Hukuk örgütlerinden Pakistanlı meslektaşlarına dayanışma

img

HABER MERKEZİ - Tehlikedeki Avukatlar Günü dolayısıyla Diyarbakır, Adana, İzmir ve İstanbul başta olmak üzere birçok ilde açıklama yapan hukuk örgütleri, 2014 yılından bu yana 86 avukatın katledildiği Pakistan’da bulunan meslektaşlarıyla dayanışma mesajı verdi. 

 
Diyarbakır, Adana, İzmir ve İstanbul’da açıklama yapan avukatlar ve hukuk örgütleri, Tehlikedeki Avukatlar Günü dolayısıyla açıklama yaptı. Geçmiş yıllarda Çin, Kolombiya, Mısır, Honduras, İran, Filipinler, İspanya ve Türkiye’ye ithaf edilen Tehlike Altındaki Avukatlar Günü, bu yıl  2014 yılından bu yana 86 avukatın katledildiği Pakistan’a ithaf edildi.
 
DİYARBAKIR
 
Diyarbakır Barosu, 28 Kasım 2015 tarihinde Sur ilçesinde yer alan Dört Ayaklı Minare’nin önünde öldürülen başkanları Tahir Elçi'nin faillerinin ortaya çıkarılması talebiyle 212’nci hafta eylemini Diyarbakır Adliyesi önünde gerçekleştirdi. Eyleme, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve avukatlar cübbeleriyle katıldı. Eylem sırasında “Em te jibîr nakin/Seni Unutmayacağız” yazılı pankart taşındı.
 
ELÇİ AÇIKLAMASINA SORUŞTURMA
 
Burada konuşan Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Tevfik Karahan, “212 haftadır Sayın Tahir Elçi için Adalet diyoruz. Failler bulunsun ve yargılansın diyoruz. Adalet tecelli etsin istiyoruz. Bunları derken suç işleme kastı veya propaganda amacı taşımıyoruz” dedi. 
 
Karahan, 2019 Aralık ayında adliye önünde yaptıkları açıklamaya soruşturma açıldığını belirterek, “Burada düzenlenen etkinlikte sadece Tahir Elçi için adalet arıyoruz dediğimiz için diye ben ve buradaki 5 meslektaşım hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açılmıştır. Herkesin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığından, beklentisi onlarca kameranın önünde katledilen önemli bir insan hakları savunucusunun faillerini tespit edip, yargı önüne çıkarmasıdır. Failler bulunsun diyen avukatlara soruşturma açmak değil beklenti. Tahir Elçi’nin failleri bulunmadan ve gereği yapılmadan bu işini peşini bırakmayacağız. Tahir Elçi dosyasının failli meçhuller dosyasına dönüşmesine izin vermeyeceğiz” diye konuştu.
 
TEHLİKE ALTINDAKİ AVUKATLAR
 
Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Halise Dakalı, 24 Ocak Tehlike Altındaki Avukatlar Günü dolayısıyla Tehlikedeki Avukatlar İçin Koalisyon’un hazırladığı ortak basın metnini okudu. Dakalı, Pakistan’daki avukatların mesleki faaliyetlerini icra ettikleri için, yargısal taciz ve gözaltına işkencenin yanı sıra kitlesel katliam, ölüm tehdidi ve itibarsızlaştırma tacizlerinin hedefi olduklarını kaydetti. 
 
ADANA
 
Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Adana Şubesi, adliyenin Taş Binası önünde açıklama yaptı. Çok sayıda avukatın katıldığı açıklamada, "Pakistan'da 77 avukat katledildi, biliyor musunuz?" pankartıyla "Bir yerde değil, her yerdeyiz" ve "Devrimci avukatlara özgürlük" dövizleri taşındı. Avukat Ümit Üstündağ, ortak basın metnini okudu. Pakistanlı meslektaşlarıyla dayanışma içerisinde olduklarını ifade eden Üstündağ, "Bu saldırılara yanıt olarak, Pakistanlı avukatlar sıklıkla grev, protesto, yürüyüş yahut boykot örgütlemektedir” diye belirtti. 
 
