Beybahçe Katliamı'nın gerekçeli kararı açıklandı

img

ANTEP - Beybahçe Katliamı davasının gerekçeli kararında, hakkında beraat kararı verilen DAİŞ’in Antep emiri Kadir Cebael’in eşi Fadile Cebeal'in katliam bilgisi ve bomba poşetindeki parmak izi “hayatın olağan akışına aykırı” olmadığı belirtildi. 

 
Antep'in Şahinbey ilçesine bağlı Beybahçe Mahallesi’nde 20 Ağustos 2016 tarihinde, 40'ı çocuk 56 kişinin yaşamını yitirdiği DAİŞ’in canlı bombalı saldırısına dair Kayseri 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin 7 sanığa 58'er kez, 1 sanığa ise 61 kez verdiği ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı. 
 
Saldırının amacı, hedefi ve nasıl gerçekleştirildiğine ilişkin bilgilere yer verilen kararda, hakkında beraat kararı verilen DAİŞ’in Antep Emiri Mehmet Kadir Cebael’in eşi Fadile Cebael ile 18 yaşından küçük olan Hamza Nuri Çalıkuşu’nun saldırının organize edilmesinde büyük rolleri olduğu belirtildi. 
 
Gerekçeli kararda, 16 Ekim 2016'da polis ekiplerince girdiği silahlı çatışma sonucunda ölü ele geçirilen DAİŞ’in Antep sorumlusu Kadir Cebael'in, Suriye'de bulunan "Abdurrahman" isimli şahıs ve diğer örgüt yöneticilerinden aldığı emir ve talimatlar doğrultusunda, sansasyonel eylem düzenlemeye karar verdiğine yer verildi. 
 
HDP, KÜRTLER VE ALEVİLER HEDEF OLARAK TESPİT EDİLMİŞ
 
Kadir Cebael'in, bu talimatı emri altındaki sanıklar Mehmet Şahin Erğan, Mehmet Çalıkuşu, Ahmet Köşkeroğlu, Ali Çalıkuşu, Hacı Polat, Hasan Uzun ve Mehmet Karakurt ile paylaştığı ve eylemin düzenlenebileceği yerlerin araştırılmasını kararlaştırdıklarının vurgulandığı kararda, şu tespitler yapıldı: “Eylemin düzenlenebileceği alanlar içerisinde kalabalıkların yer aldığı ve mümkün ise toplumsal kin, nefret ve ayrışmayı körükleyecek hedefler tespit edilmesi. Bu bağlamda düğün, dernek, toplantı veya gösteri yürüyüşü, miting, maç, asker sevkiyatı, özellikle siyasi partilerin veya HDP isimli siyasi partinin toplantılarının, Kürt veya Alevi vatandaşların toplu olarak bir arada bulundukları yerlerin hedef alınması. Eylemi hayata geçirmek için gerekli silah, cephane, bomba malzemesi vs. lojistik eşyaları bir merkezde topladı. Sanıklardan Ahmet Köşgeroğlu, hazırlanacak canlı bomba yeleğine, tesirini artırmak amacıyla eklenmesine karar verilen demir blokları, buraya istif etti. Bu arada canlı bomba eyleminde yer alacak şahıs, Mehmet Kadir Cebael ile irtibat halindeydi.”
 
CANLI BOMBA TARİF EDİLDİ
 
Kararda, patlamadan yaklaşık bir ay kadar önce, açık kimlik bilgileri tespit edilemeyen 20-25 yaşlarında atletik yapılı, sık saçlı canlı bomba eylemcisinin, Mehmet Kadir Cebael'in ikametine götürüldüğü, bu kişinin yaklaşık bir ay kadar burada kaldığı, bu süre içinde Cebael tarafından eylemi gerçekleştiren şahsın ideolojik açıdan eğitime tabi tutulduğu, canlı bomba yeleğini ona giydirdiği, elini kaldırarak patlaması durumunda daha fazla kişinin etkilenebileceğini söylediğinin aktarıldığı vurgusu yapıldı. 
 
