Cumartesi Anneleri Kiraz Şahin'in yerine sordu: İsmail Şahin nerede?

img
İSTANBUL - Galatasaray Meydanı’nın 21 haftadır hukuksuz bir şekilde kendilerine kapatıldığını vurgulayan Cumartesi Anneleri, bu hafta 4 yıl önce kaybettikleri mücadele arkadaşları Kiraz Şahin’in eşi İsmail Şahin’in akıbetini sordu.  
 
Kayıplarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle sürdürdükleri eylemlerinin 720'nci haftasında Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelmek isteyen Cumartesi Anneleri, polis tarafından bir kez daha engellendi. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nin bulunduğu sokak, polislerce ablukaya alınırken, Cumartesi Anneleri, buna rağmen bina önünde bir araya geldi. Eylemde, üzerinde kaybedilen yakınlarının fotoğraflarının bulunduğu tişörtler giyen Cumartesi Anneleri, kayıpların fotoğraflarını ve karanfiller taşıdı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Musa Piroğlu ile çok sayıda Cumartesi insanı da eyleme destek verdi. 
 
ŞAHİN’İN SES KAYDI DİNLETİLDİ
 
Bu hafta 18 Ocak 1996 tarihinde gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Beyoğlu Belediyesi çalışanı 36 yaşındaki İsmail Şahin'in akıbeti soruldu. 4 yıl önce yaşamını yitiren İsmail Şahin'in eşi Kiraz Şahin'in de fotoğrafları da taşındığı eylemde, ilk olarak Kiraz Şahin'in hastanede tedavi gördüğü sırada Cumartesi Anneleri'nin eylemine gönderdiği ses kaydı dinlenildi. 
 
'KİRAZ ŞAHİN'İN BIRAKTIĞI YERDEN SORUYORUZ'
 
Haftanın basın açıklamasını okuyan kayıp Fehmi Tosun'un kızı Besna Tosun, "Kiraz Şahin’in bıraktığı yerden soruyoruz 'İsmail Şahin Nerede?" diye sordu. Devletin Anayasa’dan ve uluslararası insan hakları hukukundan kaynaklanan yükümlülüklerine uymadığını hatırlatan Tosun, "Devletin bu antidemokratik işleyişine yönelik eleştirilerde bulunmak suç olarak nitelendiriliyor. Oysa ifade ve eleştiri özgürlüğü demokratik bir sistemin vazgeçilmez şartıdır. Bu nedenle demokratik sistemler, bireylerin düşüncelerini, eleştirilerini güvenli ve rahat bir biçimde dile getirmelerinin koşullarını sağlamakla yükümlüdür. Toplumu ayakta tutacak olan ortak adalet duygusunun sağlanabilmesi ancak herkesin hukuk düzeni içinde özgürce var olabildiği, taleplerini özgürce gündeme getirdiği ve tartıştığı bir Türkiye ile mümkündür" dedi. 
 
‘21 HAFTADIR ENGELLENİYORUZ’
 
21 haftadır adalet ve hakikat taleplerini haykırdıkları Galatasaray Meydanı’nın kendilerine yasaklandığının altını çizen Tosun, "Bu engelleme, Anayasa’nın ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerin ihlalidir. Bu engelleme talimatını verenler ve uygulayanlar anayasal bir suç işlemektedir. İktidarı, bu ihlale son vermeye, talep ve görüşlerimizi herhangi bir baskı ve sansüre uğramadan Galatasaray’dan açıklayabilme ve kamuoyunu bilgilendirme hakkımızı güvence altına alma sorumluluğunu yerine getirmeye çağırıyoruz" diye konuştu. 
 
