16 MART 2019 GÜNDEMİ

* Van Hakkari Tabip Odası Başkanı Özgür Deniz Değer, açlık grevindeki tutukluların sağlık kontrollerini yapmak için yaptıkları başvuruların reddedildiğini belirtti. Dr. Hüseyin Yaviç ise "Açlık grevindeki tutsakların almaları gereken tuz, şeker, karbonat, B1 ve B2 vitamin haplarının düzenli aralıklarla alınıp alınmadığına dönük ciddi kaygılarımız bulunuyor" dedi. 

* Ekonomik krizden dolayı artık kiralarını dahi ödeyemeyecek duruma geldiklerini belirten Van esnafı, özellikle inşaat sektörünün tamamen çöktüğünü dile getirdi. 
 
* Antalyalı kadınlar, süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan Leyla Güven ve tutukluların direnişlerine ses olacaklarını belirterek, devleti kendi hukukunu uygulamaya çağırdı. 
 
* Gezi eylemlerine ilişkin 16 kişi hakkında hazırlanan iddianamede hakkında ceza istenen isimlerden olan Avukat Can Atalay, bununla Gezi'nin çarpıtılmak istendiğini belirterek, "Gezi bu toprakların eşitlik, özgürlük, adalet talebinin en önemli taşıyıcısıdır. Bu karanlık gider Gezi kalır" dedi. 
 
* "Mutlaka Kazanacağız, Tecridi Kıracağız” sloganıyla kutlanacak olan Newroz’un adresi İzmir'de Gündoğdu Meydanı olarak belirlendi. HDP İl Eşbaşkanı Kadir Baydur, kent halkına katılım çağrısında bulundu. 
 
* TUHAYDER Ege Eş Başkanı Selma Altan, İzmir ve Manisa cezaevlerinde açlık grevinde olan tutuklulara, iletişim, görüş ve hücre cezaları verildiğini söyledi. 
 
* Newroz ateşinin kutsallığına bedenleriyle cevap olan Rahşan Demirel, Sema Yüce, Zekiye Alkan'ın direnişi, tecridin kaldırılması talebiyle bedenini açlığa yatıran Leyla Güven’in bedenine taştı. 
 
* Toplumsal cinsiyet eşitliğinin en belirgin dengesizliğinin ekonomik alanda görüldüğünü belirten DTSO Kadın Meclisi Sözcüsü Nevin İl, “Kadınların her alanda yaşadığı şiddetin temelinde ekonomi var. Kadın Meclisi girişimci kadınları cesaretlendirecek” dedi. 
 
* Elazığ Cezaevi’nde 16 gündür açlık grevinde olan Refik Kaçar’ın babası Agit Kaçar, tutukluların taleplerinin haklı ve insani olduğunu belirterek, “Çocuklarımız can vermeden ses verilsin” dedi.
 
* HDP’nin Mutki Belediyesi eşbaşkan adayları Belgin Korkmaz ve İrfan Hülakü, seçilmeleri durumunda birlikte karar alan, üreten ve yöneten bir ilçe modeli oluşturacaklarını söyledi. 
 
* Mahalli İdareler Genel Seçimleri’ne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kürt siyasetçi- yazar Tarık Ziya Ekinci, “Kürtler bu ülkede tanınmak ve eşit haklara sahip olmak istiyorlarsa AKP’nin tek bir oy almaması için ellerinden gelen çabayı göstermeleri gerekir. Bu bir kader seçimidir” dedi. Ekinci, HDP’nin batıdaki stratejisi için de “Gidip CHP’ye oy vermeyi kendim için zül telakki ediyorum. Ama gidip vereceğim” diye konuştu.
 
* Urfa'nın Viranşehir ilçesinde 31 Mart'ta yapılacak seçimlere ilişkin kentin oyunun rengi şimdiden belli. HDP'nin kazanacağını belirten ilçe sakinlerinin tek tartışması ise partilerinin AKP'ye yüzde kaç fark atacağı. 
 
* Dersim’deki tutuklu aileleri, çocuklarının açlık grevi eylemi ve taleplerinin arkasında olduklarını belirterek, Elazığ Cezaevi’nde artan baskılara dikkat çekti. 
 
* Rahatsızlandığı için hastaneye kaldırılarak 71 günlük direnişinden vazgeçilmeye zorlanan tutuklu Engin Okuducu, “Bedeli ne olursa olsun bu eylem sürecek” dedi.
 
* Hasankeyf'te taşıma işlemleri için inşa edilen köprü, balıkların göç yolunu kapattı. Avlanma yasağı olmasına rağmen köprü ayaklarında biriken binlerce balığı yakalayan kişiler kamyon kasalarını doldurarak balık neslinin tükenmesine yol açıyor. 
 
