Suriye'de halklar devrimi kutlayacak

img

KOBANÊ - Suriye'de ne rejim, ne de kontrolü egemenlerin elinde olan selefi gruplara yanaşmadan 3'üncü yol olarak demokratik ulusu inşa eden Kuzey ve Doğu Suriye halkları, devrimin 7'nci yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyor.

 
Ortadoğu'da ABD’nin Irak’a müdahalesi ardından Tunus ile başlayan "Arap Baharı" denilen halkların demokrasi arayışı, 2011 yılında patlak veren Suriye iç savaşı ile başka bir boyut kazandı. Egemen güçlerin 3'üncü paylaşım savaşını verdiği sahada başlangıçta aktörler eliyle bir tarafı ABD kontrol ederken, diğer tarafın başına Rusya geçti. Rusya iktidarda yer alan statükocu Arap Sosyalist Partisi (BAAS) rejimini, ABD ise Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) adı altına topladığı ve “muhalifler” olarak adlandırılan İslami kesimleri destekledi. Bu durum iki blok halinde şekillenirken, hem uluslararası hem de bölgesel ortakları gelişti. Tüm bu cenderenin içinde ise halkların 3'üncü yol olarak seçtiği Rojava Devrimi ise, alternatif bir yol bularak farklı bir Suriye’yi öneriyordu.
 
2011'DE İLK PROTESTO DERA'DA YAŞANDI
 
Önce halk protestolarının geliştiği ülkede, ilk protesto Suriye’nin güneyinde bulunan Dera’da yaşandı. İlk çatışmalar ise ülkenin kuzeyinde bulunan ve halen taraflar arasında krize neden olan İdlib’te meydana geldi. ABD’nin öncülük ettiği ve Avrupa ülkeleri, Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’ın desteklediği ÖSO, kısa bir süre içinde rejimi yıpratarak, önemli mevziler elde etti.
 
7’NCİ YIL
 
Kürtlerin öncülük ettiği ve üçüncü yol olarak ilan edilen Rojava Devrimi'nin fitili ise 2012 yılının 18 Temmuz gecesi yakıldı. Kürtler farklı bir yol izleyeceklerini ifade ederken, Kobanê, Efrîn ve Dêrik gibi kentlere bayrak dikip özerk yapılar ilan edildi. Rojava Devrimi olarak sahneye çıkan sistem 7’nci yılında Kuzey ve Doğu Suriye Bölgesi kentlerini bölgesel ve dünya çapında destek bulunan selefi El Kaide uzantılı Nusra Cephesi ve DAİŞ'ten özgürleştirerek halkların demokratik ulus projesini hayata geçirdi. Devrim, bölgenin statüsünün tartışıldığı günümüzde, iç savaşı derinleştirmek isteyen bölgesel güçlerin karşısında direnmeye devam ediyor.
 
ÖSO NEYDİ NE OLDU
 
Suriye iç savaşında yer alan bütün İslami örgütler, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) adı altına toplandı ve bu proje ile ABD savaşa dahil oldu. ABD’nin yanında ise İngiltere, Almanya, Fransa, Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar gibi güçler yer aldı. Önceleri Suriye’nin kuzey, güney ve doğusunda önemli mevzi ve kentler ele geçiren ÖSO, daha sonra bir bir bunları kaybetti. Şimdi sadece Cerablus, Bab, Ezaz, İdlib ve Efrîn gibi kentlerde bulunan ÖSO’yu ayakta tutan ise Türkiye. Talan, hırsızlık, yağma, tecavüz ve katliamlarla dolu bir kimlik edinen ÖSO, şimdi bulunduğu alandan da çıkarılmak isteniyor. Suriye halklarına herhangi bir çözüm önerisi bulunmayan, aksine Efrîn ve İdlib gibi yerlerde de var olan krizi daha da derinleştiren ÖSO, Suriye halkları için tahribatın adı oldu. 
 
SURİYE REJİMİ KAYBETİ Mİ KAZANDI MI?
 
