Jónasson: İmralı ‘demokrasi laboratuvarına’ dönüştürülebilir

img

ANKARA - İmralı’nın “operasyon ve denetim laboratuvarı” olarak kullanıldığını söyleyen Uluslararası Barış Heyeti üyesi Ögmundur Jónasson, istenilse İmralı’nın “demokrasi laboratuvarına” dönüştürülebileceğini belirtti.

 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Kenya’dan Türkiye’ye getirildiği uluslararası komplonun 21’inci yılında İmralı tecridine dikkat çekmek amacıyla Ankara'ya gelen Uluslararası Barış Heyeti üyesi, İzlanda eski İçişleri ve Adalet Bakanı Ögmundur Jónasson, Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu.
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’in başlattığı ve tüm cezaevlerine yayılan açlık grevleri döneminde Türkiye’ye gelen Jónasson, Adalet Bakanı’na bir mektup da göndermişti. Jónasson, o dönemde heyet içerisinde bulunan birçok kişinin Öcalan ile görüşme talebi için yazdığı mektuplara Adalet Bakanlığı tarafından yanıt verilmediğini söyledi.
 
‘İMRALI BİR OPERASYON LABORATUVARI'
 
İmralı’da devam eden tecridin kaygı verici olduğunu söyleyen Jónasson, “İmralı’yı operasyon ve denetim merkezi, laboratuvarı olarak görüyorum. Burada gerçekleştirilen tecrit, Türkiye ve Kürdistan’daki her yere yavaş yavaş yayılmaya başlıyor, genişletiliyor. İmralı’daki durum Türkiye’nin her yerine işletilmiş durumda” dedi.
 
‘DEMOKRASİ LABORATUVARINA DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR’
 
“İmralı’daki operasyon laboratuvarı elbette bir demokrasi laboratuvarına da dönüşebilir” diyen Ögmundur Jónasson, bu durumun, özellikle açlık grevlerinden sonra Öcalan’ın verdiği barış mesajıyla bir kez daha gün yüzüne çıktığını vurguladı. Jónasson, “Öcalan’ın avukatları üzerinden verdiği mesajlarla barış sürecine ve buradaki toplumsal barışa katkı sunduğuna iknayım. Öcalan ne zaman konuşsa ve barış masasına oturtulsa olumlu gelişmeler yaşanıyor. Bu nedenle orası demokrasi laboratuvarına dönüştürülebilir” diye konuştu.
 
‘SESİ NEDEN KISILMAK İSTENİYOR?’
 
Jónasson, 2014 yılında Diyarbakır Newroz’una katıldığını belirtilerek, Öcalan’ın mektubuna işaret etti. Jónasson, şunları söyledi: "Mektup okundu. İlk okunduğunda anlamadığım için çok agresif bir dil var diye düşündüm, çünkü güçlü bir ses çıkıyordu. Sonrasında mektubun çevirisini okuyunca, tamamen barışı ve müzakere masasını cesaretlendiren bir çağrı vardı. Bugün şunu anlamakta zorluk çektim: Hükümet barışı ve müzakere masasını teşvik eden, cesaretlendirmeye çalışan ve tüm toplumun istediği bir şeyi cesaretlendiren birini neden bu kadar sessiz kılıyor? Bunun sorgulanması gerekiyor.”
 
O dönem Diyarbakır’da uzun bir süre kaldığını belirten Jónasson, “Birçok insanla konuşma imkanım oldu. Bu konuşmalardan birinde biri bana şunu söylemişti: ‘Bizim yaşadıklarımız şeylere dair kaygılanmayın. Biz zaten kendi mücadelemizi veriyoruz. Sizin asıl kaygılanmanız gereken şey Avrupa’nın sessiz kalmasından dolayı yaşayacağı utancı düşünün.’ Beni çok etkilemişti ve artık bundan dolayı kaygılanmaya başladım. Avrupa’nın sessizliğinden kaynaklı yaşadığı aşağılanmışlığın kaygısını taşımaya başladım" dedi.
 
