Jónasson: İmralı ‘demokrasi laboratuvarına’ dönüştürülebilir

img

ANKARA - İmralı’nın “operasyon ve denetim laboratuvarı” olarak kullanıldığını söyleyen Uluslararası Barış Heyeti üyesi Ögmundur Jónasson, istenilse İmralı’nın “demokrasi laboratuvarına” dönüştürülebileceğini belirtti.

 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Kenya’dan Türkiye’ye getirildiği uluslararası komplonun 21’inci yılında İmralı tecridine dikkat çekmek amacıyla Ankara'ya gelen Uluslararası Barış Heyeti üyesi, İzlanda eski İçişleri ve Adalet Bakanı Ögmundur Jónasson, Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu.
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’in başlattığı ve tüm cezaevlerine yayılan açlık grevleri döneminde Türkiye’ye gelen Jónasson, Adalet Bakanı’na bir mektup da göndermişti. Jónasson, o dönemde heyet içerisinde bulunan birçok kişinin Öcalan ile görüşme talebi için yazdığı mektuplara Adalet Bakanlığı tarafından yanıt verilmediğini söyledi.
 
‘İMRALI BİR OPERASYON LABORATUVARI'
 
İmralı’da devam eden tecridin kaygı verici olduğunu söyleyen Jónasson, “İmralı’yı operasyon ve denetim merkezi, laboratuvarı olarak görüyorum. Burada gerçekleştirilen tecrit, Türkiye ve Kürdistan’daki her yere yavaş yavaş yayılmaya başlıyor, genişletiliyor. İmralı’daki durum Türkiye’nin her yerine işletilmiş durumda” dedi.
 
‘DEMOKRASİ LABORATUVARINA DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR’
 
“İmralı’daki operasyon laboratuvarı elbette bir demokrasi laboratuvarına da dönüşebilir” diyen Ögmundur Jónasson, bu durumun, özellikle açlık grevlerinden sonra Öcalan’ın verdiği barış mesajıyla bir kez daha gün yüzüne çıktığını vurguladı. Jónasson, “Öcalan’ın avukatları üzerinden verdiği mesajlarla barış sürecine ve buradaki toplumsal barışa katkı sunduğuna iknayım. Öcalan ne zaman konuşsa ve barış masasına oturtulsa olumlu gelişmeler yaşanıyor. Bu nedenle orası demokrasi laboratuvarına dönüştürülebilir” diye konuştu.
 
‘SESİ NEDEN KISILMAK İSTENİYOR?’
 
Jónasson, 2014 yılında Diyarbakır Newroz’una katıldığını belirtilerek, Öcalan’ın mektubuna işaret etti. Jónasson, şunları söyledi: "Mektup okundu. İlk okunduğunda anlamadığım için çok agresif bir dil var diye düşündüm, çünkü güçlü bir ses çıkıyordu. Sonrasında mektubun çevirisini okuyunca, tamamen barışı ve müzakere masasını cesaretlendiren bir çağrı vardı. Bugün şunu anlamakta zorluk çektim: Hükümet barışı ve müzakere masasını teşvik eden, cesaretlendirmeye çalışan ve tüm toplumun istediği bir şeyi cesaretlendiren birini neden bu kadar sessiz kılıyor? Bunun sorgulanması gerekiyor.”
 
O dönem Diyarbakır’da uzun bir süre kaldığını belirten Jónasson, “Birçok insanla konuşma imkanım oldu. Bu konuşmalardan birinde biri bana şunu söylemişti: ‘Bizim yaşadıklarımız şeylere dair kaygılanmayın. Biz zaten kendi mücadelemizi veriyoruz. Sizin asıl kaygılanmanız gereken şey Avrupa’nın sessiz kalmasından dolayı yaşayacağı utancı düşünün.’ Beni çok etkilemişti ve artık bundan dolayı kaygılanmaya başladım. Avrupa’nın sessizliğinden kaynaklı yaşadığı aşağılanmışlığın kaygısını taşımaya başladım" dedi.
 