KATLİAM ANI
 
Eylem saatinin yaklaşmasına müteakip Cebael'in adresinde bulunan canlı bomba eylemcisinin, sanıklardan Ali Çalıkuşu tarafından alınarak düğün mahaline yakın bir yere götürüldüğünün belirtildiği kararda, “Burada beklemekte olan diğer sanıklar Hacı Polat ve Hasan Uzun'a teslim edildi. Bu sanıklar tarafından da toplanan kalabalığa yakın bir yere doğru götürülüp bırakıldı. Akabinde eylemci, bir şeyler mırıldanarak kalabalığa doğru yürümeye başladı. Kalabalığın yanına geldiği esnada da kollarını yukarı kaldırmak suretiyle ateşleme butonuna basıp bombayı patlattı. Patlamadan sonra sanıklardan Mehmet Şahin Erğan, Mehmet Kadir Cebael'in yanına giderek, olayda hayatlarını kaybeden çocuk ve yetişkinleri kastederek '1 şehit, 57 ölü var' şeklinde sonuç bildirdi” denildi. 
 
‘ÇOCUĞA EMİR VERİLDİ’
 
18 yaşından küçük olan Hamza Nuri Çalıkuşu’nun sık sık sanıklarla bir araya gelerek 25 Aralık Mahallesi’ndeki depoya gittiği, sanıkların emri ve talimatı doğrultusunda DAİŞ emiri olan Mehmet Kadir Cebael’le irtibat sağladığı, yaşanılan olayları ve meydana gelen gelişmeleri Cebael’e aktardığı tespit edilmesine rağmen hakkında beraat kararı veren heyet, “Her ne kadar mahkememizce suça sürüklenen çocuk Hamza Nuri Çalıkuşu'nun bu eylemleri ifa ettiği kabul edilmiş ise de, olay tarihi itibariyle henüz kendisinin 14 yaşında bulunması, kendisinden yaşça büyük olan ve içlerinde ağabeylerinin de olduğu diğer sanıkların istediği şeyleri herhangi bir şekilde mantık süzgecinden geçirebilecek veya sorgulayabilecek yaş ve olgunluğa sahip olmayışı, diğer sanıkların suça sürüklenen bu çocuğun bu durumundan faydalanmak amacıyla hareket ettiklerinin tespit edilişi karşısında yapmış olduğu fiil ve eylemlerin niteliğini anlayamadığı, bu cümleden olmak üzere kendisine verilen notları okumadığı, 25 Aralık Mahallesi’nde yer alan depodaki kutu, poşet ve çuvallara bakmadığı gibi hususlar göz önüne alındığında da suça sürüklenen çocuğun müsnet suçları işlediğine dair yeterli delil elde edilemediğinden tüm suçlardan ayrı ayrı beraatına karar vermek gerekmiştir” ifadelerine yer verildi. 
 
FADİLE CEBAEL’İN BERAATİNİN GEREKÇESİ 
 
Beybahçe Mahallesi’nde meydana gelen patlamayı gerçekleştiren canlı bombanın kendilerine ait evde 10 gün veya 1 ay müddetle kaldığı, bu nedenle yapılacak eylemden haberdar olduğu, kullanılması planlanan "Bursa Kumaş Pazarı" isimli poşette kendisinin parmak izlerine rastlanıldığı, çocukları ile yaptığı sohbet sırasında canlı bomba eylemlerini anlayabilmelerini ve yine 11 Ağustos 2016 tarihinde bir başka olayda kullanılan patlayıcı maddelerin içerisinde bulunduğu "A101" isimli marketler zincirine ait poşette parmak izi çıkan sanık Fadile Cebael için beraat kararı veren mahkeme heyeti kararını şöyle gerekçelendirdi: “Mehmet Kadir Cebael ile evli olmasının, evlilikten kaynaklanan aynı hanede ikamet etmesinin ve yine savunmasında belirttiği üzere bir ikamette bulunması normal olan poşet vb. tarzı günlük eşyalar üzerinde kendisine ait parmak izlerinin bulunmasının hayatın olağan akışına aykırı olmadığı, yine ahiret görüşü çerçevesinde çocukları ile bu yönde konuşmalar yapmasının kendisinin örgüt mensubu olduğunu göstermeyeceği kabul edilerek üzerine atılı tüm suçlardan ayrı ayrı beraatına karar verilmiştir. Eylemlere iştirak ettiğine dair başkaca herhangi bir delil, iz veya emareye rastlanılmamış oluşu karşısında da sanığın müsnet suçu işlediğine dair herhangi bir sonuca ulaşılamamıştır” diye açıkladı.
 
