Demirtaş’ın avukatlarından Adalet Bakanlığı ve HSK'ye soruşturma çağrısı

img

DİYARBAKIR - HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın şüpheli olmadığı soruşturma kapsamında tutuklandığını açıklayan avukatları, Adalet Bakanlığı ve HSK’nin, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı, soruşturma savcısı ve tutuklama kararı veren hakim hakkında soruşturma başlatmasını istedi.

 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, “örgüt kurma ve yönetme”, “örgüt propagandası” ve “suç ve suçluyu övme” iddialarıyla 142 yıla kadar hapis cezası istemiyle Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada, 3 yılın ardından tahliye kararı verilse de, şüphelisi dahi olmadığı bir soruşturma kapsamında tekrar tutuklandı.  Konuya ilişkin Demirtaş’ın avukatları Mahsuni Karaman, Mehmet Emin Aktar, Mesut Beştaş ve Aygül Demirtaş, Diyarbakır Barosu Adli Yardım Merkezi’nde açıklama yaptı.  
 
‘HİÇBİR KURALLA KENDİNİ BAĞDAŞTIRMAYAN BİR YARGI’
 
Yapılan açıklama öncesi konuşan Demirtaş’ın avukatı Mehmet Emin Aktar, yargı denilen bir mekanizmanın uyguladığı bir zorbalıkla karşı karşıya olduklarını belirterek, “Ankara Cumhuriyet Başsavcısı daha önce Diyarbakır’a gönderdiği, Diyarbakır Savcılığının, Sayın Demirtaş’ın dosyası ile birleştirdiği, Sayın Yüksekdağ hakkında da kapanmış bir soruşturma dosyasından ayrı olarak, Sayın Demirtaş’ın hiç şüpheli olmadığı bir başka dosya üzerinden tutuklanması, bunun bir tarifi yok. Eski cumhurbaşkanlarından Demirel derdi ki ‘Biz çadır devleti değiliz, biz hukuk devletiyiz’. Bugün keşke çadır devleti olsaydık diyorum. Çünkü çadır devletinin töresi vardır, töreyi uygularlar. Bugün hiçbir kurala bağlı olmayan bir iktidar, hiçbir kurala kendini bağdaştırmayan bir yargı mekanizması ile karşı karşıyayız” diye konuştu.
 
‘SİYASİ REHİNE DEMEK DIŞINDA BAŞKA BİR SEÇENEK YOK’
 
Demirtaş’ın avukatları adına açıklamayı okuyan Mahsuni Karaman, Demirtaş ve Figen Yüksekdağ başta olmak üzere HDP’li vekilleri tutuklamaya götüren sürecin, tutuklanma şekil ve gerekçeleri, yargılama süreçlerinde ortaya konulan siyasi ve yargısal pratik, mevcut tutulma halini “siyasi rehine” olarak niteleme dışında bir seçeneklerinin olmadığını söyledi.
 
AİHM Büyük Daire’de 18 Eylül’de yapılan duruşma öncesi, çıkacak kararı etkilemeye yönelik olarak Demirtaş’ın 2 Eylül’de tutuklu olarak yargılandığı Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi dosyasından tahliye edildiğini hatırlatan Karaman, tutuklu kaldığı sürenin mahsup edildiği gün tekrar tutuklandığını anımsattı. 
 
SAVCININ NÖBETİ VE TELEFON TRAFİĞİ
 
Karaman, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın telefon trafiğini ve o gün yaşananlara ilişkin şunları paylaştı: “Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 20 Eylül 2019 tarihinde telefon ile Edirne Cezaevi Müdürlüğünü arayarak Sayın Demirtaş’ı SEGBİS odasında hazır etmelerini istemiştir. Hangi amaçla şifaen çağrıldığını öğrenmek üzere SEGBİS odasına çıkan müvekkil, savcının 6-8 Ekim olayları ve suç isnatları nedeniyle şüpheli olarak ifadesini almak istediğini öğrenmiştir. Sayın Demirtaş, suçlamaların kapsamı, cezaevinde oluşu, telefon ile çağrılmış olması ve avukatlarının hazır olmaması gerekçesi ile daha sonra ve bizzat Ankara Cumhuriyet Başsavcılığında beyanda bulunacağını belirtmiştir. Bunun üzerine ifade alma işlemine son verilmiştir. Aynı gün öğleden sonra ve yine telefonla Sayın Demirtaş’ın tutuklamaya sevk edildiği, Edirne Cezaevine ve biz avukatlarına bildirilmiştir. 
 
