16 MART 2019 GÜNDEMİ

* Van Hakkari Tabip Odası Başkanı Özgür Deniz Değer, açlık grevindeki tutukluların sağlık kontrollerini yapmak için yaptıkları başvuruların reddedildiğini belirtti. Dr. Hüseyin Yaviç ise "Açlık grevindeki tutsakların almaları gereken tuz, şeker, karbonat, B1 ve B2 vitamin haplarının düzenli aralıklarla alınıp alınmadığına dönük ciddi kaygılarımız bulunuyor" dedi. 

* Ekonomik krizden dolayı artık kiralarını dahi ödeyemeyecek duruma geldiklerini belirten Van esnafı, özellikle inşaat sektörünün tamamen çöktüğünü dile getirdi. 
 
* Antalyalı kadınlar, süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan Leyla Güven ve tutukluların direnişlerine ses olacaklarını belirterek, devleti kendi hukukunu uygulamaya çağırdı. 
 
* Gezi eylemlerine ilişkin 16 kişi hakkında hazırlanan iddianamede hakkında ceza istenen isimlerden olan Avukat Can Atalay, bununla Gezi'nin çarpıtılmak istendiğini belirterek, "Gezi bu toprakların eşitlik, özgürlük, adalet talebinin en önemli taşıyıcısıdır. Bu karanlık gider Gezi kalır" dedi. 
 
* "Mutlaka Kazanacağız, Tecridi Kıracağız” sloganıyla kutlanacak olan Newroz’un adresi İzmir'de Gündoğdu Meydanı olarak belirlendi. HDP İl Eşbaşkanı Kadir Baydur, kent halkına katılım çağrısında bulundu. 
 
* TUHAYDER Ege Eş Başkanı Selma Altan, İzmir ve Manisa cezaevlerinde açlık grevinde olan tutuklulara, iletişim, görüş ve hücre cezaları verildiğini söyledi. 
 
* Newroz ateşinin kutsallığına bedenleriyle cevap olan Rahşan Demirel, Sema Yüce, Zekiye Alkan'ın direnişi, tecridin kaldırılması talebiyle bedenini açlığa yatıran Leyla Güven’in bedenine taştı. 
 
* Toplumsal cinsiyet eşitliğinin en belirgin dengesizliğinin ekonomik alanda görüldüğünü belirten DTSO Kadın Meclisi Sözcüsü Nevin İl, “Kadınların her alanda yaşadığı şiddetin temelinde ekonomi var. Kadın Meclisi girişimci kadınları cesaretlendirecek” dedi. 
 
* Elazığ Cezaevi’nde 16 gündür açlık grevinde olan Refik Kaçar’ın babası Agit Kaçar, tutukluların taleplerinin haklı ve insani olduğunu belirterek, “Çocuklarımız can vermeden ses verilsin” dedi.
 
* HDP’nin Mutki Belediyesi eşbaşkan adayları Belgin Korkmaz ve İrfan Hülakü, seçilmeleri durumunda birlikte karar alan, üreten ve yöneten bir ilçe modeli oluşturacaklarını söyledi. 
 
* Mahalli İdareler Genel Seçimleri’ne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kürt siyasetçi- yazar Tarık Ziya Ekinci, “Kürtler bu ülkede tanınmak ve eşit haklara sahip olmak istiyorlarsa AKP’nin tek bir oy almaması için ellerinden gelen çabayı göstermeleri gerekir. Bu bir kader seçimidir” dedi. Ekinci, HDP’nin batıdaki stratejisi için de “Gidip CHP’ye oy vermeyi kendim için zül telakki ediyorum. Ama gidip vereceğim” diye konuştu.
 
* Urfa'nın Viranşehir ilçesinde 31 Mart'ta yapılacak seçimlere ilişkin kentin oyunun rengi şimdiden belli. HDP'nin kazanacağını belirten ilçe sakinlerinin tek tartışması ise partilerinin AKP'ye yüzde kaç fark atacağı. 
 
* Dersim’deki tutuklu aileleri, çocuklarının açlık grevi eylemi ve taleplerinin arkasında olduklarını belirterek, Elazığ Cezaevi’nde artan baskılara dikkat çekti. 
 
* Rahatsızlandığı için hastaneye kaldırılarak 71 günlük direnişinden vazgeçilmeye zorlanan tutuklu Engin Okuducu, “Bedeli ne olursa olsun bu eylem sürecek” dedi.
 
* Hasankeyf'te taşıma işlemleri için inşa edilen köprü, balıkların göç yolunu kapattı. Avlanma yasağı olmasına rağmen köprü ayaklarında biriken binlerce balığı yakalayan kişiler kamyon kasalarını doldurarak balık neslinin tükenmesine yol açıyor. 
 
