Suç örgütü lideri Yılmaz: İfadem alınsaydı Hrant Dink yaşıyor olacaktı

img

İSTANBUL - Hrant Dink davasında kamu görevlilerinin yargılandığı duruşmada ifade veren organize suç örgütü lideri Yakup Kürşat Yılmaz, 2005 yılında Ankara'daki bir otelde kendisine Hrant Dink'in fotoğrafı gösterilerek, "Bunu öldür" denildiğini ileri sürdü. Defalarca ifade için başvurduğunu söyleyen Yılmaz, "İfadem alınsaydı Hrant Dink yaşıyor olacaktı" dedi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in 2007 yılında tetikçi Ogün Samast tarafından öldürülmesinde ihmali ve payı olduğu gerekçesiyle aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu 4’ü tutuklu 77 sanığın yargılamasına devam edildi. Çağlayan'daki İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 104’üncü duruşmayı Hrant Dink’in arkadaşları ve çok sayıda kişi izledi.

Duruşmaya tutuklu yargılanan dönemin Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Ramazan Akyürek, Fox TV Haber Müdürü Ercan Gün, eski astsubay Yavuz Karakaya ve eski Tuğgeneral Hamza Celepoğlu SEGBİS üzerinden hazır edildi.

Duruşmada organize suç örgütü lideri Yakup Kürşat Yılmaz ve dönemin İstanbul İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şubesi Aşırı Sağ Örgütler Birimi Tim Komutanı Serkan Özer tanık olarak dinlendi.

Kimlik tespitlerinin ardından sanık ve tanık avukatlarının talepleri okundu.

'İFADE TALEBİM YANITSIZ KALDI’

İfade veren suç örgütü lideri Yakup Kürşat Yılmaz, mahkemeye gelmek için defalarca dilekçe verdiğini, ancak talebinin cevapsız kaldığını söyledi. Bildiklerini anlatmak için 2007 yılından bu yana mahkemeye dilekçe verdiğini ancak uzun süre konuya ilişkin ifadesine başvurulmadığını belirten Yılmaz, "Bu cinayetle ilgili bildiklerim var. FETÖ ilgili daha önce 16 sayfalık bir yazı yazmıştım ama bir gazete dışında yayınlayan olmadı" dedi.

'BANA ÖLDÜR DEDİLER'

“Zamanında ifadem alınsaydı Hrant Dink yaşıyor olacaktı” diyen Yılmaz, cinayetle ilgili olarak şunları anlattı: “Amerikan uşakları başarılı olsaydı Bolu Cezaevi’ne sevk sırasında beni öldüreceklerdi. Üç gün boyunca ifade verdim savcılığa. Zekeriya Öz vardı. Başkaları da vardı. Bana daha önce ‘Gel mafyamız ol’ demişlerdi cemaatçiler. Bana ‘Ergenekon’la ilgili bilgin var mı?’ diye sordular. ‘Yok’ dedim. 1999 yılında bir gün daha önce tanıdığım bir ülküdaş arkadaşım ‘Sana bir tezgah kurdular organizeden’ dedi. 2005 yılı kışında bir gün Ankara’ya gittim. Kara kuvvetleri lojmanında bir evde… ‘Sana gelecekler Gülen cemaatinden’ dedi arkadaşım. ‘Şükrü Sarıışık paşa ile ilgili görüşecekler’ dedi. Bilgi alışverişi dediler… Ankara imamı dedikleri şahıs geldi dediler ki ‘Sen Şükrü Sarıışık paşayı tanıyorsun kefil olur musun?’ MGK genel sekreteriydi o zaman. İsmail Issız aradı. Bir MHP milletvekilinin ofisine gittik. Bir general geldi. İsmail Issız’a herkes saygılı davranıyor. Bir albay arkadaşım vardı Aytekin Eroğlu. O da orada… Birkaç gün sonra beni Otel Asya’ya götürdüler, kayıtlarda vardır. Her gün sohbet ediyorduk. 15 gün otelde kaldım. Ömer Küçükyurt, Hüseyin Albay, İsmail Issız… Bana dediler ki Hrant Dink’in resmini getirdiler, cinayetle ilgili ‘Bunu da öldür’ dediler. Hrant’ın fotoğrafını göstereni hatırlamıyorum. ‘Türkiye zor duruma düşer’ dedim. 80 öncesi de bizi kullandılar. ‘O süreç olmasaydı belki sizinle yürürdüm’ dedim. O dönem herkesi kullanıyorlardı bunlar… Gel bizim mafyamız ol dediler. Sizinle işim olmaz dedim. Sonra temasımız olmadı. Cinayetten sonra cezaevinde Erhan Tuncel benimle görüşmek istedi ama cezaevi idaresi görüştürmedi.”

