Pervin Buldan konuşacağı sırada salondan ayrıldı

img

ANKARA – Meclis’teki 23 Nisan Özel Oturumu’na katılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu dinledikten sonra HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan konuşacağı sırada Genel Kurul’dan ayrıldı.

 
Meclis Genel Kurulu, Meclis’in açılışının 99. yıl dönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla özel gündemle toplandı. Özel oturuma Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. 
 
‘DİKTATÖRLÜK’ SUÇLAMALARINA YANIT VERDİ
 
Siyasi partilerden ilk olarak AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı konuştu. Bostancı, 99 yıl önce Meclis’te kalpaklılar, fesliler ve sarıklılar olduğu belirterek, “Onlar ortak bir dayanışma ruhunda bir araya gelmiş, her türlü müzakereyi milletin kurtuluşu istikameti yapmışlardır. Bize bırakılan miras, siyasi rekabeti aynı şekilde yapmak, ancak Türkiye’nin geleceğini bir üst değer olarak tutmaktır” dedi.
 
Muhalefetin “diktatörlük” suçlamalarına yanıt veren Bostancı, “Diktatörlükte makamlar el değiştiremez, biz de değişir. Diktatörlükte göstermelik seçimde hukuka ihtiyaç yoktur, bizde her türlü ihtiyaçtır. Diktatörlükte muhalefetin iktidar tasavvuru olmaz. Biz de her zaman böyle bir yol haritası olmuştur. Türkiye 16 Nisan referandumu ile sistemi değiştirmiştir. Artık Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi vardır. Bu sistem toplumsal açıdan bütünleştiricidir” ifadelerini kullandı. 
 
Bostancı, “Bugün Sayın Erdoğan, Cumhurbaşkanıdır. Yarın bu ülkenin başka evlatları göreve gelecektir. Berat gecesi 4 evladımızın teröristler tarafından şehit edilmesi bizi milletçe üzmüştür. Çubuk’ta şehidimizin cenazesinde gelen olay kabul edilemez. Sayın Genel Başkan’a ve CHP temsilcilerine bir kez daha geçmiş olsun diliyorum” dedi.
 
ZAMANLAMAYA DİKKAT ÇEKTİ!
 
Erdoğan’ın ‘Kızgın demiri soğutmak gerek’ dediği bir zamanda, Kılıçdaroğlu’na yönelik gelişen bu saldırının dikkate değer olduğunu söyleyen Bostancı, şunları söyledi: “Toplumsal kutuplaşmanın yerine kucaklaşmanın yolu siyasal dilin kollarını uzatmaktan geçer. Biz bu ülkenin ortak aklından faydalandık. Bizim iddiamız, siyasetimiz, temel meselemiz, toplumumuzun vicdanıyla çağa tanıklık etmektir. Haksızlıklar, adaletsizlikler karşısında Türkiye’nin sesi, hepimizin onur kaynağıdır.  Yüzümüz herkese dönüktür ama sırtımız kimseye dönük değildir.” 
 
KILIÇDAROĞLU: YENİ BİR ARINMA DÖNEMİ
 
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise, konuşmasında Türkiye’nin önündeki 4 yılın yeni bir “arınma dönemi” olduğunu belirterek, “Gerçeklerle yüzleşme, bu güzel ülkemizin temellerine kazınmış ve Türkiye’nin günümüzün sorunlarına da çözüm üretecek felsefeyi yeniden keşfetme dönemidir. Bu felsefeyi üç sözcükle özetleyebiliriz. Hak, hukuk ve adalet” diye konuştu. 
 
Kılıçdaroğlu, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Dünyada Gazi ünvanına sahip tek parlamento olan TBMM, kurulduğu ilk günden itibaren yetkileri konusunda titiz davranmıştır. Şu örneği vermem yeterlidir: 1924 Anayasası TBMM'de görüşülürken bir önerge verilir. Önergenin konusu şu; Meclis'in kendiliğinden seçimin yenilenmesine karar vereceği gibi, Cumhurbaşkanı da seçime karar verebilir. Yani önergeyle Kurtuluş Savaşı zaferinin Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk'e Meclis'i fesih yetkisi verilir. Mahmut Esad kürsüye çıkar ve Atatürk'e şunları ifade eder. ‘Dünyanın hangi köşesinde hakimiyetin milletin olduğu anlayışın tecellisi Meclis'i feshedebilmektedir? Bunu doğru bulmuyoruz’ diye açıkça ifade eder. Şükrü Saraçoğlu, aynı şekilde; ‘Bize tarih, hukuk gösteriyor ki bugün TBMM kişiliğine toplanmış haklarından hiçbir şey döndürülemez’ diye açıklama yapar. Önerge oylanır ve yetkiyi reddeder. Gerek Mahmut Esad Bozkurt ve Şükrü Saraçoğlu'nun vurgu yaptığı olgu, egemelik kayıtsız şartsız milletindir…”
 
BULDAN KONUŞACAĞI SIRADA SALONU TERK ETTİ!
 
AKP Grup Başkanvekili Bostancı ve CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun konuşmalarını dinleyen Erdoğan, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın konuşmasını yapacağı sırada kurmaylarıyla birlikte Genel Kurul’u terk etti.
 
Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, yöneltilen “Erken ayrılıyorsunuz” sorusuna, “İstiklal Marşı’nı şu parlamentoda söylemeyenleri dinleyelim mi. Mehmedimi şehit edenleri dinleyelim mi? Onlarla kol kola olanları dinleyelim mi” yanıtı verdi.
 