‘AVRUPA TOPLUMU ANLAMAYA BAŞLADI’
 
İmralı’daki tecride dair Avrupa Birliği ülkelerinin sessizliğine işaret eden Uluslararası Barış Heyeti üyesi Ögmundur Jónasson, şöyle devam etti: “Avrupa’da sağ eğilim hem politik hem de toplumsal olarak yükseliyor. İmralı demokrasi laboratuvarı olabilir dememin arkasındaki mesele, tam da bu. Çünkü bu laboratuvar sadece Kürtleri ilgilendiren bir şey değil. Avrupa ve Ortadoğu’yu da ilgilendiren ve etkileyecek bir şeydir. Burada herkesin İmralı’dan geleceğe dair öğrenmesi gereken birçok şey var. Toplumsal cinsiyet eşitliği ve demokrasi bunların en önemlilerindendir. Bu yüzden Avrupa toplumunda bunu böyle görmesi gerekiyor. Zaten son dönemlerde Avrupa’da o toplumsal kesim Öcalan’ın ve İmralı’nın ne kadar önemli olduğunu görmeye başladı. Ama hala yerinde sabit kalan bir Avrupa devletleri mekanizması var. Bu hiçbir zaman duruşunu değiştirmedi. Bu sebeple de İmralı kapısının açılması gerekiyor.”
 
ÖCALAN’A DAİR OKUMALAR
 
Jónasson, insanlara her zaman politik liderlere şüpheyle bakması yönünde uyarıda bulunduğunu ve kendisinin de Öcalan’a bu şüpheyle baktığını söyledi. Öcalan’a dair okumalar yaptıktan, HDP ve Kürt kurumlarındaki uygulamalara baktıktan sonra Öcalan’ın felsefesinin hayat bulduğunu gördüğünü kaydeden Jónasson, “Kürtlerin Öcalan üzerinden demokrasi deneyimlerini, mücadelesini gördüğümde tam da bu süreçten sonra Öcalan’a lider olarak bakışım iyimser bir hale geldi” ifadelerini kullandı. 
 
TOPLUMSAL FARKINDALIK İÇİN MÜCADELE 
 
Türkiye dışında da içerisinde bulundukları heyetin kendi ülkelerinde Öcalan’ın özgürlüğüne dair çalışmalar yaptığını belirten İzlanda'nın eski bakanlarından Jónasson, “Ben kendi adıma konuşursam ülkemde elimden geleni yapmaya çalışıyorum. İzlanda'da daha önce Öcalan ve Kürt sorunu üzerine iki büyük etkinlik gerçekleştirdik. Toplumsal farkındalığı arttırmak için çabalarımız var. İzlanda toplumu da bunun farkına varmaya başladı. Öcalan’ın özgürleşmesi için kampanya başlattığımızda işçi sendikaları temsilcileriyle görüştük. Onlar da talebimizin haklı olduğunu anladı ve bize destek verdi. Artık yavaş yavaş bunun farkına varıyoruz. Bir çözümün anahtarı varsa, o da İmralı’da hücrenin içerisinde bulunuyor. Toplum yavaş yavaş bunun farkına varıyor” diye konuştu. 
 
'ÖCALAN'A TEŞEKKÜR ETMEK İSTERDİM’
 
“İzlanda’da yaptığımız şey, bir kayanın üzerine damlayan bir su gibi. Bu damlalar süreklileştiğinde o kaya da bir süre sonra erir” diyen Jónasson, sözlerini şöyle sürdürdü: “Öcalan’ın felsefesi bugün İmralı’dan dünyaya yayıldı. Şunu her zaman kendi kendime söylerim. Savaşma ruhu her şeye etki eder. Ben 3 yıl boyunca Strasbourg’da Avrupa Parlamentosu’nun üyesiydim. Orada her gün, her hafta, her ay parlamentonun dışındaki Kürtlerin eylemleri ve etkinliklerini görüyordum. Ama hiç uğramıyordum. Sonra artık şunun farkına varıyorsun, orada her gün, her hafta veya her ay yapılan eylem ve etkinlikler sana şunu söyletiyor: ‘Orada bakmaya, anlamaya değer bir şey var.' Sonrasında gidiyorsun. Oradan etkileniyorsun, sen de başkalarını etkiliyorsun. Sonra hepimiz o kayaya çarpan damlalar oluyoruz. Savaşma ruhunun böyle bir etkisi var.”
 
Öcalan’ın felsefesinde “savaşma ruhu” olduğunu söyleyen Jónasson, ekledi: “İmralı’ya gitmeme izin verilirse Öcalan ile yaptığım görüşmede kendisine teşekkür edeceğim.”
 
ÖGMUNDUR JONASSON KİMDİR?
 
