5 sivilin öldüğü zırhlı araç kazasında polise takipsizlik

img

DİYARBAKIR - Diyarbakır'ın Lice ilçesinde zırhlı aracın karıştığı ve 5 sivilin yaşamını yitirdiği kazanın soruşturmasında savcılık, zırhlı araç sürücüsü polis memuru N.İ. hakkında takipsizlik kararı verdi. 

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde, 2017 yılında zırhlı aracın çarptığı sivil araçta bulunan Fikri Demirbaş (53) ile annesi Zeynep Demirbaş (76), Mahmut Öner (74), Mevlüt Dağtaş (64) ve Abdulhamit Dağtaş (63) yaşamını yitirmişti. 
 
Kaza sonrası, Lice Cumhuriyet Savcılığı olaya ilişkin soruşturma başlattı. Savcılık, Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) sivil araç sürücüsü Fikri Demirbaş'ın “asli kusurlu olduğu” yönündeki raporunu gerekçe göstererek soruşturma hakkında takipsizlik kararı verdi.
 
Diyarbakır - Bingöl Karayolunda meydana gelen kazadan 3 yıl sonra çıkan takipsizlik kararında, savcılık, ATK'nin asli kusurlu olarak tespit ettiği ve dosyada maktul sıfatıyla yer alan Fikri Demirbaş’ın, hayatta olmaması nedeniyle hakkında kamu davası açmaya yer olmadığına karar verdi.
 
TAKİPSİZLİK KARARINA İTİRAZ 
 
Yaşamını yitiren Mevlüt Dağtaş'ın yakınlarının avukatı Hatice Demir ve diğer avukatlar, takipsizlik kararına ilişkin Sulh Ceza Hakimliğine itirazda bulundu. Demir, itiraz dilekçesinde ATK raporunun sadece kaza tespit tutanağına dayandırıldığına işaret ederek, dosyasındaki mevcut deliller, olay yeri inceleme ekibi tarafından çekilen fotoğraflar ve kaza tespit tutanağının taraflı ve olayın aydınlatılmasından uzak olduğuna dikkat çekti. Dilekçede, mağdur avukatları olarak dosyaya sundukları delillerin dikkate alınmadığına vurgu yapıldı ve olay yeri incelemelerin, aldıkları video ile fotoğrafların olayın kaza tespit tutanağında yer aldığı gibi olmadığı aktarıldı. 
 
Demir, dilekçede ayrıca olay yerindeki tekerlek izleri, bulgular, yolun durumu, eğimi, kazaya karışan araçların güzergahları birlikte incelendiğinde "kaza tutanağının gerçeğe aykırı tutulduğunu" belirtti. 
 
'ZIRHLI ARAÇ HIZINDAN DOLAYI DURAMAMIŞ' 
 
Kazanın gerçekleştiği yolun eğimli ve tehlikeli olduğunu belirten Demir, itiraz dilekçesinde kazanın aşırı hızdan kaynaklandığını ifade ederek, şu ifadelere yer verdi: "Bu eğimli yolda zırhlı kobra araç hızını, aracın yük ve teknik özelliğine, görüşü, yol ve trafik durumunun gerektirdiği kurallara aykırı davranmak suretiyle yokuş aşağı giderken direksiyon hakimiyetini kaybetmiş, ani fren yapmış ama hızından dolayı duramamış, şeridinden çıkarak karşı şeride geçmiş ve seyir halindeki müvekkil tarafı, aracını altına alarak ezmiş ve şarampole yuvarlanmıştır. Kaza yerindeki lastik izlerinin oldukça geniş olduğu, bu geniş tekerleğin kazaya sebebiyet veren zırhlı araca ait olduğu, otomobilin lastik izlerinin bu genişlikte olmadığı anlaşılmıştır. Zırhlı aracın lastik izlerinde herhangi bir kesinti bulunmamaktadır, bu durum aslında otomobilin şeridinden çıkmadığını göstermektedir. Kaza tutanağında belirtildiği gibi otomobil şeridinden çıkmış olsaydı zırhlı aracın fren izinde bir kesintinin olması gerekirdi."
 
Soruşturma sürecinde kaza tespit tutanağına itiraz ettiklerini ancak itiraza rağmen, savcılığın ATK ve kaza tespit tutanağı delillerini esas almasının hukuka aykırı olduğuna vurgu yapan Demir, soruşturmanın eksik ve yetersiz yürütüldüğünü kaydetti.
 
KAMU DAVASI AÇILMASI TALEBİ 
 
Demir, dilekçesinde taleplerini, etkili ve yeterli bir soruşturmanın yürütülmesi için olay yerinde keşif yapılarak uzman bilirkişi raporunun  hazırlanmasını, 72 A 0428 plakalı zırhlı araca ait güvenlik kameralarına ait görüntülerin kayıt altına alınması ve kendilerine de bir örneğinin gönderilmesini, Dakyanüs askeri üsse ait kamera görüntülerinin tespit edilmesi ve dosyanın İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanlığına gönderilerek rapor hazırlatılmasını sıralayarak şüpheli polis N. İ. hakkında kamu davasının açılmasını talep etti. 
 
NE OLMUŞTU?
 
Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Fis Ovası mevkiinde 20 Haziran 2017'de polis memuru N.İ.'nin yönetimindeki zırhlı aracın karşı yönden gelen Fikri Demirbaş'ın kullandığı otomobile çarpması sonucu, Fikri Demirbaş (53) ile aracında bulunan annesi Zeynep Demirbaş (76), Mahmut Öner (74), Mevlüt Dağtaş (64) ve Abdulhamit Dağtaş (63)yaşamını yitirirken, 5 özel harekat polisi de hafif yaralanmıştı. 
 