Tutuklamaya sevk edilen ve Edirne Cezaevinde SEGBİS odasında tek başına hazır edilen müvekkil, burada beklediği sırada, Ankara Adliyesi koridorlarında Sayın Demirtaş’ı sorgulayacak ve tutuklayacak hakim arayışına girilmiştir. Öyle ki, günün Nöbetçi Hakimliği, 6’ncı Sulh Ceza Hakimliği olmasına rağmen, ne hikmetse 1’nci Sulh Ceza Hakimliğine sorgu yaptırılarak müvekkil tutuklattırılmıştır. Ankara Cumhuriyet Başsavcısının ve Başsavcı Vekillerinin de, adeta hükümet komiseri gibi, müvekkilin tutuklanmasına karar verildiği ana kadar Adliyede nöbet tuttuğunu da not etmek isteriz.”
 
‘AYNI SUÇ YARGILANDIĞI DAVA DOSYASINDA VAR’
 
Demirtaş’ın 2014/5717 sayılı soruşturma dosyası kapsamında Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan ana davadan tahliye edilmesinin ardından yargılanmasının sürdüğü dava kapsamında yer alan bir suçtan dolayı yeniden tutuklandığını belirten Karaman, buna rağmen tutuklama kararının, süren mevcut dava dosyası üzerinden değil, şüphelisi olduğu iddia edilen başka bir soruşturma dosyası üzerinden verildiğini söyledi.
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Demirtaş ve Yüksekdağ tutuklamalarına ilişkin yaptığı açıklamayı gerçek dışı olarak nitelendiren Karaman, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yaptığı açıklamanın “bilerek ve isteyerek yapılan yalan bir beyan olduğunu; görevi kötüye kullanma, suç uydurma, evrakta sahtecilik, adil yargılanmayı etkilemeye teşebbüs ve hürriyeti tahdit” suçlarını oluşturduğunu belirti.
 
‘ŞÜPHELİ DAHİ OLMADIĞI SORUŞTURMA HDP MYK’LARI İÇİN’
 
Demirtaş ve Yüksekdağ’ın haklarında halen devam eden davalardaki aynı suçlamalarla tutuklandıklarını aktaran Karaman, haklarında tutuklama kararı verilen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2014/146757 soruşturma sayılı dosyanın şüphelisi dahi olmadığını kaydetti. Demirtaş ve Yüksekdağ’ın haklarında olmayan bir soruşturma üzerine tutuklandığını vurgulayan Karaman, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının Demirtaş ve Yüksekdağ’ın şüphelileri olduğunu iddia ettiği 2014/146757 soruşturma dosyasına ilişkin şunları paylaştı: “2014 yılı Ekim ayında meydana gelen ve kamuoyunda 6-8 Ekim olayları olarak bilinen hadisenin hemen akabinde, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca ‘HDP Genel Merkezi Twitter hesabından atılan bir twit üzerine’ HDP MYK üyeleri hakkında 2 adet soruşturma başlatılmıştır. Birinci soruşturma, aralarında Demirtaş ve Yüksekdağ’ın da olduğu, o tarihte milletvekili olan MYK üyelerine açılmış olup Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosunda kayıtlı olan 2014/5717 Soruşturma sayılı dosyadır. İkinci soruşturma ise milletvekili olmayan MYK üyeleri hakkında açılmış olup Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosunda kayıtlı olan 2014/146757 soruşturma sayılı dosyadır. Her iki soruşturmanın konusu ve suç nitelemesi aynı olmasına rağmen, farklı birimlerce takip edilmesinin nedeni, bir kısım MYK üyelerinin o tarihte milletvekili olması, diğerlerinin ise milletvekili olmamasıdır.”
 
Her iki soruşturmanın geçtiği aşamaları anlatan Karaman, Demirtaş’ın şüphelisi olduğu ve ana davanın konusu 2014/5717 sayılı soruşturma kapsamında Demirtaş ve Yüksekdağ’la beraber diğer dokunulmazlıkları kaldırıldıktan sonra dosya, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına iade edilmiş olup Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 2016/100082 Soruşturma numarasına kaydedildiğini aktardı.
 
