadığımız şu şartlarda, böylesine bir düzenleme onları bir kez daha mağdur etmemiz anlamına gelir. Zira, çoğu zaman ailelerin dahi şikayetçi olmayarak çocuğu yalnızlaştırdığı binlerce vakanın ve dosyanın bulunduğu yargı düzenimizde, bu şekilde bir düzenlemenin yer alması vaka sayısının artmasına neden olacaktır. Bu konular toplumun en hassas olduğu konular ve verilen cezalar bile toplumca az görülmekte iken bu düzenleme son derece tepki çekecektir.”
 
MA / Özlem Yayan 
 

Diğer başlıklar

20:18 Türkiye'de 24 saatte 73 kişi hayatını kaybetti
19:51 Ücretsiz maske dağıtımı başlıyor
19:46 TTB: Sosyal mesafeyi koruyamadığımız durumlarda maske kullanalım
19:38 HDP: Adalet Bakanlığı ÇHD ile görüşmeli, taleplerini karşılamalı
19:27 Libya eski Başbakanı koronavirüsten öldü
18:55 SES salgına ilişkin tespit ve önerilerini açıkladı
18:37 Yunanistan’da otele yerleştirilen Türkiyeliler sağlıklı gıda ve suya ulaşamıyor
17:56 Karşıyaka Çarşısı'nın giriş çıkışları kapatıldı
17:49 ‘Zorunlu işler dışında üretim durdurulsun’
17:39 Sokak hayvanları için genelge
17:29 Yardım ettikleri halkı teşhir edip, parayı buzladılar
17:08 Gelecek Partisi’nden infaz düzenlemesine 7 itiraz
16:57 Cezayir’den getirilen 299 kişi karantinaya alındı
16:55 Kardeş Aile Kampanyası: Seçilmişler öncülük edecek
16:46 TTB: Etik değerlere uygun davranılmalı
16:45 Ağrı’da bir kadın katledildi
16:32 Evde kalsak da sessiz kalmayacağız: Gazetecilere özgürlük!
16:31 Karantinadaki öğrenciler test yapılmadan evlerine gönderilecek!
15:50 Savur’da 4 Nisan kutlaması
15:50 İşçi Sendikaları: Genç işçiler geleceğimiz değil mi?
15:49 DİSK Ege Bölge Temsilcisi Sarı: Hükümet işçilere açıkça ‘ölün’ diyor
15:34 ÇHD: Tutuklu 2 avukat açlık grevini ölüm orucuna çevirdi
15:12 Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali online yapılacak
14:59 Buldan: İmralı’dan bir ses, bir görüntü topluma ulaşmalı
14:38 Dünya basınında koronavirüs: Mülteci kamplarında endişe büyüyor
14:21 Rüzgar seralara zarar verdi
14:21 Van cezaevleri raporu: Mahpuslar büyük bir risk altında
14:18 Batman’daki tutuklular Diyarbakır'a sevk edildi
14:15 Tufanbeyli karantinaya alındı
13:32 Tüm çalışanlara ücretli izin talebi
13:26 İHD Batman Şubesi: İsyana ilişkin tutuklularla görüşme talebimiz kabul edilmedi
13:11 Gardiyanların tutukluyu darp ettiği iddia edildi
12:45 Hukuk örgütleri ve barolardan Avukatlar Günü açıklaması
12:31 İzmir Limanı’ndaki memurlar virüse karşı korunaksız
12:25 Çöken evin enkazında yaşamını yitiren çocuklar defnedildi
12:22 DEDAŞ’ın 3 yıldır onarmadığı elektrik telleri can aldı
11:45 HDP MYK'si toplanıyor: Kardeş Aile Kampanyası gündemde
11:20 93 ilaç daha geri ödeme listesine alındı
11:00 Sağlık Bakanı uyardı: İzole etmezsek kontrol şansımız olmaz
10:23 Husumetli aileler arasındaki kavgada 1 kişi öldü
10:13 Bakanlık: 18-20 yaş aralığındaki işçiler yasaktan muaf tutulacak
09:29 Gergerlioğlu: İnfaz yasası hakkaniyete uygun değil
09:20 Sahadaki gazeteciler salgın tehdidi ile yüz yüze
09:19 Dizi setleri virüse davetiye çıkarıyor
09:18 Karantina önlemleriyle hava kirliliği azaldı