TALEPLER SIRALANDI
 
Üstündağ, Pakistan hükümetinden ve parlamentosundan taleplerini şöyle sıraladı: “Birleşmiş Milletlerin Avukatların Rolü Hakkındaki Temel Prensiplerinin gereği olarak; avukatların mesleklerini güvenlik içerisinde ve cezalandırılma tehdidi yahut saldırı korkusu olmaksızın icra edebilmeleri sağlanmalıdır. Avukatlara karşı gerçekleşmiş saldırılara ilişkin hızlı ve etkili soruşturma süreçleri işletilmeli, failler cezalandırılmalıdır. Pakistan Ceza Kanununun dine küfür ile ilişkili düzenlemeleri derhal ilga edilmelidir. Bu suçlama ile yapılmış tüm davalar düşürülmeli ve bu suçtan ötürü hapsedilenler serbest bırakılmalıdır. İnsan haklarının savunucularına yönelik tüm suçlamalar düşürülmelidir. Bizler, avukatları, baroları, hukuk topluluklarını ve STK’ları, bir an önce Pakistanlı meslektaşlarımıza dayanışma ve Pakistan Barolar Birliği’ne destek mesajları iletmeye davet ediyoruz."
 
İZMİR’DE DAYANIŞMA MESAJI
 
İzmir Barosu, ÇHD ve ÖHD İzmir şubeleri de Tehlikedeki Avukatlar Günü dolayısıyla Bayraklı’da bulunan İzmir Adliyesi önünde ortak açıklama yaptı. Açıklamayı avukat Perihan Kayadelen okudu. Tehlikedeki Avukatlar Günü'nde günün organizatörlerinin uluslararası meslektaşlarından mesleki faaliyetlerinden ötürü taciz edilen, susturulan, baskı altında tutulan, tehdit edilen, yargılanan, işkenceye uğrayan ve katledilen avukatlarla ilgili farkındalık yaratmalarını talep ettiklerini belirten Kayadelen, “Kendi bulundukları coğrafya içerisinde avukatların korunmasının yollarına ilişkin tartışma başlatmalarını yahut verili tartışmaları derinleştirmelerini talep etmektedir” şeklinde konuştu.
 
Pakistan Hükümeti ve parlamentosundan talepler sıralanmasıyla sona eren açıklama ardından, Pakistanlı meslektaşlarıyla dayanışmak için Pakistan Büyükelçiliği’ne faks çekildi.
 
İSTANBUL
 
ÇHD, ÖHD ve Demokrasi için Hukukçular ise 4. Levent’te bulunan Pakistan Konsolosluğu önünde açıklama yaptı. Birçok avukatın katıldığı açıklamada, 28 Kasım 2015 tarihinde katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ve tutuklu avukatların fotoğraflarını taşınırken, “2014’ten bu yana Pakistan’da 86 meslektaşımız katledildi” pankartı açıldı.
 
Hazırlanan ortak basın metnini ÇHD üyesi Oğuzhan Topalkara okudu. Dünya üzerinde avukatların mesleklerini icra ederken, katledilme, tutuklama gibi birçok sorunla karşılaştığını söyleyen Topalkara, meslektaşlarına yönelik saldırıların en yoğun yaşandığı ülkelerden birinin Pakistan olduğunu ifade etti. Topalkara, “Pakistan’da avukatlar, sadece mesleki faaliyetlerini icra ettikleri için, yargısal taciz ve gözaltında işkencenin yanı sıra, kitlesel katliam, cinayet, cinayete teşebbüs, saldırı, ölüm tehdidi, itibarsızlaştırılma, taciz ve gözdağının hedefi oldular. Aileleri de bu tehditlerden nasibini aldı ve hatta bir kısmı katledildi. Bazı avukatlar barodan ihraç edilmekle tehdit edildi veya evleri ve ofisleri polis tarafından basıldı” dedi.
 
BİR GÜNDE 56 AVUKAT KATLEDİLDİ
 
Pakistanlı avukatlara karşı en korkunç saldırının 8 Ağustos 2016 tarihinde gerçekleştiğini dile getiren Topalkara, “Quetta Hükümet hastanesine bir canlı bomba saldırısı düzenlendi ve aynı zamanda hastaneye ateş açıldı. Ve bu olayın sonucunda 56 avukat hayatını kaybetti. Avukatlara yönelik saldırıların failleri arasında El-Kaide, IŞİD gibi örgütler, Radikal İslamcı örgütler, polis ve bilinmeyen kaynaklar bulunmaktadır. Aynı zamanda bazı cinayetlerin arkasında hükümet yanlısı (bugün de hala varlığını sürdüren) milislerin bulunduğuna ilişkin birçok rapor da bulunmaktadır. Bu anlamda tehditler çok yönlüdür” diye belirtti.
 
SALDIRILAR BELGELENDİ
 
Pakistan’da katledilen avukatlar hakkında bilgileri de paylaşan Topalkara, bu saldırıların Halkın Avukatlarının Uluslararası Derneği (IAPL), Kanada Avukat Hakları İzleme Örgütü (LRWC) ve Avrupa Barosu İnsan Hakları Enstitüsü (IDHAE) tarafından belgelendiğini aktardı.
 