İKİ SORUŞTURMA VE AŞAMALARI
 
Demirtaş ve HDP’li milletvekillerine 4 Kasım 2016’da yapılacak Diyarbakır eksenli operasyon öncesi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 31 Ekim 2016’da soruşturma dosyasında iki kez yetkisizlik kararı vererek dosyayı Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdiğini hatırlatan Karaman, “Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 6-8 Ekim olayları ile ilgili bu soruşturma dosyasını, her bir milletvekili hakkında süren soruşturma dosyaları ile birleştirmiş, ayrı ayrı iddianame düzenleyerek Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemelerinde davalar açmıştır. Bu kapsamda, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Sayın Demirtaş ile ilgili de, 31 adet fezlekeden oluşan ‘toplama’ bir soruşturma dosyası hazırlamıştır. Bu ‘toplama’ soruşturma dosyası içinde yer alan soruşturmalardan biri de, 2014 yılında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca 6-8 Ekim olayları ile ilgili başlatılan ve yetkisizlikle gelen dosyadır. Bu dosya, Demirtaş hakkında düzenlenen İddianamede 31 nolu fezleke olarak yerini almıştır. Sayın Demirtaş, 4 Kasım 2016 tarihinde, Ankara CBS’den gelen 6-8 Ekim olayları ile ilgili soruşturma kapsamında ‘Halkı Suç İşlemeye Tahrik’ suçundan tutuklanmıştır. Uzun bir yargılama sürecinden sonra, Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesince 2 Eylül 2019 tarihinde tahliye edilmiş olup yargılaması halen devam etmektedir” diye konuştu.
 
Demirtaş’ın şüpheli olmadığı halde tutuklandığı 2014/146757 sayılı soruşturmanın ise dönemin HDP MYK üyeleri hakkında açılan ve Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosunca yürütülen dosyanın olduğunu altını çizen Karaman, “Dosyada 20 Eylül tarihine kadar hiçbir değişiklik olmamıştır. Sayın Demirtaş, hiçbir zaman bu dosyanın şüphelisi olmamıştır. Sayın Demirtaş, aynı konu ve suçlama ile milletvekili olduğu için Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosunca soruşturulmuş ve hakkında dava açılmıştır. Dava halen Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesinde sürmektedir” ifadelerini kullandı.
 
ANKARA-DİYARBAKIR ARASI SORUŞTURMA YAZILARI
 
 Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yaptığı açıklamaya ilişkin resmi belgelerle cevap veren Karaman, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının 7 Ekim 2015’de Demirtaş hakkında herhangi bir soruşturmanın olup olmadığına dair Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına sorması üzerine savcılığın aynı gün “2014/146757 soruşturma sayılı cevabi yazı ile ‘HDP Merkez Yürütme Kurulu Üyeleri milletvekili olmayanlar hakkında soruşturmanın Cumhuriyet Başsavcılığımızca 2014/146757 sayılı soruşturma dosyası üzerinden yürütüldüğü; HDP Merkez Yürütme Kurulu Üyeleri milletvekili olan Selahattin Demirtaş hakkında soruşturmanın ise 2014/5717 sayılı soruşturma dosyası üzerinden Ankara CBS Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosunca yürütüldüğünü’ şeklinde yanıtlamıştır” diye kaydetti.
 
Karaman, bunun üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın aynı taleple Ankara CBS Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosu’na yazdığı yazıya 12 Kasım 2015’de 2014/5717 soruşturma sayılı cevabi yazı ile “Selahattin Demirtaş hakkında Büromuzca 2014/5717 Basın Soruşturma numaralı dosyanın bulunduğu ve halen derdest olduğu” bilgisinin verildiğini kaydetti.
 
Yaşanan hukuk dışı uygulamanın aynı kaynaktan gelen “siyasi bir müdahale, hamle olduğu”, Cumhurbaşkanının karardan bir gün sonra Demirtaş ve Yüksekdağ’ı kastederek “Bunları bırakamayız, şehitlerimiz bize hesap sorar” açıklamasından anlaşıldığını belirten Karaman, “Adalet Bakanlığı ile Hakimler ve Savcılar Kuruluna sesleniyoruz: Ankara Cumhuriyet Başsavcısı, Soruşturma Savcısı ve tutuklama kararını veren Ankara 1’inci Sulh Ceza Hakimi hakkında derhal ve resen soruşturma başlatın. Yok hükmündeki bu kararı telafi edici çareler bulun. Aksi halde, sorumluluk makamında olanlar olarak, olmayan soruşturma dosyası üzerinden verilen bu tutuklama kararına karşı tutumsuzluğunuz Türkiye argısının tamamen yok olduğunun tescili olacaktır. Ayrıca tüm sorumlular hakkında tarafımızca da suç duyurusunda bulunacağını kamuoyunun bilgisine sunarız” dedi.
 