09:17 Prof. Akkurt uyardı: Nano maskeler kansere neden olabilir
09:16 'Siyasi tutukluların ölüm fermanı'
09:16 Hukukçu Alataş: Devlet adalet sistemi tümüyle iflas etti
09:15 Halk sağlığı uzmanı Okyay: Önlemler alınmazsa çok kişi virüse yakalanır
09:13 'Sağlık Bakanlığı sağlık çalışanları arasına ayrım koyuyor’
09:12 VOSİAD Başkanı: Destek paketleri yaşam ihtiyaçlarından çok uzak
09:11 Millet can DEDAŞ kâr derdinde
09:11 Turan: İşimiz virüse kaldı
09:10 ‘Yasal düzenlemede evrensel hukuk esas alınsın’
09:09 Ömer Öcalan: Devletin temelinde Kürt düşmanlığı var
09:00 05 NİSAN 2020 GÜNDEMİ
08:58 MED TUHAD-FED: Cezaevleri için sesinizi yükseltin
08:11 Çınar’da ev çöktü: 2 çocuk hayatını kaybetti
00:55 Batman Başsavcılığı’ndan cezaevi açıklaması
00:11 Batman Cezaevi’ndeki tutukluların bir kısmı sevk edildi
04/04/2020
22:40 Batman Cezaevi önündeki bekleyiş saatlerce sürdü
22:17 İstanbul’da metro seferlerinde değişiklik
22:04 4 Nisan'ı şarkılar eşliğinde kutladılar
21:55 ‘Emekçilerin vefa grupları adı altında görevlendirilmeleri risk taşıyor'
21:39 Batman Barosu: Koğuşlara müdahale yapıldı, can kaybı yok
21:27 HDP’den Batman Cezaevi isyanına dair açıklama
21:18 İlerici Kadınlar: Salgınla birlikte şiddet ve cinayet de devam ediyor
21:06 Öcalan’ın 71'inci yaş günü Elpelur köyünde kutlandı
20:26 Koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 501’e yükseldi
20:12 Diyarbakır’da Kovid-19’tan iki kişi daha yaşamını yitirdi
19:31 Batman Cezaevi’nde tutuklular isyan çıkardı
18:29 ‘20 yaş altı yasağı 4 milyon kişiyi işsiz bırakacak’
18:20 İlham Ehmed: QSD ile Türkiye arasında anlaşma yok!
18:16 Silvan’da iki kişi Kovid-19 salgınından yaşamını yitirdi
18:12 ‘Defin edilme hakkına saygı gösterilmeli’
17:12 Amara'dan seslendi: Öcalan artık Ortadoğu halklarının gönlünde
16:58 İDT: Dayanışma tek elden değil, tüm kesimlerle yapılsın
16:49 Evi 5 ayda 4 kez basıldı
16:36 Sabahattin Ali’nin akıbeti soruldu
16:28 Tekirdağ'da toplu ulaşım durduruldu
16:20 Para yardımı yapılanlar sosyal medyada ifşa ediliyor
16:09 Kadına yönelik artan şiddet bakana soruldu
16:05 İHD: Elçi’nin faillerine en hafif ceza verilmek isteniyor
16:04 ‘Acı kaybın vebali iktidarın boynunadır’
15:35 HDK ve HDP: Türküler susmayacak
15:20 'Zonguldak'ta giriş çıkışların kapatılması yeterli değil yasak ilan edilsin'
15:14 CHP Kadın Kolları Başkan Yardımcısı hayatını kaybetti
15:05 DTK: Öcalan’ın aile ve avukat görüşmeleri sağlansın
15:03 Helin Bölek’in cenazesi zorla defnettirildi
14:56 F Oturumu: Hasta tutuklu Kaya serbest bırakılsın
14:51 KOAH hastası tutuklu koronavirüse karşı korumasız!
14:50 Amed Şehir Tiyatrosu arşivini dijitalde paylaşıma açtı
14:40 Yüksekdağ’ın tahliye başvurusuna mahkeme ‘somut delil’ görmedi
14:12 Diyarbakır’da 2 sağlık çalışanında virüs tespit edildi
14:10 Cenazenin yıkanmasına izin verilmedi
14:05 Cizre'de 4 Nisan kutlaması
13:50 Cumartesi Anneleri Talat Türkoğlu’nun akıbetini sordu
13:31 İnşaat işçileri için dayanışma kampanyası
13:24 Kayıp yakınları: Adaletin tesisi için hakikat ortaya çıkarılmalı
13:13 Ergani’de bir mahalle karantinaya alındı