Pakistan’da avukatlara yönelik saldırıların yoğunluklu olarak cihatçı grupların gerçekleştirdiğini kaydeden Toplakara, avukatların mesleklerinin icra ederken hukuki süreçte yaşadıkları sıkıntılar hakkında da bilgilendirmelerde bulundu.
 
İstanbul’da da Pakistan Hükümeti ve Parlamentosu’ndan talepler sıralandı. Açıklama, “Pakistanlı avukatlar yalnız değildir”, “Pakistan’da düşene dövüşene bin selam” ve “Tutuklu avukatlar serbest bırakılsın” sloganlarıyla sona erdi.

Diğer başlıklar

20:23 AABK Onursal Başkanı Öker gözaltına alındı
20:04 İletişim Başkanlığı’ndan koronavirüs açıklaması
19:22 İdlib’te çatışmalar Eyn İsa’ya sıçradı
19:15 Van’da 5.8 büyüklüğünde bir deprem daha
18:08 Elazığ'da okullar yarın açılıyor
17:57 Amespor 2 kez öne geçtiği maçtan bir puanla ayrıldı
17:40 Kongreden notlar: HDP mevcut pozisyonunu aşmada net kararlılık ortaya koydu
17:33 HDP kongresi sonrası 11 kişi gözaltına alındı
17:28 HDP Eş Genel Başkanlığı’na Buldan ve Sancar seçildi
17:26 Van'daki depremzedeler soğukta dışarıda bekliyor
17:04 Manisa Valiliği: Deprem herhangi bir olumsuzluğa yol açmadı
17:01 Mermer ocağında iş cinayeti
16:56 'Söz sırası bizde' diyen kadınlar: İktidara boyun eğmeyiz
16:16 Koronavirüsü alarmı: Türkiye-İran sınırı kapatıldı
16:04 HDP yeni dönem Parti Meclisi belirlendi
15:42 Temo: Dilimiz ruhumuzun bir uzvu olmalı
15:25 Mithat Sancar: Büyük barış için İmralı kapılarını açın
15:15 Grup Yorum’a destek eyleminde 5 kişi gözaltına alındı
15:13 Van'daki depremzedeler: Kurtarma ekipleri geç geldi
14:57 Grup Yorum'a destek grevini yazar Demirer devraldı
14:54 Tutuklu siyasetçilerden HDP kongresine mesaj: Karanlığa yer yok
14:24 Dr. Özaydın: Dünyamız ölüyor
14:09 HDP Kongresi'ne Kürdistan'ın parçalarından mesaj
13:51 İzmir'de Grup Yorum dayanışma etkinliğine yasak
13:46 İran'da koronavirüs 3 can daha aldı
13:43 İzmir'den Beyaz Mitinge çağrı
13:43 İki yakanın şiirleri İzmir’de buluşacak
13:26 Van sınırında 3'üncü deprem
13:25 Leyla Halid: Yaşasın Filistin, yaşasın Kürdistan
13:21 Salona sığmayan coşku: Kongre faşizme meydan okuyor
12:47 Şenoğlu: Ortaklaştığımız için dimdik ayaktayız
Öztürk: Tek çözüm Sayın Öcalan
12:43 HDP Kongresi’ne her çevre ve ülkeden mesaj
12:30 Sınırda 5.9 büyüklüğünde deprem: 46 yaralıdan 8'inin durumu kritik
12:15 Yüksekdağ ve Demirtaş’tan kongreye mesaj: Nuh’un Gemisi yanaşıyor limana
11:52 Buldan: Ülkeyi yönetmeye geliyoruz
11:36 Temelli’den veda konuşması: Bu halkın hizmetinde olmaya devam edeceğim
11:16 Dr. Özaydoğdu’nun ölümüyle ilgili ailesinden açıklama: İntihar değil
11:02 HDP Kongresi başladı: Umut ve birlik kongresi olacak
10:22 İdlib’de büyük bir savaşın emareleri yaşanıyor
09:41 Gazeteci Karataş: Türkiye Suriye'de uzlaşmaya açık durabilir
09:20 Türkiye-İran sınırında 5.9 büyüklüğünde deprem: Van'da 7 ölü
09:14 Dört bir yandan HDP kongresine akın var
09:13 Van'da koronovirüs endişesi: Sınır kapıları kapatılmalı
09:11 Cezaevindeki çocuklar doğadan ve sağlıklı gıdadan mahrum
09:10 36 kişiyi işsiz bırakan fabrika sendikalıları ‘Kara Liste’ye almış!
09:09 Bu takımda insanlık skordan önce geliyor
09:07 7 helikopterle gidip 78 yaşındaki Yıldırım’ı darp ettiler
09:06 'İntihar çözüm değil, çözüm direnişte'