İzlandalı olan 1948 doğumlu Ögmundur Jónasson, Edinburgh Üniversitesi'de tarih dersleri veriyor. İzlanda Devlet Televizyonunda yabancı haber editörlüğünü bir süre yaptıktan sonra Devlet ve Belediye Çalışanları Federasyonu'nun başkanlığını yaptı. Bu süre içerisinde Nordik, Avrupa ve uluslararası işçi sendikalarında yönetim kurulunda yer alan Jónasson, 1995-2016 yılları arasında İzlanda Parlamentosu'nda milletvekili olarak görev yaptı. 2009-2013 dönemindeki İzlanda Hükümeti'nde Sağlık, Adalet ve İçişleri Bakanı görevlerini yürüten Jonasson, 2013-2016 yılları arasında ise İzlanda Parlamentosu'nun Anayasal ve Denetleyici Komitesi Başkanlığını yaptı. Aynı zamanda Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyeliği de yapan Jónasson, Berkin Kültür Diplomasi Enstitüsü'nde de danışmanlık yapıyor. 
 
MA / Berivan Altan

Diğer başlıklar

18:34 Selçuk: Çocuklarımızı okulları ve arkadaşlarıyla buluşturmak için hazırız
17:12 TJA Batman'da ‘Kendimizi savunuyoruz' kampanyasının startını verdi
15:50 Tarsus Cezaevi'ndeki ihlalleri aktardı
15:06 KOM Müzik’ten Serdar Ortaç’a: Kürt müziği sahipsiz değil
15:03 Özkahraman'ın naaşı polis ablukasında defnedilebildi
14:46 ‘82 yaşındaki tutuklu Özkan ölüyor’
14:43 STÖ temsilcileri Sur'da temizlik çalışması yaptı
14:42 Akademik baskıya karşı 10 kilometre koştu
14:29 HDP'lilerin kaçırılmasından Soylu sorumlu tutuldu: Size bakan denmez, çete lideri denir
14:16 'Akkuyu santrali tüm Mersin'i vuracak'
14:06 Cizre'de öğretmenlerden ücret talep edildi
14:05 Hasta tutuklu Konuk için tahliye çağrısı
14:05 Diyarbakır’da 4 günde 62 sağlık çalışanı enfekte oldu
14:04 Aydeniz’den BM’ye: Savaş suçu varsa neden adım atmıyorsunuz?
13:43 Kumluca'da 60 hektarlık alan kül oldu
13:42 İHD İzmir Şubesi Eroğlu’nun akıbetini sordu
13:41 Bodrum açıklarında mülteci teknesi battı: 2 ölü
13:05 Yeni Akit de TTB’yi hedef gösterdi
12:51 Morsümbül’ün akıbeti soruldu: Annemin mücadelesini devraldık
12:36 Doğu Karadeniz sağanak yağış altında
12:35 Adalet Bakanı Gül: Nafakanın belli bir süreye bağlanması gerekir
12:05 HDP: AKP-MHP iktidarı ve onun emir eri yargı mensupları mutlaka yargılanacaklardır
11:33 Kayıp yakınları Hakkı Kaya’nın akıbetini sordu
11:30 Macron: Türkiye’ye net mesaj gönderdik
10:43 'Serdar Ortaç yalan söylüyor, köşe bucak kaçtı, anlaşma yok'
10:33 Aynı aileden gözaltına alınan 5 kişiden 1’i tutuklandı
10:10 Musa Anter katledilişinin 28’inci yılında iki merkezde anılacak
09:21 Tepki üzerine ‘ucube’ logo kaldırıldı
09:05 Kaçırılan HDP MYK üyesi Aktumur: HDP fikriyatına saldırıdır
09:04 Uzaktan eğitim tarlada çalışan çocuklara ulaşmadı
09:04 Dicle Anter: Herkesin Apê Musa’nın yaşamından öğrenebileceği çok şey var
09:04 ‘Ağrı’daki kadın ölümlerinden hepimiz sorumluyuz’
09:03 Üniversite öğrencileri iş bulamama endişesinde
09:03 İşkenceye suç duyurusu: Askerler 'Sizi tararız' dedi
09:02 Şener: Muhalefet bir araya gelmeli ve daha cesur olmalı
09:02 Öztürk: Salgınla mücadele politikaları yeniden düzenlenmeli
09:01 Halka göre ekonomik krizin kaynağı çatışmalı süreç
09:00 'Yıkılacak Duvarlar'ın ilk baskısı tükendi
09:00 Maden ocakları ile yaşam alanları yok olacak
09:00 19 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
08:13 75 yaşındaki hasta tutuklu Özkahraman yaşamını yitirdi