HDP’YE AİT BİNALARIN KEŞFİ YAPILMIŞ
 
Rakka’da bulunan Abdurrahman isimli bir örgüt üyesinden aldığı talimatlar doğrultusunda hareket eden sanık Abdurrahman Alnajjar'ın kentteki HDP binaları, oteller, emniyete ait binalar, Alevi Kültür Derneği, resmi kurumlar ve demokrasi meydanı gibi merkezi alanlarda canlı bombalı saldırı için keşif yaptığı belirtilen kararda, “Gaziantep'te bulunan HDP partisine ait binaları ve partinin toplantı ya da gösterilerini yapabileceği demokrasi meydanı ve çevresinde keşif yaptığını, karışıklık çıkarmak için Kürt kökenli vatandaşlara yönelik eylem ve saldırı yapmak için keşif çalışması yaptığını, Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan Yeşilsu Parkı karşısındaki HDP İl Başkanlığı’nın bulunduğu binanın keşfini yaptığını, yine Değirmiçem Mahallesi 16014 sokak no 6 sayılı yerde bulunan Efes apartmanındaki HDP İl Örgütü’nün keşfinin yapmıştır” ifadeleri kullanıldı. 
 
NE OLMUŞTU?
 
Antep'te, 20 Ağustos 2016'da DAİŞ’in Kürt bir ailenin sokak düğününü hedef alan bombalı saldırısında, aralarında kadın ve çocukların da olduğu 56 kişi yaşamını yitirmişti. Soruşturma kapsamında 16 Ekim 2016'da hücre evine düzenlenen operasyonda, örgütün il genelindeki faaliyetlerini planlayan, lojistik destek sağlayan ve "canlı bomba" hücrelerini yöneten sorumlusu Mehmet Kadir Cebael, Şehitkamil ilçesinde saklandığı evde operasyonla öldürülmüş, aynı gün başka bir canlı bombanın üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu 3 polis hayatını kaybetmişti.
 
Antep'te 12 sanık hakkında açılan ve kamu güvenliği gerekçesiyle Kayseri'ye nakledilen davada, mahkeme heyeti, sanıklar Abdurrahman Alnajjar, Ahmet Köşgeroğlu, Hacı Polat, Hasan Uzun, Mehmet Karakurt, Mehmet Şahin Erğan, Ali Çalıkuşu ve Mehmet Çalıkuşu'na "anayasayı ihlal" suçundan birer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası vermişti.
 
Heyet, 57 kişinin ölümü ve sonrasında 3 polisin yaşamını yitirmesi olaylarına ilişkin de "kasten öldürme" suçundan sanık Abdurrahman Alnajjar'ı 60 kez, diğer sanıklar Ahmet Köşgeroğlu, Hacı Polat, Hasan Uzun, Mehmet Karakurt, Mehmet Şahin Erğan, Ali Çalıkuşu ve Mehmet Çalıkuşu'nu ise 57'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırmıştı.
 
Ayrıca 8 sanığı,  87 kişinin yaralanması nedeniyle de "öldürmeye teşebbüs" suçundan her bir yaralı için 18'er yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti, sanıklar Yunus Sarı ve Enes Karataş'a, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 9'ar yıl hapis cezası verirken, sanıklar Fadile Cebael ve çocuk sanık Hamza Nuri Çalıkuşu'nun delil yetersizliğinden beraatına karar vermişti.
 