‘AİHM DAHA SERT KARAR VERCEK’
 
Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde aynı suçlamanın yer almasına rağmen Demirtaş’a yönelik tutuklama kararının başka bir soruşturma dosyası üzerinde yapılmasının AİHM Büyük Daire’de çıkacak kararın sert olmasından korkulduğu için yapıldığını kaydeden Karaman, AİHM Büyük Daire’nin beklenilenden daha sert bir karar vereceğini dile getirdi.

Diğer başlıklar

19/10/2019
23:48 Fransa'da 59 vekilden ‘Türkiye'nin NATO üyeliğini askıya alın’ çağrısı
22:02 'Devlet Kürt sivil siyasetinin gelişmesinden korkuyor’
20:27 Cenevre’de ‘operasyona’ karşı yürüyüş
19:59 HDK'den ‘Aynı gemide değiliz, kriz var’ paneli
19:48 Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi: İnsani koridor açılsın
19:36 Rusya’dan ABD’ye: Suriye’de bulunmalarının amacı anlaşılmıyor
19:26 SKM ve SGDF üyesi kadınlar serbest bırakıldı
18:34 Sultangazi Kadın Dayanışması ‘İstanbul Sözleşmesi’ni tartıştı
18:07 ‘Türkiye'de en az 1 milyon Suriyeli kayıtsız çalışıyor’
17:56 Zeytinburnu’nda bir kadın intihar girişiminde bulundu
17:30 Mersin’de HDP’nin açıklamasına polis engeli
17:18 Kulp'ta kaza: 2 ölü 5 yaralı
17:06 Erdoğan’dan 'operasyonu sürdürme' mesajı
16:56 Heyva Sor a Kurd: Türkiye yaralılara mudahaleyi engelliyor
16:46 Yüzde 43 engelli Hasan Alkış’ın serbest bırakılması istendi
16:46 Öğrencilerden Rojava protestosu
16:40 ‘Kadın cinayetlerine karşı her gün durmadan mücadele edeceğiz'
15:41 Ankara’da HDP'lilere polis müdahalesi:Suriye'de savaş, Türkiye'de şiddet var
15:34 İzmir'de Cemil Kırbayır’ın akıbeti soruldu
15:22 Operasyona tepkiler sürüyor: Çözüm için diyalog
15:15 Gazeteci Özlem Oral gözaltına alındı
15:04 'AKP Kürt halkı yerine DAİŞ'le komşu olmak istiyor'
14:51 SP'den Adıyaman Belediyesi'ne tepki
14:50 F Oturumu'nda hasta tutuklu Gülistan Abdo'ya özgürlük talebi
14:41 Kayıp yakınları: Halkın iradesi gasp edildi
14:37 ‘Anayasa'nın eşitlik ilkesi Kürtlere uygulanmıyor’
14:24 Şam'da 'tansiyonu düşürme' görüşmesi
14:14 Hevrîn Xelef’in vücudunda işkence izleri
14:08 Mızraklı’nın itirazına ‘son dakikada’ ret
14:04 Van ve Mardin’de kayyuma uzatma
14:02 Meclis'teki 5 parti alternatif yargı paketi hazırladı
13:52 Serêkaniyê'de 'ateş' kesilmedi
13:35 '24 yıldır sözüm bitmedi'
13:20 Ankara'da 'barış' konuşuldu: Barış stratejilerini geliştirmek lazım
13:14 ‘Suriye, Suriye halklarına bırakılmalı'
12:57 AKP'den öğrenci indirimine ret
12:53 15 yaşındaki çocuk 3 ayda 3 kez gözaltına alındı
12:39 Nurcan Baysal’ın evine polis baskını
12:17 Gözaltında 'tecavüz' tehdidine kadınlardan tepki
11:42 'İnfaz Yasası değişmeli, ATK tek yetkili olmamalı'
11:36 Sınıra zırhlı araç sevkiyatı
10:25 Mızraklı: Minareyi çaldılar kılıfını hazırlamaya çalışıyorlar
10:08 Van’da gözaltına alınan 7 kişi serbest bırakıldı
10:07 Meslektaşı Merve Ünal’ı öldüren polise müebbet hapis istendi
09:19 Dr. Cengiz Güneş: Anlaşma bu haliyle Suriye'deki kaosu derinleştirir
09:16 HDP'li Bülbül: İşgal tamamen bitirilmeden sorun çözülmez
09:15 Nusaybinliler: Savaşı da kayyumu da istemiyoruz