Ülkenin özellikle kuzey ve doğusunda önemli kentlerin kontrolünü kaybeden Suriye rejimi, en güçlü olduğu Haleb ve Şam’da bile düşürülme tehlikesi yaşadı. Haleb’in doğusunu ÖSO gruplarına kaptıran rejim güçleri, Şam’da da Guta, Kalamun ve Duma gibi yerlerde büyük zorluklar yaşadı. Suriye rejimi sadece Akdeniz’e kıyısı bulunan Tartus, Lazkiye ve Banyas gibi merkezlerin kontrolünü elinde bulundurabildi. Rusya’nın 2015 yılında Suriye savaşına dahil olmasıyla işler değişirken, o günden bu güne Suriye rejimi; Dera, Kuneytra, Haleb’in doğusu, Şam’da Guta ve Kalamun, Dêra Zor kent merkezi ve Hama ile Humus’un kırsalları başta olmak üzere birçok kırsal alanı selefi grupların elinden tekrar aldı. Suriye rejimi bu şekilde giderek gücünü de arttırdı.
 
KANTONLAR VE SERÊKANIYÊ SALDIRISI
 
Kürtlerin öncülük ettiği sistem ise, daha sonra Cizîr, Kobanê ve Efrîn kantonlarını ilan etti. Demokratik özerklik temelinde adım adım ilerleyen Kürtler, daha sonra Suriye’nin diğer halkları ile de bir araya gelip demokratik ulus tarzında örgütlendi ve Suriye krizine çözümler aramaya koyuldu. Bunun yanında krize cevap arayan halklara saldırılar da başlarken, ilk saldırılar ÖSO içinde en güçlü olan ve şimdilerde Heyet Tehrir El Şam (HTŞ) olarak bilinen El Nusra tarafından yapıldı. Rojava’nın önemli kentlerinden biri olan Serêkaniyê’ye saldıran El Nusra, burada yenilgiye uğratıldıktan sonra farklı bir aşamaya geçildi.
 
 SERÊKANIYÊ’DEN KOBANÊ’YE
 
Suriye’de her iki bloğun yanında izlediği siyaset ve anlayış ile halklara farklı bir kapı açan Rojava; giderek yaşanan savaşın seyrini de değiştirdi. Bunu gören halklar sisteme yüzünü dönünce paralelinde saldırılar da arttı. Adı DAİŞ olan selefi örgütlenme, aslında her iki bloğun bazı temsilcileri tarafından da desteklendi. Irak’tan başlayıp adım adım Suriye’yi ele geçiren DAİŞ, ülkede ele geçirdiği Rakka, Minbic, Bab, Cerablus, Girê Spî başta olmak üzere neredeyse tüm kentleri ÖSO’dan aldı. Adeta ÖSO’nun rolünü alan DAİŞ, en büyük saldırılarını da Kürtlere dönük gerçekleştirdi. Önce Şengal’de bir kıyım yaşatan DAİŞ, Suriye’de halkın umudu olan ve devrimin ilk filizlendiği yer olan Kobanê’yi seçti. Suriye savaşında bir dönüm noktası olan Kobanê’de, YPG/YPJ güçleri denklemi değiştirecek bir zafere imza attı.
 
DEMOKRATİK SURİYE GÜÇLERİ İLAN EDİLDİ
 
Kobanê’nin zafer coşkusu, etrafındaki yerleri de sararken, askeri güçler çıtayı genişletip Suriye’deki diğer güçleri de kapsayacak şekilde Demokratik Suriye Güçleri (QSD) çatısı altında mücadele yürütmeye başladı. Bu çıkış beraberinde uluslararası birçok askeri, siyasi ve diplomatik ilişkilenmeyi de getirerek farklı ittifaklar oluşturdu. En somut ifadesi ise uluslararası koalisyonun QSD ile beraber çalışması olurken, Kobanê’den sonra Rakka’ya açılan kapı olarak bilinen Girê Spî’nin alınması Cizîr ve Kobanê kantonlarını birleştirdi.
 