* Mardin Valiliği ve kayyum yönetimindeki Büyükşehir Belediyesi’ndeki rüşvet çarkında yeni bilgilere ulaşıldı. "Çağrı" usulüyle yapılan ihalelere tek şirket girmesine rağmen, 3 şirket gibi gösterildi ve kurum zarara uğratıldı. Rüşveti belgeleriyle savcılığa sunduktan sonra gözaltına alınan firmanın muhasebe müdürüne şikayeti geri çektirildi. 
 
* HDP'nin yüksek bir oy oranıyla kazanmasına kesin gözüyle bakılan İdil'de belediye kayyumu, bina etrafındaki barikat ve beton blokları kaldırmaya başlayarak gitme hazırlıklarına başladı. 
 
* Uludere ilçesine bağlı Hilal Belde Belediyesi'ni bu dönem kazanmakta kararlı olan HDP'nin eşbaşkan adayları Zübeyde Bor ve Serhat Hadioğlu, beldeyi kalkındırmak ve sorunlarını çözüme kavuşturmak için hazırladıkları projeleri aktardı. 
 
* PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı Şırnak Cezaevi'nde başlatılan açlık grevi eylemine girenlerin sayısı dün itibariyle 20'ye ulaştı. 2 eylemcinin önceki gün rahatsızlandığı ancak tıbbi müdahaleyi kabul etmediği öğrenildi.  
 
* HDP'nin belediye başkan adayları birçok kentte seçim çalışmaları yürütecek. (10.00-16.00)
 
* HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Kars merkez ve Kağızman'da halkla bir araya gelecek. (11.00-15.00)
 
* Ankara Kadın Platformu, 8 Mart eylemlerini "hedef" alan söylemlere karşı Mülkiyeler Birliği'nde basın toplantısı düzenleyecek. (12.00)
 
* HDP Diyarbakır İl Örgütü'nde açlık grevlerine ilişkin kitlesel basın açıklaması yapılarak nöbet eylemi başlatılacak. (12.00)
 
* HDP Siirt milletvekilleri Meral Danış Beştaş ve Sıdık Taş ile Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Ahmet Türk, yerel seçim çalışmaları kapsamında Sivil Toplum Kuruluşları ve kanaat önderleriyle bir düğün salonunda bir araya gelecek. (12.00)
 
* İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır ve Batman şubeleri, kayıp yakınlarıyla birlikte "Kayıplar bulunsun failler yargılansın" şiarıyla bir araya gelecek.(12.00)
 
* Cumartesi Anneleri, kayıplarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle sürdürdükleri eylemlerinin 729'uncu haftasında Galatasaray Meydanı'nda bir araya gelecek. (12.00)
 
* İHD Adana Şubesi, hasta tutukluların durumuna ilişkin İsmet İnönü Parkı'nda basın açıklaması düzenleyecek. (12.30)
 
* HDP Adana, Batman, Hakkari, Şırnak ve birçok merkezde, Halepçe Katliamı'na ilişkin basın açıklaması gerçekleştirecek. (13.00)
 
* İHD İzmir Şubesi, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla 473’üncü haftasında Konak’ta bulunan Başbakanlık binası önünden oturma eylemi düzenleyecek. (13.00) 
 
* HDP Manisa ve Balıkesir İl örgütleri Eş Genel Başkan Sezai Temelli'nin katılımıyla, 31 Mart yerel seçimleri kapsamında halk buluşması ve miting düzenleyecek (13.00-18.00)
 
* İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta tutukluların serbest bırakılması talebiyle yapılan "F Oturumu"nun 364'üncü haftasında Galatasaray Meydanı'nda basın açıklaması düzenleyecek. (13.30)
 
* İHD Merkezi Cezaevi Komisyonu, 2019 yılı hasta tutukluların listesini İHD İstanbul Şube binası önünde yapacakları açıklamayla duyuracak. (13.30)
 
* 3'üncü Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu, 20 Mart’ta 64 işçi ve sendika yöneticisinin yargılandığı davanın 2'nci duruşmasına çağrı yapmak için Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nde basın toplantısı düzenleyecek. (13.30)
 
* Diyarbakır Tabip Odası, “Barış, dostluk ve demokrasi ödülü” sahiplerine vermek için Sur ilçesinde bir otelde tören düzenleyecek. (14.00)
 
* Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, 237'nci kez hasta tutukluların sağlık durumlarına dikkat çekmek için İHD Ankara Şubesi önünde açıklama yapacak. (14.00)
 