09:15 QSD Sözcüsü: Türkiye ateşkesi ihlal ediyor
09:09 Bakanlık 'kayyumu' savunmak için hukuku tahrif etti
09:08 Hukukçular: Feyzioğlu'nun sözleri Nusaybin'de uygulandı
09:08 Sınır ilçelerinde ara verilen eğitimin telafisi zor
09:07 Taşdemir: AKP suç işleyen bir parti haline geldi
09:07 İki torununa istismarda bulunan erkeğe dava açıldı
09:06 CHP'li belediyelerin işten çıkardığı işçiler hakları için eylemde
09:05 'Cezaevinden tabut çıkmasın'
09:04 Keskin: Nadira Kadirova’nın dosyası kapatılmak isteniyor
09:04 Şeyh Said'in torunu: En büyük ibadet saldırılara karşı başkaldırmaktır
09:02 Patnos Belediyesi eşbaşkanlarına soruşturma: Gözünüzün üzerinde kaş var!
09:00 19 EKİM 2019 GÜNDEMİ
00:19 Lübnan'da vergi protestoları: 2 kişi öldü
18/10/2019
23:57 Savaş karşıtı paylaşım yapan 3 kişi tutuklandı
23:52 NATO Genel Sekreteri: Ateşkes gerginliği azaltmaya katkı sağlayacak
23:44 İzmir'de yük treni devrildi
21:50 Barış akademisyeni Prof. Dr. Üstel beraat etti
21:43 'Haydarpaşa ve Sirkeci ihalelerinden İBB iştirakleri elendi'
21:21 HDP Birecik İlçe Eşbaşkanı serbest bırakıldı
21:17 Feministler Berlin havaalanını işgal etti
20:55 Macron: Yaşanılanlar NATO’nun ağır hatası
20:45 Adana'da gözaltına alınan 9 HDP'li serbest bırakıldı
19:25 Kimyasal silah uzmanı: Beyaz fosfat korkunç bir silahtır
18:35 Özerk Yönetim: Ateşkes anlaşmasına göre hareket edeceğiz
18:31 'Kaza kırıma' uğrayan helikopteri QSD'nin düşürdüğü iddiası
18:26 HDP partilerinin ablukaya alınmasını yargıya taşıdı
18:22 Çet davasında yargılanan sanıkların konuşmaları çözümlenemedi
18:16 Temelli: İmzalanan ateşkese acilen uyulmalı
18:00 KESK’ten öğretmen Karaca davasında verilen beraat kararına tepki
17:55 Barzani: Çözüm için Kürtlerin ödediği bedel göz önünde bulundurulmalı
17:46 Afganistan’da camiye saldırı: 62 ölü
17:39 CHP binasını işgal eden 3 kişi tutuklandı
17:31 Xelîl: Direnişe ara vermeden devam etmek zorundayız
16:50 13 barodan kayyuma tepki
16:50 Merkel, Macron ve Johnson, Erdoğan’la görüşme kararı aldı
16:47 İnsan hakları savunucuları Matematik Köyü’nde buluştu: Hukuk sopa oldu
16:42 Öztürk: Kayyum Kürt düşmanlığıdır
16:38 AB Konseyi Başkanı Tusk: Ateşkes değil Kürtlerin çekilmesi talep ediliyor
16:37 ‘Grup Yorum üyeleri ve Mustafa Koçak’ın durumu kritik’
16:32 Adana’da HDP’lilere müdahale: Çok sayıda gözaltı
16:28 Ailelerin İmralı başvurusu yine reddedildi
16:27 Devrimci Parti: Savaşa karşı duranları zapturapt altına almak suçtur
16:26 Barış Akademisyenleri Van'da: Zorbalığa dayalı bir yönetim var
16:25 Tahir Elçi Kürsüsü: Siyasetçiler kutuplaştırıcı dilden vazgeçmeli
16:23 Buldan ve Temelli’den ‘acil' çağrı
16:20 Dersim’de 1 aylık eylem ve etkinlik yasağı
16:20 2020 Bütçesi Meclis’e sunuldu
16:20 Sanık polis lehine mütalaa veren savcıya men talebi
16:04 Çekya Cumhurbaşkanı: Türkiye savaş suçu işledi
16:01 Erdoğan: Amacımız Rusya ile makul bir anlaşma
15:43 ‘Türkiye’nin Kürtler için tehdit olduğunu dünya gördü’
15:30 HDP Kadın Meclisi: Direnmeye devam edeceğiz
15:11 Dersim’deki orman yangını yağmurla söndü