Jandarma tarafından hazırlanan kaza tespit tutanağında, sivil araç sürücüsü Fikri Demirbaş'ın asli, zırhlı araç sürücüsü N.İ.'nin ikinci dereceden kusurlu olduğuna yer verildi. Tutanak doğrultusunda yürütülen soruşturmada, araç sürücüsü N. İ., adli kontrol tedbirleri kapsamında serbest bırakıldı. Daha sonra Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanlığı Trafik İhtisas Dairesi de jandarma tespit tutanağı doğrultusunda rapor hazırladı.
 
Avukatların, araç kamera görüntülerinin incelenmesi talebiyle yaptığı başvuru sonrası, kayıtların yer aldığı hard disk, uzman bilirkişiye gönderildi. Bilirkişi raporunda, aracın kayıt cihazının “bozuk” olduğu, bu nedenle kayıt yapmadığı için olay anına ilişkin görüntülerin bulunmadığını tespit etti.
 
İçişleri Bakanlığı da Demirbaş’ın varislerinden zırhlı araçta meydana gelen hasar gerekçesiyle 250 bin Euro tazminat talebinde bulundu.

Diğer başlıklar

20:03 Halkçı ve sosyal bir belediyecilik için belediye yönetimlerine çağrı yaptılar
19:30 Valilikten Dr. ilhan Diken ismine ret
18:57 CHP’li Tanrıkulu: Adaletsizlik AKP’nin sonu olacak
18:44 ‘Öcalan'ın heykelini dikeceğiz’ sözüne açıklık getirdi
17:51 Çağlar Demirel hakkında ‘zorla SEGBİS’ kararı
17:27 Saraçoğlu Mahallesi’ni ranta açan imar planı iptal edildi
17:18 Ayaz ve Nupelda kardeşler yan yana defnedildi
17:05 Türk gemisine saldıran korsanlar 10 gemiciyi kaçırdı
16:26 Müzisyen Berazî: Rojava'daki destansı direnişi kalıcılaştırmak istedik
16:16 Karayazı’da gözaltına alınan HDP'liler serbest bırakıldı
16:16 Sağlıkçılara yönelik saldırılar protesto edildi
16:15 Özsüt işçileri: Geçinemiyoruz
15:54 Darp edilen hasta tutuklu Başaran: Sağlıklı rapor almam engellendi
15:50 'Kürdistan' yazılı formaya soruşturma
15:32 DİSK-AR: İşsiz sayısı 1 Milyon 188 bin arttı
15:19 Demirtaş: Türkiye yeni anayasa ve barışa odaklanmalı
14:59 Operasyon bölgesindeki cenazeler 44 gün sonra alındı
14:40 Kılıçdaroğlu: Baklavacıyı ortaya çıkardınız FETÖ'nün siyasi ayağı nerede
14:10 Avukat Tombul davasında görüntüler istendi
14:08 Kadın Yaz Kampı gerekçe gösterilmeden yasaklandı
14:06 AKP eski milletvekili Zülfikar İzol'un oğlu da tutuklandı
14:05 Gelir artmasına rağmen bütçe 78,6 milyar lira açık verdi
13:54 CHP İzmir’de HDP’yi ziyaret etti
13:49 Önlü: Valilik sorumluların cezasız kalması için açıklama yaptı
13:29 Buldan: Fularlıların mücadelesi kadın düşmanı zihniyeti yenecektir
13:14 DEÜ öğrenci ve akademisyenlerinden Rektörlük'e müzakere çağırısı
12:48 Aile Davut Acar’ın cenazesini teşhis edemediği için kan örneği verdi
12:19 Çavuşoğlu'ndan AB’ye: Ciddiye almaya gerek yok
12:08 HDK: Öcalan’la görüşmeler topluma nefes aldırdı, iktidar tecridi sürdürüyor
11:59 ‘Haziran ayında 231 yaşam hakkı ihlali yaşandı’
11:58 Deniz Yücel davasında beraat talebi
11:55 Demirtaş: Beni burada tutmanız da hangi kamu yararı var
11:36 Boğaziçi davasında dijital inceleme raporu mahkemeye geldi
11:24 Sur Belediyesi ‘stratejik plan’ çıkarıyor
11:17 Sanatçı Orhan Aydın serbest bırakıldı
11:13 Avukatlar İmralı'ya gitmek için başvuru yaptı
11:04 'KCK Avukatlar Davası'nda tanık Dündar gelmedi
11:04 Büyükada davasında savcı değişti, duruşma ertelendi
10:58 Almanya’nın silah listesinde Türkiye birinci
10:42 İşsizlik artışı sürüyor
10:02 Gazeteci Kanbal: 'Yukarıdan talimat' verenlerin kararıyla gözaltına alındım
09:31 Köyden kente taşınan toprak!
09:29 Beşikdüzü Cezaevi’nde kalan tutuklu darp edildi
09:29 HDP’li Tiryaki: Demokratik Anayasa elzemdir
09:17 ‘İmralı kapısının önüne baraj kurulursa ülkede kaos derinleşir’
09:16 Kendileri üretip kendileri satacak
09:15 'Dersim' ismine Munzur Kültür ve Doğa Festivali ile sahip çıkılacak
09:14 Teleferiği andıran düzenekle kuşları doyuruyorlar
09:13 Silopi Termik Santrali zehir saçıyor: Son 3 yılda 511 ölüm, 11 bin engelli yurttaş
09:12 Taraftar gruplarından Passolig'e tepki: Taraftar haklarına saldırıdır