* Mardin Valiliği ve kayyum yönetimindeki Büyükşehir Belediyesi’ndeki rüşvet çarkında yeni bilgilere ulaşıldı. "Çağrı" usulüyle yapılan ihalelere tek şirket girmesine rağmen, 3 şirket gibi gösterildi ve kurum zarara uğratıldı. Rüşveti belgeleriyle savcılığa sunduktan sonra gözaltına alınan firmanın muhasebe müdürüne şikayeti geri çektirildi. 
 
* HDP'nin yüksek bir oy oranıyla kazanmasına kesin gözüyle bakılan İdil'de belediye kayyumu, bina etrafındaki barikat ve beton blokları kaldırmaya başlayarak gitme hazırlıklarına başladı. 
 
* Uludere ilçesine bağlı Hilal Belde Belediyesi'ni bu dönem kazanmakta kararlı olan HDP'nin eşbaşkan adayları Zübeyde Bor ve Serhat Hadioğlu, beldeyi kalkındırmak ve sorunlarını çözüme kavuşturmak için hazırladıkları projeleri aktardı. 
 
* PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı Şırnak Cezaevi'nde başlatılan açlık grevi eylemine girenlerin sayısı dün itibariyle 20'ye ulaştı. 2 eylemcinin önceki gün rahatsızlandığı ancak tıbbi müdahaleyi kabul etmediği öğrenildi.  
 
* HDP'nin belediye başkan adayları birçok kentte seçim çalışmaları yürütecek. (10.00-16.00)
 
* HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Kars merkez ve Kağızman'da halkla bir araya gelecek. (11.00-15.00)
 
* Ankara Kadın Platformu, 8 Mart eylemlerini "hedef" alan söylemlere karşı Mülkiyeler Birliği'nde basın toplantısı düzenleyecek. (12.00)
 
* HDP Diyarbakır İl Örgütü'nde açlık grevlerine ilişkin kitlesel basın açıklaması yapılarak nöbet eylemi başlatılacak. (12.00)
 
* HDP Siirt milletvekilleri Meral Danış Beştaş ve Sıdık Taş ile Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Ahmet Türk, yerel seçim çalışmaları kapsamında Sivil Toplum Kuruluşları ve kanaat önderleriyle bir düğün salonunda bir araya gelecek. (12.00)
 
* İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır ve Batman şubeleri, kayıp yakınlarıyla birlikte "Kayıplar bulunsun failler yargılansın" şiarıyla bir araya gelecek.(12.00)
 
* Cumartesi Anneleri, kayıplarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle sürdürdükleri eylemlerinin 729'uncu haftasında Galatasaray Meydanı'nda bir araya gelecek. (12.00)
 
* İHD Adana Şubesi, hasta tutukluların durumuna ilişkin İsmet İnönü Parkı'nda basın açıklaması düzenleyecek. (12.30)
 
* HDP Adana, Batman, Hakkari, Şırnak ve birçok merkezde, Halepçe Katliamı'na ilişkin basın açıklaması gerçekleştirecek. (13.00)
 
* İHD İzmir Şubesi, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla 473’üncü haftasında Konak’ta bulunan Başbakanlık binası önünden oturma eylemi düzenleyecek. (13.00) 
 
* HDP Manisa ve Balıkesir İl örgütleri Eş Genel Başkan Sezai Temelli'nin katılımıyla, 31 Mart yerel seçimleri kapsamında halk buluşması ve miting düzenleyecek (13.00-18.00)
 
* İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta tutukluların serbest bırakılması talebiyle yapılan "F Oturumu"nun 364'üncü haftasında Galatasaray Meydanı'nda basın açıklaması düzenleyecek. (13.30)
 
* İHD Merkezi Cezaevi Komisyonu, 2019 yılı hasta tutukluların listesini İHD İstanbul Şube binası önünde yapacakları açıklamayla duyuracak. (13.30)
 
* 3'üncü Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu, 20 Mart’ta 64 işçi ve sendika yöneticisinin yargılandığı davanın 2'nci duruşmasına çağrı yapmak için Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nde basın toplantısı düzenleyecek. (13.30)
 
* Diyarbakır Tabip Odası, “Barış, dostluk ve demokrasi ödülü” sahiplerine vermek için Sur ilçesinde bir otelde tören düzenleyecek. (14.00)
 
* Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, 237'nci kez hasta tutukluların sağlık durumlarına dikkat çekmek için İHD Ankara Şubesi önünde açıklama yapacak. (14.00)
 
* HDP İstanbul İl Örgütü, Newroz'un ilk ateşini Gaziosmanpaşa'da bulunan Karayolları mahallesinde düzenleyeceği etkinlik ile yakacak. (17.00)