 
İSMAİL ŞAHİN'İN AKIBETİNİ SORDULAR
 
Tosun, Kiraz Şahin’in “Akıbetine ömrümü adadığım” dediği eşi İsmail Şahin’in kaybedilme hikayesini şu sözler ile anlattı: "36 yaşındaki 2 çocuk babası İsmail Şahin, Beyoğlu Belediyesi'nde temizlik işçisi olarak çalışıyordu. DİSK Genel İş Sendikası üyesiydi. 18 Ocak 1996 günü saat 06.30 da iki belediye çalışanı ile birlikte görev yaptığı 34 ATZ 59 plakalı temizlik aracında iş başı yaptı ve bir daha geri dönmedi. Çalışma arkadaşı olan iki kişi araçla Mimar Sinan Üniversitesi’ne geldiklerinde İsmail Şahin'in elindeki süpürgesi ile birlikte ortadan kaybolduğunu söyledi. Şahin Ailesi sürekli ağlayan bu kişilerin çelişkili bilgiler verdiklerini ve konuşmaktan korktuklarını fark etti. Aynı günlerde İsmail’in dört yaşındaki kızı annesine, babasını televizyonda polislerle gördüğünü söyledi. Aile, Beyoğlu Belediyesi'ne başvurdu. İsmail Şahin'in mesai saatleri içerisinde kaybolduğunu ve bundan işveren olarak sorumlu olduklarını söyleyerek olayın araştırılmasını istedi. Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü'ne kayıp başvurusu yaptı. Savcılığa suç duyurusunda bulunarak İsmail Şahin'in akıbetinin soruşturulmasını istedi. Dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek için yaptıkları girişimler ise sonuçsuz kaldı."
 
ERDOĞAN İLE GÖRÜŞTÜLER
 
2011 yılında dönemin Başbakan’ı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşen kayıp yakınlarının arasında olan Kiraz Şahin'in burada; "Eşim sizin işçinizdi, mesai saatleri içinde kayboldu. İsmail Şahin’in akıbetinin açıklanması sizin de sorumluluğunuzdur" dediğini aktaran Tosun, " 21 yaşında iki küçük çocuğuyla Galatasaray’a gelen Kiraz Şahin, 19 yıl boyunca eşinden bir haber alma umuduyla girişimlerini sürdürdü ama hiç bir bilgiye ulaşamadan 2015 yılında aramızdan ayrıldı.
 
Devlet yalnız gözaltında kaybedilenlerin değil, ortadan kaybolan kişilerin de akıbetini araştırmak ve açığa çıkartmakla yükümlüdür. Savcıları İsmail Şahin’in akıbetini açıklığa kavuşturacak etkin bir soruşturma başlatmak için göreve çağırıyoruz.  Hakikat ve adalet talebimiz gerçekleşinceye kadar kayıplarımızı aramaktan ve kayıplarımızla buluşma mekânımız olan Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz."
 
‘İKİ ACIYI BİR ARADA YAŞIYORUZ’
 
Ardından söz alan Fehmi Tosun'un eşi Hanım Tosun, arkadaşları Kiraz Şahin'in hayatını kaybedişinin yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, "Bugün iki acımızı bir arada yaşıyoruz. Ama biz acılarımızı bir kenara bırakıyor ve mücadelemize devam ediyoruz. Karın, yağmurun altında mücadelemize devam ediyoruz. Bizim mücadelemiz haklı bir mücadeledir. Galatasaray'dan vazgeçmeyeceğimizin mücadelesini bu sokakta veriyoruz. Bu ülkede hak, hukuk, adaletten söz ediyorsak, bu sokağa bakılıp, utanılması gerekiyor. Galatasaray Meydanı’nda bizler yıllarca otururken, sesimizi yükseltirken acımızı dünyaya duyurduk. Bizim için Galatasaray bir mezar taşıdır, bir hesaplaşma alanıdır. Biz haklı olduğumuz için bu mücadeleye sarıldık. Kiraz ile o meydanda otururken çocuklarımız o fotoğrafların üzerinde uyuyordu. Çocuklarımızın elinden tutup götürebileceğimiz bir mezar taşımız olmadığı için Galatasaray bizim için önemli bir mekandır. Onun içinde Galatasaray'dan vazgeçmeyeceğiz. Kiraz bugün yanımızda değil ama Kiraz'ın kayıplar için verdiği mücadeleyi yürüteceğiz" diye konuştu. 
 