ARAP COĞRAFYASININ KURTARILMASI 
 
Girê Spî’den sonra Siluk ve Eyn İsa gibi yerler de DAİŞ’ten alınırken, bu sefer de Haleb’e açılan kapı olarak bilinen Minbic özgürleştirildi. Devrim, Minbic’in alınması ile Arap coğrafyasına iyice etki ederken, Minbic’ten sonra Kuzey Suriye yönetimi oluşturuldu. Minbic’le birlikte Suriye sahasında hem uluslararası, hem bölgesel ve yerel güçler arasında Fırat’ın doğusu ve batısı denklemi de savaşa dahil oldu. Minbic’ten sonra Tabqa ve Rakka’nın da alınması Suriye’deki askeri ve siyasi dengeleri rejim ve devrim güçleri arasına iterken, her iki güç daha fazla karşı karşıya gelmeye başladı. Rakka’da DAİŞ halifeliğine son verilmesi Arap dünyasından Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Ürdün gibi güçlerle ilişkilenmeyi de beraberinde getirdi.
 
 FIRSAT KOLLAYAN TÜRKİYE VE EFRÎN
 
Her fırsatta bölgede oluşturulan ve tüm dünyaca ilgi gösterilen sistemi yıkmak için elinden geleni yapan taraf ise Türkiye oldu. Bu anlamda tüm siyasi, askeri ve diplomatik yolları zorlayan Türkiye en sonunda uluslararası güçlerin de onayını alarak, 2018’de Efrîn’e yönelik operasyona başladı. ABD ve Rusya’nın da dahil olduğu bir anlaşma çerçevesinde, Efrîn Türkiye ve desteklediği selefi grupların eline geçerken, Kuzey ve Doğu Suriye halkları Efrîn’in geri alınması için her platformda mücadelesini sürdürüyor.
 
KUZEY VE DOĞU SURİYE ÖZERK YÖNETİMİ İLAN EDİLDİ
 
Tüm bunların yanında geniş bir coğrafyaya yayılan yeni sistem, yeni bir örgütlenmeye ihtiyaç duydu. Suriye’nin doğusunda DAİŞ’ten özgürleştirilen yerler ile devrimin başladığı ilk yerler arasında yönetimin daha sağlıklı olabilmesi için yeni bir siyasi örgütlenmeye gidildi. Kantonlar ve meclisleri olan kentler arasında koordine sağlamak için Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi ilan edilirken tüm idari yapı buna göre şekillendi. Devrimde Arap ve Kürt coğrafyalarının birleşimi olarak da adlandırılan bu yönetimde Arap, Kürt, Ermeni, Süryani, Türkmen, Asuri ve Çerkez halkından temsilciler bulunuyor.
 
DAİŞ BİTİRİLDİ
 
Askeri savaşın halen devam ettiği Suriye’de en büyük zafer DAİŞ’in bitirilmesi oldu. DAİŞ’e ilk darbe de son darbe de QSD güçleri tarafından vurulurken, selefi yapılanmanın elinde olan son yer ise Dêra Zor’un Hecin beldesine bağlı Baxoz köyü oldu. 54 ülkeden 11 bin DAİŞ’li burada esir alındı. Bunlar arasında tüm dünyaya saldıran ve katliamlar gerçekleştiren ekipler de bulunuyordu. Aileleri ile 50 bini aşan bir sayı QSD güçlerince esir alındı. DAİŞ’in bitirilmesi sadece Suriye halkları için değil, tüm dünya halkları için bir bayram günü oldu. DAİŞ’in Newroz günü bitirilmesi devrime farklı bir anlam kazandırırken, devrim güçleri DAİŞ’e verilen rolü yerle bir etti. 
 
SINIRDA ASKERİ SEVKİYAT
 
Halkların Devrimi'nin 7’nci yıl dönümünün kutlanmasına saatler kala, yanı başındaki Türkiye yine hareketlendi. Bölgenin Kobanê, Serêkaniyê ve Girê Spî kentlerinin sınırına askeri sevkiyat yapılıyor. Tüm tehditlere karşı ayakta olan Kuzey ve Doğu Suriye halkları, 19 Temmuz günü herkese özgürlüğün ve ortak yaşamın mesajını verecek.
 