Diğer başlıklar

10:43 MB’den yeni döviz hamlesi
10:42 'Çocuklarımızın kararlılığı ve anneler mücadelesi sonuç getirdi'
09:51 AP seçimlerinde geleneksel partilere darbe
09:02 'O operasyonların kararını ben verdim’ diyen Davutoğlu Diyarbakır’a geliyor
09:02 3 yıldır tutuklu olan gazeteci Ataman'ın duruşmasında mütalaa bekleniyor
09:01 Kayyumun müdürü belediyenin paraşütlerini kendisiyle götürdü
09:01 Akın: Halk, İmralı'yı bir kez daha işaret etmiştir
09:01 ‘Açlık grevcilerinin tedavilerinin takipçisi olacağız’
09:00 Halfeti’de çatışmanın ve işkencenin izleri olduğu gibi duruyor
09:00 ‘Gerçek adalet talebimizi Nevin üzerinden gündemleştirmeliyiz’
09:00 27 MAYIS 2019 GÜNDEMİ
08:31 Mitanni’de 3 yıl sonra ilk Kürtçe tiyatro
08:21 Cezaevlerindeki tutukluların hastanelere sevkleri devam ediyor
26/05/2019
21:37 Eylemini evinde sürdüren Yüş de hastaneye kaldırıldı
21:05 Tutukluları hastaneye getiren askerlerden bozkurt işareti
20:46 Eylemini sonlandıran 4 kişi taburcu edildi
20:44 Gazi Üniversitesi öğrencisini fişledi
19:39 Hastaneye getirilen 6 tutuklu darp edildi
18:34 Diyarbakır’da polis kavgası: 1 polis yaşamını yitirdi
18:32 Sinema sanatçısı Eşref Kolçak yaşamını yitirdi
17:53 Elazığ, Adana ve Osmaniye cezaevlerinde tutukluların sevki yapılmıyor
17:30 EYT’lilerden Yenikapı’da miting
17:28 Tutuklular slogan atarak eylemi sonlandırdı
17:11 Açlık grevini sonlandıran eylemciler hastanelere kaldırılıyor
17:11 İzleme Heyeti: Dışarıda eylemlerini sürdürenlerin tedavi süreci başladı
17:01 İHD, SES, ÖHD ve Tabip Odası Batman’daki tutukluların tedavilerini takip edecek
16:49 Urfa’da anneler nöbet eylemini sonlandırdı
16:49 ESP: Biz kazandık, direniş kazandı
16:47 Diyarbakır'da 5’i ölüm orucunda 10 tutuklu hastaneye kaldırıldı
16:28 Bursa Cezaevi’ndeki tutuklular yarın hastaneye kaldırılacak
16:27 Evlerinde açlık grevini sürdürenler hastaneye kaldırıldı
16:15 HDP açlık grevlerindeki tedaviyi izlemek için Genel Koordinasyon Masası kurdu
16:15 Anneler: Çocuklarımız onurumuzdur
15:46 Buldan: Öcalan’ın katkısıyla bu ülkeye barış gelecek
15:36 Açlık grevini evlerine taşıyan 5 eylemci hastaneye kaldırıldı
15:31 İHD ve TİHV: Tedaviler TTB’nin kılavuzları çerçevesinde yapılmalı
15:24 Bandırma'daki tutuklular ‘tatil’ gerekçesiyle hastaneye kaldırılmadı
15:21 Koçyiğit: Türkiye devlet olma özelliğini yitiriyor
15:04 Güven’in ablası Ot: Çok mutluyum, umarım barış olur
14:57 Gebze’deki anneler: Özgürlükleri için mücadeleye devam edeceğiz
14:54 HDP’den açlık grevi açıklaması: Büyük kararlılık kazandırdı
14:54 Urfa’da açlık grevinde olan tutuklular merkez ve ilçe hastanelerinde tedavi edilecek
14:47 Strasburg’daki açlık grevcileri de eylemini sonlandırdı
14:34 Leyla Güven hastaneye kaldırıldı
14:33 SES Eş Genel Başkanı Erden’den hekimlere Pazar çağrısı
14:31 Evlerinde sürdürdükleri açlık grevini sonlandıranlar: Barışın yolu İmralı'dan geçer
14:26 ‘Tutuklular bir an önce tedavi edilmeli’
14:17 Prof. Dr. Fincancı’dan önemli uyarılar
14:14 TTB MK Üyesi Güngör: Konunun uzmanı olan hekimler derhal görevlendirilmeli
14:09 Nasır Yağız ve Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki eylemciler grevlerini sonlandırdı