Pervin Buldan konuşacağı sırada salondan ayrıldı

img

ANKARA – Meclis’teki 23 Nisan Özel Oturumu’na katılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu dinledikten sonra HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan konuşacağı sırada Genel Kurul’dan ayrıldı.

 
Meclis Genel Kurulu, Meclis’in açılışının 99. yıl dönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla özel gündemle toplandı. Özel oturuma Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. 
 
‘DİKTATÖRLÜK’ SUÇLAMALARINA YANIT VERDİ
 
Siyasi partilerden ilk olarak AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı konuştu. Bostancı, 99 yıl önce Meclis’te kalpaklılar, fesliler ve sarıklılar olduğu belirterek, “Onlar ortak bir dayanışma ruhunda bir araya gelmiş, her türlü müzakereyi milletin kurtuluşu istikameti yapmışlardır. Bize bırakılan miras, siyasi rekabeti aynı şekilde yapmak, ancak Türkiye’nin geleceğini bir üst değer olarak tutmaktır” dedi.
 
Muhalefetin “diktatörlük” suçlamalarına yanıt veren Bostancı, “Diktatörlükte makamlar el değiştiremez, biz de değişir. Diktatörlükte göstermelik seçimde hukuka ihtiyaç yoktur, bizde her türlü ihtiyaçtır. Diktatörlükte muhalefetin iktidar tasavvuru olmaz. Biz de her zaman böyle bir yol haritası olmuştur. Türkiye 16 Nisan referandumu ile sistemi değiştirmiştir. Artık Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi vardır. Bu sistem toplumsal açıdan bütünleştiricidir” ifadelerini kullandı. 
 
Bostancı, “Bugün Sayın Erdoğan, Cumhurbaşkanıdır. Yarın bu ülkenin başka evlatları göreve gelecektir. Berat gecesi 4 evladımızın teröristler tarafından şehit edilmesi bizi milletçe üzmüştür. Çubuk’ta şehidimizin cenazesinde gelen olay kabul edilemez. Sayın Genel Başkan’a ve CHP temsilcilerine bir kez daha geçmiş olsun diliyorum” dedi.
 
ZAMANLAMAYA DİKKAT ÇEKTİ!
 
Erdoğan’ın ‘Kızgın demiri soğutmak gerek’ dediği bir zamanda, Kılıçdaroğlu’na yönelik gelişen bu saldırının dikkate değer olduğunu söyleyen Bostancı, şunları söyledi: “Toplumsal kutuplaşmanın yerine kucaklaşmanın yolu siyasal dilin kollarını uzatmaktan geçer. Biz bu ülkenin ortak aklından faydalandık. Bizim iddiamız, siyasetimiz, temel meselemiz, toplumumuzun vicdanıyla çağa tanıklık etmektir. Haksızlıklar, adaletsizlikler karşısında Türkiye’nin sesi, hepimizin onur kaynağıdır.  Yüzümüz herkese dönüktür ama sırtımız kimseye dönük değildir.” 
 
KILIÇDAROĞLU: YENİ BİR ARINMA DÖNEMİ
 
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise, konuşmasında Türkiye’nin önündeki 4 yılın yeni bir “arınma dönemi” olduğunu belirterek, “Gerçeklerle yüzleşme, bu güzel ülkemizin temellerine kazınmış ve Türkiye’nin günümüzün sorunlarına da çözüm üretecek felsefeyi yeniden keşfetme dönemidir. Bu felsefeyi üç sözcükle özetleyebiliriz. Hak, hukuk ve adalet” diye konuştu. 
 
Kılıçdaroğlu, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Dünyada Gazi ünvanına sahip tek parlamento olan TBMM, kurulduğu ilk günden itibaren yetkileri konusunda titiz davranmıştır. Şu örneği vermem yeterlidir: 1924 Anayasası TBMM'de görüşülürken bir önerge verilir. Önergenin konusu şu; Meclis'in kendiliğinden seçimin yenilenmesine karar vereceği gibi, Cumhurbaşkanı da seçime karar verebilir. Yani önergeyle Kurtuluş Savaşı zaferinin Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk'e Meclis'i fesih yetkisi verilir. Mahmut Esad kürsüye çıkar ve Atatürk'e şunları ifade eder. ‘Dünyanın hangi köşesinde hakimiyetin milletin olduğu anlayışın tecellisi Meclis'i feshedebilmektedir? Bunu doğru bulmuyoruz’ diye açıkça ifade eder. Şükrü Saraçoğlu, aynı şekilde; ‘Bize tarih, hukuk gösteriyor ki bugün TBMM kişiliğine toplanmış haklarından hiçbir şey döndürülemez’ diye açıklama yapar. Önerge oylanır ve yetkiyi reddeder. Gerek Mahmut Esad Bozkurt ve Şükrü Saraçoğlu'nun vurgu yaptığı olgu, egemelik kayıtsız şartsız milletindir…”
 
BULDAN KONUŞACAĞI SIRADA SALONU TERK ETTİ!
 
AKP Grup Başkanvekili Bostancı ve CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun konuşmalarını dinleyen Erdoğan, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın konuşmasını yapacağı sırada kurmaylarıyla birlikte Genel Kurul’u terk etti.
 
Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, yöneltilen “Erken ayrılıyorsunuz” sorusuna, “İstiklal Marşı’nı şu parlamentoda söylemeyenleri dinleyelim mi. Mehmedimi şehit edenleri dinleyelim mi? Onlarla kol kola olanları dinleyelim mi” yanıtı verdi.
 
‘ARAMAYACAĞIM’
 
 Erdoğan, bu yönde yöneltilen bir soru üzerine maruz kaldığı saldırıya dair CHP lideri Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun demek için aramayacağını da söyledi.
 