‘AVRUPA TOPLUMU ANLAMAYA BAŞLADI’
 
İmralı’daki tecride dair Avrupa Birliği ülkelerinin sessizliğine işaret eden Uluslararası Barış Heyeti üyesi Ögmundur Jónasson, şöyle devam etti: “Avrupa’da sağ eğilim hem politik hem de toplumsal olarak yükseliyor. İmralı demokrasi laboratuvarı olabilir dememin arkasındaki mesele, tam da bu. Çünkü bu laboratuvar sadece Kürtleri ilgilendiren bir şey değil. Avrupa ve Ortadoğu’yu da ilgilendiren ve etkileyecek bir şeydir. Burada herkesin İmralı’dan geleceğe dair öğrenmesi gereken birçok şey var. Toplumsal cinsiyet eşitliği ve demokrasi bunların en önemlilerindendir. Bu yüzden Avrupa toplumunda bunu böyle görmesi gerekiyor. Zaten son dönemlerde Avrupa’da o toplumsal kesim Öcalan’ın ve İmralı’nın ne kadar önemli olduğunu görmeye başladı. Ama hala yerinde sabit kalan bir Avrupa devletleri mekanizması var. Bu hiçbir zaman duruşunu değiştirmedi. Bu sebeple de İmralı kapısının açılması gerekiyor.”
 
ÖCALAN’A DAİR OKUMALAR
 
Jónasson, insanlara her zaman politik liderlere şüpheyle bakması yönünde uyarıda bulunduğunu ve kendisinin de Öcalan’a bu şüpheyle baktığını söyledi. Öcalan’a dair okumalar yaptıktan, HDP ve Kürt kurumlarındaki uygulamalara baktıktan sonra Öcalan’ın felsefesinin hayat bulduğunu gördüğünü kaydeden Jónasson, “Kürtlerin Öcalan üzerinden demokrasi deneyimlerini, mücadelesini gördüğümde tam da bu süreçten sonra Öcalan’a lider olarak bakışım iyimser bir hale geldi” ifadelerini kullandı. 
 
TOPLUMSAL FARKINDALIK İÇİN MÜCADELE 
 
Türkiye dışında da içerisinde bulundukları heyetin kendi ülkelerinde Öcalan’ın özgürlüğüne dair çalışmalar yaptığını belirten İzlanda'nın eski bakanlarından Jónasson, “Ben kendi adıma konuşursam ülkemde elimden geleni yapmaya çalışıyorum. İzlanda'da daha önce Öcalan ve Kürt sorunu üzerine iki büyük etkinlik gerçekleştirdik. Toplumsal farkındalığı arttırmak için çabalarımız var. İzlanda toplumu da bunun farkına varmaya başladı. Öcalan’ın özgürleşmesi için kampanya başlattığımızda işçi sendikaları temsilcileriyle görüştük. Onlar da talebimizin haklı olduğunu anladı ve bize destek verdi. Artık yavaş yavaş bunun farkına varıyoruz. Bir çözümün anahtarı varsa, o da İmralı’da hücrenin içerisinde bulunuyor. Toplum yavaş yavaş bunun farkına varıyor” diye konuştu. 
 
'ÖCALAN'A TEŞEKKÜR ETMEK İSTERDİM’
 
“İzlanda’da yaptığımız şey, bir kayanın üzerine damlayan bir su gibi. Bu damlalar süreklileştiğinde o kaya da bir süre sonra erir” diyen Jónasson, sözlerini şöyle sürdürdü: “Öcalan’ın felsefesi bugün İmralı’dan dünyaya yayıldı. Şunu her zaman kendi kendime söylerim. Savaşma ruhu her şeye etki eder. Ben 3 yıl boyunca Strasbourg’da Avrupa Parlamentosu’nun üyesiydim. Orada her gün, her hafta, her ay parlamentonun dışındaki Kürtlerin eylemleri ve etkinliklerini görüyordum. Ama hiç uğramıyordum. Sonra artık şunun farkına varıyorsun, orada her gün, her hafta veya her ay yapılan eylem ve etkinlikler sana şunu söyletiyor: ‘Orada bakmaya, anlamaya değer bir şey var.' Sonrasında gidiyorsun. Oradan etkileniyorsun, sen de başkalarını etkiliyorsun. Sonra hepimiz o kayaya çarpan damlalar oluyoruz. Savaşma ruhunun böyle bir etkisi var.”
 
Öcalan’ın felsefesinde “savaşma ruhu” olduğunu söyleyen Jónasson, ekledi: “İmralı’ya gitmeme izin verilirse Öcalan ile yaptığım görüşmede kendisine teşekkür edeceğim.”
 
ÖGMUNDUR JONASSON KİMDİR?
 