MA / Muhamed Abdulkadir Esen

Diğer başlıklar

16:46 Akar: Müşterek Harekât Merkezi faaliyete başladı
16:19 ‘Artık bir kişi daha eksilmeyeceğiz’
15:58 Davutoğlu’ndan yanıtı istenen soru: Emir ve talimatları kim verdi?
15:33 Yaralı polislerden biri daha hayatını kaybetti
15:24 Kadıköy’de gözaltına alınan 2’si gazeteci 11 kişi serbest
15:22 Hasta tutuklu Gün’ün tedavi edilmesi için çağrı yapıldı
15:06 Polis engeline rağmen kayyum protesto edildi
14:58 Dağa kaçırıldığı iddia edilen Akar gözaltına alındı
14:54 Boynundan aşağısı felç olan Turan'ın serbest bırakılması istendi
14:49 HDP’li Tiryaki’den Davutoğlu’na: Karanlıkta kalmış şeyleri açıklamak zorunda
14:47 ‘Dün katlediyordular bugün iradelerini hiçleştiriyorlar’
14:22 Diyarbakır’dan Davutoğlu’na: Neden susuyorsun?
14:08 KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’den Diyarbakır kararı
13:55 TJA’dan Emine Bulut tepkisi: Susmayacağız
13:53 1 yıldır Galatasaray Meydanı onlara yasak: Hesap sormaya devam
13:43 ÇUKUROVA TUHAY-DER ilk kongresini yaptı
13:42 Emekçilerden greve katılım çağrısı
13:33 HDP Yeni Akit’i yalanladı
13:29 HDP: Davutoğlu’nun söyledikleri araştırılsın
13:16 Esenyurt’ta 3 kişi gözaltına alındı
13:13 Erkek şiddeti sınır tanımıyor: Doğumdan çıktı eşinin saldırısına uğradı
12:56 Ebdî: Suriye'nin garantisi olacak askeri bir güç oluşturacağız
12:20 Diyarbakırlılara ‘Malazgirt programına katıl’ mesajı
12:01 Dicle’de zırhlı araç devrildi: 1 ölü, 5 yaralı
11:53 Darp edilen avukatlar: Kayyumları protesto etmeye devam
11:44 1 Eylül mitingine çağrı: Barış için sesimizi yükseltelim
11:40 KESK, DİSK, TTB ve TMMOB: Derhal görevleri iade edilsin
11:32 Diyarbakır’da oturma eylemi 6’ncı günde
11:20 Üst geçide pankart: Kayyum gidecek, halk kazanacak!
11:12 DBB’nin kayyumu ‘kayyum sitesini’ açtı
10:58 Birdal’dan Kılıçdaroğlu’na: İstanbul, İzmir ve Ankara belediye başkanlarıyla bölgeye git
10:50 Van’daki gözaltılar: Kadınların türbanı alındı, ‘talimatla protesto’ tutanağı dayatıldı
10:19 İdlib’de son durum: Türkiye zorda, rejim QSD kapısında, Efrin masada
10:00 Özgürlükçü Sol Grubu’ndan CHP’ye kayyum çağrısı
09:50 Kadıköy’de gözaltına alınanlar adliyeye sevk edilecek
09:48 HDP ‘Merkezi Koordinasyon’ kurdu: Kayyumlara karşı kesintisiz eylem
09:34 Türkdoğan: Çıkış yolu Öcalan’ın çağrısına cevap vermektir
09:18 HDP Gençlik Meclisi üyesi gözaltına alındı
09:07 Bülbül: Barış olasılığına karşı pimi çektiler
09:06 Mızraklı Soylu’yu Goebbels’e benzetti: Yalanları çıplak!
09:05 Peköz: Rusya İdlib’den sonra Efrin ve Bab’ı da isteyecek
09:04 Kaz Dağları’nda 21 yıldır katliam sürüyor: Sırada Ağı Dağı var
09:02 Tarihçi Erdoğan Aydın: Öcalan'ın çözüm gücü var
09:00 24 AĞUSTOS 2019 GÜNDEMİ
08:07 Minibüs kamyona çarptı: 4’ü ağır 8 yaralı
23/08/2019
23:53 Erdoğan’dan kayyum açıklaması
23:52 ‘Özgür Kürsü’nden seslendi: Kayyumlara karşı kol kola girilmeli
23:36 DEÜ öğrencileri rektörlük önünden seslendi
23:29 CHP'li Sarıbal: Kayyum politikası herkese verilmiş bir gözdağıdır
22:58 Kayyumlara karşı ses çıkarıp, ışık söndürdüler