KILIÇDAROĞLU’NU SUÇLADI
 
Erdoğan, sözlerinin devamında CHP liderine ilişkin “Burada bir şehit var ve bu şehidin kimler tarafından yapıldığı belli. PKK ile hangi siyasi örgüt el ele kol kola geziyor ve bunun yanında da Türkiye’de hangi siyasi partiler kol kola veriyorlar, sonra oraya gidiyorlar. Burada artık bir gaz sıkışması var. Bu insanların birikmiş olan gaz sıkışması karşısında nereye gideceksin. Bunların hepsini etraflıca bir incelemek lazım, bunların üzerine de düşünmek lazım değil mi? Bunları bir istismar şeyine dönüştürmenin bir anlamı yok. Buralarda çok dikkat etmemiz gerekir. Ben bile bir Cumhurbaşkanı olarak herhangi bir şehit evi ziyaretinde önce soruyorum. Gidişim orayı rahatsız eder mi? Eğer edecekse gitmeyim derim. Dua yapacaksam duayı evimden yaparım, olay bu kadar basit” ifadelerini kullandı.
 

Diğer başlıklar

16:46 Akar: Müşterek Harekât Merkezi faaliyete başladı
16:19 ‘Artık bir kişi daha eksilmeyeceğiz’
15:58 Davutoğlu’ndan yanıtı istenen soru: Emir ve talimatları kim verdi?
15:33 Yaralı polislerden biri daha hayatını kaybetti
15:24 Kadıköy’de gözaltına alınan 2’si gazeteci 11 kişi serbest
15:22 Hasta tutuklu Gün’ün tedavi edilmesi için çağrı yapıldı
15:06 Polis engeline rağmen kayyum protesto edildi
14:58 Dağa kaçırıldığı iddia edilen Akar gözaltına alındı
14:54 Boynundan aşağısı felç olan Turan'ın serbest bırakılması istendi
14:49 HDP’li Tiryaki’den Davutoğlu’na: Karanlıkta kalmış şeyleri açıklamak zorunda
14:47 ‘Dün katlediyordular bugün iradelerini hiçleştiriyorlar’
14:22 Diyarbakır’dan Davutoğlu’na: Neden susuyorsun?
14:08 KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’den Diyarbakır kararı
13:55 TJA’dan Emine Bulut tepkisi: Susmayacağız
13:53 1 yıldır Galatasaray Meydanı onlara yasak: Hesap sormaya devam
13:43 ÇUKUROVA TUHAY-DER ilk kongresini yaptı
13:42 Emekçilerden greve katılım çağrısı
13:33 HDP Yeni Akit’i yalanladı
13:29 HDP: Davutoğlu’nun söyledikleri araştırılsın
13:16 Esenyurt’ta 3 kişi gözaltına alındı
13:13 Erkek şiddeti sınır tanımıyor: Doğumdan çıktı eşinin saldırısına uğradı
12:56 Ebdî: Suriye'nin garantisi olacak askeri bir güç oluşturacağız
12:20 Diyarbakırlılara ‘Malazgirt programına katıl’ mesajı
12:01 Dicle’de zırhlı araç devrildi: 1 ölü, 5 yaralı
11:53 Darp edilen avukatlar: Kayyumları protesto etmeye devam
11:44 1 Eylül mitingine çağrı: Barış için sesimizi yükseltelim
11:40 KESK, DİSK, TTB ve TMMOB: Derhal görevleri iade edilsin
11:32 Diyarbakır’da oturma eylemi 6’ncı günde
11:20 Üst geçide pankart: Kayyum gidecek, halk kazanacak!
11:12 DBB’nin kayyumu ‘kayyum sitesini’ açtı
10:58 Birdal’dan Kılıçdaroğlu’na: İstanbul, İzmir ve Ankara belediye başkanlarıyla bölgeye git
10:50 Van’daki gözaltılar: Kadınların türbanı alındı, ‘talimatla protesto’ tutanağı dayatıldı
10:19 İdlib’de son durum: Türkiye zorda, rejim QSD kapısında, Efrin masada
10:00 Özgürlükçü Sol Grubu’ndan CHP’ye kayyum çağrısı
09:50 Kadıköy’de gözaltına alınanlar adliyeye sevk edilecek
09:48 HDP ‘Merkezi Koordinasyon’ kurdu: Kayyumlara karşı kesintisiz eylem
09:34 Türkdoğan: Çıkış yolu Öcalan’ın çağrısına cevap vermektir
09:18 HDP Gençlik Meclisi üyesi gözaltına alındı
09:07 Bülbül: Barış olasılığına karşı pimi çektiler
09:06 Mızraklı Soylu’yu Goebbels’e benzetti: Yalanları çıplak!
09:05 Peköz: Rusya İdlib’den sonra Efrin ve Bab’ı da isteyecek
09:04 Kaz Dağları’nda 21 yıldır katliam sürüyor: Sırada Ağı Dağı var
09:02 Tarihçi Erdoğan Aydın: Öcalan'ın çözüm gücü var
09:00 24 AĞUSTOS 2019 GÜNDEMİ
08:07 Minibüs kamyona çarptı: 4’ü ağır 8 yaralı
23/08/2019
23:53 Erdoğan’dan kayyum açıklaması
23:52 ‘Özgür Kürsü’nden seslendi: Kayyumlara karşı kol kola girilmeli
23:36 DEÜ öğrencileri rektörlük önünden seslendi
23:29 CHP'li Sarıbal: Kayyum politikası herkese verilmiş bir gözdağıdır
22:58 Kayyumlara karşı ses çıkarıp, ışık söndürdüler