‘ARAMAYACAĞIM’
 
 Erdoğan, bu yönde yöneltilen bir soru üzerine maruz kaldığı saldırıya dair CHP lideri Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun demek için aramayacağını da söyledi.
 
KILIÇDAROĞLU’NU SUÇLADI
 
Erdoğan, sözlerinin devamında CHP liderine ilişkin “Burada bir şehit var ve bu şehidin kimler tarafından yapıldığı belli. PKK ile hangi siyasi örgüt el ele kol kola geziyor ve bunun yanında da Türkiye’de hangi siyasi partiler kol kola veriyorlar, sonra oraya gidiyorlar. Burada artık bir gaz sıkışması var. Bu insanların birikmiş olan gaz sıkışması karşısında nereye gideceksin. Bunların hepsini etraflıca bir incelemek lazım, bunların üzerine de düşünmek lazım değil mi? Bunları bir istismar şeyine dönüştürmenin bir anlamı yok. Buralarda çok dikkat etmemiz gerekir. Ben bile bir Cumhurbaşkanı olarak herhangi bir şehit evi ziyaretinde önce soruyorum. Gidişim orayı rahatsız eder mi? Eğer edecekse gitmeyim derim. Dua yapacaksam duayı evimden yaparım, olay bu kadar basit” ifadelerini kullandı.
 

Diğer başlıklar

08:09 Leyla Güven’in eylemi 198’inci, ölüm orucu ise 25’inci gününde
23/05/2019
22:11 Yeryüzü Sofrası Abbasağa Parkı'nda kuruldu
21:57 Güven tutuklu kadınları paylaştı: Gözlerindeki umut, özgürlüğün teminatıdır
21:34 Meclis’te tartışma: Bu mesele şahsi olarak kapanmayacak
21:29 HDP genç işsizlik sorununu Meclis’e taşıdı
21:20 'Gelin bu acıların önüne geçelim'
21:06 Cumartesi Anneleri’ne insan hakları, barış ve demokrasi ödülü
21:05 Dersim’deki oturma eylemi 18’inci gününde
20:13 Antep’te eylem ve etkinliğe valilik yasağı
20:08 Gazeteci Göktaş tahliye edilmedi
20:01 Diyarbakır Cezaevi davası zaman aşımından düşürüldü
19:43 Halfeti’deki işkenceyi anlattı: Emniyette bana elektrik verdiler
19:14 İzmir'de tutuklu annelerine müdahale: Çok sayıda gözaltı
19:12 Gazeteci Düzkan açık cezaevine sevk edildi
18:44 Wikipedia Türkiye'deki erişim engelini AİHM’e taşıdı
18:38 DTSO Kadın Meclisi ilk toplantısıyla yönetimini belirledi
18:28 Rabia Naz’ın babası: Çocuğumun hesabını versinler
17:08 ‘Çocuklarımızın ölmesine izin vermeyin’
17:07 ‘Beyaz tülbentli anneler umut oldu’
16:47 Adana'da bir HDP'li tutuklandı
16:34 Halfeti’deki işkence İngiltere Parlamentosu’na taşındı
16:15 Van'da müdahaleye rağmen anneler eylemden vazgeçmedi
15:50 Çukurova’daki üç cezaevinde son durum
15:41 Görevlerinden uzaklaştırılan meclis üyeleri: Hukuksuzluğa ses çıkarmalı
15:40 Bahçeli’den Dersim tehdidi: Kimse aldığı oya güvenmemeli
15:34 Lice’de oturma eylemi
15:33 Cinsel saldırıda bulunan polise kamu davası açıldı
15:11 Kaya: Annelerin mücadelesi bütün Türkiye için
15:04 Gazeteci Alağaş davasında adres için 20 günlük süre verildi
14:52 Ankara’da eylemde olan anneler: Çocuklarımızdan direnişi öğreniyoruz
14:43 Emine Erdoğan'a seslendiler: Senin yüreğin yanmıyor mu?
14:42 Gazeteci Demir'e ceza talebi
14:42 Gebze’deki aileler: Çocuklarımız içeride biz dışarda tecritteyiz
14:30 Cezaevi önüne gitmeleri engellenen aileler E-5 kenarında yürüdü
14:24 TUAD ve ÖHD davasında klasörler 150'yi buldu
14:08 Akademisyenlere destek verenlerin yargılanmasına başlandı
14:02 Eğitim-Sen öğrenci istismara ilişkin Cizre Milli Eğitim Müdürlüğüyle görüştü
14:01 Tecrit son buluncaya kadar eylemleri sürecek
13:57 SES’ten ‘OHAL Komisyonu’ verileri
13:37 'Çocuğa istismar' zanlılarının tahliyesine kadınlardan suç duyurusu
13:17 CHP'Lİ Erkek'ten YSK gerekçeli kararına tepki: Hiçbir şeye cevap verememişler
12:50 Diyarbakır’da ‘Güney Afrika deneyimi’ konuşulacak
12:24 Lösemi hastası Rojin ve ailesi destek bekliyor
12:18 Diyarbakır'da AKP'lilerin Davutoğlu korkusu!
12:15 HDP ve DBP il eşbaşkanları tahliye edilmedi
12:05 Bölge barolarından Halfeti açıklaması: İşkence yapanlar yargı önünde hesap verecek
11:46 Boylu’nun avukatı Tanrıkulu: Issı cinayeti planlayarak işledi
11:33 ‘Yeni Askerlik Kanun Teklifi’ Meclis Başkanlığı'na sunuldu
11:26 Avrupa Parlamentosu seçimleri başladı
10:57 Leyla Güven’in ablası: Leylê cesur bir kadın