Cumartesi Anneleri Kiraz Şahin'in yerine sordu: İsmail Şahin nerede?

img
İSTANBUL - Galatasaray Meydanı’nın 21 haftadır hukuksuz bir şekilde kendilerine kapatıldığını vurgulayan Cumartesi Anneleri, bu hafta 4 yıl önce kaybettikleri mücadele arkadaşları Kiraz Şahin’in eşi İsmail Şahin’in akıbetini sordu.  
 
Kayıplarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle sürdürdükleri eylemlerinin 720'nci haftasında Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelmek isteyen Cumartesi Anneleri, polis tarafından bir kez daha engellendi. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nin bulunduğu sokak, polislerce ablukaya alınırken, Cumartesi Anneleri, buna rağmen bina önünde bir araya geldi. Eylemde, üzerinde kaybedilen yakınlarının fotoğraflarının bulunduğu tişörtler giyen Cumartesi Anneleri, kayıpların fotoğraflarını ve karanfiller taşıdı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Musa Piroğlu ile çok sayıda Cumartesi insanı da eyleme destek verdi. 
 
ŞAHİN’İN SES KAYDI DİNLETİLDİ
 
Bu hafta 18 Ocak 1996 tarihinde gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Beyoğlu Belediyesi çalışanı 36 yaşındaki İsmail Şahin'in akıbeti soruldu. 4 yıl önce yaşamını yitiren İsmail Şahin'in eşi Kiraz Şahin'in de fotoğrafları da taşındığı eylemde, ilk olarak Kiraz Şahin'in hastanede tedavi gördüğü sırada Cumartesi Anneleri'nin eylemine gönderdiği ses kaydı dinlenildi. 
 
'KİRAZ ŞAHİN'İN BIRAKTIĞI YERDEN SORUYORUZ'
 
Haftanın basın açıklamasını okuyan kayıp Fehmi Tosun'un kızı Besna Tosun, "Kiraz Şahin’in bıraktığı yerden soruyoruz 'İsmail Şahin Nerede?" diye sordu. Devletin Anayasa’dan ve uluslararası insan hakları hukukundan kaynaklanan yükümlülüklerine uymadığını hatırlatan Tosun, "Devletin bu antidemokratik işleyişine yönelik eleştirilerde bulunmak suç olarak nitelendiriliyor. Oysa ifade ve eleştiri özgürlüğü demokratik bir sistemin vazgeçilmez şartıdır. Bu nedenle demokratik sistemler, bireylerin düşüncelerini, eleştirilerini güvenli ve rahat bir biçimde dile getirmelerinin koşullarını sağlamakla yükümlüdür. Toplumu ayakta tutacak olan ortak adalet duygusunun sağlanabilmesi ancak herkesin hukuk düzeni içinde özgürce var olabildiği, taleplerini özgürce gündeme getirdiği ve tartıştığı bir Türkiye ile mümkündür" dedi. 
 
‘21 HAFTADIR ENGELLENİYORUZ’
 
21 haftadır adalet ve hakikat taleplerini haykırdıkları Galatasaray Meydanı’nın kendilerine yasaklandığının altını çizen Tosun, "Bu engelleme, Anayasa’nın ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerin ihlalidir. Bu engelleme talimatını verenler ve uygulayanlar anayasal bir suç işlemektedir. İktidarı, bu ihlale son vermeye, talep ve görüşlerimizi herhangi bir baskı ve sansüre uğramadan Galatasaray’dan açıklayabilme ve kamuoyunu bilgilendirme hakkımızı güvence altına alma sorumluluğunu yerine getirmeye çağırıyoruz" diye konuştu. 
 
