‘Diyarbakır, Van ve Mardin ile İstanbul, Ankara ve İzmir’in kaderi birdir’

img

ANKARA - HDP Sözcüsü Günay Kubilay, “Diyarbakır, Van ve Mardin ile İstanbul, Ankara ve İzmir’in kaderi aynıdır” diyerek, er ya da geç gasp edilen belediyeleri kayyumlardan geri alacaklarının altını çizdi. 

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Günay Kubilay, Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyum atanması ve gündemdeki gelişmelere dair değerlendirmelerde bulundu. Kubilay, kayyum atamalarıyla Kürt halkının iradesinin gasp edildiğini belirterek, iktidar eliyle Türkiye’nin alnına bir kara leke daha sürüldüğünü ifade etti. Kubilay, “Kayyum atamalarının hemen ardından halk, siyasi iradesine sahip çıktı. Halkın kendine ait olanı almak için demokratik ve meşru zeminlerde hakkın aramaktan vazgeçmeyeceğini gösterdi” dedi.
 
‘İŞKENCEYLE GÖZALTINA ALINDI’
 
Kayyum atamalarından sonra yaşanan gözaltı operasyonlarına ve polis müdahalesine dikkat çeken Kubilay, “Milletvekillerimiz linç edilircesine darp edildi, yaralandı. Vücutları cop izleriyle dolu. Avukatlar, akademisyenler, gazeteciler darp edilerek gözaltına alındı. Onlarca vatandaş işkence ile gözaltına alındı. Defalarca yakın mesafeden plastik mermiler sıkıldı. İnsanlara sokaklarda resmen işkence edildi” şeklinde konuştu.
 
‘HALKLAR HDP’Yİ YALNIZ BIRAKMADI’
 
Kubilay, yapılanın bir Saray’a darbesi ve gasp olduğu yönünde herkesin görüş birliği içinde olduğunu dile getirerek, “Bu siyasi darbeye AKP, MHP ve onların koltuk değneği Perinçek dışında Türkiye’nin tüm kesimlerinden tepkiler geldi. Türkiye halkları 19 Ağustos kayyım darbesine karşı çok önemli bir demokratik tavır aldı, HDP’yi yalnız bırakmadı. Darbe gününden itibaren dayanışma ziyaretlerinde bulunan, mesaj yayımlayan onlarca kişi, kurum ve partinin desteğini, dayanışmasını HDP olarak yanımızda gördük” diye konuştu.
 
‘31 MART YENİLGİSİNİ SİNDİREMEDİLER’
 
Kubilay, 3 büyükşehir belediyesine kayyum atanmasının nedenini “İktidar bloğu 31 Mart seçim yenilgisini sindiremedi” şeklinde açıklayarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kayyumları silip süpüren Kürt halkının iradesine bir kez daha saldırarak intikam almaya, Türkiye halklarının barış, demokrasi ve özgürlük umudunu yok etmeye çalışıyor. Bu iktidar 23 Haziran’da İstanbul’da da bir kez daha görüldüğü gibi toplumun çoğunluk desteğini yitirerek azınlığa düşmüş, meşruiyet krizine sürüklenmiş bir iktidardır. Bu iktidar toplumsal rıza üretebilecek kapasiteden yoksun, zorbalıkla ayakta durmaya çalışan bir iktidardır.
 
HDP ile demokratik siyaset zeminlerinde mücadele edebilecek yetenekten ve birikimden, politikadan ve kapasiteden yoksun olan iktidar, yan yollara saparak, darbe gibi, zorbalık gibi gayri meşru yöntemlere başvurarak HDP’yi kriminalize etmeye ve etkisizleştirmeye çalışıyor. Böylece 31 Mart’ta başlayan yeni siyasal süreci kesintiye uğratmak, açılan demokratik değişim kapısını kapatmak ve bu soygun ve savaş düzenini sürdürmek istiyorlar. Onların bütün kini nefreti düşmanlığı bu nedenledir. 
 
İSTANBUL VE ANKARA’YI DA KAPSAR
 
Kayyum darbesi sadece Kürt illerini değil, batıyı da doğrudan ve dolaysız olarak tehdit ediyor. Eğer bu tehdit zamanında önlemez, saldırı zamanında püskürtülemezse İstanbul, Ankara belediyelerini de kapsayacak şekilde genişleyeceğine kimsenin şüphesi olmamalıdır. Ne var ki, bu sefer ki yanlış hesap demokrasi duvarına tosladı ve ters tepti. 2016’daki kayyum zorbalığı karşısında sessiz kalan çevreler, Soylu’nun yalanlarına inanmadılar. 19 Ağustos darbesine karşı sert tepki göstererek protesto seslerini yükselttiler. Darbeden medet uman iktidar güçlerinin sevincini kursağında kalmış oldu. 
 