İzlandalı olan 1948 doğumlu Ögmundur Jónasson, Edinburgh Üniversitesi'de tarih dersleri veriyor. İzlanda Devlet Televizyonunda yabancı haber editörlüğünü bir süre yaptıktan sonra Devlet ve Belediye Çalışanları Federasyonu'nun başkanlığını yaptı. Bu süre içerisinde Nordik, Avrupa ve uluslararası işçi sendikalarında yönetim kurulunda yer alan Jónasson, 1995-2016 yılları arasında İzlanda Parlamentosu'nda milletvekili olarak görev yaptı. 2009-2013 dönemindeki İzlanda Hükümeti'nde Sağlık, Adalet ve İçişleri Bakanı görevlerini yürüten Jonasson, 2013-2016 yılları arasında ise İzlanda Parlamentosu'nun Anayasal ve Denetleyici Komitesi Başkanlığını yaptı. Aynı zamanda Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyeliği de yapan Jónasson, Berkin Kültür Diplomasi Enstitüsü'nde de danışmanlık yapıyor. 
 
MA / Berivan Altan

Diğer başlıklar

18:50 Roboski katliamı protestosuna önce beraat sonra ceza!
18:46 AA'nın ‘terörist’ diye lanse ettiği PM üyesi tutuklandı
18:32 Türk ve Rus heyetlerin görüşmesi yarın devam edecek
18:16 Cizre’de gözaltına alınan 12 kişi serbest
18:13 Kaymakamlık binasında intihar eden Kılıç defnedildi
17:43 İstanbul’da gözaltına alınanlar serbest
17:39 Evrensel gazetesi İmtiyaz Sahibi yaşamını yitirdi
17:11 Şırnak Valiliği'nden intihar eden Kılıç açıklaması
17:08 HDP’nin kongre için bildiri dağıtımına valilik yasağı
17:04 Diyarbakır’da araç yayaya çarptı
16:49 Diyarbakır ve Dersim’de gözaltına alınan 27 kişi serbest bırakıldı
16:37 Alınak'ın suç iddiası hakimlikte 'örgüt üyeliği'nden 302'ye çevrildi
16:35 Diyarbakır’da bir uzman çavuş intihar etti
16:31 AKP’li Üsküdar Belediyesi'nin usulsüzlüğü protesto edildi
16:29 Erdoğan’a 5 kuruşluk dava
16:19 Metin Yüksel suikastı Meclis gündeminde
15:46 Mahmut Alınak tutuklandı
15:21 Elazığ'da 4.4 büyüklüğünde deprem
15:18 Demirtaş’ın Leylan kitabı suç unsuru sayıldı
15:16 Öcalan'a ilişkin ortak açıklama: Tecrit işkencedir, kaldırılsın
15:12 Sağlık örgütlerinden Beyaz Miting çağrısı
14:57 Hakkari Belediye Eşbaşkanı Karaman tahliye edilmedi
14:45 HDP’nin kongre açıklaması engellendi
14:28 Sağlık meslek örgütleri: Şiddet varsa hizmet yok
14:12 Kaymakamlık binasından atlayan yurttaş yaşamını yitirdi
14:02 Mardin'de 15 Şubat gözaltılarına tepki
13:57 Ferhat Tunç müzik yaşamının 40'ncı yılını kutladı
13:51 Bütçe ‘müdahalelerle’ fazla verdi
13:50 Adana'da Gezi açıklaması: Arkadaşlarımızı aramızdan alanlar yargılansın
13:50 Oluç: İktidar 2023’e kadar bu koltukta oturamayacak
13:36 Kadınlardan 8 Mart çağrısı: Krize ve şiddete karşı isyandayız
13:35 Hindistan büyükelçisi dışişlerine çağrıldı
13:34 İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok partisinden istifa etti
13:17 Yüksekova'da kar kalınlığı 6 metreyi geçti
12:47 Gizli tanık: Parlak gazetecidir
12:03 HDP'li eşbaşkana sosyal medyadan tehdit
11:54 Van'da iş merkezinin çatısı çöktü
11:44 Demirtaş’tan HDP kongresine çağrı
11:37 Karamollaoğlu: FETÖ’nün siyasi ayağı AK Parti'nin kendisidir
11:36 Valiliğe göre Hıristiyan mezarlarını çocuklar tahrip etmiş!
11:22 Sarısaç'ın aracından alınan HDP PM üyesi adliyeye getirildi
11:18 HDP delegesi EGO otobüsüyle kaçırıldı
11:16 AA dünyanın çevresini dolaşıp Ağrı'ya geldi!
11:14 Okul müdürünü yaralayan güvenlik görevlisi intihar girişiminde bulundu