TANIK HİÇ BİR ŞEYİ HATIRLAMADI

Bir diğer tanık Serkan Özer ise Hrant Dink'i medyadan bildiğini, bu konu ile şüpheli sıfatı ile ifade verdiğini belirtti. Dink cinayeti ile ilgili öncesinden kendi birimine herhangi bir istihbaratın gelmediğini, ancak başka kimsenin olup olmadığını bilmediğini savunan Özer, cinayetin olduğu gün astları olan personelin nerede görev yaptığını bilmediğini iddia etti.

Cinayet öncesi Trabzon'dan görevlilerin gelip gelmediğini bilmediğini belirten Özer, cinayetten sonra il dışından gelenleri duyduğunu dile getirdi. Cinayetin olduğu gün kendisinin şubede olduğunu belirten Özer, diğer personelin nerede görevli olduğunu bilmediğini ileri sürdü. Özer, o dönemde İl Jandarma İstihbarat biriminde çalışan görevlilerin FETÖ ile ilgililerin olup olmadığını bilmediğini, 2008 yılına kadar ise görevde kaldığını belirtti.

'ÇALIŞMALARIMIZ OLMADI'

Özer'in ifadesinin ardından çapraz sorguya geçildi. Özer, görev alanı içinde olan ırkçı ve milliyetçi gruplar ile ilgili çalışmalarının olup olmadığı sorusuna, ırkçı ve milliyetçi gruplar ile ilgili bir çalışmalarının olmadığını, aşırı sağ denilince dinsel anlamda çalışmalarının olduğunu ifade etti. Hrant Dink yargılandığı dönemde kendisine dönük ırkçı ve milliyetçi grupların saldırıları ile ilgili bir çalışmasının olup olmadığı yönünde yöneltilen soruya Özer, yapılan ırkçı ve milliyetçi eylemler ile ilgili herhangi izleme ya da dinleme çalışmalarının olmadığını söyledi. Avukatların diğer sorularına ise Özer, "Hatırlamıyorum, bilmiyorum" şeklinde yanıtlar verdi.

TELEFON KAYITLARI İSTENDİ

Tanık ifadelerini alınmasının ardından taraf avukatlarına söz verildi. Dink ailesinin avukatı Hakan Bakırcıoğlu istihbarattan dosyaya eklenen telefon şemalarının eksik olduğunu söyleyerek, görüşmelerin tümünün tekrar talep edilmesini istedi. Bakırcıoğlu, MİT'in Hrant Dink ile ilgili yürüttüğü çalışma kayıtlarının da dosyaya eklenmesini istedi.

Savcı ise “Gelen bilgi ve belgelere bir diyeceğimiz yoktur. Katılan vekillerin taleplerinin reddine, tutuklu sanıkların tutukluların devamına...” talebinde bulundu.

Ardından tutuklu sanıkların savunmaları alındı. İlk olarak söz alan Ercan Gün, "Ben bir haberden dolayı 44 aydır örgüt üyeliğinden tutukluyum. Bu saatten sonra verilecek hükmü çoktan yattım. Bu dosyada tek sivil olan benim. Yaptığım savunmalar dinlenmiyor. Benim örgütle bir irtibatım yok. 44 aydır yattığım yeter, tahliyemi talep ediyorum" dedi.

Eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek de tahliyesini talep etti. Yavuz Karakaya bir talebinin olmadığını belirterek, serbest bırakılmasını istedi. Hamza Celepoğlu da 22 ay bu davadan tutuklu olduğunu belirterek tahliyesini talep etti.

DURUŞMA MAYIS'A ERTELENDİ

Son olarak tutuksuz yargılanan sanıklara söz verildi. Söz alan sanıklar adli kontrol şartlarının kaldırılıp beraat kararı verilmesini istedi. Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tahliye taleplerinin reddine, firari sanıklar hakkında çıkartılan yakalama kararının infazının beklemesine, ATK’ye yazılan yazının akıbetinin sorulmasına, HTS kayıtlarının istenmesi talebinin reddine, dosyada diğer eksik hususların tamamlanmasına, bazı sanıkların adli kontrollerinin kaldırılmasının talebinin reddine, tefrik taleplerinin reddine, sanık Ali Öz'ün ev hapsinin kaldırılıp hafta bir gün imza vermesine karar verdi.