18/09/2020
23:16 Elbistan Cezaevi'nde çok sayıda tutuklu koronaya yakalandı
21:43 AB'den Libya’ya silah taşıyan Türk şirketine yaptırım
21:28 AKP Bingöl İl Başkanı görevden alındı
21:00 MİT olduklarını söyleyen 3 kişi HDP Gençlik Meclisi Eş Sözcüsü’nü kaçırdı
20:40 Koronadan 62 kişi yaşamını yitirdi
20:09 Bitlis’te 3 kişi tutuklandı
20:06 İzmir Tabip Odası: Acil önlem alınsın
19:56 Akkuyu'da ücret almayan işçiler yol kapattı
19:13 Antalyaspor'da 50 kişide korona tespit edildi
18:46 İstanbul'da mesai saatleri değişti
18:24 Dersim'de kayıp kardeşler aranıyor: Kan izine rastlandı
18:11 Şenyaşar ailesi ÇHD ile görüştü: Önemli olan davanın unutulmaması
17:58 Halfeti davasında tahliye çıkmadı
17:55 Bulanık'ta 3 kişi tutuklandı
17:34 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mızraklı’ya verilen cezanın onanmasını istedi
17:31 HDP’den Van’da esnaf ziyaretleri
17:25 HDP’den İlerici Enternasyonal Zirvesi'ne kutlama mesajı
17:17 ‘Kendimizi savunuyoruz’ kampanyasının startı Şırnak’ta da verildi
17:14 Bahçeli yine TTB’yi hedef aldı
17:09 Diyarbakır Surlarında insan iskeletleri bulundu
16:51 Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklentisini yükseltti
16:46 Yüksekdağ'ın kitabı Adana'da okuyucularla buluştu
16:16 Kamu bankalarının satışına rağmen dolar yükseliyor
15:29 'Eğitim, sıcak siyasetin konusu olamaz'
15:22 75 yaşındaki hasta tutuklu yoğun bakıma alındı
15:22 İzmir Barosu: Evrensel hukuk değerlerini savunmaya devam edeceğiz
15:09 Ailelerden İmralı için yeni başvuru
15:08 Diyarbakır Kampüs Cezaevi’ndeki hak ihlalleri raporlaştırıldı
15:06 Güven’in Hakkari’deki ziyaretleri sürüyor
15:06 Kadın cinayetlerini kınayan kadınlara 2 bin 744 TL ceza
14:55 BM Komiseri Bachelet: Failler savaş suçundan yargılanmalı
14:50 Kadınlardan halaylı ‘Kendimizi savunuyoruz’ etkinliği
14:21 Erdoğan: İşi tekrar sıkmak durumundayız
14:11 3 çocuğuna şiddet uygulayan şahıs tutuklandı
14:04 İki kadını katleden polise üst sınırdan ceza istendi
13:20 Bakan Koca: İzmir'de yüzde 42 vaka artışı var
13:10 HDP’den ‘anti-faşist blok’ hamlesi
13:04 ‘Deniz patlıcanlarının avlanması yasaklansın’
12:07 Suruç’ta ev ve işyerleri su altında kaldı
11:57 Yüksel Eylemcileri farklı cezaevlerine sevk edildi
11:28 Avrupa Konseyi'nden İstanbul Sözleşmesi'nde destek
11:26 'Algı operasyonuna’ karşı yeni bir daire kuruldu
10:51 Kapanan kooperatif sayısı Ağustos'ta yüzde 611,11 arttı
10:49 Tutuklu oğlu açlık grevinde olan anne: Seslerini duyun
10:39 Bir tutuklu koronaya yakalandı, 17 tutuklu karantinada
10:08 Malatya’da 4.5 büyüklüğünde deprem
10:06 Irak: İçişlerimize karışmayın
09:03 HDP’nin 'Barış Çağrısı'na destek: Nefes alınır bir Türkiye için kulak verilmeli
09:03 HDP’li Dağ: İktidar JİTEM uygulamalarından besleniyor
09:03 Ceylan’dan sonra onlarca kadın katledildi
09:02 Her işe birlikte koşuyorlar
09:02 Salgında tutuklulara su kotası
09:02 Kamaç: Saldırılara karşı ulusal birliği inşa etmekten başka yol yok
09:01 AİHM dernek kapatmayı ihlal saydı
09:01 Anadilde eğitim için uluslararası hukuka uyma çağrısı
09:01 ÖTV zammı ikinci el araç piyasasını vurdu
09:00 Cezaevindeyken 'yurt dışında' denilen Tosun'un kızı: Yanıtlar gerçek dışı
09:00 18 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
08:59 Zaxo’ya hava saldırısı