 
İSMAİL ŞAHİN'İN AKIBETİNİ SORDULAR
 
Tosun, Kiraz Şahin’in “Akıbetine ömrümü adadığım” dediği eşi İsmail Şahin’in kaybedilme hikayesini şu sözler ile anlattı: "36 yaşındaki 2 çocuk babası İsmail Şahin, Beyoğlu Belediyesi'nde temizlik işçisi olarak çalışıyordu. DİSK Genel İş Sendikası üyesiydi. 18 Ocak 1996 günü saat 06.30 da iki belediye çalışanı ile birlikte görev yaptığı 34 ATZ 59 plakalı temizlik aracında iş başı yaptı ve bir daha geri dönmedi. Çalışma arkadaşı olan iki kişi araçla Mimar Sinan Üniversitesi’ne geldiklerinde İsmail Şahin'in elindeki süpürgesi ile birlikte ortadan kaybolduğunu söyledi. Şahin Ailesi sürekli ağlayan bu kişilerin çelişkili bilgiler verdiklerini ve konuşmaktan korktuklarını fark etti. Aynı günlerde İsmail’in dört yaşındaki kızı annesine, babasını televizyonda polislerle gördüğünü söyledi. Aile, Beyoğlu Belediyesi'ne başvurdu. İsmail Şahin'in mesai saatleri içerisinde kaybolduğunu ve bundan işveren olarak sorumlu olduklarını söyleyerek olayın araştırılmasını istedi. Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü'ne kayıp başvurusu yaptı. Savcılığa suç duyurusunda bulunarak İsmail Şahin'in akıbetinin soruşturulmasını istedi. Dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek için yaptıkları girişimler ise sonuçsuz kaldı."
 
ERDOĞAN İLE GÖRÜŞTÜLER
 
2011 yılında dönemin Başbakan’ı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşen kayıp yakınlarının arasında olan Kiraz Şahin'in burada; "Eşim sizin işçinizdi, mesai saatleri içinde kayboldu. İsmail Şahin’in akıbetinin açıklanması sizin de sorumluluğunuzdur" dediğini aktaran Tosun, " 21 yaşında iki küçük çocuğuyla Galatasaray’a gelen Kiraz Şahin, 19 yıl boyunca eşinden bir haber alma umuduyla girişimlerini sürdürdü ama hiç bir bilgiye ulaşamadan 2015 yılında aramızdan ayrıldı.
 
Devlet yalnız gözaltında kaybedilenlerin değil, ortadan kaybolan kişilerin de akıbetini araştırmak ve açığa çıkartmakla yükümlüdür. Savcıları İsmail Şahin’in akıbetini açıklığa kavuşturacak etkin bir soruşturma başlatmak için göreve çağırıyoruz.  Hakikat ve adalet talebimiz gerçekleşinceye kadar kayıplarımızı aramaktan ve kayıplarımızla buluşma mekânımız olan Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz."
 
‘İKİ ACIYI BİR ARADA YAŞIYORUZ’
 
Ardından söz alan Fehmi Tosun'un eşi Hanım Tosun, arkadaşları Kiraz Şahin'in hayatını kaybedişinin yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, "Bugün iki acımızı bir arada yaşıyoruz. Ama biz acılarımızı bir kenara bırakıyor ve mücadelemize devam ediyoruz. Karın, yağmurun altında mücadelemize devam ediyoruz. Bizim mücadelemiz haklı bir mücadeledir. Galatasaray'dan vazgeçmeyeceğimizin mücadelesini bu sokakta veriyoruz. Bu ülkede hak, hukuk, adaletten söz ediyorsak, bu sokağa bakılıp, utanılması gerekiyor. Galatasaray Meydanı’nda bizler yıllarca otururken, sesimizi yükseltirken acımızı dünyaya duyurduk. Bizim için Galatasaray bir mezar taşıdır, bir hesaplaşma alanıdır. Biz haklı olduğumuz için bu mücadeleye sarıldık. Kiraz ile o meydanda otururken çocuklarımız o fotoğrafların üzerinde uyuyordu. Çocuklarımızın elinden tutup götürebileceğimiz bir mezar taşımız olmadığı için Galatasaray bizim için önemli bir mekandır. Onun içinde Galatasaray'dan vazgeçmeyeceğiz. Kiraz bugün yanımızda değil ama Kiraz'ın kayıplar için verdiği mücadeleyi yürüteceğiz" diye konuştu. 
 