Duruşma 12, 13 ve 14 Mayıs tarihine ertelendi.

Diğer başlıklar

12:37 HDK: Yanlış politikalar salgının yayılmasını hızlandırdı
12:24 Faaliyetlerini durduran işletmeler kısa çalışma ödeneğine başvurabilecek
12:23 Ankara Büyükşehir Belediyesi ihaleleri erteledi
12:22 Umreden gelenlerin karantina süresi bir hafta daha uzatıldı
12:22 Paylan’dan Bakan Koca’ya: Özel hastanelerin ücret talep etmesine neden izin veriyorsunuz?
12:20 'Türkiye 1 milyon kişiyi susuz bıraktı'
11:49 ‘Salgının yayılmasına yol açıyorlar'
11:40 Seyahat İzin Belgesi başvuruları e-Devlet'ten yapılabilecek
11:33 Koronavirüse yakalanan hemşire hayatını kaybetti
11:23 TTB: Günde en az 30 bin test yapılarak katı izolasyon uygulanmalı
10:58 TIR şoförü Yılmaz: Yoksulların isyanını dile getirdim
10:48 Kulp kırsalında askeri operasyon sona erdi
10:26 Koronavirüste son 24 saatte neler yaşandı?
10:24 Van’da bir mahalle ve 2 mezra karantinaya alındı
10:23 DAİŞ'lilerin tutulduğu cezaevinde kaçma girişimi
09:55 Meclis doktoru gözlem altına alındı
09:46 İmamoğlu: Sokağa çıkma yasağı İstanbul'da olmalı
09:35 Mardin Barosu Êzidî mezarlığına yönelik saldırıyı kınadı
09:09 Şener: Erdoğan’ın söyledikleri İslam hukukuna aykırıdır
09:08 Gardiyanlar maske ve eldiven kullanmadan mı çalışıyor?
09:08 ‘Devletler salgınla baş edemezse varlıkları sorgulanacaktır’
09:07 Londra Üniversitesi'nin raporu sonucu 3 polis Elçi cinayeti şüphelisi oldu
09:06 Sağlık işçilerine günde bir maske
09:05 Salgına karşı 'katılımcı ve yerelden' çözüm
09:04 Her 5 kilometreye bir askeri üs!
09:01 'İnfaz düzenlemesi herkese nefes aldırmalı'
09:00 30 MART 2020 GÜNDEMİ
00:14 ATO: 18 sağlık çalışanına Kovid-19 tanısı konuldu
29/03/2020
23:37 Kayyım yönetimindeki belediyeden Kürtçe atağı!
22:37 Mazıdağı’nda bir köy karantinaya alındı
21:53 CHP’li Ağbaba 'Koronavirüsten ölenlerin isimleri e-devlet'te yer alıyor' dedi, girişler engellendi
21:16 İçişleri Bakanlığı’ndan ‘tek-çift plakalı’ koronavirüs tedbiri
20:46 Gözaltına alınan TIR şoförü serbest bırakıldı
20:25 Diyarbakır’da koronavirüsten iki kişi daha yaşamını yitirdi
19:59 Çanakkale’de koronavirüs karantinası
19:48 İzmir Barosu’ndan HMK’da yapılmak istenen değişikliğe tepki
19:40 Koronavirüsten yaşamını yitirenlerin sayısı 131'e, vaka sayısı 9 bin 217'ye yükseldi
19:17 Karantinada kalan umrecilerin bazılarının test sonucu pozitif çıktı
19:03 AKP'nin tedbirlerine tepki gösteren TIR şoförüne gözaltı
18:44 Merkez Bankası: Tüketimde zayıflama yok, büyüme bekliyoruz
18:39 Suriye’de koronavirüsten ilk ölüm
17:59 Batman kayyımından 'site yapım aşamasında' açıklaması
17:18 Fincancı: Cezaevlerinde tahliyeler hızla gerçekleştirilmeli
17:13 Söylenmeyen sözler nedeniyle HDP'li Tosun’a soruşturma açıldı
17:05 Urfa’da çok sayıda bina karantina altında
16:38 360 kişiyi taşıyan gemi Ege Denizi açıklarında kaldı
16:35 Devrimci 78’liler Federasyonu: Kızıldere geçmişten geleceğe bir yolculuktur
15:46 İşçiler için gelir güvencesi talebi
15:45 İETT’de koronavirüs şüphesi: 7 çalışan karantinaya alındı
