Polis engeline rağmen kayyum protesto edildi

img

İSTANBUL - Sendika ve meslek odalarının kayyum atamalarını protesto etmek için Beşiktaş’ta yapmak istediği oturma eylemine polis izin vermedi. Bunun üzerine HDP ve CHP’li vekiller oturma eylemi yaptı. 

 
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Tabipler Birliği (TTB) ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB), Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasını protesto etmek için yapmak istediği oturma eylemi polisler tarafından engellendi. 
 
Barbaros Parkı’nda bir araya gelen sendika ve meslek odalarına, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gurp Başkanvekili Saruhan Oluç, milletvekilleri Züleyha Gülüm, Serpil Kemalbay, Ahmet Şık, Oya Ersoy, Dilan Dirayet Taşdemir, Dilşat Canbaz Kaya ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da destek verdi. 
 
Açıklamanın yapılacağı alan polis tarafından emniyet şeridiyle kapatılırken, kitlenin alana girişi polis tarafından engellendi. Bunun üzerine sendika yetkilileri ile polis arasında görüşmeler yapıldı. Görüşmelerde sendikacılar, sadece açıklama ve oturma eylemi yapacaklarını söyledi. Polis ise, açıklamaya izin vereceklerini ancak oturma eylemine izin verilmeyeceklerini belirtti. 
 
‘BİRLİKTE KAZANDIK BİRLİKTE SAVUNACAĞIZ’
 
Yapılan görüşmenin ardından açıklama yapıldı. Açıklamayı DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kamber Saygılı yaptı. Diyarbakır, Mardin ve Van’da halkın iradesine darbe vurulduğunu ve bunu asla kabul etmeyeceklerini belirten Saygılı, 31 Mart seçimlerinden sonra seçimin iptal edilip İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atandığını, buna karşı 23 Haziran’da kenetlenip kayyumu gönderdiklerini söyledi. Saygılı, dün İstanbul için verdikleri mücadelenin bugün Diyarbakır, Mardin ve Van için vereceklerini söyledi. Polis ablukasına tepki gösteren Saygılı, bu baskı ve sindirme politikasına boyun eğmeyeceklerini ifade etti. Açıklama, “Birlikte kazandık birlikte savunacağız” ve “Kayyumlar gidecek biz kalacağız” sloganlarıyla son buldu. 
 
‘HALK İRADESİNE SAHİP ÇIKIYOR’
 
Açıklamanın ardından kitle alandan uzaklaşırken, alanda bulunan milletvekilleri parkta oturma eylemine geçti. Oturma eylemindeki vekillerin etrafı polis tarafından ablukaya alındı. Alan dışında kalan yurttaşlar vekillerin bulunduğu bölgeye girmek istedi ancak polis tarafından engellendi. Engellenen yurttaşlar alkış ve sloganlarla vekillere destek verdi. 
 
Oturma eyleminde bulunan vekiller burada kısa bir açıklama yaptı. Açıklamayı yapan HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, “Nasıl İstanbul’da hukuksuzluk yapıldıysa Mardin, Diyarbakır ve Van’da aynı hukuksuzluk devam ediyor. İktidar anayasa hak hukuk tanımıyor. Kendi iradelerine sahip çıkan halk en vahşi şekilde engelleniyor. İktidar bu saldırıları en küçük tepki gösteren her kese yapıyor. Baskı politikaları ile iktidarlarının devam edeceğini sanıyor. Baskı bu politikalar ile bu ülkeyi yönetemezsiniz. Bu halk bu baskılara boyun eğmiyor ve kendi iradesine sahip çıkıyor” dedi. 
 
‘GERİ ÇEKİLECEK OLAN SİZSİNİZ’
 
Kadın cinayetlerine de dikkat çeken Gülüm, “Kadın kurumlara saldırıyorsunuz dün kadınlar katledildi ve katledilmeye devam ediyor. İşte eşbaşkanlık kurumumuz tamda kadına dönük şiddeti engellemek için kuruldu. Kadın erkek eşitliğini var eden kazanımlarımızı engellemenize izin vermeyeceğiz. Haklarımızın iradesine nasıl sahip çıkıyorsak eş başkanlığa da sahip çıkacağız. Biz buradayız bir yere gitmiyoruz haklarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. Geri çekilecek olan sizsiniz. Demokrasiyi hukuku size uygulatacağız” diye belirtti. 
 