MA / Nazım Daştan

Diğer başlıklar

22/01/2020
23:15 İran'da 5.2 büyüklüğünde deprem
22:32 Manisa’da 5.4 büyüklüğünde deprem
22:19 Trablus ve çevresi uçuşa yasak bölge ilan edildi
22:02 Kırıkkale Üniversite Hastanesi’nde 20’den fazla hasta görme yetisini kaybetti
21:03 İhraçlara karşı yapılan oturma eylemi 132. haftasında
20:20 Trump, Salih ve Barzani ile görüştü
20:13 Türkiye ‘2019 Demokrasi Endeksi Raporu’nda 110. sırada
20:05 Kayıp Gülistan Doku’yu arama çalışmaları 18. gününde
19:57 Libya Ulusal Ordusu Türkiye’ye ait İHA düşürdü
19:15 Katledilen Büşra Yabaşkul’u kadınlar uğurladı
19:09 HSK: FETÖ ihbarları titizlikle inceleniyor
19:01 Kadınlardan katliamlara karşı insan zinciri
18:43 HDP’den Yüksekova’da halk şöleni
18:27 Somalı maden işçileri ödenmeyen tazminatları için yürüdü
18:18 TCDD'den YHT biletlerine zam
17:30 İBB’den kar uyarısı
17:27 Sevda Gürler'i katleden erkeğe tahliye
17:04 HDP’liler kayıp Keldani çift için incelemelerde bulundu
16:42 Küçük Hüseyin’i öldüren zanlının duruşması yarın başlıyor
16:13 YSK’nin 5 üyesi kesinleşti
16:08 Hasta tutuklular için Meclis İnsan Hakları Komisyonu'na başvuru
16:02 Kürt tiyatro grupları: Kürt Dil ve Kültür Ağı’nın manifestosunu yaşamımızda esas alacağız
15:52 Melike Demirok için bir araya geldiler: Yasta değil isyandayız
15:52 Akşener: Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi tutmadı
15:51 12 barodan Gezi davası açıklaması
15:12 Alevilerden saldırılara karşı ortak tutum
15:08 Gazeteci Zeyrek'e ajanlık teklifi Soylu’ya soruldu
15:06 ‘Geleceğe nefes’ sloganıyla dikilen 10 milyon fidan kurudu
15:05 Kayyım Güzeloğlu, Mızraklı’nın kitaplarına el koydu
15:04 Başaran: Cezaevleri Guantanamo kamplarına dönüştü
14:44 'Sorumlular yargılansın'
14:38 'Esat Oktay'ın 'Haydar'ı döndü'
14:27 İHD Tarsus Cezaevi Raporu'nu açıkladı: İnsan insanlığından utanıyor
14:18 Diyarbakır’da suya neden yüzde 330 zam yapıldı?
14:17 Meclis yine toplanamadı
13:51 Mardin’de kayyımın su zammı yargıya taşındı
13:14 Dündar: TOKİ Nusaybin’de evleri teslim etmiyor
13:10 Bekçilere kimlik sorma ve adli görev verilmesini içeren teklif Meclis’te
12:09 Askerden 26 yıl önce firar eden bir kişi gözaltına alındı
11:35 Evdeki işkencede burnu kırılan Resul Eken gözaltına alındı
11:34 DAİŞ hala küresel bir tehdit
11:03 ‘Adalet Yürüyüşü’ başlatan Çetinkaya’ya psikolojik işkence iddiası
09:52 Tarihe geçen bir direniş: Tariş
09:40 Sanayicilerden lokavt kararı
09:39 ‘Kürtler dil ve kültür için bir arada olmalı’
09:38 Mızraklı ve Yılmaz’ı tutuklatan itirafçı Ayverdi’ye beraat istendi
09:29 Mardin kayyımı hayali meclis kurup müftülüğe arsa tahsis etti
09:17 Türk: Saldırıları bertaraf etmek için güçlü bir birliğe ihtiyaç var
09:15 Emekli olduktan sonra ihraç edildi, şimdi banka hesabı açamıyor
09:15 Diyarbakır’da yoksulluğun fotoğrafı: Ekmek bulamayınca 8 gün makarna yedik