* HDP İstanbul İl Örgütü, Newroz'un ilk ateşini Gaziosmanpaşa'da bulunan Karayolları mahallesinde düzenleyeceği etkinlik ile yakacak. (17.00)

Diğer başlıklar

17:35 Yüksekova 'Bijî berxwedana zindanan' sloganıyla inledi
17:32 Bingöl ve Karakoçan’da binler Newrozu kutladı
17:07 Botan’da muhteşem son: Burası Hacı Birlik’in yurdudur
16:43 Urfa'da 3 tutuklama
16:42 Çukurova'da Newroz alanlarını dolduran halk tecridin kaldırılmasını istedi
16:37 ‘Ölümler yaşanmadan herkes mücadele etsin’
16:33 Van'da son yılların en görkemli Newroz'u kutlandı
16:13 Kemal Kurkut mezarı başında anıldı
16:03 'Leyla Güven'e Antep'ten bin selam olsun'
16:03 Onbinler Cizre Newrozunda Zülküf Gezen ve Leyla Güven'i selamladı
16:02 Demirer hakim karşısına çıktı
15:54 Ahmet Türk: Hileleriyle baş edeceğiz
15:39 Hakkari'de Newroz'a davet, Iğdır'da Newroz kutlaması
15:39 HDK Eş Sözcüsü Şenoğlu: Bu meydanlar Öcalan’ın sesiyle yankılanacak
15:39 Antep’te 68 tutuklu açlık grevinde
15:37 Yüzbinler Newrozla Leyla oldu!
15:29 Ağrı Newrozu'nda bir araya gelen on binler tecridi protesto etti
15:27 Konya'da Newroz ateşi yakıldı
15:16 Buldan: Amed meydanı bir gün mutlaka çözüme tanıklık edecektir
15:11 AKP'li belediye YSK'nin kararını dinlemedi
15:00 Urfa'da tüm engellemelere rağmen Newroz kutlandı
Ömer Öcalan: Ailesiyiz, her tutuklunun iletişim hakkı var
14:59 Tatvan Newrozu'ndan açlık grevi eylemcilerine selam
14:59 Cudi eteklerinde Newroz coşkusu: Direne direne kazanacağız
14:53 Temelli Van’dan seslendi: Tecride isyan ediyoruz
14:48 Manisa ve Aydın Newroz ateşiyle ısındı
14:37 İstanbul Newroz’unun programı netleşti
14:31 Arslan: Öcalan’ın sesine ses verin
Gökkan: Bugün tecridi kırma günüdür
14:26 Başkaya ‘Asıl terör devlet terörüdür’ başlıklı yazısından yargılandı
14:26 Kürt partilerinin temsilcileri: İşte Kürdistan, işte Kürdistan halkı
14:13 Cizre ablukayı aşa aşa Newroz’a akıyor
13:50 Akın'dan Batman Newroz’una mesaj: Newroz karanlığa karşı aydınlıktır
13:45 Newroz ateşini Zülküf Gezen’in ailesi yaktı
13:36 Leyla Güven’den Diyarbakır Newroz’una mesaj: Tecridi kıracağız, halkımızı özgürleştireceğiz
13:26 Toğrul: Herkes kendisi olarak yaşasın
13:26 Tanrıkulu: Artan gerilime bugün bir Newroz arası vermek hepimize iyi gelecektir
13:14 Bingöl Newrozu engellemeyle başladı
13:12 Öcalan’ın avukatlarından 800’ncü başvuru
12:58 Batman’da Newroz alanı doldu taştı
12:56 Diyarbakır Newroz'unun onur konuğu Güven ve Gezen aileleri
12:42 Hak savunucularının davasında mütalaa istendi
12:34 Van Kalesi tarihi bir Newroz'a tanıklık ediyor
12:32 Polis sahne alacak sanatçıdan Kürt kıyafetlerini çıkarmasını istedi
12:30 YPJ Baxoz'a bayrak dikti: Dünya kadınlarına Newroz armağanı olsun
12:24 Gezen’in cenazesinde ‘Direne direne kazanacağız’ diyen anne de Newroz’da
12:23 Antep'te işsiz genç intihara kalkıştı
12:18 Botan’da 3 yıl sonra binler Newroz’a durdu
12:15 Van Newroz alanında tek mesaj: Tecrit kırılacak
12:13 Aryen Yayınları’ndan 2 yeni kitap
12:08 DTK Eşbaşkanı Öztürk: Bu direniş zafere ulaşacaktır
12:05 Ankara Newroz’una çağrı: Dehaklara karşı alana davet ediyoruz