‘Adalet Bakanlığı tecridin kaldırılması yönünde adım atmalı’

img
İZMİR-  ÖHD, TİHV, İHD, TUHAYDER ve KHK ile kapatılan ÇHD İzmir Şube üyesi avukatların düzenledikleri ortak basın toplantısında, 66 gündür açlık grevinde olan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in sağlık durumuna dikkat çekerek, Adalet Bakanlığı’nı tecridin kaldırılması yönünde adım atmaya çağırdı. 
 
Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD), İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Tutuklu ve Hükümleri Aileleri İle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAYDER) ve Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan (ÇHD) İzmir Şube üyesi avukatlar, 66 gündür açlık grevinde bulunan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in durumuna ilişkin ortak basın toplantısı düzenledi.  İHD Şube binasında düzenlene toplantıya sivil toplum kuruluşu temsilcileri de destek verdi. 
 
Kurumlar adına açıklamayı yapan İHD Şube Başkanı Zafer İncin, Leyla Güven, milletvekili seçilmesine rağmen tahliye edilmediğini ve Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde tutulduğunu hatırlattı. Leyla Güven’in, İmralı F-tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Abdullah Öcalan’ın uzunca bir zamandan beri ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmediği için ve 8 Kasım 2018 tarihinden beri süresiz -dönüşümsüz açlık grevi eylemine başladığını dile getiren İncin, grevin 66’ncı gününde olduğunu vurguladı. 
 
‘İKTİDAR İLGİSİZ VE DUYARSIZ’
 
Leyla Güven’in sağlık durumu hayati risk yaratacak boyuta ulaştığını belirten İncin, “Son bir haftadır avukat görüşlerine dahi çıkamayan Leyla Güven’in nabzı 55-60 arasında, tansiyonu ise 5-7 düzeyinde seyretmektedir.  Açlık grevinin geldiği aşama ve yarattığı sonuçlar itibariyle yaklaşık 15 kilo kaybı olan Leyla Güven artık su dâhil sıvı alamamakta, ihtiyaçlarını tek başına karşılayamamakta ve tek başına yürüyememektedir. Yanı sıra konuşma zorluğu, ses ve görüntüye duyarlılık, bilinç bulanıklığı gibi sorunlar da yaşamaya başlayan Leyla Güven’in bulunduğu koğuş avukat görüş yerine çok yakın olmasına rağmen avukat görüşüne dahi çıkamadığı belirtilmektedir. Leyla Güven’in yaşamsal açıdan kaygı verici ve ciddi durumuna karşın cezaevi yönetimi de, iktidar çevreleri de tam bir ilgisizlik ve duyarsızlık içinde” diye ifade etti. 
 
‘EGE BÖLGESİNDE 42 SİYASİ TUTUKLU AÇLIK GREVİNDE’
 
Tecrit koşullarının sonlandırılması amacıyla 27 Kasım 2018 tarihinde Türkiye cezaevlerinde başlayan açlık grevleri 47’nci gününe girdiğini ifade eden İncin, çok sayıda cezaevinde en az 180 siyasi tutuklunun süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemini sürdüğünü söyledi. İncin, grev ile birlikte tutuklulara yapılan saldırıların hücre ve disiplin cezaları yanı sıra sürgünlerle durumların daha da ağırlaştığını söyledi. İncin, Ege Bölgesi’nde Şakran T1, T2, T3, T4 ve Şakran Kadın Cezaevleri, Ödemiş T Tipi, Kırıklar F1 ve F2; Bandırma T1 ve T2 Kapalı Cezaevi, Kepsut Kapalı Cezaevi, Burhaniye Erkek ve Burhaniye Kadın Kapalı Cezaevi, Manisa /Akhisar T Tipi Cezaevlerinde 26 Aralık 2018 tarihinde başlayıp 5 Ocak 2019 tarihlerinde yeni katılımlarıyla en az 42 siyasi tutuklunun süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine başladığı bilgisi edinildiklerini söyledi. İncin, Leyla Güven olmak üzere süresiz -dönüşümsüz açlık grevinde bulunan tutukluların sağlığının tehlikeye girmemesi için Adalet Bakanlığı’nın bir an önce tecridin kaldırılması yönünde adım atması çağrısında bulundu. 
 
Süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi eylemini sürdüren tutukluların belli tıbbi bakım hakları olduğunu hatırlatan İncin, açlık grevinde olanların yaşamlarının korunması için düzenli sağlık kontrollerinin yapılmasının altını çizerek, yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:
 
*Açlık grevi yapanların günlük olarak minimum 5 büyük bardağı su, 2 çay kaşığı tuz, 5 yemek kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı karbonat ve 500 mg B1 vitamini alması sağlanmalıdır.
 
*B1 vitamininin temin edilmesi ve açlık grevi yapanlara ulaştırılması sağlanmalıdır.
 
*Açlık grevi sırasında, açlık grevi yapanların başka koşullardan kaynaklanan sağlık riskleri ortadan kaldırılmalıdır. Kullanılan malzemelerin temizliği ve sağlığa uygunluğu sağlanmalıdır. Bu kişilerin ılık ve nemli bir ortamda, fazla fiziksel aktiviteye maruz bırakılmaksızın bulunmaları sağlanmalıdır.
 
*Açlık grevindekilerin var olan hastalıkları nedeniyle kullandıkları ilaçlara nasıl devam edecekleri konusunda bilgi verilmelidir.
 
*Açlık grevi yapanlara yardımcı olan, bakımlarını sağlayanlara gerekli bilgi ve olanaklar sağlanmalıdır. Bu nedenle Türk Tabipleri Birliği tarafından hazırlanmış ‘Açlık Grevi Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Konular’ adlı bilgi notu, bu kişilere ve açlık grevi yapanlara iletilmelidir.
 
*Kişiler, açlık grevine başladıkları andan itibaren, müdahalesini kabul ettikleri hekim gözetiminde tutulmalı ve kendi sağlık durumları hakkında her gün hekimleri tarafından bilgilendirilmelidirler.
 
*Açlık grevinin kişinin kendi iradesiyle sonlandırıldığı, tedavi ve beslenmeye geçiş aşamasında, TTB’nin daha önceki açlık grevlerine katılmış olanların beslenmeye geçiş, eksikleri yerine koyma ve ortaya çıkan hastalık ve rahatsızlıkların tedavileri üzerine yapılmış olan araştırmalara bağlı olarak hazırladığı “Açlık Grevi Yapmış Hastada Tedavi Bakım Protokolü” uygulanmalıdır.
 
*Hastaneye sevkler ve tedavi; kusma ve bası yarasına yol açabileceğinden kelepçeli yapılmamalıdır.
 
*Açlık grevi bittikten sonra yerine koyma ve beslenmeye geçiş aşamasında, ihtiyaç duyulabilecek hekim ve sağlık çalışanı daha önceden belirlenmeli, bu kişilere tedavi ile ilgili gerekli bilgiler verilmelidir.
 
*İlgili meslek örgütleri, sağlık ve insan hakları örgütlerinin oluşturduğu ‘Bağımsız Tıbbi İzlem Heyetleri’nin cezaevi ziyaretleri ve denetimleri, tedavilerin yapılması ve komplikasyonların azaltılması açısından önemlidir. Bu heyetlerin cezaevlerine girmesi için gerekli kolaylıklar mutlaka sağlanmalıdır.” 
 