09:14 Bağlar Belediyesi 228 bin TL’ye alınacak malzemeyi 825 bin TL’ye ihale etti
09:13 Tarihi yemenicilik canlanıyor
09:12 Jülide Kural: Konuşmaya, tartışmaya, anlamaya ihtiyacımız var
09:09 Grup Yorum üyelerinin aileleri: Çocuklarımızın çığlıkları duyulsun
09:08 Kemal Kurkut’un sanığı: TEM Şubeden 2 polisin ismini verdim, işlem yapılmadı
09:07 Vanlılar: Muhatap Öcalan'dır, çözüm İmralı'da
09:06 Devrim Ayık'ın avukatı: Bu koşullarda hayati tehlikesi bulunuyor
09:04 Kongre sürecini değerlendiren Temelli: Hedefimiz iktidarı değiştirmek
09:00 22 OCAK 2020 GÜNDEMİ
08:44 Bozyıl’ın cenazesi 17 ay sonra defnedildi
21/01/2020
23:47 Havalimanlarında ‘Corona’ virüsü uyarısı
22:23 Trump’ın azil süreci duruşması başladı
22:08 Bilim ve Sanat Vakfı’na kayyım atandı
21:58 Putin yeni kabineyi kabul etti
21:08 Kars Belediyesi Kültür ve Sanat kafeyi hizmete açtı
21:06 Çavuşoğlu,Barzani ve Aliyev ile bir araya geldi
20:06 Gazeteci Hacı Yusuf Topaloğlu tahliye oldu
19:49 BM: Dünya üzerinde yarım milyar kişi istihdamdan yoksun
18:48 16 kişinin gözaltı süresi 3’üncü kez uzatıldı
18:06 Savcı, Şule Çet davasında istinaf dilekçesini geri çekti
17:57 Rus savaş uçakları İdlib’i bombaladı: 6'sı çocuk 26 ölü
17:44 Kocaeli’de çocuğa cinsel istismar
17:41 Baş: Meclis AKP’nin oyuncağı mıdır?
17:21 İnfaz düzenlemesinde bazı suçlar kapsam dışı bırakıldı
17:15 Meclis toplanamadı: Oturuma sadece TİP Genel Başkanı Baş katıldı
17:09 CHP Sözcüsü Altay’dan Erdoğan’a FETÖ yanıtı
16:59 Cinsel istismar suçlamasıyla yargılanan erkeğin davası ertelendi
16:48 Katledilen Safiye Karakoç’un davası ertelendi
16:45 İmamoğlu: Muhatabım bakanlar değil
16:42 ‘Ahlat’taki kaçak yapıya af getiriliyor’
16:26 Takip ettiği kadını gasp etti
16:07 TGS’den tutuklu kadın gazeteciler için kitap kampanyası
14:53 Diyarbakır Barosu yüzde 330’luk su zammını yargıya taşıdı
14:31 'Tecride karşı sürekli mücadele'
13:52 HDP'den Kanal İstanbul ÇED raporunun iptali için dava
13:19 Çocuklarının kafasına silah dayandığını görünce kalp krizi geçirip öldü
13:11 Sîtav Yayınevi'nden 14 yeni kitap
13:08 Mahkemenin kayyım kararı nasıl değiştirildi?
13:00 Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
12:59 Akyüz'ün katiline müebet ve 10 yıl hapis cezası
12:56 İzmir’de 12 HDP’li gözaltına alındı
12:01 HDP önündeki çadır kıraathaneyi kapattırdı!
11:15 Taşdemir'den kadınlara: HDP’de buluşalım
10:49 ‘Ulusal birlik için tarihi rol ve misyon iyi oynanmalı’
10:30 Tutukluların el ve ayakları kırıldı iddiası: Bakanlık açıklama yapmıştır!
10:09 Amed Şehir Tiyatrosu imece başlattı
09:46 Dersim’deki kaçak avcılıkta ‘takipsizlik’ kararı
09:15 Mikail Aslan: Dilimize sahip çıkalım
09:15 Nurcan Bakır'ı anlattılar: Tüm baskılara rağmen yaşamı seven biriydi
09:08 Av. Yılmaz: ‘Evlilik’ adı altında tecavüzün üstü örtülemez