Diğer başlıklar

15:33 Türkiye’den BM’ye ‘reform yaptık’ iddiası
14:30 'İşkencesiz bir dünya mümkündür'
14:03 Kaftancıoğlu Cuma günü hakim karşısına çıkacak
14:02 HDP: Mültecilere dair köklü çözümler geliştirilmeli
13:55 SES: TİS taleplerimiz kabul edilsin
13:43 ‘Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılmasında herkesin sorumluluğu var’
13:09 Dicle Nehri'nde kaybolan gencin cenazesi bulundu
13:05 HDP ve DBP il eşbaşkanları tahliye edildi
12:34 Öğretmen Ayşe Çelik beraat etti
12:34 Özalp’te kötü kokuya neden olan çöplüğün ıslahına başlandı
12:30 Bahçeli’den İBB yorumu: İstanbul ehline emanet edilmedi
12:05 Şule Çet davasında yeni gelişme
11:11 Gazeteci Canözer’e 15 yıla kadar hapis istemi
11:03 İstanbul'da bir kadın işkence edilerek öldürüldü
10:59 HDP işsizlik ve zamları Albayrak’a sordu
10:55 Yeni Askerlik Kanunu Resmi Gazete’de yayımlandı
10:38 Alınbay’ın cenazesi toprağa verildi
10:11 BM Raportörü Kaye: Türkiye çaba göstermiyor
09:39 Mültecileri taşıyan minibüs kaza yaptı: 11 kişi yaşamını yitirdi
09:20 23 yıldır cezaevinde olan hasta tutuklu Özkan’ın baskılarla geçen yaşam hikayesi
09:11 Çepni: Siyaseten hangi hattan yürüyeceğimize yanıt üreteceğiz
09:11 Panzer Davası’nda savcı beraat kararına itiraz etti
09:10 Hakkarililer Sülük Gölü'nün eski günlerine dönüştürülmesini istiyor
09:10 Krizden kurtulmak için araçlarını satıyorlar
09:10 Kemal Özelmalı’nın durumu gün geçtikçe kötüye gidiyor
09:09 'Mezara basma' uyarısı ‘polise hakaret' davasına dönüştü
09:08 'İmamoğlu’na seçimi kazandıran iradeyi Kürtler gösterdi'
09:07 Dicle Vadisi’nde köyler boşaltılmak isteniyor
09:07 Kayyum çocuklar için gönderilen bisikletleri yandaşa dağıttı
09:06 Sınır ‘güvenlik barajları’ ile kuşatılıyor
09:06 Kurum müdürüne göre kadına yönelik şiddet 'sevgili kavgası'
09:05 Füsun Üstel hakkında verilen karla iki kişi tahliye oldu kendisi cezaevinde
09:04 HDP ‘Demokrasi ittifakı ve Demokratik Anayasa' için herekete geçiyor
09:03 EMEP Genel Başkanı Gürkan: Kürt sorununun çözümü toplumsallaşmalı
09:03 ‘Bodrum yarımadası RES’lere kurban ediliyor’
09:02 Çiya: ‘Kürtçe şarkı söylemeniz bile terör propagandasıdır’ denildi
09:02 HDP il binasında toplanmak suç oldu
09:01 Fıstık ile başladığı reçel yapımını 30 çeşit reçelle devam ettiriyor
09:01 Bulut: Güney Hükümeti ayakta kalabileceğini zannetmesin
09:00 'Karın tokluğuna çalışıyoruz'
09:00 26 HAZİRAN 2019 GÜNDEMİ
07:49 Sanatçılar Hasankeyf için sahne aldı: Elimizden geleni yapmalıyız
07:32 Aksakoğlu cezaevinden çıktı: Bu ülkeye adalet gelmeli
07:22 Cizre’de zırhlı araca saldırı
25/06/2019
20:56 Erdoğan Yeni Askerlik Yasası’nı onayladı
19:42 Gezi davasında Aksakoğlu’nun tahliyesine, Kavala’nın tutukluluğuna karar verildi
19:37 Yangın imalathaneyi kullanılamaz hale getirdi
19:28 AKP Sözcüsü Çelik: İmamoğlu'nu tebrik ederiz
19:02 Gezi davasında savcı tutukluluğun devamını istedi
18:50 Diyarbakır’da silahlı kavga: 1 kişi yaşamını yitirdi