BELEDİYE EŞBAŞKANLARIMIZ NEYLE SUÇLANIYOR?
 
Buradan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soruyorum; belediye eşbaşkanlarımız neyle suçlanıyor?  Somut hukuki bir açıklama istiyoruz. Bu açıklamayı yapmayacaklar, yapamayacaklar. Zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan daha seçimler yapılmadan önce defalarca ‘Sandıktan çıksanız bile kayyım atayacağız’ diyerek, halk iradesini tanımayacağını beyan etmemiş miydi?  Bu yazı (Diyarbakır Valiliğinin kayyum atama talebi) arkadaşlar 1 Nisan’da yazıldı. Seçimler ne zaman yapıldı 31 Mart’ta. Diyarbakır, Mardin ve Van’da kaybedeceklerini anladılar, Kürt illerinde anında harekete geçmişler o zaman bir darbe planlamışlar. Bu belge darbenin seçimlerden önce kurgulandığının kanıtıdır.
 
TEK BİR DAVA AÇAMADILAR
 
Bazen tarih herkesin yüzüne sert bir rüzgar gibi çarpar. 2016’da da DBP’li belediyelere kayyım atarken, belediyelerin kasasında para vardı, o paraları dağa göndereceklerdi diye propaganda yapmıyorlar mıydı? E sonra ne oldu? Hiçbir usulsüz harcama bulamadırlar, tek bir dava açamadılar. Çünkü hepsi yalandı. Bunların içerisinde tek doğru olan belediyelerin kasasında para olduğuydu. Çünkü o belediye başkanları ihtiyaç dışında o paraları harcamıyorlardı. Şimdi belediye kasaları tam takır. Milyarlarca borç da cabası. Belediye başkanlarımız bunları takır takır açıkladı. 
 
KAYYUMLARDAN HEDİYE ALMADINIZ MI?
 
Eş Genel Başkanımız Sezai Temelli, Soylu’ya bir soru sordu, ama bir cevap gelmedi. Bir kez daha soruyoruz: Kayyımlardan yüz binlerce liralık hediye aldınız mı, almadınız mı? Almadıysanız Cumhurbaşkanı’na, bakanlara verilen yüzbinlerce liralık hediye faturaları ne? Sizden cevap bekliyoruz. Aldıysanız rüşvetçisiniz. Almadıysanız kayyımlarınız büyük bir yolsuzluk çukurunda. 
 
BAHÇELİ’NİN AÇIKLAMASI 
 
Bahçeli, ‘Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanlıklarının idaresi egemenliğin yegane sahibi Türk milletinin doğrudan kontrolündedir’ demiş. Bütün dert bu muydu? Kürtlerin seçme ve seçilme hakkını, siyasi iradesini gasp etmek miydi bütün derdiniz. Belediyelerde yetki sahibi olmamasını sağlamak mıydı? Bütün dert ırkçı fikirlerinizi uygulamaya dökmek miydi? Bunları yapacaktınız da dürüstçe çıkıp neden söylemediniz. Bütün bu alavere, dalavere niye? Bu zihniyet ırkçı bir zihniyettir.
 
BELEDİYELERİ KAYYIMLARDAN ALACAĞIZ
 
HDP iktidarın yalan ve iftiralarıyla baş edecek iradeye sahip bir partidir. Çünkü HDP gücünü haklılığından ve demokratik meşruiyetinden almaktadır. HDP olarak, iktidarı bu kararı geri almaya, belediye başkanlarını görevlerine iade etmeye ve bu ülkenin alnına sürdükleri kara lekeyi temizlemeye çağırıyoruz.
 
Bedia Özgökçe Ertan, Ahmet Türk ve Adnan Selçuk Mızraklı hala seçilmiş meşru belediye eşbaşkanlarımızdır. Bugün Türkiye'de hiçbir siyasetçi Ahmet Türk’e bir şey söyleyecek bir hadde sahip değildir, hadlerini bilmelidir. HDP olarak halkımızın gasp edilen siyasi iradesine sahip çıkacak ve belediyeleri kayyımlardan geri alacağız. Er ya da geç bu olacak. Çünkü tarihte her zaman haklı ve meşru olan kazanmıştır. Bunun için bütün darbe karşıtı demokrasi güçleriyle demokratik ve meşru direnişimizi kararlılıkla sürdürmeye ve büyütmeye devam edeceğiz.
 