Diğer başlıklar

16/01/2019
23:08 HDP’nin Diyarbakır mitingine izin çıktı
22:33 Erciş'te 13 kişi tutuklandı
21:49 Ankara'da yangın: 5 işçi hayatını kaybetti
21:31 Pence: Kazanımlarımızı korumak için bölgede kalacağız
20:57 Siirt’te bu kez inşaatta 441 seçmen ortaya çıktı!
20:14 Erdoğan’dan Minbic açıklaması
19:55 QSD'den 'güvenli bölge' için şart: Uluslararası güvence
19:45 Seçmen sayısı mahalle nüfusundan fazla
19:31 Eğitimdeki ayrıştırıcı politikalara dikkat çektiler
19:24 Şırnak'ta 3 tutuklu süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladı
19:16 Gazeteci Çapan, para cezası olduğu için tahliye edilmedi
18:53 Diyarbakır’da tecride karşı düzenlenecek mitinge çağrı
18:42 Yolsuzluk önergesine ‘asimilasyon ve inkâr’ engeli
18:14 CHP 70 belediye başkan adayını açıkladı
16:10 Yüksekdağ: Halkımızla birlikte yürümeye devam edeceğiz
16:09 Diyarbakır’da ‘seçim güvenliği toplantısına’ HDP çağrılmadı
15:48 İttifak olmaz diyen MHP’li Erhan Usta ihraç edildi
15:25 Nusaybin'de, 'destek alamadık' diyen CHP'liler istifa etti
15:25 'HDP binası neden ablukaya alındı?'
15:07 Aynı aileden 2 kişi tutuklandı, 4 kişi serbest bırakıldı
15:06 HDP Muş Belediye Eşbaşkan adayları halkla buluştu
14:55 Çocuğa istismarda bulunan 3 erkek tutuklandı
14:48 Siliviri Cezaevi önünden seslendiler: Duyarsız kalmayın
14:47 Evi yakılarak göç ettirilen Polat ailesinine ilişkin rapor açıklandı: Sorumlular yargılanmalı
14:46 Siirt’e seçmenlere çağrı: Bir gün kaldı kaydınızı yapın
14:45 Başaran: 70 gündür kendi üyesine duyarsız kalan Meclis yok hükmündedir
14:42 Minbic'te patlama: 2'si ABD askeri 12 kişi yaşamını yitirdi
14:20 Yüksekdağ’ın avukatları heyetin çekilmesini istedi
14:12 Kuran kursu yangını davasında müftüye suç duyurusu
13:45 Suriye'den Türkiye'ye sert sözler
13:30 Aladağ davası Kozan’da görülecek
13:22 Çukurova’da sağanak yağış ve fırtına hayatı olumsuz etkiledi
13:13 Musa Çitil'in gazetecilerin davasına katılma talebi kabul edildi
13:01 Erkek şiddetine ‘iyi hal’ indirimi
13:00 16 bin seçmenin kayıtları adreslerinden alındı başka seçmenler kaydedildi!
12:53 Halid'i öldüren Omar'a ağırlaştırılmış müebbet
12:46 Leyla Güven 70 gündür açlık grevinde: Sesine ses katalım
12:45 Yüksekdağ: Bu cehennemden çıkış için çaba gösterilmeli
12:44 Sanatçı Adams’tan ‘Çığır Açan Kadınlar’ sergisi
11:18 Kuzey Suriye'de 'Güvenli Bölge' tartışmaları
11:07 Cinayetleri olay tarihinde henüz çocuk olan sanık üstendi
10:44 33 aydır tutuklu olan gazeteci Ataman'ın duruşması yarın
10:32 GÖÇ-DER davasında AİHM Türkiye’yi mahkum etti
10:31 Mele Abdulbari Tiryaki: Tecridin kaldırılması talebi barış, demokrasi ve huzur içindir
10:14 HDP batıda kendi adayları ile seçime girecek
09:58 Nevin Yıldırım davasında Yargıtay cezanın onanmasını istedi
09:57 Açlık grevindeki Ubiç: Tecrit kalkmazsa direniş bir üst aşamaya geçecektir
09:46 Şenoğlu: HDK tecridin kaldırılmasında somut rol oynayacak
09:33 Şenoba'da hayali bir adrese 121 seçmen kaydedildi
09:31 Prof. Kurul: Korkunun özgürlüğümüzü çalmasına izin vermemeliyiz