Diğer başlıklar

16/01/2019
23:08 HDP’nin Diyarbakır mitingine izin çıktı
22:33 Erciş'te 13 kişi tutuklandı
21:49 Ankara'da yangın: 5 işçi hayatını kaybetti
21:31 Pence: Kazanımlarımızı korumak için bölgede kalacağız
20:57 Siirt’te bu kez inşaatta 441 seçmen ortaya çıktı!
20:14 Erdoğan’dan Minbic açıklaması
19:55 QSD'den 'güvenli bölge' için şart: Uluslararası güvence
19:45 Seçmen sayısı mahalle nüfusundan fazla
19:31 Eğitimdeki ayrıştırıcı politikalara dikkat çektiler
19:24 Şırnak'ta 3 tutuklu süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladı
19:16 Gazeteci Çapan, para cezası olduğu için tahliye edilmedi
18:53 Diyarbakır’da tecride karşı düzenlenecek mitinge çağrı
18:42 Yolsuzluk önergesine ‘asimilasyon ve inkâr’ engeli
18:14 CHP 70 belediye başkan adayını açıkladı
16:10 Yüksekdağ: Halkımızla birlikte yürümeye devam edeceğiz
16:09 Diyarbakır’da ‘seçim güvenliği toplantısına’ HDP çağrılmadı
15:48 İttifak olmaz diyen MHP’li Erhan Usta ihraç edildi
15:25 Nusaybin'de, 'destek alamadık' diyen CHP'liler istifa etti
15:25 'HDP binası neden ablukaya alındı?'
15:07 Aynı aileden 2 kişi tutuklandı, 4 kişi serbest bırakıldı
15:06 HDP Muş Belediye Eşbaşkan adayları halkla buluştu
14:55 Çocuğa istismarda bulunan 3 erkek tutuklandı
14:48 Siliviri Cezaevi önünden seslendiler: Duyarsız kalmayın
14:47 Evi yakılarak göç ettirilen Polat ailesinine ilişkin rapor açıklandı: Sorumlular yargılanmalı
14:46 Siirt’e seçmenlere çağrı: Bir gün kaldı kaydınızı yapın
14:45 Başaran: 70 gündür kendi üyesine duyarsız kalan Meclis yok hükmündedir
14:42 Minbic'te patlama: 2'si ABD askeri 12 kişi yaşamını yitirdi
14:20 Yüksekdağ’ın avukatları heyetin çekilmesini istedi
14:12 Kuran kursu yangını davasında müftüye suç duyurusu
13:45 Suriye'den Türkiye'ye sert sözler
13:30 Aladağ davası Kozan’da görülecek
13:22 Çukurova’da sağanak yağış ve fırtına hayatı olumsuz etkiledi
13:13 Musa Çitil'in gazetecilerin davasına katılma talebi kabul edildi
13:01 Erkek şiddetine ‘iyi hal’ indirimi
13:00 16 bin seçmenin kayıtları adreslerinden alındı başka seçmenler kaydedildi!
12:53 Halid'i öldüren Omar'a ağırlaştırılmış müebbet
12:46 Leyla Güven 70 gündür açlık grevinde: Sesine ses katalım
12:45 Yüksekdağ: Bu cehennemden çıkış için çaba gösterilmeli
12:44 Sanatçı Adams’tan ‘Çığır Açan Kadınlar’ sergisi
11:18 Kuzey Suriye'de 'Güvenli Bölge' tartışmaları
11:07 Cinayetleri olay tarihinde henüz çocuk olan sanık üstendi
10:44 33 aydır tutuklu olan gazeteci Ataman'ın duruşması yarın
10:32 GÖÇ-DER davasında AİHM Türkiye’yi mahkum etti
10:31 Mele Abdulbari Tiryaki: Tecridin kaldırılması talebi barış, demokrasi ve huzur içindir
10:14 HDP batıda kendi adayları ile seçime girecek
09:58 Nevin Yıldırım davasında Yargıtay cezanın onanmasını istedi
09:57 Açlık grevindeki Ubiç: Tecrit kalkmazsa direniş bir üst aşamaya geçecektir
09:46 Şenoğlu: HDK tecridin kaldırılmasında somut rol oynayacak
09:33 Şenoba'da hayali bir adrese 121 seçmen kaydedildi
09:31 Prof. Kurul: Korkunun özgürlüğümüzü çalmasına izin vermemeliyiz