11:12 TÜİK verilerine göre Türkiye'nin yarısı mutsuz
10:51 İdlib'deki HTŞ'liler ailelerini Efrin'e yerleştiriyor
10:49 Bankacılık düzenlemesine HDP’den şerh: Tekel kurmaya çalışıyor
10:42 Van'da 343 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı
10:42 Alınak'ın kitabının gelirini Tunç ailesine bağışlaması suç oldu
10:21 ‘Xewna Şevek Havînê’ Ankara'da izleyiciyle buluşacak
09:00 Mahmur'daki ambargo 8'inci ayda: Hastaneye götürülemediği için ölenler var
09:00 Cudi'nin dağ keçileri avcıların hedefinde!
09:00 Rize Cezaevi'nde koğuş bahçesine boş mermi kovanları atılıyor
09:00 17 ŞUBAT 2020 GÜNDEMİ
16/02/2020
21:53 ‘Siya Avê’ belgeselinin gösterimi yapıldı
21:18 Van’da 4.7 büyüklüğünde deprem
20:53 Suriye rejimi Halep genelinde kontrolü ele geçirdi
19:30 Şırnak’ta gözaltına alınan 4 kişi serbest bırakıldı
19:24 Gezi için ortak bildiri: Ben de oradaydım
18:53 Ruhani’den Türkiye’ye: Soçi Mutabakatı'ndan vazgeçilmemeli
18:33 Osman Kavala için sosyal medya kampanyası
18:20 İran’da 6.0 büyüklüğünde deprem
18:17 Dersim'de gözaltına alınan öğrenciler açlık grevine başladı
18:12 Erciş’te bir genç intihar etti
18:02 Van'da kadın mücadelesi konulu söyleşi
17:57 Konya’da bir şoför geçinemediği için intihar etti
17:47 CHP kongresinde cinsiyetçi ifadeler tepkiye neden oldu
17:42 Psikolog Aykıl: İstismarı önlemenin yolu çocuk haklarını bilmekten geçer
17:29 Urfa’da gözaltına alınan 12 kişi serbest bırakıldı
17:26 Valilik Şırnak’ta yaşanan darp olayının görüntülerini yayınladı
17:22 Kurtulan: Gelin kongrede boyun eğmeyeceğimizi gösterelim
17:17 Karçik’in darp edilmesine tepki gösteren Oluç: Yapılanlar haydutluktur
17:11 Muhabirimiz Yunus Duman serbest bırakıldı
17:04 24 gündür kayıp olan Mehmet Bal’ın ailesi: Devlet sorumluluğunda kayboldu
17:00 İmamoğlu'ndan İBB'ye ait binanın ilçe belediyesine tahsis edilmesine tepki
16:51 HDP’li gençlerden gözaltılara tepki
16:50 'Güçlü bir muhalefetle halkı bu zulümden kurtarmalıyız'
16:39 Çepni: Ekoloji mücadelesiyle savaşa karşı mücadele birleştirilmeli
16:25 'Kürt sorununda başmüzakereci Öcalan'dır'
16:24 7 gündür kayıp Didem Turan’ı arama çalışmaları sürüyor
15:39 Rusya: İdlib'deki siviller için ek geçiş noktaları kuruldu
15:27 Adana'da gözaltına alınan 11 kişi serbest bırakıldı
15:12 Karşıyaka Belediyesi arıcılık kooperatifi kuracak
14:39 İdil’de sokağa çıkma yasağında yaşamını yitirenler anıldı
14:34 DİSK Genel Başkanlığı'na yeniden Çerkezoğlu seçildi
14:23 Libya İzleme Komitesi Münih'te bir araya geldi
13:56 Van'da gözaltına alınanlardan 14'ü serbest
13:55 'Tecridin kaldırılmasından korkanlar barış ve eşitlikten korkanlardır’
13:18 Güven: Kürtsüz siyaset yapamayacaklar
13:05 Kılıçdaroğlu: Toplumsal barışı biz güçlendireceğiz
12:34 İdil'de 15 bin hayvanı bulunan koçerler 10 gündür susuz
12:33 DBB kayyımı kendi kendini yalanladı
11:47 4 ilde 444 yerleşim yerine ulaşım sağlanamıyor
10:37 HDP’li eşbaşkanı hastanelik eden polisler: Yanlış adrese geldik
10:26 AKP kurucularından Şener ‘siyasi ayak’ ile ilgili konuştu
09:58 Kürt Araştırmalar Derneği’nin kurs başvuruları başladı
09:57 Çin'de Kovid-19'dan ölenlerin sayısı bin 666'a çıktı
09:11 Üç cezaevinde tutuklular darp edildi
09:09 Annesi darp edilen Şen: 90 yaşındaki annem de diz çökmeyecek
09:06 'Türkiye futbolu iflas etmiş durumda'