15:43 HDP’den koronavirüse karşı 12 önlem
15:31 Türkiye 4'üncü kez Hesekê’nin suyunu kesti
15:30 AKP Meclis’te ‘esnek çalışma’ dönemi başlattı
15:29 Çankırı’da bir köy karantinaya alındı
15:25 ‘Devlet kadın ve çocukları korumak yerine failleri korumayı seçmiştir’
15:24 Kürt Araştırmalar Derneği'nden online kurs
15:06 Rize’de koronavirüs karantinası genişliyor
14:41 İnfaz düzenlemesinde yeni yönetmelik: Düşman infaz düzenlemesi
14:30 Bärbel Kofler: Kayyım atamaları siyasi amaç taşıyor
14:15 Kadın Meclisleri'nden 'Şiddetten Korunma Kılavuzu'
13:54 'Öğrencilerin yüzde 20'sinin internete erişimi yok'
13:38 Salgın tehdidine rağmen yüzlerce işçi yan yana çalıştırılıyor
13:37 CHP’li Sertel: Tüm sağlık emekçilerine ek ödeme yapılsın
13:31 'Asılsız haberlere itibar etmeyin'
13:31 Dünya basınında korona: Latin Amerika’da kadına şiddet arttı
13:00 Salihli Çevre Derneği: Ekolojik sistemi yağmalamaktan vazgeçin
12:25 ‘Evde yalnız değilsin’
11:58 İzmir Barosu: İşçiler ‘Ölüm ya da açlık’ ikileminden kurtarılmalıdır
11:48 Êzidî mezarlığına saldırıya tepki: Ölülerimize saygı duyun
11:05 7 ilde yağış bekleniyor
11:05 SES, sağlık çalışanları için hazırladığı talepleri paylaştı
10:43 72 yaşındaki tutuklu annesi: Bu adaleti kabul etmiyoruz
10:38 Tutuklulara korona tehdidi: Virüslü birini aranıza getiririz
10:34 Emeklilerin bayram ikramiyeleri 7-11 Nisan arasında ödenecek
10:26 Koronavirüste son 24 saat: Ölümler 30 bini, vaka sayısı 650 bini geçti
10:24 Kars Kent Konseyi’nden dayanışma çağrısı
09:16 Uyarılara rağmen koğuşlara 50 kişilik ekiple baskın
09:14 Fotoğraflarla Ankara’nın korana günleri
09:13 'Siyasi tutukluların kapsam dışında bırakması eşitlik ilkesine aykırı'
09:12 Tutuklular alınmayan salgın önlemleri yüzünden endişeli
09:12 KHK'li sağlıkçılar salgınla mücadelede gönüllü çalışmaya hazır
09:11 'Salgın ortamında yapılan kayyım atamaları fırsatçılıktır'
09:10 Batman kayyımı gelir gelmez Kürtçeyi sildi
09:09 Sağlıkçıların en büyük sıkıntısı koruyucu maske ve eldiven eksikliği
09:08 Mersin esnafı tepkili: Paket yandaşa
09:07 DEDAŞ çiftçilere verilen desteğe el koydu
09:06 Alınak'ın korona nedeniyle tahliye talebine ret
09:02 Silopi Belediyesi geliri düşük ailelerin tespitine başladı
09:00 Sağlık emekçileri sürekli sağlık taramasından geçirilmeli
09:00 29 MART 2020 GÜNDEMİ
08:38 Yeni Hasankeyf’i bir kez daha su bastı
28/03/2020
23:16 İşçiler memleketlerine gitmek için otogara akın etti
23:06 Nusaybin'deki trafik kazasında 1 kişi öldü
22:15 Paylaştığı video ile 'Sizler hepiniz benim sesim olabilirsiniz' dedi
21:58 İstanbul'da çocuklar market ve pazar yerlerine alınmayacak
21:27 Kovid-19 testi olmayınca tomografi sonucuyla karantinaya alındı
20:44 KESK’ten Ankara koronavirüs raporu: Önlemler yetersiz
20:28 Dersim’de virüs tespit edilen köy karantinaya alındı
20:05 Bursu kesilen öğrenciler: KYK koronavirüs kadar tehlikeli
19:58 Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 108'e yükseldi
19:14 11 askerin koronavirüse yakalandığı iddiasını Bakan'a sordu