Çukurova’daki üç cezaevinde son durum

img

ADANA - İHD, Adana Barosu ve ÇHD, Çukurova’nın üç cezaeviyle ilgili hazırladıkları raporu açıkladı. 3 cezaevinde 67 tutuklunun durumunun kritik olduğu belirtilen raporda, tutukluların talebinin biran önce karşılanması gerektiği vurgulandı. 

 
İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi Hapishaneler Komisyonu, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Adana Şubesi ve Adana Barosu Cezaevi İzleme Komisyonu, Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi, Ceyhan M Tipi Kapalı Cezaevi ve Osmaniye 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevinde olan tutuklularla yaptıkları görüşmeleri raporlaştırdı. Heyet, hazırladığı raporu İHD Adana Şubesi’nde açıkladı. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, açlık grevi ve ölüm orucunda olan tutukluların aileleri ile Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAY-DER), Halkların Demokratik Kongresi (HDK) temsilcileri ve insan hakları savunucularının katıldığı basın toplantısında konuşan Adana Barosu Cezaevi İzleme Komisyonu Başkanı Tugay Bek, insan hayatının pazarlık konusu yapılmaması gerektiğini belirterek, tutukluların taleplerinin bir an önce karşılanması gerektiğini dile getirdi. 
 
Daha sonra İHD Adana Şubesi Hapishane Komisyonu Sözcüsü Avukat Zelal Demiray, Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi, Ceyhan M Tipi Kapalı Cezaevi ve Osmaniye 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevinde olan tutuklularla görüştüklerini kaydederek, hazırladıkları raporu açıkladı. 
 
ONUR KIRICI ARAMALAR
 
Demiray, 3 cezaevinde 67 tutuklunun süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemlerini devam ettirdiğini belirtti. Binlerce tutuklunun açlık grevinde olduğunu ifade eden Demiray, tutukluların her gün hekim tarafından kontrol edilmesi gerekirken, hekimlerin günlük kontrole gitmediğini, sağlık personelinin gelip kilo, tansiyon, kan şekeri ölçümü yaptığını kaydetti. Demiray, tutukluların mektuplarında açlık grevinden bahsettiğinde el konulduğunu, koğuşların rutubetli ve havasız olduğunu, normal zamanlarda hastane sevkleri sırasında askerlerin ağız içine varan onur kırıcı aramalar yaptığını paylaştı. 
 
DURUMLARI KRİTİK EŞİKTE
 
“Hali hazırda devam eden aylardır açlık grevinde olan mahpuslarda geri dönüşü olmayan sağlık problemleri ile kalıcı hastalıkların oluşma kaçınılmazdır” diyen Demiray, şöyle devam etti: “Yine sağlık ve insan hakları kuruluşlarının oluşturduğu Bağımsız Tıbbi İzleme Heyetlerinin açlık grevindekilerin sağlık problemlerini yerinde tespit ve değerlendirmesi gerekmektedir. Açlık grevini sürdüren mahpusların durumu ise kritik eşiktedir. Yaşam hakkının en temel insan hakkı olduğu bilinciyle, içinde bulunulan psikolojik ve siyasal ortamın etkisiyle yaşam hakkını büyük bir riske sokan açlık grevlerinin daha fazla can kaybı yaşanmadan son bulması için bir an evvel taleplerin karşılanmasının ve sorunun çözümünün elzem olduğunu belirtmek isteriz.”
 
RAPORDAKİ HAK İHLALLERİ 
 
Raporda, tespit edilen hak ihlalleri şöyle sıralandı:
 
“* Açlık grevine giren mahpusların bulunduğu bölge hapishanelerinde ilk günden disiplin soruşturmaları başlatıldığı ve bir takım disiplin cezalarının verildiği, açlık grevine elinde olmayan sebeplerle giremeyip ancak desteklerini açıkça ifade eden mahpuslara da aynı disiplin yaptırımının uygulandığı tespit edilmiştir.
 
* Özellikle Osmaniye Hapishanesinde mahpusların aileleriyle yaptıkları telefon görüşmelerinde açlık grevinde olduklarını söylemeleriyle beraber telefon görüşmelerine anında son verilmiş, örgüt propagandası yapıldığı gerekçesiyle mahpuslara telefon görüş yasağı ve hücre cezası gibi disiplin cezaları verilmiştir.
 