09:05 Afyon T Tipi Cezaevi'ndeki tutuklular: Can güvenliğimiz kalmadı
09:03 Çocuğa cinsel istismar girişiminde bulunan bir kişi gözaltına alındı
09:00 23 ŞUBAT 2020 GÜNDEMİ
08:21 HDP 4'üncü Olağan Kongresi'yle daha güçlü bir kararlaşmaya gidiyor
22/02/2020
22:27 Tan: Kürtler yaşamın her alanında dillerine sahip çıkmalı
22:08 8’inci Halkevleri Basın, Yayın ve Dayanışma Ödülleri sahiplerini buldu
21:34 HDP Mutabakat Komisyonu: Eş Genel Başkan adaylarımız Buldan ve Sancar
21:19 Kadınlar krizden dolayı sağlıklı gıdaya erişemiyor
20:46 Kayyımların kültür ve sanata etkileri konuşuldu
20:13 Ankara Barosu'ndan Ceren Damar'ı katleden erkeğin avukatı hakkında soruşturma
20:08 Ortadoğulu kadınlar HDP kongresi için geldi
19:18 17 yaşındaki gencin silahla oynarken kendisini vurduğu ileri sürüldü
19:07 Beşiktaş’taki ağaçlık alanda ölü bulundu
18:32 Abdullah Gül'ün 'Gezi' açıklaması Soylu'ya hançer gibi saplandı
18:20 Yazar Baran: Kürtlerin en fazla dili işgal altında
17:51 İdlib'te bir asker daha yaşamını yitirdi
17:14 İhraç edilen kamu emekçilerinin iadesi istendi
16:49 MED-DER Eşbaşkanı Esen: Anadil eğitimi anne karnında başlar
16:29 Kongreye giden HDP’liler durdurulup GBT kontrolünden geçirildi
16:10 Mersin'de gözaltı sayısı 7'ye yükseldi
16:01 Hasta tutuklular eylemi: Türkiye'nin aynasında ölüm var
15:56 9 öğrenci serbest bırakıldı
15:55 Grup Yorum’a destek için dönüşümlü açlık grevi başlattılar
15:51 Halklar anadilleri için bir araya geldi
15:46 HDP büyük kongreye hazır
15:07 İHD Van Şubesi cezaevlerindeki hak ihlalleri raporunu açıkladı
14:58 Akdamar Adası'na giriş ücreti 18 TL'den 25 TL'ye yükseltildi
14:53 HDP'li Gergerlioğlu: Devlet mekanizması tamamen çöktü
14:44 Her iki eli olmayan Ergin Aktaş'ın başvurusuna AİHM'den ret
14:41 Taksim’de yurttaşa forum, gazeteciye çekim yasak
14:21 Kayıp yakınları: Failler kolluk görevlileridir, etkin bir soruşturma yürütün
14:18 'Evladımı ne yaptınız?' derken fenalaştı
14:08 HDP Eş Genel Başkanlığı için Buldan ve Sancar öne çıktı
13:56 SES iki kentte kongreye gitti
13:53 JİN NEWS’e 9’uncu kez erişim engeli
13:35 Kürt Dil Platformu konferansında 'Kürtçe konuşma kararı' çağrısı
13:13 Dersim Belediyesi çocuklar için Anadil Günü etkinliği yaptı
13:05 Güven: 50 milyon insanı 'terörist' ilan edemezsiniz
12:49 Kongre için kiralanan otobüsler haczedildi: Partililer yürümeye başladı
12:34 HDP Mersin İl Örgütü’nden gözaltılara tepki
12:21 Doktor hastanenin 6’ncı katından atlayarak yaşamına son verdi
11:33 Feyzioğlu: Bıçak hakkında baro soruşturma açmalı
11:12 Kürt Dil Platformu konferansı başladı
11:04 'Hukuk rahmetli oldu ve üzerine beton döküldü'
11:04 Mersin'de HDP'li eşbaşkan ve yöneticiler gözaltına alındı
11:03 Hasta bebeklerinin ilaçlarını karşılayamaz haldeler
10:20 Kürtçe şarkı söylemek için izin istemesiyle eleştirilen O yarışmacı konuştu
10:16 Diyarbakır karanlığa büründü
10:14 Psikiyatrist Değer: Mevcut politikalar intiharlara zemin oluşturuyor
09:54 16 yaşındaki Mazlum’un öldürülmesi 'hukuka uygun' bulundu
09:15 7 yıl önce aldığı ilacın kutusu nedeniyle kapısı kırılarak gözaltına alındı
09:14 Sendikalı olunca işten çıkarılan Kale Pratt işçileri direnişte