TÜRKİYE HALKLARININ KADERİ ORTAKTIR
 
Barış, demokrasi ve özgürlük arayışı içinde olan bütün güçlerle demokratik ittifak zemininde buluşacak ve yeni bir demokratik siyasal sürecin inşası için çalışmayı sürdüreceğiz. Türkiye halklarının kaderi ortaktır. ‘Devlet kimdir? Yaylamı istiyorum’ diyen Havva Ana’nın kaderiyle ‘Hırsızsınız, oyumu istiyorum’ diyen Kürt anasının kaderi ortaktır. Nasıl ki, Kaz Dağları ile Hasankeyf’in kaderi ortaksa Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerinin kaderi ile Ankara, İstanbul ve İzmir belediyelerinin kaderi de ortaktır.
 
 DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKMA ÇAĞIRISI 
 
Bilinmeli ki, darbeyle gasp edilen Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerini özgürleştirme mücadelesiyle, darbe tehdidi altındaki İstanbul, Ankara, Mersin, Adana ve Antalya belediyelerini savunma mücadelesi birleştiği, aynı kanala aktığı zaman darbeleri ve zorbaları tarihin çöplüğüne göndermek mümkün olabilir. Bu vesileyle hak, hukuk, adalet ve vicdan sahibi her yurttaşı bu onurlu mücadeleye ve demokrasiye sahip çıkmaya çağırıyoruz. Amed, Mardin ve Van’a belediye eşbaşkanlarımızla dayanışmaya davet ediyoruz.”