‘KÜRTLERİN İRADESİNE DARBEDİR’
 
Ardından söz alan CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, polisin engellemesine tepki gösterdi. İfade özgürlüğünün en temel hak olduğunu hem Türkiye Anayasası hem de uluslararası hukukta güvence altına alındığını belirten Tanrıkulu, devlete düşen görevin bu hakkı kullanan yurttaşlara yardımcı olmak olduğunu söyledi. Türkiye’de yurttaşlar uzun zamandır görüşlerini hiçbir alanda ifade edemediğini belirten Tanrıkulu, “Bu tablo demokrasinin olmadığının kayyum zihniyetini ortaya koyuyor. Yurttaşların haklarına müdahale var buna izin vermeyeceğiz. Kayyum AKP’nin simgesi haline geldi. KHK ile kayyum getirilmişse de hukuka uygun değildir. Azda olsa var olan demokratik temayüllere aykırıdır. Bu saldırı Kürtlerin tercihine bir darbedir. Buna razı olamayacağız” dedi. 
 
Oturma eyleminin ardından vekiller, “Birlikte kazandık birlikte savunacağız” sloganı attı. Vekillerin eylemi bir süre daha devam ettikten sonra alkış ve sloganlarla son buldu.

Diğer başlıklar

22:52 AKP'li Akdeniz Belediyesi'nde grev kararı alan işçilere tehdit
22:44 ABD'den Aramco saldırısı yorumu: Savaş nedeni
22:06 Tecavüz, darp ve cinsel istismar suçu işleyen erkeğe tutuklama yok!
21:58 Eynez Maden Ocağı’nda göçük: Bir işçi yaşamını yitirdi
21:19 Fed faiz indirimine gitti
20:50 İstanbul Valiliği: 315 kaçak yapı yıkıldı
20:40 KESK’liler: Kayyum politikasına son verin
20:34 Köylülerden taş ocağına karşı eylem
20:15 Cudi Dağı’nda yangın
20:08 Ankara’da kadınlar sokağa çıktı: Ölmek İstemiyoruz
19:48 Valilik Mardin’de yasağı uzattı
19:19 Küçükçekmece Belediyesi’nden TİS kararı
19:07 Engelli gazeteci Duran tahliye edildi
18:50 Çelik: Erken seçim diye birşey yok
18:40 Mikdat Örde’nin cenazesi 43 gün sonra teslim edildi
18:04 Ankara’da bir kadın bıçaklandı
17:45 Liberya’da yangın: 30 çocuk yaşamını yitirdi
17:34 HDP önünde oturan ailelerin ‘sitem’i!
17:13 HDP’nin ‘eşbaşkanlık sistemine’ dünyadaki kadınlardan destek
17:04 Trump Bolton yerine geçecek ismi belirledi
16:57 Ahmet Şık: Pelikan çetesinin yeni hedefi Adalet Bakanı Gül
16:42 HDP Van'da kongre çalışmasının startını verdi
16:42 Suruç ailelerinden Dersimli çocuklara kıyafet bağışı
15:46 ABD görevlisi Topuz tahliye edilmedi
15:39 AKP önünde bekleyen anne: Oğlumu devlete verdim ve devletten istiyorum
15:32 ‘Riskli Kişi Listesi’ Meclis’e taşındı
15:05 'Barış için gittik, sürüklenerek gözaltına alındık'
14:50 Yeni parti için tarih verdi
14:50 Temelli: Yargı sistemine karşı adalet arayışı sürüyor
14:36 HDP birçok kentten seslendi: Boyun eğmeyeceğiz
14:23 Sarısaç’tan AKP’ye diktatör Ceauşescu hatırlatması
14:03 Hatay'da 2 aile arasında kavga: 3 ölü, 3 yaralı
14:02 Erdoğan’dan ‘güvenli bölge’ açıklaması
14:01 Savur’da çocuklar kültür sanata doyacak
13:58 SES : İş kolları ayrılamaz
13:56 Hatay'daki orman yangını kontrol altına alındı
13:47 Kızıltepe JİTEM Davası gerekçeli kararı: İddialar soyut, kesin delil yok!
13:47 Cizre’de iki aile arasında kavga: En az 4 yaralı
13:33 İHD: Grup Yorum üyelerinin talepleri kabul edilsin
13:24 Yargıtay’dan KCK Ana Davası’nda 2 onama
13:22 Koğuşlara 15 günde 9 kez baskın yapıldı
13:11 AKP il binaları önünde eylemler yayılıyor
13:11 HDP Cizre binasına ‘kayyum’ ablukası
13:02 Tuzla'da deri fabrikasında yangın:Yaralılar var
12:58 İstanbul ormanlarında kaçak yapı yıkımı başladı
12:55 Isparta'da minibüs ile tarım aracı çarpıştı: 1 ölü
12:40 Kayıp oto galericinin cenazesi bulundu
12:10 Sanatçı Tunç hakkında bir yakalama kararı daha
12:08 ‘Soylu’nun geldiği gün kayyum planı yapıldı’
12:00 Türkiye'de borçlu oranı yüzde 70,4'e yükseldi