 * Açlık grevine giren mahpusların bulunduğu hapishanelerin tamamında mahpusların ilk günden itibaren her gün hekim tarafından kontrol edilmesi gerekirken, kilo ve tansiyon kontrollerinin hemşireler ve gardiyanlarca yapıldığı, revir hekiminin ise nadiren koğuşların önüne geldikleri tespit edilmiştir.
 
* Ocak ayında açlık grevine mahpuslarda; kilo kaybı, uyku sorunu, baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü, koku, ses ve ışığa karşı duyarlılığın artması, mide bulantısı, bağırsak kanaması, gözlerde yanmalar gibi semptomların görülmeye başladığı tarafımızca tespit edilmiştir.
 
* Hapishanelerin tamamında ayakta sayım dayatmasının devam ettiği, mahpusların kalkmadığı takdirde infaz koruma memurları tarafından kollarından tutularak zorla kaldırıldıkları, avluya çıkarıldıkları provoke edici hareketlerde bulundukları iddia edildiği dikkate alındığında haysiyet kırıcı bu durumun sonlanması gerektiği tespit edilmiştir. 
 
* Basın-yayın-TV gibi haber alma ve bilgi edinme araçlarında, kitap, dergi ve gazetelerde kısıtlamaya gidildiği, hiçbir hapishanede istenilen gazetelerin örneğin Yeni Yaşam gibi temin edilmediği, Yeni Yaşam adlı gazetenin bayilere gelmiş olmasına rağmen bu sefer de açlık grevine giren Leyla Güven ile genel olarak devam eden açlık grevlerine ilişkin haberlerin yer alması nedeniyle açlık grevini yaygınlaştırıcı ve teşvik edici ihtimali ile verilmediği tespit edilmiştir. 
 
* Özellikle Osmaniye Hapishanesinde açlık grevlerinden sonra mektupların nadiren gidip geldiği, çoğu mektubun verilmediği, mektuplarda yazan beyanlardan ötürü disiplin soruşturmaların başlatıldığı, Kürtçe dil ile yazılan mektup ve kartların ‘bilinmeyen bir dil’ olarak tanımlanarak tercümesi için ücret verilmesi gerektiğinden bahisle el konulduğu, Kürkçülerde ise yaşanan genel hak ihlallerine karşı yazılan başvurular ve mektupların sakıncalı olduğu gerekçesiyle gönderilmediği ve el konulduğu tarafımızca tespit edilmiştir.
 
* Özellikle Osmaniye Hapishanesinde, Nusaybin davalarından yargılanan mahpusların bazılarına özel muamele uygulandığı, yaralı olanların tedavilerinin özenli ve düzenli bir şekilde yapılmadığı, tek başlarına tutuldukları Melis Teksan ve Abdülkadir Baybars  adlı mahpusların gerekçe gösterilmeksizin arkadaşlarının yanından alınarak başka bir koğuşta tek başına kaldığı, yine Abdulkadir Baybars adlı mahpusun ise açlık grevinde de olmasına rağmen 1 yıla yakın süredir tek başına tutulduğu tespit edilmiştir.
 
* Hapishanelerin büyük çoğunluğunda yaşanan haksız ve hukuksuz uygulamalara karşı çıkan mahpuslara yoğun disiplin cezalarının verildiği, özellikle Osmaniye T1’ de kalan kadın mahpuslara verilen hücre cezalarında, hücrelerin yaşamaya elverişli olmayacak derecede kötü olduğu, yine hücre camının karşıda erkek hücrelerin olduğu gerekçesiyle siyah poşetlerle kapatıldığı, erkek aklının bu anlamda hapishanelerin dizaynında de etkili olduğu, bazı mahpusların aldıkları disiplin cezalarından ötürü 2 yıla yakın süredir aileleriyle açık-kapalı görüş yapamadıkları, bazılarının ise aylardır aileleriyle telefon görüşü yapamadıkları tespit edilmiştir.”