Diğer başlıklar

06:56 Elazığ’da deprem: Enkaz çalışmaları devam ediyor
06:34 Sağlık Bakanı: 19 vatandaşımızı kaybettik
04:10 12 yaşındaki çocuk 5 saat sonra enkazdan kurtarıldı
03:58 Elazığ’da yaralılar için acil kan ihtiyacı
03:40 5 kişinin öldüğü Doğanyol'da enkaz arama çalışmaları sona erdi
03:25 AB’den deprem nedeniyle dayanışma mesajları
02:47 Artçıların devam ettiği Elazığ için seferber olundu
01:52 Soylu: Elazığ’da 18 kişi hayatını kaybetti
01:31 Malatya'da işyeri çatısı çöken yurttaş:Deprem 50 saniye sürdü
01:09 Elazığ Maden’de 2 kişi enkazdan sağ kurtarıldı
00:43 Öğretmen evinde ölü bulundu
00:40 Erdoğan’dan deprem açıklaması
00:30 Mersin ve Adana Büyükşehir belediyeleri de Elazığ için harekete geçti
00:27 Lawje’den müzik dinletisi
00:08 Elazığ Valisi: 2’si ağır 225 yaralımız var
24/01/2020
23:53 AFAD’dan yeni açıklama: 14 kişi hayatını kaybetti
23:48 Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş: Ekiplerimiz harekete hazır
23:44 Elazığ-Sivrice köy muhtarlarından deprem açıklamaları
23:36 Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Tüm kurumlar seferber edildi
23:33 İmamoğlu: İBB olarak her türlü yardım için hazırız
23:15 Kandilli Rasathanesi'nden açıklama
23:07 Elazığ’da deprem sonrası yangınlar yaşanıyor
22:54 Elazığ’da deprem: İnsanlar enkaz altında kaldı
22:44 CHP ve HDP deprem bölgesine gidecek
22:10 AFAD: Ekiplerimiz saha çalışmalarını yürütüyor
21:58 Soylu: 4 vatandaşımız hayatını kaybetti
21:04 Elazığ’da 6.8 büyüklüğünde deprem
20:38 İzmir’de işten atılan 4 kadının direnişi 94. gününde
20:21 Manisa'da işçi servisi kazası:10 yaralı
19:09 HDP 3. Büyük Konferansı’nın ilk günü sona erdi
19:03 Birgün çalışanlarının da sarı basın kartları iptal edildi
18:48 ‘ÇED gerekli değil’ diyen Vali'ye: Akla, bilime, hukuka aykırı
18:19 Öğrenciler:Üniversite ve KYK yönetimi şirket gibi çalışmasın
17:57 Erdoğan ve Merkel arasında 'Hafter' tartışması
17:40 YHT kaza davası mahkeme başkanı: Kimse bu davayı almak istemez
17:31 Nusaybin Davası'nda 37'nci ceza: Bizi yargılayacak tek merci halktır
17:25 Sur davaları ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla başladı
17:21 Ceren Damar davasında sanık avukatına tepki
17:01 İstanbul’da iş cinayeti
16:57 AKP’den bir istifa daha
16:49 Erdoğan-Merkel görüşmesi sona erdi
16:48 Adalet Nöbeti Antalya'ya taşındı
16:40 Ceren Damar davasında sanık avukatından mahkeme heyetine tehdit
16:08 Polat: Kart iptalleriyle gazeteciler kıskaca alınıyor
15:42 İzmir’de gözaltına alınan HDP’liler serbest bırakıldı
15:37 YSK'nin başkanlığına Muharrem Akkaya getirildi
15:33 Ailelerin İmralı başvurusu reddedildi
15:11 Van Bölge Hastanesi'nde korkuluk çöktü: 9 yaralı
15:07 4 gün önce tahliye olan genç gözaltına alındı
15:06 Hukuk örgütlerinden Pakistanlı meslektaşlarına dayanışma
14:18 İzmir’de gözaltına alınan 20 kişi mahkemeye sevk edildi
14:16 'Elazığ Cezaevinde ihlaller sistematik bir biçimde sürüyor'
13:56 Yüklenici firma: Sinyalizasyon olmadan çalıştıramazsınız
Mahkeme başkanı: Gayet çalışıyor arkadaşım
13:43 'AKP- MHP iktidarına boyun eğmeyeceğiz'
12:46 Uğur Mumcu anıldı
12:42 Erdoğan: Libya’daki kaos tüm Akdeniz havzasını etkileyecektir
12:26 Mahkeme başkanından müştekiye: Korkunun ecele faydası yok
12:23 İhbar iddiasıyla ev basan polis: HDP önündeki ailelere katılın
12:15 Temelli: Demokratik Cumhuriyet'i hep birlikte inşa etmeliyiz
12:03 Demirtaş ve Zeydan’dan HDP'ye 4 öneri: Zulüm tarihini ters yüz etmenin zamanı gelmiştir
11:58 Van TUHAY-DER’e polis baskını: Çok sayıda gözaltı
11:57 Van’a kar yağdı: Kayyım ve AKP yönetimindeki belediyeler sınıfta kaldı
11:49 Gazeteci Osman Akın’a ceza
11:44 ABD, Irak'taki üslerine patriot konuşlandırıyor
11:43 'Pergal' Diyarbakır'da izleyiciyle buluştu
11:37 Buldan: Yeni yaşam olacağız
10:55 HDP’nin kongre öncesi son konferansı başladı
10:53 Tekirdağ F Tipi’nde tutuklulara kitap verilmiyor
10:21 Ceren Damar duruşması öncesi kadınlardan açıklama: Artık yeter diyoruz!
10:13 8 yaşındaki çocuğun ölümü ile ilgili savcılık ek ifade alacak
10:07 Doğalgaz faturasına öfke dinmiyor
09:36 Evrensel çalışanlarının sarı basın kartları iptal edildi
09:21 Afyon Cezaevi yönetimi falaka işkenecesini 'yeniyiz' gerekçesiyle savundu
09:20 1 Eylül eylemine katılanlara verilen ceza 'hukuka aykırı' bulundu
09:19 Mültezimlerden varlık yönetim firmalarına: Bunlar yasal tefeci
09:17 Aileyi tehdit eden polisler işini yapmış!
09:16 Türkiye BM’ye ‘kuvvetler ayrılığı’ ve ‘demokrasi’ iddiasıyla gidiyor
09:03 7 yeni film vizyonda
09:02 Köylüler 'yasak' nedeniyle hayvancılık yapamaz hale geldi
09:02 Kobanê’de yazılan tarihin direniş mayası
09:01 Şehriban Çatı'nın ailesi: Katil en ağır şekilde cezalandırılsın
09:01 'Kürt kadınları ulusal birlik için öncü rolünü üstlenecek'
09:00 Turistik Çarşı’da kepenkler iniyor!
09:00 İstismara 'evlilik yoluyla af' tasarısı kadınların hedefinde
09:00 19 yıl geçti ancak halen kayıplar: Dosya bir kez daha AİHM’de
09:00 Daş: Birlik olmadan kurtuluş olmaz
09:00 Beraatla ihraç edildi, karşı dava sürerken göreve iade edildi
09:00 24 OCAK 2020 GÜNDEMİ
23/01/2020
23:32 Merkel İstanbul'a geldi
22:05 HDP’li Özsoy zırhlı araç ölümlerini Soylu’ya sordu
21:35 66 barodan ortak ‘İyidil’ açıklaması
21:13 İzmirli kadınlar Gülistan Doku için bir araya geldi
19:13 HDP, AB Türkiye Raportörü Amor ile görüştü
19:08 HDP PM Üyesi Bağcık ve 12 kişi tutuklandı
18:25 Merve Kotan davası görüldü
18:02 Katledilen öğretmen Kübra Aşkın'ın davası ertelendi
17:45 HRW: Suriye’de Türkiye destekli gruplar çok sayıda hak ihlalinde bulundu
17:34 Gergerlioğlu: OHAL Komisyonu insanları aldatma komisyonudur
17:05 Öldürülen kaymakamın yakın koruması ‘Emniyet amiri öldürttü’ demiş!
16:53 Küçük Hüseyin'in katil zanlısı ifade vermedi