Diğer başlıklar

12:40 Siverek'te tutuklananların sayısı 5'e yükseldi
12:05 ‘AKP’li Zülfikar İzol ve kardeşleri hakkında başlatılan bir soruşturma var mı?’
12:01 İHD’den Mülteciler Günü açıklaması: Tüm devletler çözüm üretmeli
12:00 MEB yetkililerinden tecavüze maruz kalan çocuğun annesine: Duyulsa eğitim kurumuna zarar verir
11:59 Gazeteci Coşkun beraat etti
11:43 Cezaevinden izinli çıkan erkek, iki kadını öldürdü
11:03 TİP Genel Başkanı Erkan Baş hakkında fezleke
11:01 Temelli: İstanbul seçimi bir yönüyle Şırnak’ın seçimidir
10:59 Dosyası tefrik edilen 17 çocuğun davasında mütalaa açıklandı
10:42 24 yıllık tutuklu AYM'nin kararından 1 yıl sonra tahliye oldu
10:12 Yağmur olup faşizmin üzerine yağmaya hazırlanıyorlar
10:07 Halkın Hukuk Bürosu avukatlarına operasyon: 7 gözaltı
09:56 Rengin Solmaz: 3 defa ötekileştiriliyoruz
09:52 Eleştirilerin odağındaki Ergülen: Olanaklar çerçevesinde çağıracağız!
09:33 Mülteci gününde Antep ve Suriyeliler mutfakta buluştu
09:29 Recep Hantaş'ı öldürmekten tutuklanan polis tahliye edildi
09:13 Genç: Kürtler İstanbul’da gasp edilmiş iradeye sahip çıkacak
09:09 Bombardımanda hayatını kaybeden 2 sivil gözaltına alınmamak için gizlenmiş
09:08 Reyhanlılar: Sarut'un cenaze töreni ilçenin çetelere teslim edildiğinin tescili
09:08 Yıldırım kardeşlerin babası: Suçlular ödüllendirildi
09:07 AİHM, KCK Ana Davası’nda Türkiye'yi mahkûm etti
09:06 Sur sokaklarından cezaevine uzanan bir özgürlük hikayesi: Zülküf Gezen
09:05 İstanbullular değişim için ‘İmamoğlu’ diyecek
09:03 Koçerler Serhat'ın serin yaylalarına gelmeye başladı
09:02 Kürt imamlardan İstanbul çıkarması: Haksızlığa uğrayanın yanındayız
09:01 HDP'li kadınlardan çağrı: Oyunuzu kullanın ve sahip çıkın
09:00 20 HAZİRAN 2019 GÜNDEMİ
19/06/2019
23:28 AMEDFED'in gecesine katılan Mızraklı: 31 Mart’taki duruşumuzu göstermemiz gerekiyor
22:25 Avcı: 23 Haziran’da şu tekçi iktidara 'yeter artık, edi bese’ diyeceğiz'
21:55 'Hasankeyf'in yıkımına sessiz kalmayalım'
21:35 Ailesi ve dostları Dr. İlhan Diken'i andı
21:04 Cumhurbaşkanı'na bazı kişileri askerlikten muaf tutma yetkisi veren madde değiştirildi
20:54 Temelli: En güzel cevabı sandıkta bizden alacaklar
20:34 Milletvekilleri ve hukukçulardan oluşan heyet Siverek’e gidecek
20:18 Erdoğan’dan İmamoğlu çıkışı: Yargının vereceği karar bu işte önünü kesebilir
19:51 TİS'e ilişkin açılan talep sandığı hastane yönetimince kaldırıldı
19:15 Trabzon’da ölü sayısı 7’ye yükseldi
19:07 16 yaşındaki Turan'ı vuran polise yine tutuklama çıkmadı
18:49 Dersim'deki kayıp gence ait son görüntü ortaya çıktı
18:17 Yüksekdağ hakkında açılan yeni davanın ilk duruşması görüldü
18:12 ETHA çalışanlarının aralarında olduğu 14 kişi serbest
18:09 Erdoğan'a 'Sisi' yanıtı: Keşke Türkiye’nin sorunlarıyla ilgilense
17:58 23 yıldır cezaevinde olan hasta tutuklu Özkan fenalaştı
17:53 Demirtaş'ın 1’e karşı 2 oyla tutukluluğun devamına karar verildi
17:51 'Kürtçe yasakları kaldırdık’ dedi ama kullandığı Kürtçe deyim tutanaklara (x) olarak geçti
17:10 Erdoğan CHP'li İmamoğlu’nu Sisi’ye benzetti
16:44 DTK’den Siverek’teki olay için sağduyu çağırısı
16:15 Anneler: Bundan sonra asıl amaç Öcalan’ı özgürleştirmek
16:15 Temelli: Öcalan'ın açıklamalarıyla 'Demokrasi ittifakı' tezimiz güçlenmiştir
16:13 Belgeselci Kazım Kızıl’a bir beraat bir ceza